رژیم غذایی

ارتباط مصرف الکل با سلامتی

مناطقی از بدن که الکل بر روی آن اثر داردالکل اعتیاد آور و بسیار سمی است که با نوشیدن بیش از حد از آن مشکلات عمده سلامتی، از جمله سیروز کبدی و سبب جراحات در اثر تصادفات خودرو می شود. اما اینها تنها مشکلات نیستند محققان مصرف الکل را با بیش از 60 بیماری مرتبط دانسته اند. که در این مقاله در مورد چند بیماری مختصر توضیح داده می شود.


الکل چیست؟
الکل و فشار خون بالا
ارتباط الکل با بیماری های عفونی
الکل و پانکراتیت
الکل سبب کم خونی می شود
اثرات الکل در کبد 
الکل و اثرات آن در مغز
ارتباط الکل با افسردگی
تاثیر الکل در وزن بدن
الکل و سلامت بیماریهای قلبی و عروقی
الکل و سرطان
ارتباط الکل با تشنج
اثر الکل بر بیماری نقرس
مشروب در دوران بارداری می تواند سبب نقص های تولد شود
الکل اعتیاد آور است و منجر به اعتیاد به الکل در افراد مستعد می شود
سوء استفاده از الکل می تواند برای سلامتی کاملا فاجعه آمیز باشد

الکل چیست؟

به طور کلی الکل دارای اتانول ماده ی مست کننده است. اتانول توسط مخمر که باعث هضم قند در برخی از غذاهای غنی از کربوهیدرات، مانند انگور ( شراب ) و یا دانه ( آبجو ) تولید می شود. الکل داروی تفریحی در جهان است. که اثرات بسیار قدرتمند در خلق و خو و حالت روانی دارد. الکل می تواند خودآگاهی و کمرویی را کاهش دهد و فرد آسان تر و بدون مهار، عمل می کنند. در همان زمان، می تواند قضاوت را مختل و مردم کارهای انجام می دهند که تا پایان حسرت می خورند.
توجه: اتانول ماده فعال در نوشیدنی های الکلی است و به طور کلی می تواند اثرات شدیدی را بر وضعیت روانی فرد داشته باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

الکل و فشار خون بالا

الکل می تواند سبب مختل شدن سیستم عصبی سمپاتیک مرکزی، در میان چیزهای دیگر، کنترل انقباض و اتساع عروق خونی در پاسخ به استرس، دما و غیره می شود آشامیدن سنگین الکل سبب بالا بردن فشار خون که با گذشت زمان، این اثر می تواند تبدیل به فشار خون بالای مزمن شود و می تواند به بسیاری از مشکلات دیگر، از جمله بیماری های کلیوی، بیماری های قلبی و سکته مغزی منجر شود.

ارتباط الکل با بیماری های عفونی

نوشیدن سنگین الکل سبب سرکوب سیستم ایمنی بدن می شود و منجر به ارائه جای پا برای عفونت از جمله سل، ذات الریه، HIV / AIDS، و دیگر بیماری های مقاربتی ( از جمله برخی که باعث ناباروری ) می شود افرادی که به شدت نیز می نوشند احتمال بیشتری برای شرکت در رابطه جنسی پرخطر دارند. نوشیدن سنگین الکل با افزایش سه برابر در معرض خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی در ارتباط است.

الکل و پانکراتیت

علاوه بر ایجاد سوزش معده ( گاستریت )، نوشیدن الکل می تواند پانکراس را ملتهب نماید. پانکراتیت مزمن با روند گوارش تداخل کرده و باعث درد شدید شکمی و اسهال مداوم می شود برخی از موارد پانکراتیت مزمن توسط سنگ کیسه صفرا رخ می دهد اما بالای 60٪ پانکراتیت در اثر مصرف الکل است.

الکل سبب کم خونی می شود

نوشیدن سنگین الکل می تواند باعث کاهش غیر طبیعی تعداد سلول های قرمز خون و کاهش حمل اکسیژن می شود. این وضعیت، به عنوان کم خونی شناخته شده است که می تواند سبب علائمی مانند ( خستگی، تنگی نفس، و احساس سبکی سر ) در فرد می شود.

اثرات الکل در کبد 

کبد یک عضو قابل توجه با صدها عمل در بدن است. یکی از اعمال اصلی آن خنثی کردن انواع مواد سمی است که ما مصرف می کنیم. به همین دلیل، کبد به ویژه با آسیب ناشی از مصرف الکل، آسیب پذیر است. بیماری های کبدی ناشی از مصرف الکل در مجموع بیماری کبد الکلی نامیده می شود. اولین بار که کبد چرب پیدا شد تشخیص افزایش چربی در داخل سلول های کبدی بود.
کبد چرب در 90 درصد از کسانی که روزانه بیش از 16 گرم ( حدود نیم اونس ) از الکل مصرف کنند توسعه می یابد و معمولا بدون علامت و به طور کامل قابل برگشت است.
در مصرف کنندگان زیاد الکل ( شراب خواران ) ممکن است تورم کبد ایجاد شود. در بدترین حالت، سلول های کبدی می میرند و یا بافت اسکار جایگزین می شود که منجر به یک بیماری جدی به نام سیروز می شود. سیروز غیر قابل برگشت و با بسیاری از مشکلات جدی سلامت در ارتباط است. در سیروز پیشرفته، گرفتن یک کبد جدید ( پیوند کبد ) ممکن است تنها گزینه باشد.
در انتها: الکل توسط کبد متابولیزه و مصرف مکرر می تواند به افزایش چربی در داخل سلول های کبدی منجر شود. سوء استفاده از الکل می تواند باعث سیروز کبدی شود که یک بیماری بسیار جدی است.

الکل و اثرات آن در مغز

مصرف بیش از حد الکل می تواند عوارض جانبی متعددی در مغز داشته باشد.
اتانول اساساً ارتباط بین سلول های مغز را کاهش می دهد و در کوتاه مدت مسئول بسیاری از علائم و مست بودن است.
نوشیدن سنگین الکل با کاهش حافظه سبب پدیده آمنزیا ( فراموشی ) می شود.
این اثرات تنها به طور موقت است اما سوء استفاده ازالکل ( مصرف مزمن الکل ) ممکن است سبب تغییرات دائمی در مغز شود و اغلب منجر به اختلال در عملکرد مغز می شود. مغز در واقع به آسیب های ناشی از سوء استفاده مزمن الکل حساس است و ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد و باعث کوچک شدن مغز در افراد میانسال و مسن می شود. در بدترین سناریو، با شدت آسیب مغزی ممکن است توانایی مردم را برای رهبری یک زندگی مستقل مختل کند.
در انتها: در حالی که مستی تنها به طور موقت است سوء استفاده مزمن الکل می تواند عملکرد مغز را به طور دائم مختل کنند.

ارتباط الکل با افسردگی

ارتباط مصرف الکل و افسردگی نزدیک، اما پیچیده است.
بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی برای کاهش استرس و بهبود خلق و خوی به صورت عمدی الکل می نوشند و این ممکن است برای چند ساعت کار کنند و سپس به طور کلی منجر به بدتر شدن چرخه معیوب سلامت روان می شود.
نوشیدن زیاد الکل در واقع یک علت عمده افسردگی در بعضی از افراد است و درمان سوء مصرف الکل منجر به بهبود بزرگ می شود.
در انتها: سوء استفاده از الکل در افسردگی نشان می دهد. مردم ممکن است به دلیل افسردگی، شروع به سوء استفاده از الکل نمایند و سپس با سوء استفاده از الکل افسرده می شود.

تاثیر الکل در وزن بدن

چاقی یک نگرانی جدی سلامت است. الکل که در واقع دومین ماده مغذی غنی از انرژی ( ارائه حدود 7 کالری در هر گرم ) بعد از چربی است.
آبجو حاوی مقدار مشابهی کالری مانند نوشیدنی های شیرین نرم است در حالی که شراب قرمز حاوی دو برابر کالری است. نوشیدن زیاد الکل با افزایش وزن مرتبط است. همچنین، نوشیدن آبجو به طور منظم ممکن است سبب افزایش وزن شود.

الکل و سلامت بیماریهای قلبی و عروقی

بیماری های قلبی عروقی از علل اصلی مرگ و میر در جامعه مدرن است.
در واقع یک دسته بندی گسترده ای از بیماری ها، که شایع ترین آن حملات قلبی و سکته هستند.
ارتباط بین مصرف الکل و بیماری های قلبی عروقی پیچیده است و به نظر می رسد به عوامل متعددی بستگی دارد.
نوشیدن سنگین الکل سبب افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی می شود.

الکل و سرطان

سرطان یک بیماری جدی ناشی از رشد غیر طبیعی سلول است. مصرف الکل یک عامل خطر برای سرطان دهان، گلو، روده بزرگ، پستان و کبد است. سلول های آستر دهان و گلو به ویژه به اثرات مضر الکل آسیب پذیر است. خطر سرطان با مصرف مقدار روزانه ارتباط دارد. مصرف بیش از 4 بار در روز به نظر می رسد باعث افزایش پنج برابر خطر سرطان دهان و گلو می شود و همچنین خطر ابتلا به سرطان های سینه، روده بزرگ و سرطان کبد افزایش می دهد.
درانتها: نوشیدن الکل ممکن است خطر انواع خاصی از سرطان به خصوص سرطان دهان و گلو را افزایش دهد.

ارتباط الکل با تشنج

نوشیدن سنگین الکل می تواند باعث صرع و تشنج حتی در افرادی که صرع ندارد شود. همچنین می تواند با اعمال داروهای مورد استفاده در درمان تشنج تداخل ایجاد کند.

اثر الکل بر بیماری نقرس

وضعیت دردناک نقرس، توسط تشکیل بلورهای اسید اوریک در مفاصل ایجاد می شود. اگر چه برخی از موارد تا حد زیادی ارثی هستند به نظر می رسد الکل و دیگر عوامل در رژیم غذایی نقش دارند. الکل نیز سبب تشدید موارد نقرس می شود.

مشروب در دوران بارداری می تواند سبب نقص های تولد شود

سوء استفاده از الکل در دوران بارداری با علت قابل پیشگیری منجر به نقائص هنگام تولد در ایالات متحده است. شراب خواری در اوایل بارداری به ویژه برای کودک در حال رشد مخاطره آمیز است. در واقع، ممکن است عوارض جانبی در توسعه، رشد، هوش و رفتار ایجاد کند که ممکن است روی بقیه عمر کودک تاثیر بگذارد.
توجه: سوء استفاده از الکل یکی از شایع ترین علل نقائص هنگام تولد در جهان است. جنین به ویژه در اوایل بارداری آسیب پذیر است.

الکل اعتیاد آور است و منجر به اعتیاد به الکل در افراد مستعد می شود

برخی از افراد معتاد به اثرات الکل تبدیل به وضعیتی به نام وابستگی به الکل ( الکلیسم ) می شوند حدود 12٪ از آمریکایی ها تصور می کرده اند در برخی مواقع در زندگی خود وابسته به الکل بوده اند. وابستگی به الکل یکی از علل اصلی سوء استفاده از الکل و ناتوانی در ایالات متحده و یک عامل خطر قوی برای بیماری های مختلف است.
عوامل متعددی ( مانند سابقه خانوادگی، محیط اجتماعی، سلامت روان و ژن مستعد ) در مردم می تواند سبب شراب خواری شود.
عواملی مانند هوس الکل، عدم توانایی به پرهیز یا از دست دادن کنترل خود انواع مختلف از وابستگی به الکل می باشد.
به عنوان یک قاعده کلی، اگر الکل باعث مشکلات در زندگی شما شود شما ممکن است یک وابستگی به الکل و یا اعتیاد به الکل دارید.
توجه: مصرف الکل می تواند منجر به وابستگی به الکل یا اعتیاد به الکل در افراد مستعد شود.

سوء استفاده از الکل  می تواند برای سلامتی کاملا فاجعه آمیز باشد

سوء استفاده مزمن از الکل می تواند اثرات سلامتی فاجعه بار، مؤثر بر کل بدن و باعث طیف وسیعی از مشکلات سلامتی شود. به عنوان مثال، می تواند سبب آسیب کبدی ( از جمله سیروز )، صدمه به مغز، نارسایی قلبی، دیابت، سرطان و عفونت شود.
توجه داشته باشید که وارد شدن به تمام اثرات وحشتناک سوء استفاده از الکل فراتر از محدوده این مقاله است. با این حال، اجازه دهید فقط بگویم که اگر شما به الکل اعتیاد دارید الویت اول پرهیز کامل از مصرف الکل داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search