رژیم غذایی

بهترین درمان طبیعی سرفه

سرفهسرفه یک واکنش خودکار برای از بین بردن مواد خارجی یا ترشحات مخاطی از ریه ها و مجرای تنفسی فوقانی است سرفه یک بیماری نیست تنها یک علامت است راه هوایی ممکن است تا حدی توسط مخاط، دود، مواد شیمیایی و یا یک جسم خارجی مسدود شده باشد و هر شخص گاهی اوقات برای تمیز کردن گلو و راه هوایی سرفه خواهد کرد اما این مهم است که اگر سرفه شما بیش از سه هفته طول کشید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید اگر تنگی نفس، سرفه خونی یا مشکلات غیر قابل توضیح مثل ( از دست دادن وزن و یا تب ) دارید شما باید با پزشک خود فوری ملاقات کنید.

 

سرفه چیست؟
علت سرفه چیست؟
علائم سرفه
عسل در درمان سرفه
پروبیوتیک ها و نقش آن ها در درما ن سرفه
بروملین موجود در آناناس برای درمان سرفه مناسب است
نعناع و اکالیپتوس برای گلودرد و احتقان بینی و گلو مفید است
گل ختمی
آویشن
چگونه از سرفه جلوگیری کنیم؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سرفه چیست؟

به طور کلی، سرفه کاملا طبیعی است. سرفه می تواند به تمیز نگه داشتن گلوی شما از خلط و دیگر مواد محرک کمک کند. با این حال، سرفه مداوم نیز می تواند علامتی از یک تعداد شرایط باشد. به عنوان مثال، یک دوره کوتاه مدت سرفه که دو تا سه هفته طول می کشد و شروع سریع و کم شدن تدریجی دارد می تواند یک سرماخوردگی، آنفولانزا و یا عفونت سینوس باشد. حملات سرفه که زمان طولانی تر ( سه هفته یا بیشتر ) باشد ممکن است آلرژی یا یک بیماری زمینه ای دیگری را نشان دهد.

علت سرفه چیست؟

آلرژی و سرماخوردگی از علل سرفه استسرفه می توانید یک سرماخوردگی، که توسط عفونت های ویروسی در مجاری تنفسی ایجاد می شود را نشان دهد دیگر علائم سرماخوردگی شامل احتقان بینی و یا آبریزش بینی است.
آلرژی علائم مشابهی دارند اما توسط مواد حساسیت زا که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود ایجاد می شود. هنگامی که با یک ماده آلرژی زا مانند گرده مواجه شوید سیستم ایمنی بدن مواد شیمیایی به نام هیستامین برای واکنش  با آن آزاد می نماید. اگر شما بلافاصله بعد از قرار گرفتن در یک محیط و یا فصل خاص سرفه داشتید شما ممکن است آلرژی داشته باشید.

علائم سرفه

عفونت های دستگاه تنفسی شامل بدن درد و تب است در حالی که آلرژی بدن درد و تب ندارد. اگر شما دچار تب یا لرز هستید باید نزد یک دکتر بروید زیرا این نشانه ها می تواند نشانه ای از عفونت ریوی جدی مانند برونشیت باشد همچنین اگر شما سرفه خشونت آمیز و دارای خلط ضخیم، بد بو و رنگی هستید باید مراقبت های پزشکی را داشته باشید.
شما می توانید سرفه های ناشی از سرماخوردگی، آلرژی ها، عفونت های سینوسی را با تعداد زیادی از داروها درمان کنید با این حال، برای کسانی که ترجیح می دهند داروهای شیمیایی نخورند چند داروی خانگی که می تواند به درمان موارد ذکر شده کمک کند بیان می شود.

عسل در درمان سرفه

عسلعسل در درمان گلو درد موثر است با توجه به مطالعه ای در سال 2007، عسل می تواند به تسکین سرفه موثرتر از داروهای حاوی دکسترومتورفان (DM  ) یک سرکوب کننده سرفه کمک کند.
شما می توانید در خانه عسل را با چای گیاهی یا آب گرم و لیمو مخلوط کرده و سرفه خود درمان کنید. عسل نرم کننده و تسکین دهنده است در حالی که آب لیمو می تواند به درمان احتقان کمک کند.

پروبیوتیک ها و نقش آن ها در درمان سرفه

پروبیوتیکپروبیوتیک ها، میکروارگانیسم های هستند که می تواند منافع سلامتی را برای یک میزبان فراهم کنند. در حالی که آنها به طور مستقیم سرفه را از بین نمی برند بلکه آنها به تعادل فلور میکروبی دستگاه گوارش ( باکتری که در روده شما زندگی می کنند) کمک می کنند. این می تواند از عملکرد سیستم ایمنی بدن در سراسر بدن حمایت کند. برخی شواهد نیز نشان می دهد که لاکتوباسیلوس، یک باکتری در فرآورده های لبنی، می تواند احتمال سرماخوردگی و آنفولانزا و حساسیت به آلرژن خاص مانند گرده را کاهش دهد. شیر غنی شده منبع بسیار خوبی از لاکتوباسیلوس است. ولی شما باید محتاط باشید با این حال، به عنوان مواد لبنی ممکن است خلط ضخیم تر شود.

بروملین موجود در آناناس برای درمان سرفه مناسب است

آناناسشما معمولا به آناناس به عنوان یک درمان کننده سرفه فکر نمی کنید اما این احتمالا به این خاطر است که شما هرگز از بروملین نشنیده اید با توجه به بررسی های تحقیقاتی بر ارزش دارویی آناناس، شواهد نشان می دهد که بروملین در آن وجود دارد این یک آنزیم موجود در میوه های گرمسیری است که می تواند به سرکوب سرفه و نرم کردن خلط در گلو کمک کند.
ادعا وجود دارد که می تواند به از بین بردن سینوزیت و مسائل مربوط به سینوس مبتنی بر آلرژی کمک کند و می تواند به درمان سرفه و خلط کمک می کند با این حال، شواهد کافی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد همچنین با توجه به موسسات ملی بهداشت( NIH ) گاهی برای درمان التهاب و تورم استفاده می شود.
مکمل های بروملین نباید توسط کودکان و یا بزرگسالانیکه رقیق کننده های خون مصرف می کنند استفاده شود همچنین، مراقب باشید استفاده از این مکمل روی آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین اثر کرده و جذب آنتی بیوتیک را افزایش دهد لذا قبل از مصرف مکمل های جدید و نا آشنا با پزشک خود صحبت کنید.

نعناع و اکالیپتوس برای گلودرد و احتقان گلو مفید است

برگ نعناع و روغن اکالیپتوس دارای خواص درمانی شناخته شده است. منتول در نعناع سبب آرام کردن گلو و به عنوان ضد احتقان عمل نعناعکرده و به شکسته شدن موکوس کمک می کند. شما می توانید با نوشیدن چای نعناع، و یا از طریق استنشاق بخارات نعناع از حمام بخار بهره مند شوید. برای ایجاد یک حمام بخار، 3 - 4 قطره از روغن نعناع را با 150 میلی لیتر از آب گرم مخلوط کرده و یک پارچه یا پوششی روی سر خود انداخته و از بخارات آن به طور مستقیم در بالای آب، نفس عمیق بکشید.
شما می توانید پماد ساخته شده از روغن نارگیل، موم و روغن اوکالیپتوس را برای مالش استفاده کنید.

گل ختمی

گل ختمیگل ختمی از officinalis Althaea ساخته شده است یک گیاه چند ساله که در تابستان گل می دهد و از برگ و ریشه گیاه از دوران باستان برای درمان گلو درد و سرکوب سرفه استفاده می شده است. هیچ مطالعه کنترل شده برای حمایت از این ادعا وجود ندارد اما شاخ و برگ این گیاه به طور کلی امن در نظر گرفته شده است.
گیاه گل ختمی دارای لعاب است که پوشش گلو را تحریک می کند. امروزه، شما می توانید ریشه گل ختمی را در چای و یا به شکل کپسول دریافت کنید هر چند برای کودکان توصیه نمی شود.

آویشن

آویشنآویشن برای برخی از بیماری های تنفسی استفاده می شود یک مطالعه نشان می دهد که اسانس استخراج شده از آویشن برگ مخلوط با ivecan  به تسکین سرفه و درمان کوتاه مدت برونشیت کمک می کند برگ آن حاوی ترکیباتی به نام فلاونوئید است که عضلات گلوی درگیر در سرفه را ریلاکس کرده و همچنین التهاب را کاهش دهد.
شما می توانید با استفاده از دو قاشق چای خوری از برگ آویشن خرد شده و یک فنجان آب جوش، که به مدت 10 دقیقه روی فنجان را پوشانده اید چای آویشن را در خانه تهیه و مصرف کنید.

چگونه از سرفه جلوگیری کنیم؟

شستن دست ها یک راه پیشگیری از سرف استهمچنین ممکن است بخواهید یاد بگیرید که چگونه از سرفه در وهله اول جلوگیری کنید. برای جلوگیری از سرفه ناشی از آنفولانزا، مطمئن شوید که واکسن سالانه خود را دریافت کرده اید و دستان خود را به طور مناسب بشویید.
در آلرژی ها، شما می توانید عامل آلرژن را شناسایی کرده و از قرار گرفتن در برابر آن اجتناب کنید آلرژن های شایع عبارت از درختان، گرده، غبار، پوست حیوانات، کپک و حشرات می باشند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (21)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. ایدا

با سلام دخترم هفت سالشه دو ساله فصل دوم پاییز سرفه هاش شروع میشه دکترزیاد بردم عکس هم از ریه هاش گرفتم.حتی یه اسپری هم بهش دادن ولی اثری نداشته میشه راهنماییم کنید ..با تشکر

  پیوست ها
 

 1. جمال

سلام آقای دکتر برادرم باتشخیص پنومونی دو هفته تو بیمارستان بستری شد ریه سمت چپش کلا مسدود شده بود کاملا ترشحات بود دکترخواست باتب سوزنی بکشه اما نشد مجبور شد چست تیوب براش گذاشت دوهفته کامل اما یه عکس ازش گرفتن هنوز یه کمیش مونده .چیکارکنیم این...

سلام آقای دکتر برادرم باتشخیص پنومونی دو هفته تو بیمارستان بستری شد ریه سمت چپش کلا مسدود شده بود کاملا ترشحات بود دکترخواست باتب سوزنی بکشه اما نشد مجبور شد چست تیوب براش گذاشت دوهفته کامل اما یه عکس ازش گرفتن هنوز یه کمیش مونده .چیکارکنیم این یه ذره شم برطرف بشه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. طلوع

با سلام
خانم ٢٨ ساله ام و سابقه مصرف كورتون و بيمار اس ال اي ميباشمً
مدت ١ ماه هست كه سرفه هاي خلطي سفيد رنگ دارم و با مراجعه به دكتر هاي ديگر كو اموكسي كلاو و لووكوئين تجويز كردند و كاملا مصرف كردم دارو هارا اما بهتر نشدم
نميدونم بايد چه كار...

با سلام
خانم ٢٨ ساله ام و سابقه مصرف كورتون و بيمار اس ال اي ميباشمً
مدت ١ ماه هست كه سرفه هاي خلطي سفيد رنگ دارم و با مراجعه به دكتر هاي ديگر كو اموكسي كلاو و لووكوئين تجويز كردند و كاملا مصرف كردم دارو هارا اما بهتر نشدم
نميدونم بايد چه كار كنم
مداوم سرفه دارم و خوب نشدم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. جعفری

با سلام من حدود یک سال است که سرفه میکنم و تا بحال دکتر ریه کلینیک آلرژی و تمامی داروهارا مصرف کردم ولی بهبود نیافت و همه تشخیص دادن که آلرژی هست حتی قرص آرام بخش هم خوردم حالا چکار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. پرناز

سلام خدمت اقای دکتر
من دقیقا نزدیک دوماهه ک همش سرفه میکنم خیلی عذاب اور دکترم یه ماهه پیش رفتم دوهفته بود ک خوب شده بودم ولی باز الان شروع شده بدتر از قبل خوشحال میشم کمک کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    پرناز

سلام
نزد پزشک بروید تا یک گرافی ریه درخواست شود

  پیوست ها
 

 1. عیسی از اشکفتک

با سلام خدمت اقای دکتر
من از شهرکرد در خدمتتان هستم من فرزندم حساسیت به فصل بهار وپاییز دارد وسرفه شدید می کند وحشتناک یک مرتبه به فرزندم اویشن دادم بدتر شده . والان هم خوب نشده ودر فصل بهار وپاییز سرفه زیاد می کند چه کار کنم از این وضعیت ...

با سلام خدمت اقای دکتر
من از شهرکرد در خدمتتان هستم من فرزندم حساسیت به فصل بهار وپاییز دارد وسرفه شدید می کند وحشتناک یک مرتبه به فرزندم اویشن دادم بدتر شده . والان هم خوب نشده ودر فصل بهار وپاییز سرفه زیاد می کند چه کار کنم از این وضعیت نجات پیدا کنمچندین مرتبه هم دکتر رفته ام وفرزندم رابرده ام وبعد از مدتی افاده ای نکرد .در ضمن خانواده همسرم نیز الرژی دارند

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    عیسی از اشکفتک

با سلام
داروهای گیاهی مانند آویشن برای الرژی مناسب نیست علت الرژی در فصل بهار گرده گل ها و گیاهان است شما با دادن آویشن که یک داروی گیاهی است ممکن است وضعیت او را بدتر نمایید برای درمان الرژی باید از یک داروی ضد آلرژی استفاده نمایید همچنین اسپری...

با سلام
داروهای گیاهی مانند آویشن برای الرژی مناسب نیست علت الرژی در فصل بهار گرده گل ها و گیاهان است شما با دادن آویشن که یک داروی گیاهی است ممکن است وضعیت او را بدتر نمایید برای درمان الرژی باید از یک داروی ضد آلرژی استفاده نمایید همچنین اسپری های بینی کورتن نیز برای درمان الرژی مناسب است نزد پزشک بروید تا برایتان نسخه نمایند در ضمن نمایید عامل حساسیت زا را نیز پیدا نمایید. و کودک خود را از ان دور نگه دارید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. امير

سلام پدر من موقع خوردن غذا دچار سرفه ميشه فقط وقتي غذا ميخوره بقيه مواقع سرفه نميكنه علتش چيه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امير

با سلام
این مقاله را بخوانید

  پیوست ها
 

 1. مریم

سلام .پسر ۶ساله من ۱هفته است سرفه خشک شدید میکنه.هر ۲ثانیه.پیش متخصص الرژی.دکتر عمومی.و.... بردم
خخوب نشده.نه میتونه چیزی بخوره نه بخوابه از سرفه
خیلی ناراحتم.چکار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم

تشخیص نیاز به معاینه دارد ولی اگر سمع ریه مشکل ندارد ممکن است عامل سرفه آلرژیک باشد و در اثر آلرژی مشکل عفونت سینوس نیز رخ داده باشد که با درمان آلرژی و عفونت سینوس مشکل سرفه حل می شود

  پیوست ها
 

 1. خخخخ

  پیوست ها
 

 1. ف

سلام.من حدود 1هفته هست که سرفه های زیاد و گاهی همراه با خلط دارم و حتی باعث درد ماهیچه هایم شده بخاطر اینکه دولا میشوم و سرفه میکنم.دکتر عمومی گفتند بخاطر آلرژی است.نظر شما چیست؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ف

با سلام
بدون معاینه فیزیکی نمی توان علت سرفه را مشخص کرد

  پیوست ها
 

 1. مینا

باسلام. کودک 14 ماهه ای دارم که دوسه هفته ای هست که سرفه های پراکنده داره وبیشتر نصف شب سرفه میکنه دوبار وپشت سرهم هرسرفه طول میکشه ولی شیر خودم رو میدم بهتر میشه دوروز سیتریزین دادم احساس میکنم بدتر شده البته در خواب شب اینطور هست ودر طول روز...

باسلام. کودک 14 ماهه ای دارم که دوسه هفته ای هست که سرفه های پراکنده داره وبیشتر نصف شب سرفه میکنه دوبار وپشت سرهم هرسرفه طول میکشه ولی شیر خودم رو میدم بهتر میشه دوروز سیتریزین دادم احساس میکنم بدتر شده البته در خواب شب اینطور هست ودر طول روز یکی دوتا سرفه کوتاه داره.یه مدتی گوجه سبز میخورد آیا از این میتونه باشه وباید چه کنم؟باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مینا

با سلام
می تواند به علت مصرف زیاد گوجه سبز نیز باشد

  پیوست ها
 

 1. سید محمد

سلام آقای دکتر
ممنون ان شاء الله خدا بر علم شما بیفزاید.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی

با سلام
به پزشک مراجعه نمایید تا اگر مشکل ریوی دارید اقدامات پاراکلینیک درخواست شود در صورتی که شما آلرژی دارید ممکن است دچار مشکل در سینوس ها شوید که نیاز به درمان می باشد.

  پیوست ها
 

 1. مینا

با سلام و خسته نباشید
من با مشکل یبوست مواجه هستم و هر دارویی که پیشنهاد شده استفاده کرده ام ولی نتیجه نگرفته ام الان دو روز است اسفرزه استفاده میکنم ولی اونم بی تاثیر بوده همین یبوستم باعث شده وزنم اضافه شود و مدام احساس سنگینی دارم اگر مرا...

با سلام و خسته نباشید
من با مشکل یبوست مواجه هستم و هر دارویی که پیشنهاد شده استفاده کرده ام ولی نتیجه نگرفته ام الان دو روز است اسفرزه استفاده میکنم ولی اونم بی تاثیر بوده همین یبوستم باعث شده وزنم اضافه شود و مدام احساس سنگینی دارم اگر مرا راهنمایی فرمایید ممنون میشوم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مینا

با سلام
توصیه می شود مقاله یبوست را در سایت بخوانید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search