رژیم غذایی

آلوئه ورا ( Aloe vera )

آلوئه ورا گیاهی است که دارای برگ های ضخیم که ماده ژل مانند درون آنها است این در سراسر جهان یافت می شود و بسیاری از مردم حتی خودشان رشد می دهند ژل آلوئه ورا خنک کننده و تسکین دهنده است که به پوست اعمال می شود به همین دلیل است که گاهی اوقات برای درمان زخم ها و سوختگی ها استفاده می شود.

برای قرن ها از خواص شفا دهنده Aloe vera استفاده می شده است اما علاوه بر مزایای پوستی آن، کاربرد دیگری نیز دارد در واقع می تواند موهای شما را تقویت کند و پوست سر شما را سالم تر کند. بهترین شکل آلوئه ورا برای موهای شما استفاده از ژل خام گیاه است. شما می توانید این ژل را تقریباً در هر داروخانه ای خریداری کنید. رنگ آن روشن و کمی آبکی است. مالش آلوئه ورا به پوست سر و مو و اجازه دادن به نفوذ آن به فولیکول های مو می تواند وضعیت و موهای خشک و آسیب دیده را بهبود بخشد. آلوئه ورا ( Aloe ) یا صبر زرد گیاهی علفی با برگ های گوشتی، دراز و ضخیم است که حاشیه آن دارای تیغ می باشد به این گیاه زنبق بیابانی هم می گویند برای اولین بار مصریها از آن برای درمان زخم ها، عفونت و سوختگی استفاده می کردند در طب سنتی برای سرطان، کلسترول، دیابت، التهاب و IBS استفاده می شود. امروزه فواید زیادی برای این گیاه ذکر می شود ولی باید بدانید که یک گیاه دارای ترکیبات متعددی است که ممکن است برخی از آن ها برای پوست مفید و بقیه به پوست آسیب برساند استفاده از ساقه و شیره آلوئه به صورت کِرِم ممکن است با عوارض ناخواسته‌ای مانند تحریکات پوستی، حساسیت‌های پوستی و تیره شدن پوست همراه باشد.

برخی از مزایای گیاه آلوئه

به عنوان یک مهارکننده درد و آلرژی، برای التهاب، احتباس مایع، بوی عرق بدن، خارش، خونریزی، برای بستن بریدگی ها، درمان و بازسازی سلول، برای از بین بردن ( انگل ها، باکتری های مضر و قارچ ها در دستگاه گوارش )، برای از بین بردن تنش روده و کمک به حرکات روده ای، خاصیت مرطوب کنندگی پوست، افزایش جریان خون، حذف سموم و بافت های مرده، نفوذ پوست برای رسیدن به ( تاندون ها، عضلات، مفاصل و سیستم لنفاوی ) و ترویج رشد بافت جدید مفید است تحقیقات نشان داده است که آلوئه ورا می تواند تکثیر لنفوسیت ها را افزایش دهد و سبب تحریک ایمنی طبیعی از طریق فعالیت سلول های کشنده شود . آلوئه ورا یک اثر قوی بر روی سیستم ایمنی بدن، به وسیله فعال کردن و تحریک ماکروفاژها، مونوسیت ها، آنتی بادی ها و سلول های T  و همچنین تعداد آنتی بادی Bcells را در طحال افزایش می دهد.
آلوئه ورا دارای شش عامل ضد عفونی کننده ( گوگرد، lupeol، اسید سالیسیلیک، اسید سینامیک، نیتروژن اوره و فنل ) که به عنوان یک تیم، به منظور فعالیت های ضد میکروبی سبب از بین بردن بسیاری از عفونت های داخلی و خارجی بدن می شود. با توجه به ضد دردها موثر در آن ( سالیسیلیک اسید، منیزیم و lupeol ) نیز سبب کاهش درد می شود اثر حساسیت و التهاب را از بین می برد و میزان کلسترول مضر را کاهش می دهد. مصرف ژل تهیه شده از برگ بلافاصله بعد از ( سوختگی با آب جوش، گزش حشرات، گزش گزنه، سوختگی با فلفل ) به طور کلی درد را از بین برده و سبب بهبودی سریع می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

در آلوئه ورا چه موادی وجود دارد؟

آلوئه ورا دارای دو ماده ژل و لاتکس است که در داروها استفاده می شود. ژل ماده موجود در قسمت داخلی برگ گیاه آلوئه ورا است لاتکس از پوست گیاه آلوئه ورا است برخی از محصولات آلوئه ورا از برگ خرد شده ساخته شده است.
ژل آلوئه است در دهان برای درمان استئوآرتریت، بیماری های روده از جمله کولیت اولسراتیو، تب، خارش و التهاب و به عنوان تقویت عمومی استفاده شده است. همچنین برای زخم معده، دیابت، آسم و برای درمان برخی از عوارض جانبی پرتو درمانی استفاده می شود.
اما بسیاری از مردم استفاده موضعی از ژل آلوئه به عنوان یک درمان برای بیماری های پوستی از جمله سوختگی، آفتاب سوختگی، سرمازدگی، پسوریازیس و زخم های سرد استفاده می کنند برخی از افراد نیز ژل آلوئه را برای کمک به زخم های جراحی، زخم بستر و التیام سریع تر زخم استفاده می کنند. برخی مواد شیمیایی در ژل آلوئه به نظر می رسد که قادر به افزایش گردش خون در عروق خونی کوچک در پوست و همچنین باکتری ها را از بین می برد. این اثر نشان می دهد که ژل آلوئه ممکن است در تسریع ترمیم زخم موثر باشد.
برخی از مردم را لاتکس آلوئه ی دهانی را معمولا برای یبوست مصرف می کنند و در موارد کمتری از لاتکس آلوئه به صورت خوراکی برای صرع، آسم، سرماخوردگی، خونریزی، فقدان دوره های قاعدگی، کولیت، افسردگی، دیابت، ام اس، بواسیر، واریس، آماس کیسه های مفصلی، آرتروز استخوان و آب سیاه و سایر مشکلات بینایی استفاده می شود.
اما مصرف لاتکس آلوئه دهانی به احتمال زیاد به ویژه در دوزهای بالا نا امن است برخی از نگرانی ها که برخی از مواد شیمیایی موجود در لاتکس آلوئه ممکن است باعث سرطان شود وجود دارد علاوه بر این، لاتکس آلوئه در کلیه ها می تواند منجر به بیماری های کلیوی جدی و حتی مرگ شود .
چند سال پیش، FDA  در مورد ایمنی لاتکس آلوئه ورا که یک عنصر در بسیاری از مسهل ها بود نگران شدند نگرانی FDA به این واقعیت است که افراد به نوعی به لاتکس آلوئه تحمل پیدا می کنند و لذا فرد باید مقدار بیشتری از آن را برای اثر ملین استفاده کند این بدان معناست به احتمال زیاد منجر به افزایش دوز مصرفی ملین می شود و دوز بالای آلوئه ورا ایمن نیست.

فواید آلوئه ورا

سوختگی - استفاده از ژل آلوئه به پوست ممکن است در درمان از انواع خاصی از سوختگی های با ضخامت نسبی موثر باشد.
دیابت - اطلاعات ضد و نقیضی در مورد اینکه آیا آلوئه می تواند قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد وجود دارد دو مطالعه نشان می دهد که مصرف ژل آلوئه از راه دهان می تواند قند خون در زنان مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد اما مطالعه ای دیگر همان نفع را نشان نمی دهد .
سرمازدگی - مصرف ژل آلوئه روی پوست به نظر می رسد برای کمک به زنده ماندن پوست از آسیب سرمازدگی مفید باشد .
زخم های سرد - شواهدی وجود دارد که استفاده از کرم 0.5٪ آلوئه در روز 3 برابر نرخ افزایش بهبودی در مقایسه با ژل آلوئه دارد
کلسترول بالا و دیگر چربی های خون - شواهد اولیه نشان می دهد که مصرف 10 میلی لیتر یا 20 میلی لیتر از آلوئه ورا به صورت خوراکی روزانه به مدت 12 هفته می تواند کلسترول تام در حدود 15 ٪، لیپوپروتئین با چگالی کم ( LDL ) کلسترول در حدود 18٪ و تری گلیسرید را در حدود 25 ٪ تا 30 ٪ در افراد با چربی خون را کاهش دهد.
زخم بستر -  شواهد اولیه نشان می دهد که استفاده از ژل آلوئه نرخ شفا از زخم بستر در مقایسه با گاز مرطوب شده با آب نمک را افزایش نمی دهد
برای آسیب های پوستی به علت درمان سرطان با پرتو درمانی - استفاده از ژل آلوئه روی پوست در طول و بعد از درمان با اشعه به نظر نمی رسد برای کاهش پوست آسیب دیده ناشی از تابش اثری داشته باشد با این حال، شواهدی وجود دارد که ژل آلوئه ممکن است به ظاهر آسیب های پوستی را به تاخیر بیندازد.
کولیت اولسراتیو - شواهد اولیه نشان می دهد که مصرف 25-50 میلی لیتر ژل آلوئه دو بار در روز در برخی از افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو به طور قابل توجهی علائم بیماری آنها را کاهش می دهد.
بهبود زخم - اطلاعات ضد و نقیضی در مورد اینکه آیا آلوئه ورا برای بهبود زخم موثر است وجود دارد بعضی از تحقیقات نشان می دهد که استفاده از یک محصول ژل آلوئه ورا ( ژل زخم پوستی کارینگتون ) در زخم های جراحی ممکن است سبب تاخیر در بهبود زخم شود اما پژوهش های دیگر با استفاده از فرم های مختلف از کرم آلوئه ورا در زخم های مربوط به هموروئید به کار گرفته شده نشان می دهد که آلوئه ممکن است سبب بهبود زخم و تسکین درد شود.

عوارض ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا هنگامی که بر روی پوست و یا در افراد بزرگسال با دوز معین دهانی استفاده شود عوارضی ندارد ژل آلوئه ورا ممکن است سبب سوزش و خارش پوست شود.
لاتکس آلوئه احتمالا در دوز ناامن ( در دوزهای بالا ) می تواند برخی از اثرات جانبی مانند درد و گرفتگی معده شود استفاده طولانی مدت از مقادیر زیادی از لاتکس آلوئه ممکن است سبب ( اسهال، مشکلات کلیوی، خون در ادرار، کاهش پتاسیم، ضعف عضلانی، کاهش وزن و اختلالات قلبی شود  مصرف 1 گرم لاتکس آلوئه در روز برای چند روز می تواند کشنده باشد.
چند گزارش از مشکلات کبدی در برخی از افراد که عصاره برگ آلوئه خورده بودند وجود دارد با این حال این غیر معمول است و تصور می شود که فقط در افرادی که حساسیت بالا دارند رخ دهد.

اقدامات احتیاطی ویژه و هشدار در مصرف آلوئه ورا

مصرف دهانی ژل و یا لاتکس آلوئه در بارداری و یا شیردهی احتمالا ناامن است یک گزارش که آلوئه با سقط جنین همراه است وجود دارد همچنین می تواند خطر نقص تولد را افزایش دهد.
مصرف دهانی آلوئه برای کودکان ناامن است و در کودکان کمتر از 12 سال ممکن است سبب ( درد شکم، کرامپ و اسهال) شود.
دیابت - بعضی از تحقیقات نشان می دهد آلوئه ورا ممکن است قند خون را پایین بیاورد اگر شما آلوئه خوراکی مصرف می کنید و مبتلا به دیابت هستید باید سطح قند خون خود کنترل کنید.
هموروئید - اگر شما بواسیر دارید لاتکس آلوئه را مصرف نکنید زیرا می تواند شرایط را بدتر کند.
مشکلات کلیوی - دوز بالای از لاتکس آلوئه به نارسایی کلیه و سایر بیماریهای جدی مرتبط شده اند .
جراحی - صبر زرد ممکن است روی سطح قند خون تاثیر بگذارد و می تواند روی کنترل قند خون در طول و بعد از عمل دخالت داشته باشد. حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی آلوئه مصرف نکنید.
دیگوکسین (Lanoxin) - وقتی که لاتکس آلوئه برای ملین از راه دهان مصرف شود ملین های محرک می تواند سطوح پتاسیم در بدن را کاهش دهد سطوح پایین پتاسیم می تواند خطر ابتلا به عوارض دیگوکسین  (Lanoxin) را افزایش دهد.
مواردی که در ترکیب با آلوئه باید احتیاط کرد
داروهای ضد دیابتی - ژل آلوئه ممکن است قند خون را کاهش دهد داروهای دیابت نیز برای پایین آوردن قند خون استفاده می شود مصرف ژل آلوئه همراه با داروهای دیابت ممکن است قند خون را بیش از حد کم کند لذا سطح قند خون را کنترل کنید زیرا دوز داروهای دیابت شما ممکن است نیاز به تغییر پیدا کند .
برخی از داروهای مورد استفاده برای دیابت شامل گلیمپراید (  Amary)، اینسولین، متفورمین (Glucophage)، پیوگلیتازون (Actos)، روزیگلیتازون (Avandia)، کلرپروپامید(Diabinese) ، گلیپیزاید (Glucotrol)، تولبوتامید (Orinase)، گلیبورید (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase) و غیره می باشد.
داروهای خوراکی لاتکس آلوئه اگر همراه ملین مصرف شود می تواند اثر دارو را افزایش دهد.
سووفلوران - ( Ultane )  آلوئه ممکن است لخته شدن خون را کاهش دهد سووفلوران به عنوان بیهوشی در حین عمل جراحی استفاده می شود سووفلوران نیز سبب کاهش لخته شدن خون می شود مصرف آلوئه قبل از عمل ممکن است خونریزی را در طول عمل جراحی افزایش دهد.
ملین های محرک - هنگامی که به صورت خوراکی همراه لاتکس آلوئه مصرف شود حرکات روده بیش از حد افزایش یافته  و باعث از دست دادن آب و مواد معدنی در بدن می شود.
برخی از ملین های محرک شامل بیزاکودیل(Correctol, Dulcolax) ، روغن کرچک، سنا ( Senokot ) و غیره است
وارفارین ( کومادین ) - لاتکس آلوئه نوع ملین به نام ملین محرک هنگامی که به صورت خوراکی مصرف شود سبب اسهال در بعضی افراد می شود اسهال می تواند اثرات وارفارین را افزایش دهد و خطر ابتلا به خونریزی را افزایش دهد.
قرص آب ( داروهای مدر )- لاتکس آلوئه ورای ملین وقتی که از راه دهان مصرف شود برخی از مسهل ها می تواند پتاسیم در بدن را کاهش می دهد  قرص های آب می تواند همچنین پتاسیم در بدن را کاهش می دهد و مصرف لاتکس آلوئه همراه با  قرص های آب ممکن است سبب کاهش بیش از حد پتاسیم در بدن شود .
chlorothiazide (Diuril), chlorthalidone (Thalitone), furosemide, hydrochlorothiazide (HCTZ, HydroDIURIL, Microzide), and others.
برخی از قرص های آب که می تواند پتاسیم را کاهش دهد عبارتند از کلروتیازید ( Diuril )، فورسماید (Lasix)، هیدروکلروتیازید (HCTZ, HydroDIURIL, Microzide)، کلرتالیدون( Thalitone ) می باشد.
آیا در مصرف آلوئه ورا با گیاهان و مکمل تعامل وجود دارد؟
آلوئه ممکن است قند خون را پایین بیاورد و اگر همراه با سایر گیاهان و مکمل که ممکن است قند خون را پایین بیاورد مصرف شود ممکن است در برخی از افراد قند خون بیش از حد کم شود.
برخی از گیاهان و مکمل که ممکن است قند خون را پایین بیاورد عبارتند از ( اسید آلفا لیپوئیک، خربزه تلخ، کروم، پنجه شیطان، شنبلیله، سیر، صمغ گوار، شاه بلوط هندی، جین سنگ درخت جنسینگ، اسفرزه، سیبریه ) و غیره است.
گیاهان حاوی گلیکوزیدهای قلبی - آلوئه ورا می تواند میزان پتاسیم در بدن را کاهش می دهد. این می تواند یک مشکل خاص برای قلب باشد اگر آلوئه همراه با گیاهان دیگر که حاوی مواد شیمیایی که سیستم الکتریکی قلب را تحت تاثیر قرار می دهد مانند گیاهان که حاوی گلیکوزیدهای قلبی عبارتند از ( خربق سیاه، ریشه کنف کانادا، برگ دیژیتال، پرچین خردل، علف خنازیر، زنبق ریشه دره، برگ خرزهره، گیاه چشم قرقاول را، ریشه ذات الجنب و دانه strophanthus ) می باشد.
با استفاده از آلوئه همراه با horsetail خطر ابتلا به کاهش سطح پتاسیم بیش از حد را افزایش می دهد.
شیرین بیان - استفاده از آلوئه همراه با ریزوم شیرین بیان خطر ابتلا به کاهش سطح پتاسیم بیش از حد را افزایش می دهد.

ملین های گیاهی محرک

استفاده از آلوئه همراه با دیگر گیاهان ملین محرک ممکن است خطر ابتلا به کاهش سطح پتاسیم بیش از حد را افزایش می دهد. گیاهان ملین های محرک شامل ( ریزوم به رنگ آبی پرچم، خولان توسکا، خولان اروپا، پوست butternut، پوست قایقی که از پوست درخت درست شده، روغن کرچک، پالپ میوه colocynth، ترشحات پوست درخت نارهندی، ریشه داروی مسهل، ریشه سیاه و سفید، ترشحات پوست سبوس، ریشه podophyllum، ریشه ریواس، برگ سنا و غلاف و ریشه بارانداز زرد ) می باشد.

مقدار مصرف آلوئه ورا از راه خوراکی

برای یبوست 100 - 200 میلی گرم آلوئه ورا و یا 50 میلی گرم لاتکس آلوئه در شب مصرف شود با این حال ممکن است لاتکس آلوئه برای این مشکل بی خطر نباشد. لذا در مصرف آن احتیاط شود.
در پوست برای پسوریازیس کرم عصاره آلوئه 0.5٪ سه بار در روز استفاده شود.


مطالب مرتبط

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search