رژیم غذایی

علائم کمبود منیزیم و راههای درمان آن

غذاهای دارای منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی ضروری برای تنظیم ریتم قلب است. عملکردهای عضلانی، عصبی و مغزی؛ منیزیم پایین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که منیزیم کافی را در رژیم غذایی خود دریافت نکنید، بدن شما آن را به خوبی جذب نکند یا بیش از حد دفع کنید.

افراد مبتلا به برخی شرایط پزشکی مانند دیابت، اختلالات گوارشی و اختلالات مصرف الکل و همچنین افراد مسن در معرض خطر کمبود این بیماری هستند.
در واقع، این یکی از فراوان ترین مواد معدنی مورد استفاده بدن انسان است که برای بیش از 300 فرآیند آنزیمی مختلف به آن نیاز دارد.
برای ساخت DNA/RNA، متابولیسم انسولین، سنتز ATP (برای تولید انرژی)، هدایت عصبی و آرامش و انقباض عضلانی، از جمله دیگر عملکردهای کلیدی بدن ضروری است.
منیزیم چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن انسان است که بیش از نیمی از آن در استخوان ها ذخیره می شود، در حالی که بقیه در بافت های مختلف بدن یافت می شود.
منیزیم، پتاسیم، ویتامین D و کلسیم
منیزیم، پتاسیم، ویتامین D و کلسیم ارتباط پیچیده ای با یکدیگر دارند.
منیزیم به تنظیم پتاسیم کمک می کند.
منیزیم به تبدیل ویتامین D به شکل قابل استفاده آن کمک می کند.
ویتامین D به جذب منیزیم (از غذا) کمک می کند.
ویتامین D و منیزیم به کنترل هورمون پاراتیروئید (PTH) کمک می کند.
ویتامین D پایین باعث افزایش سطح PTH می شود که می تواند باعث از دست دادن بیش از حد منیزیم در ادرار شود.
کمبود شدید منیزیم می تواند منجر به کاهش سطح کلسیم شود.

علائم و نشانه های کمبود منیزیم

علائم اولیه کمبود منیزیم اغلب غیر اختصاصی است و ممکن است شامل علائمی مانند بی حالی، خستگی، ضعف، از دست دادن اشتها، حالت تهوع و استفراغ باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. اسپاسم عضلانی، گرفتگی و ضعف

از آنجایی که منیزیم در تمام جنبه های استفاده و سنتز ATP در عضلات بسیار مهم است، کمبود منیزیم اغلب علت مشکوک اسپاسم عضلانی، گرفتگی و ضعف است.
اگرچه هیچ مطالعه ای وجود ندارد که اهمیت آماری را در تسکین گرفتگی عضلات با مکمل منیزیم نشان دهد، به طور حکایتی، بسیاری از مردم برای تسکین گرفتگی به منیزیم سوگند یاد می کنند.
با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کمبود منیزیم در بدن می تواند به عملکرد ضعیف عضلات کمک کند. به علاوه، چندین مطالعه ارتباط قوی و مستقلی را بین سطوح سرمی منیزیم و عملکرد عضلات نشان داده‌اند.
طبق یک مطالعه، مکمل منیزیم می تواند به بهبود قدرت و استقامت عضلات کمک کند. مطالعه دیگری، این بار در افراد مسن تر، اشاره کرد که مکمل منیزیم عملکرد فیزیکی را بهبود می بخشد.

2. میگرن های مکرر

شواهد علمی قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که سطح منیزیم پایینی دارند بیشتر مستعد سردردهای تنشی و میگرن هستند.
در واقع، مطالعه‌ای که اخیرا بر روی 40 بیمار مبتلا به میگرن در مقابل یک گروه کنترل متشکل از 40 فرد سالم انجام شد، نشان داد که کمبود منیزیم می‌ تواند خطر سردرد حاد میگرنی را تا 35 برابر در این افراد افزایش دهد.
در همین حال، بسیاری از مطالعات نیز نشان داده اند که مکمل منیزیم می تواند به کاهش سردرد و میگرن کمک کند.

3. ریتم غیر طبیعی قلب

با توجه به تحریک پذیری عصبی عضلانی که با کمبود منیزیم مشاهده می شود، کمبود شدید منیزیم می تواند با علائم ریتم غیرطبیعی قلب تظاهر کند (5) که به عنوان آریتمی قلبی شناخته می شود.

اینها عبارتند از تاکی کاردی دهلیزی و بطنی، یک مشکل هدایت الکتریکی غیرطبیعی که به عنوان فاصله QT طولانی شناخته می شود، و یک آریتمی قلبی بالقوه کشنده به نام تورساد د پوینت (که با منیزیم IV درمان می شود).
تظاهرات رایج‌تر ریتم‌های غیرطبیعی قلب که با کمبود منیزیم مشاهده می‌شود، معمولاً به عنوان احساس تپش قلب یا احساس تپش قلب از قفسه سینه توصیف می‌شود.

4. اضطراب و افسردگی

اضطراب، افسردگی می تواند نشانه کمبود منیزیم باشد
اختلالات روانپزشکی متعددی از جمله اضطراب، افسردگی و بی خوابی با کمبود منیزیم مرتبط هستند. واکنش های آنزیمی و سلولی متعددی که در پاسخ به استرس نقش دارند، وابسته به منیزیم هستند.
شناخته شده است که کمبود منیزیم باعث تحریک بیش از حد در سیستم عصبی مرکزی می شود. به طور متناقض، این را می توان هم در اضطراب و هم در افسردگی مشاهده کرد.
مطالعات متعدد سطوح ناکافی منیزیم سرم را در افراد مبتلا به افسردگی گزارش کرده اند. یک مطالعه نشان داد که تقریباً نیمی از بیمارانی که از نظر استرس غربالگری شدند، کمبود منیزیم پنهان داشتند.
یکی از مکانیسم های پیشنهادی افزایش اضطراب با کمبود منیزیم، تحریک پذیری بیش از حد انتقال دهنده های عصبی تحریکی در مغز و همچنین کاهش فعالیت انتقال دهنده های عصبی بازدارنده است.
برخی از داروهای ضد افسردگی حتی برای افزایش سطح منیزیم درون سلولی پیشنهاد شده‌اند که ممکن است به علائم افسردگی ثانویه به مکانیسم‌های ذکر شده در بالا کمک کند. طبق یک بررسی سیستماتیک، مصرف بیشتر منیزیم ممکن است به کاهش شدت و دفعات دوره های افسردگی کمک کند.

5. افزایش فشار خون

همانطور که قبلا ذکر شد، منیزیم نقش کلیدی در آرامش عضلات صاف دارد. کل سیستم عروقی با ماهیچه های صاف پوشیده شده است که نقش کلیدی در حفظ فشار خون طبیعی دارند.
مطالعه ای که در سال 2016 توسط انجمن قلب آمریکا منتشر شد نشان داد که مصرف مکمل منیزیم با دوز متوسط 368 میلی گرم در روز به مدت 3 ماه در کاهش فشار خون سیستولیک به میزان دو نقطه موثر است.
مطالعه دیگری در سال 2017 نشان داد که مکمل منیزیم می تواند به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به پیش دیابت مقاوم به انسولین یا سایر بیماری های مزمن غیرواگیر کمک کند.

6. مبارزه برای خواب سالم

مبارزه با خواب سالم نشانه کمبود منیزیم است
منیزیم مدت هاست که به بهبود کیفیت خواب کمک می کند.
مکانیسم بهبود خواب پس از مصرف مکمل منیزیم چند عاملی است. اول اینکه منیزیم یک آنتاگونیست قوی NMDA است. دوم، آگونیست طبیعی GABA است. سوم، پیشنهاد شده است که منیزیم ممکن است به طور طبیعی سطح ملاتونین را افزایش دهد.
با کاهش انتقال‌دهنده‌های عصبی تحریک‌کننده، افزایش انتقال‌دهنده‌های عصبی آرامش‌بخش و افزایش سطح ملاتونین، کیفیت خواب را می‌توان به طور قابل توجهی بهبود بخشید.

7. مشکل در تمرکز و از دست دادن حافظه

با افزایش سن جمعیت ایالات متحده، از دست دادن حافظه بیشتر و بیشتر به یک مشکل تبدیل می شود. با افزایش سن، حافظه به دلیل کاهش تدریجی شکل پذیری سیناپسی کاهش می یابد. همانطور که مغز شما اطلاعات جدید را دریافت می کند، تکامل می یابد و مطابق با آن سازگار می شود. از این پدیده به عنوان پلاستیسیته یاد می شود.
شکل پذیری سیناپسی زمانی است که این تغییر در محل اتصال بین نورون ها که در آن اطلاعات را منتقل می کنند، رخ می دهد. از دست دادن این توانایی ناشی از افزایش سن، حفظ اطلاعات را برای مغز دشوار می کند و در نتیجه باعث کمبود حافظه می شود.
مطالعات بسیار کمی برای ارزیابی اثرات منیزیم بر شناخت در انسان انجام شده است، اما مطالعات انجام شده نتایج مثبتی را با بهبود شناخت نشان دادند.
یک مطالعه در سال 2014 که 1400 مرد سالم را ارزیابی کرد، گزارش داد که در طی 8 سال، افزایش مصرف منیزیم با کاهش خطر ابتلا به اختلالات شناختی مرتبط بود. یک مطالعه در سال 2012 در ژاپن نشان داد که 37٪ احتمال ابتلا به زوال عقل و 74٪ کاهش خطر ابتلا به زوال عقل عروقی کاهش می یابد.
مطالعه دیگری که در سال 2016 انجام شد نشان داد که منیزیم ممکن است به افراد مسن مبتلا به مشکلات حافظه کمک کند تا شناخت را بهبود بخشند.

نیاز روزانه به منیزیم

دوز معمولی برای منیزیم 500-1500 میلی گرم در روز است متأسفانه، رژیم غذایی استاندارد آمریکایی (SAD) مصرف روزانه توصیه شده منیزیم را ارائه نمی دهد و بنابراین با هیپومنیزیمی یا کمبود منیزیم همراه است.
برای کودکان، مقدار توصیه شده روزانه 80 میلی گرم در روز تا سن 3 سالگی و 130 میلی گرم در روز برای کودکان 4 تا 8 سال است. برای کودکان 9 تا 13 ساله، 240 میلی گرم در روز مقدار توصیه شده روزانه است و این مقدار برای مردان بالغ به 420 میلی گرم در روز و برای زنان بالغ به 360 میلی گرم در روز افزایش می یابد.
متأسفانه، همانطور که در بالا ذکر شد، بسیاری از آمریکایی‌ها از مصرف ناکافی منیزیم رنج می‌برند که احتمالاً به دلیل افزایش استفاده از کودهای شیمیایی (که منیزیم را غیرقابل جذب می کند) و از افزایش مصرف غذاهای فرآوری شده رنج می‌برند. بر اساس برآوردها، حدود نیمی از آمریکایی ها دچار کمبود منیزیم هستند.

غذاهایی که باعث افزایش منیزیم در بدن می شوند

غذاهایی که به راحتی می توانند نیاز منیزیم را تامین کنند
با کمال تعجب، آب تقریباً 10 درصد از منیزیم مصرفی روزانه را تشکیل می دهد و کلروفیل موجود در سبزیجات برگ سبز، یکی دیگر از منابع اصلی منیزیم است.
سایر مواد غذایی با محتوای منیزیم بالا عبارتند از آجیل، دانه ها و غلات تصفیه نشده. میوه ها، حبوبات، گوشت و ماهی نیز منابع خوبی از منیزیم هستند، اگرچه به اندازه آجیل، دانه ها و سبزیجات غنی نیستند.

عوامل بازدارنده جذب مناسب منیزیم

علل جذب ناکافی منیزیم در بدن چند عاملی است و شامل کمبود ویتامین D، کمبود هورمون پاراتیروئید، هیپوکلسمی، کاهش جذب مواد مغذی مرتبط با نفوذپذیری روده، مصرف داروهای بدون نسخه، مصرف الکل، پیری طبیعی، بیماری ها و استرس است.
امروزه یکی از رایج‌ترین مقصران در جذب ناکافی منیزیم در آمریکا، استفاده بیش از حد از مهارکننده‌های پمپ پروتون است. بسیاری از اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون، بیماری سلیاک، سندرم روده کوتاه و بیماری های مخاطی روده می توانند منجر به کاهش جذب منیزیم شوند.
علاوه بر این، چندین نوع مختلف بیماری کلیوی می تواند منجر به هدر رفتن منیزیم شود و برای جایگزینی مقادیر از دست رفته، نیاز به مصرف بیشتر منیزیم دارد.

درمان کمبود منیزیم

بهترین راه برای درمان کمبود منیزیم، حذف هر گونه عوامل مزاحم است که ممکن است مانع جذب منیزیم یا افزایش دفع آن شود.
توصیه می شود که برای افزایش مصرف غذاهای غنی از منیزیم، باید تعداد غذاهای فرآوری شده مصرفی خود را کاهش دهید و سعی کنید تا حد امکان از سبزیجات سبز برگ، غذاهای کامل، دانه ها، آجیل، حبوبات و غلات تصفیه نشده استفاده کنید. مصرف کافی گوشت علفخوار و ماهی های پرورش یافته در مزرعه نیز توصیه می شود.

افراد در معرض خطر کمبود منیزیم

افرادی که به طور کلی در معرض خطر کمبود منیزیم هستند
برخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض کمبود منیزیم هستند، مانند موارد زیر:
زنان 18 تا 22 ساله
زنان یائسه مبتلا به پوکی استخوان
افرادی که داروهای زیادی مصرف می کنند، از جمله داروهای قلبی، داروهای فشار خون بالا، مهارکننده های پمپ پروتون، استروئیدها، داروهای هورمونی و داروهای ضد روان پریشی
افراد مبتلا به بیماری های مزمن، به ویژه بیماری های دستگاه گوارش و بیماری های کلیوی
افرادی که بیش از حد الکل مصرف می کنند
تغییر سبک زندگی برای افزایش مصرف منیزیم
همانطور که در بالا ذکر شد، تقریباً همیشه ابتدا تغییرات رژیم غذایی توصیه می شود. به گفته اصول طب عملکردی، «اول غذا» بهترین راه برای افزایش یا کاهش مواد مغذی مثبت یا منفی است.
اگر غذای فرآوری شده اصلی ترین رژیم غذایی شماست، توصیه می شود تا حد امکان این مقدار را کاهش دهید. الکل بیش از حد ممکن است منجر به کمبود مواد مغذی زیادی شود که هیپومنیزیمی تنها یکی از آنهاست.
مجدداً، توصیه می‌شود که مکمل‌های روزانه با منیزیم باید بخشی از برنامه سلامت و تندرستی بیشتر افراد باشد.

نکات مهم در مورد کمبود منیزیم

نکات مهمی که باید در مورد کمبود منیزیم به خاطر بسپارید
در اینجا چند اقدام خودمراقبتی برای جلوگیری یا غلبه بر کمبود منیزیم آورده شده است:
سطح منیزیم خود را به طور مرتب آزمایش کنید. آزمایش‌های سرمی خوب و آزمایش‌های سطح منیزیم RBC بهتر در نظر گرفته می‌شوند، اما آزمایش‌های بارگیری منیزیم و دفع ادرار قرار است دقیق‌ترین باشند.
در صورت کمبود منیزیم و تا حد امکان از مصرف غذاهای فرآوری شده به هر قیمتی اجتناب کنید.
مصرف الکل، نمک، شکر و نوشابه های گازدار را کاهش دهید.
غذاهای کامل، غلات و حبوبات بخورید.
مقدار سبزیجات سبز برگ را در رژیم غذایی خود افزایش دهید (همه سبزیجات در این مورد).
سعی کنید وزن کم کنید و ورزش را افزایش دهید - وزن کمتر بدن به منیزیم کمتری نیاز دارد و ممکن است به کاهش یا از بین بردن نیاز به دارو کمک کند.
هشدارهای دارویی را بخوانید یا از داروساز خود بپرسید که آیا دارویی که مصرف می کنید باعث کاهش منیزیم می شود.
مکمل های منیزیم را بدون مشورت با پزشک خود شروع نکنید، به خصوص اگر بیماری کلیوی یا قلبی دارید.
اگر پزشک مصرف مکمل منیزیم را تایید کرد، آن را قبل از خواب مصرف کنید زیرا به بهبود کیفیت خواب کمک می کند.

خطرات علائم درمان نشده منیزیم پایین

عدم درمان، سطوح پایین منیزیم می تواند منجر به شروع یا بدتر شدن شرایط سلامتی زیر شود:
تشنج
اختلالات ریتم قلب
فشار خون بالا (فشار خون بالا)
پوکی استخوان
میگرن
دیابت نوع 2
بیماری عروق کرونر
سکته
نارسایی احتقانی قلب (CHF)
آسم
سنگ کلیه
کلسترول یا تری گلیسیرید بالا
اختلال انسداد مزمن ریه (COPD)
اختلالات سلامت روان
منیزیم پایین ممکن است نشانه پره اکلامپسی در افراد باردار باشد
همچنین مهم است که توجه داشته باشید که سطوح پایین منیزیم در افراد باردار ممکن است نشانه پره اکلامپسی یا اکلامپسی (فشار خون بالا در دوران بارداری) باشد.
با کمبود منیزیم چه کنیم؟
بسته به سطح کمبود منیزیم، شرایط سلامتی زمینه‌ای و داروهایی که مصرف می‌کنید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های سلامت شما ممکن است تغییرات یا مکمل‌های غذایی را توصیه کند.

تغییرات رژیم غذایی

تغییرات رژیم غذایی ممکن است شامل افزایش غذاهای غنی از منیزیم و محدود کردن قند، چربی اشباع شده، سدیم و الکل باشد.
در حالی که این یک لیست کامل نیست، غذاهای غنی از منیزیم را شامل می شود
اندازه سرو غذا منیزیم

اندازه سرو

غذا

منیزیم

1 اونس

دانه کدو تنبل

156 میلی گرم

1 اونس

بادام

80 میلی گرم

4 اونس

اسفناج (بخار پز)

78 میلی گرم

1 فنجان

شیر سویا

61 میلی گرم

4 اونس

لوبیا سیاه

60 میلی گرم

4 اونس 4 اونس

Edamame

50 میلی گرم

8 اونس

ماست ساده

42 میلی گرم

1 بسته فوری

بلغور جو دوسر

36 میلی گرم

1 عدد

موز متوسط

32 میلی گرم

3 اونس

ماهی قزل آلا

26 میلی گرم

1 فنجان

شیر

24 میلی گرم

1 تکه

نان گندم

23 میلی گرم

3 اونس

مرغ

22 میلی گرم

4 اونس

آووکادو

22 میلی گرم

2 اونس

کشمش

11.5 میلی گرم


برخی شرایط سلامتی و داروها می توانند با افزایش موارد زیر، خطر کمبود منیزیم را افزایش دهند:
1. کاهش اشتها
2. ایجاد جذب ضعیف منیزیم
3. افزایش دفع منیزیم (از طریق ادرار یا مدفوع)
برای مثال، افراد مسن، افراد بسیار بیمار و افرادی که اختلال مصرف الکل، مشکلات گوارشی و دیابت دارند، در معرض خطر بیشتر کمبود منیزیم قرار دارند. نمونه‌هایی از شرایط سلامتی و داروهایی که می ‌توانند به کاهش سطح منیزیم کمک کنند عبارتند از:
• اختلال مصرف الکل
• بیماری‌های گوارشی (به عنوان مثال، بیماری سلیاک، فیبروز کیستیک، اسهال، بیماری التهابی روده)
• دیابت و سایر اختلالات غدد درون ریز یا متابولیک
• بیماری کلیوی
• گرسنگی
• کمبود ویتامین D
• برخی داروها (به عنوان مثال، دیورتیک‌ها، مهارکننده‌های پمپ پروتون، برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی و داروهای شیمی‌درمانی)
این بدان معناست که تغییرات رژیم غذایی یا مکمل‌ها ممکن است کمبود منیزیم را برطرف نکنند، به خصوص اگر شرایط زمینه‌ای داشته باشید یا دارویی مصرف کنید که باعث کمبود می‌شود.
مکمل منیزیم
اگر به مکمل های خوراکی منیزیم نیاز دارید، راهنمایی های یک ارائه دهنده مراقبت های سلامت را در مورد دوز و مقدار آن دنبال کنید. حتی اگر مکمل های منیزیم طبیعی هستند، می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند یا با سایر داروها یا مکمل ها تداخل داشته باشند.
مصرف بیش از حد منیزیم ممکن است. همچنین، داروهایی مانند آنتی اسیدها و ملین ها حاوی مقدار قابل توجهی منیزیم هستند و می توانند باعث شوند که دوز روزانه شما بیش از حد بالا باشد.

بیشتر بدانید: 10 غذای غنی از منیزیم که فوق العاده سالم هستند

مزایا و معایب مکمل ها

مکمل های خوراکی منیزیم برای کسانی که به اندازه کافی از این ماده معدنی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند مفید است. بسیاری از مردم آنها را در شب مصرف می کنند زیرا باعث خواب آلودگی برخی افراد می شود. عوارض جانبی رایج شامل گرفتگی معده و اسهال است. در حالی که تحقیقات گسترده نیست، برخی از افراد به جای مکمل های خوراکی از منیزیم موضعی (روی پوست) برای کاهش خطر ناراحتی معده استفاده می کنند.
اگر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شما نیاز به افزایش سریع سطح منیزیم شما داشته باشند، آن را به صورت داخل وریدی (IV) در یک محیط بیمارستان به شما پیشنهاد می کنند. به عنوان مثال، ارائه دهندگان معمولاً به افراد باردار مبتلا به پره اکلامپسی منیزیم وریدی می دهند تا فشار خون آنها کاهش یابد.

علائم منیزیم زیاد

دریافت بیش از حد منیزیم از غذا بعید است مگر اینکه یک وضعیت سلامتی مانع دفع آن از بدن توسط کلیه ها شود. اما دوزهای بسیار بالای منیزیم (بیش از 5000 میلی گرم در روز) می تواند سمی باشد و باعث ایجاد موارد زیر شود
فشار خون پایین یا ضربان قلب پایین
ضعف عضلانی
خستگی
حالت تهوع یا استفراغ
برافروختگی صورت (قرمزی)
احتباس ادرار (عدم ادرار کردن)
فلج (با سطوح بسیار بالا)
ایست قلبی
کلمه پایانی
بدن برای انجام انواع فرآیندهای فیزیولوژیکی مهم که برای سلامتی ضروری هستند به منیزیم نیاز دارد. به همین دلیل، دریافت کافی این ماده معدنی حیاتی از طریق رژیم غذایی بسیار مهم است. اگر نمی توانید منیزیم مورد نیاز خود را تنها از طریق غذا تامین کنید، از پزشک خود بخواهید که مکمل را برای شما شروع کند.
اما چگونه متوجه خواهید شد که آیا نیازهای منیزیم خود را تامین می کنید یا خیر؟ برای این منظور، یادگیری در مورد علائم کمبود منیزیم به شما کمک می کند تا به راحتی مشکل را در مراحل اولیه شناسایی کنید. به علاوه، همیشه ایده خوبی است که سطح منیزیم خود را هر از چند گاهی بررسی کنید.

بیشتر بدانید: فواید سلامتی منیزیم مبتنی بر شواهد علمی

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search