رژیم غذایی

فواید جینکو یا درخت چهل سکه

جینکو یا درخت چهل سکه قدیمی ترین درخت در جهان است. تنها نماینده زنده از یک خانواده که بیش از 200 میلیون سال پیش وجود داشته است. در حال حاضر بیش از 1000 سال قدمت دارد. فسیل یافت شده نشان می دهد که با دایناسورها زندگی می کردند. اولین نمونه در سال 1916 کشف شد. F مایر کاشف آمریکایی آن را در دره ای پنهان در چین یافت از آن به عنوان یک گیاه مقدس در چین یاد می شود به همین دلیل در اطراف معابد کاشته می شود و ستایش زیادی دریافت شده است.

درخت چهل سکه یا جینکوبیلوبا یکی از بهترین درمان برای بهبود گردش خون است قدرت عصاره این گیاه سبب گشاد شدن عروق خونی که باعث افزایش گردش خون می شود به نظر می رسد که اعمال فلاونوئیدها یک عمل گشادکننده عروق، بر روی دیواره ی عروق و مویرگ ها که سبب جلوگیری از پلاکت به داخل آنها می شود از جینگو برای استفاده در بیماری آسم و برونشیت در 2600 سال قبل از میلاد توصیف شده است. از برگ های درخت چهل سکه و عصاره آن، به عنوان دارو استفاده می شود.

درخت چهل سکه اغلب برای اختلالات حافظه از جمله بیماری آلزایمر استفاده می شود. همچنین برای شرایطی مانند ( از دست دادن حافظه، سردرد، صدا در گوش، سرگیجه، اشکال در تمرکز، اختلالات خلقی و اختلالات شنوایی ) که به نظر می رسد به دلیل کاهش جریان خون در مغز باشد به ویژه در افراد مسن تر استفاده می شود. در برخی از افراد برای مشکلاتی مانند گردش ضعیف خون در بدن، از جمله درد ساق پا هنگام راه رفتن ( لنگش ) و سندرم رینود ( پاسخ دردناک به سرما، به خصوص در انگشتان دست و پا ) استفاده می شود. از برگ جینکو همچنین برای اختلالات فکر کردن مربوط به بیماری لایم و افسردگی استفاده می شود. در برخی از افراد از درخت چهل سکه برای درمان مشکلات عملکرد جنسی استفاده شده است. گاهی اوقات برای معکوس کردن مشکلات عملکرد جنسی همراه با داروهای ضد افسردگی خاص به نام SSRI ها استفاده می شود. تلاش شده از جینکو برای مشکلات چشمی از جمله آب سیاه، بیماری چشم دیابتی و دژنراسیون ماکولار وابسته به سن (AMD) استفاده شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ازعصاره برگ درخت چهل سکه در تولید لوازم آرایشی استفاده می شود. عصاره برگ درخت چهل سکه سبب بهبود دید رنگ در افراد مبتلا به دیابت می شود شواهدی وجود دارد که مصرف عصاره برگ درخت چهل سکه به مدت شش ماه از طریق دهان به طور قابل توجهی می تواند در بهبود دید رنگ در افرادی که شبکیه چشم توسط دیابت آسیب دیده، شود. برگ درخت چهل سکه به طور قابل توجهی در بهبودی علایم سرگیجه و تعادل موثر است
برخی از تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف چهل سکه همراه با کوآنزیم Q- 10 ممکن است احساس سلامتی و درک کلی از سلامت و کاهش درد را افزایش دهد. برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف چهل سکه ممکن است برخی از اثرات منفی اشعه تابشی را در بدن کاهش دهد. تحقیقات مقدماتی نشان داده است که ممکن است جینکو، گسترش ضایعات پوستی ( ویتیلیگو ( را کاهش دهد. از جینگو در کلسترول بالا، سخت شدن شریان ها ( آترواسکلروز )، لخته شدن خون، بیماری های قلبی، سرطان روده بزرگ، سرطان تخمدان، فکر کردن به مشکلات مربوط به بیماری لایم، سندرم خستگی مزمن ( CFS ) نیز استفاده شود. از جینکو در ( سرفه، آسم، برونشیت، مشکلات ادراری، اختلالات هضم، گال و زخمهای پوست ) استقاده شده است.
دانه درخت چهل سکه حاوی موادی است که ممکن است باکتری ها و قارچ ها عامل عفونت را در بدن بکشد دانه ها نیز حاوی ماده سمی است که می تواند سبب عوارض جانبی مانند تشنج و از دست دادن هوشیاری شود.

عوارض جانبی جینکو

عصاره برگ درخت چهل سکه زمانی که در دوز مناسب توسط دهان استفاده شود احتمالا برای بسیاری از افراد بی خطر است برخی از عوارض جانبی جزئی مانند ( ناراحتی معده، سردرد، سرگیجه، یبوست، ضربان قلب قوی و واکنش های آلرژیک پوستی ) گزارش شده است.
برخی از نگرانی ها وجود دارد که عصاره برگ درخت چهل سکه ممکن است خطر ابتلا به سرطان کبد و تیروئید را افزایش دهد اما این تنها در حیوانات با دوزهای بسیار بالای از مصرف چهل سکه رخ داده است اطلاعات به اندازه کافی که می تواند در انسان رخ دهد وجود ندارد.
میوه درخت چهل سکه و خمیر آن می تواند سبب واکنش های شدید آلرژیک پوستی و سوزش غشای مخاطی شود درخت چهل سکه ممکن است در افراد دارای آلرژی به ( پیچک سمی، بلوط سمی، سماق سمی، پوست انبه ) منجر به واکنش های آلرژیک شود.
عصاره برگ درخت چهل سکه ممکن است خطر ابتلا به کبودی و خونریزی را افزایش دهد درخت چهل سکه سبب رقیق شدن خون و سبب کاهش توانایی برای تشکیل لخته می شود عصاره برگ درخت چهل سکه می تواند منجر به واکنش های آلرژیک پوستی در بعضی افراد شود.
خوردن بیش از 10 دانه بو داده چهل سکه در روز می تواند سبب مشکلات ( تنفس ، نبض ضعیف، تشنج، از دست دادن هوشیاری و شوک ) شود دانه های تازه، سمی هستند و خوردن آنها می تواند سبب تشنج و مرگ شود.

هشدار و اقدامات احتیاطی ویژه در مصرف جینکو

استفاده از درخت چهل سکه احتمالا در دوران بارداری ناامن است اگر در نزدیکی زایمان استفاده شود ممکن است سبب خونریزی های اضافی در هنگام زایمان شود هنوز به اندازه کافی در مورد ایمنی استفاده از درخت چهل سکه در طی شیردهی وجود ندارد.
عصاره برگ درخت چهل سکه احتمالا در کودکان سالم است بعضی از تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی خاص از عصاره برگ درخت چهل سکه به علاوه جینسنگ آمریکایی در کوتاه مدت ممکن است در کودکان بی خطر باشد خوردن دانه درخت چهل سکه در کودکان ناامن است .
مصرف درخت چهل سکه ممکن است با مدیریت دیابت تداخل نماید اگر شما دیابت دارید قند خون خود را مرتب کنترل کنید.
افراد دارای تشنج، از آن استفاده نکنند.
درخت چهل سکه ممکن است اختلالات خونریزی را بدتر کنند اگر شما یک اختلال خونریزی دهنده دارید از درخت چهل سکه استفاده نکنید.
درخت چهل سکه ممکن است سبب کند شدن لخته شدن خون شود این ممکن است سبب خونریزی بیشتر در طول و بعد از عمل جراحی شود حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی استفاده از درخت چهل سکه را متوقف کنید.

آلپرازولام ( زاناکس ) - درخت چهل سکه همراه با آلپرازولام ممکن است اثرات آلپرازولام را کاهش دهد.
بوسپیرون - ( BuSpar ) درخت چهل سکه به نظر می رسد در مغز تاثیر بگذارد بوسپیرون نیز روی مغز تاثیر می گذارد efavirenzEfavirenz  ) Sustiva ) - برای درمان عفونت HIV استفاده می شود مصرف همزمان efavirenzEfavirenz ) Sustiva ) همراه با عصاره درخت چهل سکه ممکن است اثرات efavirenzEfavirenz  ) Sustiva را کاهش دهد قبل از مصرف درخت چهل سکه، اگر شما برای HIV دارو مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید.
فلوکستین - ( Prozac ) مصرف همزمان درخت چهل سکه همراه فلوکستین ( Prozac )  ممکن است سبب احساس تحریک بیشتر شده، و فرد ( عصبی، وحشت زده و هیجان زده ) می شود این یک جنون خفیف است هنوز مشخص نیست که آیا این مشکل فقط با چهل سکه و فلوکستین (Prozac ) پیدا می شود.
ایبوپروفن - درخت چهل سکه ممکن است لخته شدن خون را کند نماید ایبوپروفن همچنین می توانید لخته شدن خون را کند مصرف همزمان درخت چهل سکه با ایبوپروفن ممکن است سبب کند شدن بیش از حد لخته شدن خون و سبب افزایش احتمال کبودی و خونریزی شود.
قبل از مصرف جینکو در صورتی که داروهای زیر را مصرف می کنید با پزشک خود در میان بگذارید زیرا مصرف همزمان با کاهش شکسته شده دارو سبب افزایش عوارض جانبی می شود این دارو ها شامل کلوزاپین ( Clozaril )، سیکلوبنزاپرین ( Flexeril )، فلووکسامین ( Luvox )، هالوپریدول ( Haldol )، ایمی پرامین (Tofranil )، مگزیلتین ( Mexitil)، اولانزاپین ( Zyprexa )، پنتوزاسین (Talwin)، پروپرانولول ( Inderal )، تاکرین ( Cognex )، تئوفیلین، (zileuton ( ZYFLO، زولمی تریپتان ( Zomig ) می باشد.
مصرف همزمان درخت چهل سکه و داروهایی که در کبد شکسته می شود سبب افزایش سرعت شکسته شده بیش از حد داروها شده و اثر داروها و عوارض جانبی آنها را بیش از حد می نماید این داروها شامل آمی تریپتیلین( Elavil )، کریزاپزادول ( سوما )، سیتالوپرام ( Celexa )، دیازپام (والیوم)، لانزوپرازول (Prevacid)، امپرازول ( پریلوسک )، فنی توئین ( دیلانتین ) ، وارفارین ( کومادین) و غیره است
وارفارین ( کومادین ) سرعت لخته شدن خون را آهسته می کند جینکو همچنین لخته شدن خون را کند می کند مصرف همزمان درخت چهل سکه همراه با وارفارین ممکن است احتمال کبودی و خونریزی را افزایش دهد.
ترازودون ( Desyrel ) مواد شیمیایی در مغز است درخت چهل سکه نیز می تواند بر مواد شیمیایی در مغز تاثیر بگذارد. مصرف ترازودون ( Desyrel ) به همراه چهل سکه ممکن است سبب عوارض جانبی جدی در مغز شود یک نفر با مصرف همزمان ترازودون و درخت چهل سکه به کما رفت.
داروهایی که برای جلوگیری از تشنج ( ضد تشنج ) مواد شیمیایی موجود در مغز تحت تاثیر قرار می دهد درخت چهل سکه نیز می تواند مواد شیمیایی موجود در مغز را تحت تاثیر قرار داده و احتمالا ممکن است باعث کاهش اثر داروهای مورد استفاده برای جلوگیری از تشنج شود برخی از این داروها شامل فنوباربیتال، پریمیدون ( Mysoline )، والپروئیک اسید والپرات، گاباپنتین (Neurontin)، کاربامازپین (Tegretol)، فنی توئین ( دیلانتین ) می باشد.
( داروهای ضد انعقاد ( ضد پلاکت ) که لخته شدن خون را می کند درخت چهل سکه نیز لخته شدن خون را کند می کند مصرف همزمان درخت چهل سکه همراه با داروهایی که لخته شدن را کند می کند ممکن است احتمال کبودی و خونریزی را افزایش دهد. بعضی از داروهایی که لخته شدن خون را کند می کند شامل آسپرین، کلوپیدوگرل ( پلاویکس )،دالتپارین ( Fragmin ) ، انوگزاپارین ( LOVENOX )، هپارین، ایندومتاسین ( Indocin )، قرص تیکلوپیدین (تیکلید)، وارفارین  و غیره است.
بعضی از داروهایی که با مصرف همزمان با جینکو شانس داشتن تشنج را افزایش می دهد عبارتند از بیهوشی ( پروپوفول)، آنتی آریتمیک ( mexiletine )، آنتی بیوتیک ها ( آمفوتریسین، پنی سیلین، سفالوسپورین ها، ایمی پنم )، داروهای ضد افسردگی ( بوپروپیون، غیره)، آنتی هیستامین ( قرص سیپروهپتادین ، غیره)، داروهای سرکوب کننده ایمنی ( سیکلوسپورین )، مواد مخدر ( فنتانیل ، غیره)، محرک ( متیل فنیدیت)، تئوفیلین و غیره است.
داروهای ضد دیابتی قند خون را کاهش، درخت چهل سکه نیز ممکن است سبب افزایش یا کاهش انسولین شود و قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع2 اختلال پیدا می کند که مصرف داروی دیابت باید اصلاح دوز شود. برخی از داروهای مورد استفاده برای دیابت شامل  گلیمپیرایدAmaryl )  )، گلیبوراید ( DiaBeta ) ، Glynase PresTab )، Micronase )، انسولین، پیوگلیتازون ( Actos ) ، روزیگلیتازون(Avandia)، کلورپروپامید( Diabinese ) ، گلیپیزاید  (Glucotrol )، تولبوتامید (Orinase ) می باشد.
برخی داروها که در کبد شکسته شده و جینگو می تواند سبب شکسته شدن بیشتر و افزایش عوارض جانبی دارو شود این دارو ها شامل لووستاتین (Mevacor)، کلاریترومایسین ( Biaxin )، سیکلوسپورین (Neoral ، Sandimmune )، دیلتیازم (Cardizem)، استروژن، ایندیناویر ( Crixivan ) ، تریازولام ( Halcion ) وغیره می باشد.

هیدروکلروتیازید برای کمک به کاهش تورم و کنترل فشار خون استفاده می شود مصرف همزمان به همراه چهل سکه ممکن است فشار خون را افزایش دهد

مقدار مجاز خوراکی مصرف جینکو

برای سندرم زوال عقل دوز 120 - 240 میلی گرم در روز از عصاره برگ درخت چهل سکه، در دو یا سه دوز منقسم استفاده می شود.
برای بهبود عملکرد شناختی در افراد جوان و سالم  دوز 120-600 میلی گرم در روز مناسب است.
برای بیماری رینود دوز 360 میلی گرم در روز از عصاره برگ درخت چهل سکه  در سه دوز منقسم استفاده می شود
برای درد راه رفتن به علت گردش خون ضعیف ( لنگش، بیماری عروق محیطی ) دوز 120 - 240  میلی گرم در روز از عصاره برگ درخت چهل سکه در دو یا سه دوز منقسم استفاده شده است
برای سرگیجه دوز 120- 160 میلی گرم در روز از عصاره برگ درخت چهل سکه در دو یا سه دوز منقسم استفاده شده است
برای ( PMS ) سندرم قبل از قاعدگی 80 میلی گرم دو بار در روز و در روز شانزدهم از چرخه قاعدگی شروع و تا روز پنجم از چرخه قاعدگی بعدی مصرف می شود.
برای درمان گلوکوم عصاره برگ درخت چهل سکه 40 میلی گرم 3 بار در روز تا چهار هفته استفاده می شود.
در همه افراد با دوز پایین شروع و بیش از 120 میلی گرم در روز استفاده نکنید.
شما باید از خوردن خام قسمت های گیاه چهل سکه اجتناب کنید زیرا می تواند شامل سطوح خطرناکی از مواد شیمیایی سمی موجود در دانه های این گیاه باشد و این مواد شیمیایی می تواند منجر به واکنش های شدید آلرژیک شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. حیدری
  1. 5 / 5

سلام
بنده جانبازهستم و بعلت انفجار مین پای راستم قطع شده وهم اکنون 34 سال است که ازدرد پا رنج می برم بخصوص شبها هنگام خواب ازشدت درد خوابم نمی برد و اگر خوابم ببرد ازخواب بعلت درد پا می پرم آیا این گیاه می تواند کمکی کند. برگ چهل سکه راهکار شما...

سلام
بنده جانبازهستم و بعلت انفجار مین پای راستم قطع شده وهم اکنون 34 سال است که ازدرد پا رنج می برم بخصوص شبها هنگام خواب ازشدت درد خوابم نمی برد و اگر خوابم ببرد ازخواب بعلت درد پا می پرم آیا این گیاه می تواند کمکی کند. برگ چهل سکه راهکار شما چیست کمک کنید ضمنا ازمسکن بعلت عوارض استفاده نمیکنم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. ندا

بسیار مقاله عالی بود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search