رژیم غذایی

مکمل آمینو اسیدهای زنجیره‌ای bcaa

مکمل bcaaBranched-chain amino acids آمینو اسیدهای زنجیره‌ای مواد مغذی ضروری است که بدن از پروتئین موجود در مواد غذایی، به خصوص گوشت، محصولات لبنی و حبوبات بدست می آورد و شامل لوسین، ایزولوسین و والین می باشد. برای درمان اسکلروزیس جانبی آمیوتروفیک (ALS, Lou Gehrig's disease)، شرایط مغز به علت بیماری کبدی ( انسفالوپاتی مزمن کبدی، انسفالوپاتی نهفته کبدی)، اختلال حرکتی به نام تاردیو دیسکینزی بیماری ژنتیک موسوم به McArdle، یک بیماری به نام اسپاینوسربلار spinocerebellar، اشتهای پایین در بیماران مسن مبتلا به نارسایی کلیه و بیماران مبتلا به سرطان از مکمل bcaa استفاده می شود.

مکمل bcaa برای کمک به کند کردن تحلیل رفتن عضله در افرادی که در رختخواب محدود هستند نیز استفاده می شود.
ورزشکاران برای بهبود عملکرد ورزشی و کاهش و تجزیه پروتئین عضلات در طی ورزش شدید از bcaa استفاده می کنند. برخی از افراد برای جلوگیری از خستگی و بهبود تمرکز از آن استفاده می کنند.
ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از مکمل bcaa به صورت داخل وریدی (IV ) در تورم ناگهانی مغز به علت بیماری کبدی ( انسفالوپاتی حاد کبدی ) و نیز زمانی که بدن تحت استرس شدید به عنوان مثال پس از آسیب جدی و یا عفونت گسترده بوده است از آن استفاده می کنند.
مکمل bcaa چگونه کار می کند؟
موارد استفاده مکمل bcaa چیست؟
شواهد کافی برای مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای
تداخلات دارویی با مکمل آمینو اسیدهای زنجیره‌ای
مقدار مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای bcaa

مکمل bcaa چگونه کار می کند؟

آمینو اسیدهای زنجیره‌ای سبب تحریک ساختمان پروتئین در عضلات و احتمالا کاهش شکست عضلانی می شود. آمینو اسیدهای زنجیره‌ای به نظر می رسد از انتقال پیام معیوب در سلول های مغز در افراد مبتلا به بیماری پیشرفته کبدی، شیدایی، دیسکینزی کینزیا و بی اشتهایی جلوگیری می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

موارد استفاده مکمل bcaa چیست؟

بی اشتهایی - خوردن آمینو اسیدهای زنجیره‌ای از طریق دهان به نظر می رسد برای کاهش بی اشتهایی و بهبود کلی تغذیه در افراد مسن و افراد دچار سوء تغذیه شود همچنین شواهد اولیه نشان داده است که خوردن از طریق دهان ممکن است برای افراد مبتلا به بی اشتهایی همراه سرطان و یا بیماری کبدی مفید باشد.
عملکرد ضعیف مغز مربوط به بیماری کبدی - اگر چه برخی از نتایج متناقض وجود دارد بیشتر تحقیقات نشان می دهد که مصرف bcaa از طریق دهان می تواند عملکرد کبد و مغز در افراد با عملکرد ضعیف مغزی ناشی از بیماری کبدی را بهبود بخشد.
مانیا - به نظر می رسد مصرف یک نوشیدنی حاوی آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ( bcaa ) دارای لوسین، ایزولوسین و والین سبب کاهش علائم شیدایی می شود.
تجزیه عضلات - خوردن این آمینو اسید از طریق دهان به نظر می رسد به منظور کاهش تجزیه عضلات در طی ورزش مفید باشد.
اختلال حرکتی به نام تاردیو دیسکینزی – خوردن آمینو اسیدهای زنجیره‌ای از طریق دهان به نظر می رسد برای کاهش نشانه های اختلال عضلانی به نام تاردیو دیسکینزی مفید باشد.
احتمالا برای افزایش ورزش و یا عملکرد ورزشکاران بی تأثیر است.
به احتمال زیاد برای موارد زیر بی اثر است
اسکلروزیس جانبی آمیوتروفیک ALS ) بیماری لو گرینگ ( مطالعات اولیه نتایج امیدوار کننده ای را نشان داد ولی مطالعات اخیر نشان می دهد هیچ سودی در افراد مبتلا بهALS ندارد در واقع، در نظر می رسد که ممکن است عملکرد ریه را بدتر کند و سبب افزایش خطر مرگ در افراد مبتلا به این بیماری شود.

شواهد کافی برای مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای

بیماری کبد ناشی از الکل است - تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه آمینو اسیدهای زنجیره‌ای همراه با یک رژیم غذایی خطر مرگ در افراد با بیماری کبدی ناشی از نوشیدن الکل را کاهش نمی دهد.
عملکرد ورزشی - شواهد متناقض در مورد اثر بخشی آمینو اسیدهای زنجیره‌ای برای عملکرد ورزشی وجود دارد بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ورزش و یا عملکرد ورزشی را افزایش نمی دهد با این حال، پژوهش های دیگر نشان می دهد که ممکن است خستگی و درد عضلانی مرتبط با ورزش را کاهش دهد.
دیابت - تحقیقات اولیه نشان می دهد که خوردن کربوهیدرات مخلوط با یک پروتئین اسید آمینه ممکن است پاسخ به انسولین در افراد مبتلا به دیابت را بهبود بخشد با این حال، معلوم نیست که آمینو اسیدهای زنجیره‌ای به عنوان یک مکمل همان منافع فراهم کند.
سرطان کبد - تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن یک نوشیدنی حاوی آمینو اسیدهای زنجیره‌ای در روز به مدت یک سال، زنده ماندن پس از عمل جراحی برای برداشتن سرطان کبد را بهبود نمی بخشد.
سیروز کبد - روشن نیست که آمینو اسیدهای زنجیره‌ای در مردم با سیروز کبدی مفید باشد مرحله نهایی بیماری کبد طولانی مدت است و تحقیقات اولیه نشان می دهد که این اسید امینه هیچ سودی در این بیماری ندارد با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است کیفیت زندگی در افراد مبتلا به سیروز کبدی را بهبود بخشد.
اختلال ژنتیکی - بیماری ژنتیکی فنیل کتونوریا که فنیل آلانین را در خون افزایش می دهد. مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای برای 6 ماه به نظر می رسد سبب بهبود توجه در کودکان مبتلا به فنیل کتونوریا شود.
بیماری های ستون فقرات به نام (spinocerebellar degeneration (SCD - نتایج متناقضی در مورد اثر آمینو اسیدهای زنجیره‌ای در افراد مبتلا به یک بیماری ستون فقرات به نام SCD وجود دارد بعضی از تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای از طریق دهان ممکن است برخی از علائم SCD را بهبود بخشد با این حال، پژوهش های دیگر نشان می دهد که آمینو اسیدهای زنجیره‌ای کنترل عضلات در افراد مبتلا بهSCD را بهبود نمی بخشد.
دیگر موارد مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای عبارتند از:
جلوگیری از خستگی.
بهبود تمرکز.
جلوگیری از هدر رفتن عضلات در افراد محدود به تخت.
و شرایط دیگر.

تداخلات دارویی با مکمل آمینو اسیدهای زنجیره‌ای

لوودوپا - آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ممکن است اثر لوودوپا را کاهش دهد.
داروهای ضد دیابتی - آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ممکن است قند خون را کاهش دهد داروهای دیابت نیز برای کاهش قند خون استفاده می شود مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای همراه با داروهای دیابت ممکن است باعث کاهش قند خون شود برخی از داروهای مورد استفاده برای دیابت شامل موارد گلی مپراید (Amaryl)، گلیبورید ( DiaBeta، Glynase PresTab، Micronase )، انسولین، پیوگلیتازون (Actos)، رزیگلیتازون (Avandia)، کلرپروپامید (Diabinese)، گلی پیزید ( Glucotrol )، تولبوتامید (Orinase ) و غیره.
دیازوکساید (Hyperstat, Proglycem ) - آمینو اسیدهای زنجیره‌ای برای کمک به ایجاد پروتئین در بدن استفاده می شود دیازوکساید همراه با آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ممکن است اثرات آمینو اسیدهای زنجیره‌ای در پروتئین را کاهش دهد و اطلاعات بیشتری در مورد این تعامل مورد نیاز است.
کورتیکواستروئیدها - آمینو اسیدهای زنجیره‌ای برای کمک به ایجاد پروتئین در بدن استفاده می شود مصرف گلوکوکورتیکوئیدها به همراه آمینو اسیدهای زنجیره‌ای ممکن است اثرات آمینو اسیدهای زنجیره‌ای را در پروتئین کاهش دهد اطلاعات بیشتری در مورد این تعامل مورد نیاز است.
هورمون تیروئید - آمینو اسیدهای زنجیره‌ای به بدن در ساخت پروتئین کمک می کند برخی داروهای هورمون تیروئید می تواند سرعت تجزیه آمینو اسیدهای زنجیره‌ای کاهش دهد با این حال، برای دانستن اهمیت این تعامل، اطلاعات بیشتری مورد نیاز است.

مقدار مصرف آمینو اسیدهای زنجیره‌ای bcaa

دوز خوراکی
برای یک بیماری مغزی به علت بیماری کبدی ( انسفالوپاتی کبدی 240 میلی گرم / کیلوگرم / روز تا 25 گرم آمینو اسیدهای زنجیره‌ای.
برای شیدایی: 60 گرم آمینو اسیدهای زنجیره‌ای حاوی والین، ایزولوسین و لوسین با یک نسبت 3: 3: 4 هر روز صبح به مدت 7 روز.
برای تاردیو دیسکینزی: یک آمینو اسیدهای زنجیره‌ای حاوی والین، ایزولوسین و لوسین با دوز 222 میلی گرم سه بار در روز برای مدت 3 هفته.
برای بی اشتهایی و بهبود تغذیه کلی در بیماران همودیالیزی دچار سوء تغذیه افراد مسن: گرانول از آمینو اسیدهای زنجیره‌ای شامل والین، لوسین، ایزولوسین و با دوز 4 گرم سه بار در روز.
متوسط مورد نیاز برآورد (EAR) از آمینو اسیدهای زنجیره‌ای 68 میلی گرم / کیلوگرم /روز ( لوسین 34 میلی گرم، ایزولوسین 15 میلی گرم، والین 19 میلی گرم ) برای بزرگسالان است .
EARs برای آمینو اسیدهای زنجیره‌ای در کودکان عبارتند از : سن 7 - 12 ماه، 134 میلی گرم / کیلوگرم/ روز 1 - 3 سال، 98 میلی گرم / کیلوگرم/ روز 4 - 8 سال،81 میلی گرم / کیلوگرم / روز . پسران 9 - 13سال، 81 میلی گرم / کیلوگرم /روز. دختران 9 - 13 سال، 77 میلی گرم / کیلوگرم / روز . پسران 14 - 18 سال، 77 میلی گرم / کیلوگرم /روز . دختران 14 - 18 سال، 71 میلی گرم / کیلوگرم / روز.
داخل وریدی (IV):
ارائه دهندگان مراقبت های سلامت از آمینو اسیدهای زنجیره‌ای به صورت داخل وریدی برای بزرگ شدن مغز به علت بیماری کبدی (انسفالوپاتی کبدی) استفاده می کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search