رژیم غذایی

14 راه برای افزایش متابولیسم بدن شما

قهوه متابولیسم را بالا می بردهر بار که می خورید آنزیم های موجود در سلول های بدن شما سبب تجزیه مواد غذایی و تبدیل آن به انرژی می شود که برای ضربان قلب، فکر و ذهن شما و پاهای شدیداً خسته در اثر تمرین، مصرف می شود سوخت و ساز سریع به این معنی است که کالری بیشتری سوزانده می شود. از نظر ژنتیک، سوزاندن چربی در برخی از زنان سریع تر از دیگران است.

اما عادات، سن، وزن، رژیم غذایی و ورزش نیز نقش مهمی در سوخت و ساز بدن بازی می کنند. به عنوان مثال، با افزایش سن در زنان، سرعت متابولیسم بدن آنها کم می شود زیرا آنها در حال از دست دادن پنج یا شش پوند عضله در هر دهه هستند. اگر شما در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستید افزایش متابولیسم بدن می تواند شما را قادر به از دست دادن وزن بدون کاهش کالری بیشتر می کند. متابولیسم سریع تر شما را قادر می سازد تا نسبت به یک فرد با همان سطح فعالیت، وزن و رژیم غذایی کاهش وزن بیشتری داشته باشید. لذا در این مقاله 14 روش افزایش متابولیسم بدن بیان می شود.

1 - پروتئین آب پنیر را به اسموتی خود اضافه کنید

پروتئین آب پنیروقتی که شما میوه، یخ و اسموتی های دیگر را به درون مخلوط کن می اندازید و مخلوط می کنید برای یک دوم اضافی برای تقویت سوخت و ساز بدن پودر پروتئین آب پنیر را به مواد اضافه کنید. پروتئین آب پنیر سوختن کالری و استفاده از چربی های بدن را افزایش می دهد و به حفظ عضلات بدن کمک می کند و مغز احساس سیری می کند پال آرسیر می گوید یک پروفسور در بخش سلامت و دپارتمان علوم ورزش در کالج اسکیدمور روی اثرات آب پنیر در بدن مطالعه کرده است و می گوید همه انواع پروتئین سوخت و ساز پروتئین را افزایش می دهد پروتئین اثر گرمازایی در بدن دارد به این معنی که بدن شما گرمای بیشتر تولید و به نوبه خود کالری بیشتری می سوزاند. اما آب پنیر ممکن است موثرتر از پروتئین غیر حیوانی باشد. یک مطالعه که در مجله تغذیه بالینی آمریکایی نشان داد که اکسیداسیون چربی و تاثیرات گرمازایی با آب پنیر در مقایسه با سویا و کازئین بیشتر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2 - قبل از غذا خوردن آب بنوشید

قبل از غذا آب بنوشیددر یک مطالعه نشان داده شده است که نوشیدن دو لیوان آب قبل از هر وعده ی غذا در افراد رژیمی سبب می شود به طور متوسط 15.5 پوند در طول سه ماه وزن از دست بدهند مطالعه ارائه شده در کنفرانس سالانه انجمن شیمی آمریکا آمده است. ویرجین، متخصص مشهور تغذیه و نویسنده کتاب آشپزی رژیمی می گوید تحقیقات نشان می دهد که به درستی هیدراته ماندن، شما را با انرژی نگه می دارد. سعی کنید به انداره نیمی از وزن بدن خود اونس آب مصرف کنید ویرجین می گوید یک فرد 150 پوندی 75 اونس در روز آب می نوشند.

3 - بی قراری خود را متوقف نکنید

تحرک داشته باشیدوقتی می خواهید همکار خود را اذیت کنید شما به او می گویید که پاهای قوی دارید شاید شما می توانید توضیح دهید که در حال انجام برخی کارهای حرارت زایی غیر از ورزش با (بی قراری) هستید تحقیقات نشان می دهد که بی قراری ممکن است به شما کمک کند تا 350 کالری اضافی در روز بسوزانید. انفجار کوچک از فعالیت، مانند، در حال دویدن از پله ها بالارفتن، قدم زدن در حال تلفن کردن و یا تغییر صندلی خود در دفعات و از هر فرصتی برای حرکت در طول روز استفاده کنید.

4 - یک فنجان قهوه دم کنید

قهوه بخوریدکافئین قادر است سیستم عصبی مرکزی را تسریع نموده تا سوخت و ساز بدن را قوی سازد علاوه بر این، دانه های قهوه دارای آنتی اکسیدان است و سلامت واقعی را فراهم کند می گوید قهوه می تواند یک راه بسیار خوبی برای انرژی و همچنین دارای برخی از آنتی اکسیدان ها می باشد نشان داده شده است که قهوه سطح انرژی در طی ورزش ( به خصوص فعالیت های استقامتی ) را بهبود می بخشد و در کار سخت تر به مردم کمک می کند که در نتیجه کالری بیشتری می سوزاند نوشیدن قهوه بعد از تمرین نیز می تواند مفید باشد مصرف کافئین پس از ورزش گلیکوژن عضله را 66 درصد در ورزشکاران استقامتی افزایش داده است و آنها را قادر می سازد تا پر کردن ذخایر انرژی استفاده شده ( از طریق ورزش ) سریع تر انجام شود.

5 - برای نیاز به کافئین بیشتر؟ چای سبز را جانشین کنید

برای لاغری و بالا بردن سوخت و ساز چای سبز بخوریداگر شما مانند یک آمریکایی به طور متوسط  سه فنجان قهوه در روز می نوشید چای سبز را با یکی از آنها مبادله کنید. علاوه بر آن افزایش تکان خوردن ناشی از مصرف کافئین، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد چای سبز منبع غنی از آنتی اکسیدان به نام کاتچین است. در یک مطالعه که در مجله تغذیه بالینی منتشر شده است نوشیدن چای سبز مرکب در مجموع از سه ساعت پس از ورزش با شدت متوسط در هفته، چربی شکمی را در افراد در طی یک دوره سه ماهه کاهش می یابد. چای سبز دم کرده و شیرین نشده سبب افزایش سوختن 100 کالری در روز می شود.

6 - ماست مصرف کنید

ماست بخوریداگر شما یک زن هستید یک مطالعه جدید که در مجله انگلیسی تغذیه منتشر شده است. نشان می دهد پروبیوتیک ها، باکتری های سالم موجود در ماست، ترشی و دیگر مواد غذایی تخمیر شده مانند کلم رنده شده وآب پز با سرکه، ممکن است به شما در از دست دادن وزن کمک کند مردان و زنان دارای اضافه وزن به دنبال یک رژیم غذایی کاهش وزن 12  هفته ای به نیمی از داوطلبان یک قرص پروبیوتیک هر روز داده شد زنان در گروه پروبیوتیک بیش از گروه دارونما وزن از دست دادند ولی برای مردان تفاوتی نداشت.
مصرف پروبیوتیک ها به صورت غذا دارای اثرات مفیدی برای دور کمر است ماست، مانند سایرمواد لبنی چرب، دارای اسید چرب به نام اسید لینولئیک مزدوج (CLA) است که مطالعات نشان داده می تواند سوزاندن چربی را بهبود بخشد.

7 - واقعی بخندید

خنده واقعییک مطالعه از مجله بین المللی چاقی نشان داد افزایش 10 تا 20 % در مصرف انرژی ( کالری سوخته شده ) و ضربان قلب در خنده واقعی سبب افزایش 10 تا 40 کالری در عرض 10 تا 15 دقیقه از خنده، سوخته می شود.

8 - مقداری حرارت به غذایتان اضافه کنید

فلفل متابولیسم بدن را بالا می بردهنگامی که شما می خواهید عطر و طعم به مواد غذایی خود اضافه کنید از نمکدان استفاده می کنید به جای آن از سس گرم یا فلفل قرمز استفاده می کنید تا به غذای شما گرما بدهد فلفل تند حاوی کپسایسین است و باعث می شود که بدن 90 کالری اضافی بلافاصله پس از غذا بسوزاند یک مطالعه نشان می دهد چربی قهوه ای فعال کپسایسین در فلفل قرمز باعث افزایش متابولیسم بدن می شود.

9 - یک وعده غذایی کوچک بخورید

به دفعات غذا بخورید ولی کم اگر شما تا ظهر صبر کنید تا غذا بخورید ممکن است گرسنگی بکشید و این سبب می شود تا در ناهار بیشتر بخورید خوردن یک وعده غذایی کوچک در اواسط بعد از ظهر از خوردن بیشتر در وعده بعدی جلوگیری و سبب حفظ انرژی سوخت و ساز بدن می شود گودسون می گوید فکر کنید سوخت و ساز بدن شما مانند آتش است به منظور دریافت آتش با مقدار مناسب و معقول از چوب شروع کنید و سپس شما برای نگه داشتن آتش چند قطعه از چوب هر چند ساعت اضافه کنید خوردن وعده های غذایی کوچک سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد مهم این است که پروتئین بدون چربی و کربوهیدرات پیچیده در هر زمان مصرف کنید غذاهای پردازش نشده و یا مواد غذایی آشغال مصرف نکنید چند گزینه ساده و بدون زحمت شامل ( پنیر و میوه جات، کره بادام زمینی و یک سیب یا ماست یونانی با انواع توت ها ) بهترین میان وعده برای از دست دادن وزن هستند.

10 - غذاهای دریایی به سالاد خود اضافه کنید

سالاد پروتئین بخوریدداشتن یک سالاد برای ناهار و یا شام شما را سیر می کند تا با فیبر و مواد مغذی شکم صاف پیدا کنید و اضافه کردن عواملی مانند ( ماهی قزل آلا ) به سالاد  سوخت و ساز بدن بالا می برد شما  از قبل می دانید که  سوخت و ساز بدن با افزایش پروتئین بالا می رود اما با ماهی قزل آلا، به ویژه یک دوز هم از اسیدهای چرب امگا 3 دریافت می کنید. در یک مطالعه که در مجله انجمن بین المللی تغذیه ورزشی به چاپ رسیده، مکمل رژیم غذایی با روغن ماهی به مدت شش هفته سبب افزایش عضلانی و کاهش چربی می شود. دانشمندان معتقدند این واکنش ممکن است به دلیل توانایی روغن ماهی برای کاهش سطح ذخیره سازی آنزیم های چربی در بدن است.

11 - وقتی گوشی شما زنگ می خورد بایستید

با زنگ گوشی مبایل بایستید و جواب دهیدبا توجه به نظر کالج آمریکایی پزشکی ورزشی به عنوان مثال یک فرد 150 پوندی، 72 کالری در ساعت در حالت نشسته و 129 کالری در ساعت ایستاده می سوزاند. قدم زدن به آرامی در اطراف یک دفتر سوختن را 143 کالری در ساعت افزایش می دهد هلند می گوید شما باید فیبرهای عضلانی بیشتری را استخدام و عضلات موضعی خود را برای ایجاد ثبات خود به کار گیرید تا کالری بیشتری بسوزانید می گوید شما باید عادت کنید بایستید و قدم بزنید هر بار که تلفن زنگ میزند و حداقل یک بار در هر ساعت از صندلی خود بلند شوید.

12 - محصولات ارگانیک انتخاب کنید

مواد غذایی ارگانیکآفت کش ها که در تولید برای رشد استفاده می شود "obesogens" نامیده می شود و سبب کاهش سوخت و ساز و مستعد کننده برخی از افراد برای افزایش وزن می شود. ویرجین می گوید محصولات ارگانیک خریداری کنید و پاکترین و با کیفیت ترین گوشت را انتخاب کنید.

13 - آهسته غذا بخورید

غذا خوردن آهسته سبب بالا بردن سوخت و ساز می شودیک مطالعه منتشر شده توسط انجمن رژیم غذایی آمریکا در میان زنانی که رژیم غذایی نداشتند کاهش استرس و تمرین تمرکز حواس از افزایش چربی جلوگیری می کند این در حدود 20 دقیقه طول می کشد تا هورمونی به نام cholecystokinin (CCK) به مغز شما بگوید خوردن را متوقف کند. وقتی که شما غرق خوردن یک همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده  CCKشما زمان به اندازه کافی برای رله این پیام به مغز وجود ندارند و شما بیش از حد غذا می خورید سرعت غذا خوردن همچنین سطح انسولین و ذخیره سازی چربی را افزایش می دهد داشتن رژیم غذایی مناسب و کم کردن سرعت غذا خوردن خیلی مهم است.

14 - در موقع غذا خوردن تلفن خود را خاموش کنید

موقع غذا خوردن وسایل الکترونیکی را خاموش کنیدقرار گرفتن در معرض نور آبی ساطع شده از تلفن های هوشمند، رایانه ها و قرص بلافاصله قبل و بعد از شام سبب افزایش گرسنگی و فشرده کردن سوخت و ساز گلوگز می شود. 

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (7)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. مهسا

ممنون بابت مطالب مفیدتون موفق باشید

  پیوست ها
 

  1. احمد رضا چاقالو

دمتون گرم

  پیوست ها
 

  1. معصومه

ممنون عالی بود

  پیوست ها
 

  1. سارا

سلام و خيلي ممنون إز اطلاعات مفيدي كه داديد،.بايد چه كار كرد كه از شيريني خوردن دست بر داريم؟

  پیوست ها
 

  1. بهناز

اطلاعات مفیدی بود با تشکر

  پیوست ها
 

  1. فاطمه

با عرض سلام.خیلی خیلی ممنونم از مطالب بسیار خوبتون بمن یکی که خیلی کمک کردید

  پیوست ها
 

  1. معصوم

مرسی خیلی خوب بود.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search