رژیم غذایی

کارنیتین چیست؟

کارنیتینکارنیتین تقریباً مواد موجود در هر سلول در بدن است آن از اسید آمینه لیزین و متیونین بیوسنتز می شود این ترکیب نقش مهمی در تولید انرژی ایفا می کند و به عنوان مسئول حمل و نقل اسیدهای چرب به میتوکندری است. میتوکندری در داخل هر سلول در بدن وجود دارد.

آنها مسئول تولید انرژی که سلول برای اعمال خود به آن نیاز دارد. شما می توانید میتوکندری را به عنوان ایستگاه های قدرت کوچک در نظر بگیرید. کارنیتین همچنین حمل و نقل زباله و ترکیبات سمی را از میتوکندری بعده دارد و از تجمع آنها جلوگیری می کند.
انواع کارنیتین
شما چقدر کارنیتین باید مصرف کنید
موارد کارنیتین در پزشکی
آیا کارنیتین در بهبود عملکرد ورزشی در افراد سالم موثر است؟
عوارض جانبی و احتیاطات مکمل کارنیتین

انواع کارنیتین

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سه فرم مختلف از کارنیتین وجود دارد:
ال - کارنیتین
استیل - ال - کارنیتین
با پروپبونیل - ال - کارنیتین
بدن به طور معمول به اندازه کافی کارنیتین تولید می کند. با این حال، برخی از مردم به دلایل ژنتیکی و یا پزشکی نمی تواند به اندازه کافی کارنیتین تولید کنند.
با توجه به دیستروفی عضلانی، کمبود کارنیتین می تواند به وسیله یک جهش ژنتیکی در پروتئین مسئول آوردن کارنیتین به سلول ایجاد شود ( کمبود کارنیتین اولیه ) و یا ممکن است ثانویه به بیماری های سوخت و ساز دیگر بدن رخ دهد ( کمبود کارنیتین ثانویه ).

شما چقدر کارنیتین باید مصرف کنید؟

بزرگسالان و کودکان سالم لازم نیست از مکمل های حاوی کارنیتین استفاده کنند زیرا کبد و کلیه ها معمولا به اندازه کافی از آن تولید می کنند.
در سال 1989، انجمن غذا و تغذیه (FNB) از آکادمی های ملی ( آکادمی ملی علوم قبلی ) به این نتیجه رسیدند که کارنیتین ماده غذایی ضروری نیست
با این حال، افراد فاقد این ترکیب، ممکن است نیاز به خوردن مکمل یا غذاهای غنی از کارنیتین داشته باشند.
غذاهایی دارای کارنیتین، عمدتاً محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز که بالاترین غلظت کارنیتین را دارد.
غذاهای با کارنیتین بالا عبارتند از:
استیک گوشت گاو، پخته شده، 4 اونس: 56 -162میلی گرم
شیر 1 فنجان: 8 میلی گرم
سینه مرغ پخته شده 4 اونس: 3 - 5 میلی گرم
پنیر، پنیر چدار 2 اونس: 2 میلی گرم
بزرگسالان که رژیم های غذایی سرشار از گوشت قرمز دارند مصرف به طور متوسط در حدود 60 -180 میلی گرم کارنیتین در طول روز، در مقایسه با تنها 10 - 12 میلی گرم در روز در میان گیاه خواران دریافت می کنند.

موارد کارنیتین در پزشکی

کارنیتین دارای بسیاری از خواص درمانی است که ممکن است در درمان طیف وسیعی از شرایط و بیماری ها مفید باشد. به عنوان یک آنتی اکسیدان، کارنیتین با رادیکال های آزاد مضر، عامل آسیب شدید به سلول ها می جنگد.
حالت های پزشکی که کارنیتین ممکن است برای درمان استفاده شود عبارتند از:
کارنیتین به عنوان یک درمان ممکن برای تعدادی از شرایط سلامت از جمله نارسایی قلبی، آنژین صدری، حمله قلبی و نوروپاتی دیابتی ارائه شود.
آنژین - شواهد منتشر شده در مجله بالینی نشان می دهد که درمان با ال - کارنیتین ممکن است به کاهش علائم آنژین کمک نماید.
درمان خستگی در بیماری های مزمن - تقریبا در هر بیماری مزمن، از دست دادن عملکرد خوب میتوکندری منجر به خستگی بیش از حد، و همچنین برخی از علائم دیگرمی شود.
در یک مطالعه، محققان اثر مکمل، مانند ال - کارنیتین، اسید آلفا لیپوئیک (α-lipoic acid [1,2-dithiolane-3-pentanoic acid])، و کوآنزیم Q10 (CoQ10 [ubiquinone]) در بهبود عملکرد میتوکندری را تعیین کردند و در نتیجه در کاهش علائم خستگی در بیماران مبتلا به بیماری های مزمن موثر است.
محققان نتیجه گرفتند ترکیب این مکمل می تواند به طور قابل توجهی خستگی و سایر علائم مرتبط با بیماری های مزمن را کاهش دهد و می تواند به طور طبیعی عملکرد میتوکندری، حتی در بیماران با خستگی مقاوم طولانی مدت را بازگرداند.
لنگش متناوب - یک مطالعه منتشر در مجله ترومبوز، پروپیونیل - ال - کارنیتین (PLC) به بیماران مبتلا به لنگش متناوب داده شده است. لنگش متناوب توسط جریان خون ضعیف در طی ورزش یا فعالیت ایجاد می شود. این به طور معمول بر رگ های خونی در پاها، در برخی موارد بازوها را ممکن است تحت تاثیر قرار دهد. بیمار احساس درد هنگام راه رفتن دارد. درد معمولا در پا، ران، باسن احساس می شود و بسته به آسیب و یا باریک شدن عروق رخ می دهد.
حمله قلبی - یک مطالعه مجموعه مقالات منتشر شده در مایوکلینیک، نشان داد که ال - کارنیتین به طور قابل توجهی سبب بهبود سلامت قلب و عروق در بیماران پس از حمله قلبی می شود.
نقص قلب - کارنیتین ممکن است در اختلال عملکرد رگ های خونی در اثر نقص مادرزادی قلب موثر باشد
بیماری آلزایمر - در یک مطالعه که در مجله نوروبیولوژی منتشر شده دریافتند که مصرف استیل - ال - کارنیتین زوال در آلزایمر را در مقایسه دارونما کاهش می دهد.
اختلال عملکرد جنسی - پروپیل - ال - کارنیتین و استیل - ال - کارنیتین تاثیری مانند سیلدنافیل ( ویاگرا ) در بازگرداندن توان جنسی در میان 32 نفر با پروستاتکتومی دو طرفه رادیکال داشت.

آیا کارنیتین در بهبود عملکرد ورزشی در افراد سالم موثر است؟

فرضیه این است که مصرف مکمل کارنیتین باعث بهبود عملکرد ورزشکاران سالم از طریق مکانیسم های مختلف می شود. گفته شده برای بهبود اکسیداسیون اسیدهای چرب عضله، تغییر هموستاز گلوکز، افزایش تولید آسیل کارنیتین، تغییر مسیر پاسخ های بدن به تعلیم و تغییر مقاومت خستگی عضلانی موثر است.
اریک A براس، در مرکز پزشکی هاربر کالیفرنیا، یک مطالعه که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده انجام دادند. او داده ها از چندین مطالعه را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و نتیجه گیری قطعی را بدست آورد.
براس، نوشت که مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل کارنیتین حداکثر جذب اکسیژن و یا وضعیت سوخت و ساز بدن در طی ورزش برای ورزشکاران سالم، را بهبود نمی بخشد. اگر چه مکمل مصرف برای افزایش سطح خونی کارنیتین پیدا شده است ولی آن به افزایش محتوای کارنیتین عضلانی منتج نمی شود.
براس، به این نتیجه رسیدند که آزمایش های بالینی اضافی فیزیولوژیک، بیوشیمیایی و دارویی برای ارزیابی قطعی اثر کارنیتین بر عملکرد ورزش در افراد سالم مورد نیاز است.

عوارض جانبی و احتیاطات مکمل کارنیتین

مصرف مکمل کارنیتین باید توسط یک دکتر نظارت شود به خصوص اگر شما از شرایط زیر رنج می برید:
دیابت
بیماری های کلیوی
فشار خون بالا
سیروز
عوارض جانبی ممکن است شامل:
اسهال
افزایش اشتها
جوش
بوی بدن

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search