رژیم غذایی

فیتوسترولها - مواد مغذی قلب سالم که می تواند به شما آسیب برساند

روغن های نباتیبسیاری از مواد مغذی وجود دارد که ادعا می شود برای قلب سالم خوب است. از بهترین و شناخته شده ترین آنها فیتوسترولها هستند که اغلب به مارگارین و محصولات لبنی اضافه می شوند. کلسترول را کاهش و معمولا اثرات پذیرفته شده خوبی دارند. با این حال، وقتی از دیدگاه علمی نگاه کنیم برخی از نگرانی های جدی وجود دارد.


فیتوسترولها چه هستند؟
روغن های گیاهی و مارگارین بالا در فیتوسترولها
فیتوسترولها می تواند کلسترول کل و LDL را کاهش دهند اما آیا این مهم است؟
فیتواسترول ها ممکن است در برابر سرطان محافظ کنند
غذاهای گیاهی سالم هستند ولی اضافه کردن فیتوسترولها یک فاجعه می باشد

فیتوسترولها چه هستند؟

فیتوسترولها، یا استرول های گیاهی، یک خانواده از مولکول های مربوط به کلسترول می باشند. و در غشای سلول گیاهان، نقش مهمی درست مثل کلسترول در انسان دارد.
شایع ترین فیتوسترولها در رژیم غذایی انسان campesterol، سیتوستریول و استیگمسترول هستند. همچنین مولکول مشابه به نام استانول گیاهی وجود دارد.
انسان ها در واقع دو نوع آنزیم به نام استرولین ها دارند و طراحی یا تنظیم طوری است که استرول ها می تواند از روده وارد بدن شود. فقط مقادیر بسیار ناچیزی از فیتوسترولها داخل می شود در حالی که 55 درصد از کلسترول همیشه از این طریق وارد بدن می شود.
در انتها: فیتوسترولها معادل گیاهی کلسترول در حیوانات هستند. آنها یک ساختار مولکولی مشابه، اما متابولیزه متفاوت دارند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

روغن های گیاهی و مارگارین بالا در فیتوسترولها

بسیاری از غذاهای گیاهی سالم حاوی مقادیر قابل توجهی از فیتوسترولها هستند.
در طول قرون، آنها بخشی از رژیم غذایی انسان به عنوان یک جزء از آجیل، دانه ها، میوه ها، سبزیجات و حبوبات بوده اند.
در مقایسه با رژیم های غذایی مدرن، این مواد غذایی به طور کامل سالم نیستند.
روغن گیاهی در واقع فیتوسترولهای بسیار بالایی دارند. از آنجا که این روغن به تمام انواع غذاهای فراوری شده اضافه شده است مصرف کل فیتوسترولها احتمالا بیشتر از هر زمان دیگری است.
دانه غلات نیز حاوی مقدار متوسطی از فیتوسترولها می باشد که می تواند یک منبع بزرگ برای افرادی که مقدار زیادی از غلات می خورند باشد.
سپس این فیتوسترولها به خصوص مارگارین به برخی از غذاهای فراوری شده اضافه می شوند و با برچسب کاهش کلسترول که با این ادعا که از بیماری های قلبی جلوگیری می کنند. وارد بازار می شود.
خط پایین: مقدار فیتوسترولها عمدتا به دلیل مصرف زیاد روغن های گیاهی در رژیم غذایی بیشتر از همیشه می باشد.

فیتوسترولها می تواند کلسترول کل و LDL را کاهش دهند اما آیا این مهم است؟

این یک واقعیت است و به خوبی اثبات شده است که فیتوسترولها می تواند سطح کلسترول را پایین تر آورند.
مصرف 2 - 3 گرم فیتوسترولها در طول روز برای 3-4 هفته، می تواند کلسترول LDL را حدود 10٪ کاهش دهد.
و این به خصوص برای افرادی که دارای کلسترول بالا هستند موثر است جدای از اینکه آنها در حال مصرف داروهای استاتین کاهش دهنده کلسترول باشند یا نباشند.
آنها معتقد بودند به رقابت برای آنزیم همان کلسترول در روده و به طور موثر از جذب کلسترول جلوگیری می کند.
با این حال، این مهم است که بدانیم سطح کلسترول تنها یک عامل خطر برای بیماری های قلبی است.
و این مواد غذایی فقط عامل خطر بیماری را کاهش می دهد و تضمین نمی کند که مانع از بیماری واقعی شود.
در انتها: فیتوسترولها با کاهش جذب کلسترول از روده می تواند سطح کلسترول LDL را حدود 10٪ کاهش دهد. با این حال، سطح کلسترول تنها یک عامل خطر است و یک بیماری واقعی نیست.
برعکس، فیتوسترولها ممکن است خطر ابتلا به حملات قلبی را افزایش دهد
بسیاری از مردم اعتقاد دارند که فیتوسترولها می تواند از حملات قلبی جلوگیری کنند چرا که آنها کلسترول را پایین می آورند.
متاسفانه، هیچ مطالعه ای که ثابت کند که فیتوسترولها می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و یا مرگ را کاهش وجود ندارد.
در واقع، بسیاری از مطالعات نشان می دهد که آنها به شکلی متناقض می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد.
مطالعات مشاهده ای متعددی در انسان مصرف فیتوسترول بالا را با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در ارتباط می داند.
در مطالعه ای روی مردان با بیماری های قلبی، اگر آنها غلظت بالایی از فیتوسترولها در خون داشتند. تا سه برابر بیشتر در خطر معرض حمله قلبی بودند.
همچنین مطالعه در موش، نشان می دهد که فیتوسترولها سبب افزایش تجمع پلاک در رگ شده و باعث سکته مغزی و کوتاه شدن طول عمر می شود.
اگرچه بسیاری از مقامات بهداشتی مانند انجمن قلب آمریکا هنوز هم فیتوسترولها را برای بهبود سلامت قلب توصیه می کنند ولی دیگران اختلاف نظر دارند.
به عنوان مثال، کمیسیون مبارزه با دارو در آلمان، آژانس استاندارد مواد غذایی فرانسه (ANSES) و موسسه سلامت و مراقبت ملی انگلستان (NICE) همه بر ضد استفاده از فیتوسترولها برای پیشگیری از بیماری های قلبی توصیه می کند.
همچنین وضعیت ژنتیکی بسیار نادر به نام phytosterolemia یا sitosterolemia وجود دارد که در آن فرد مقدار زیادی از فیتوسترولها را به جریان خون جذب می کند. این افراد در معرض خطر انبوه افزایش مشکلات بیماری های قلبی و کبدی هستند.
در انتها: با وجود اینکه فیتوسترولها منجر به کاهش سطح کلسترول می شود ولی مطالعات بسیاری در هر دو حیوانات و انسان نشان می دهد که آنها می توانند خطر ابتلا به حملات قلبی را افزایش می دهد.

فیتواسترول ها ممکن است در برابر سرطان محافظ کنند

همچنین شواهدی وجود دارد که فیتوسترولها ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.
مطالعات انسانی نشان داده است که افرادی که بیشترین فیتوسترولها را مصرف می کنند در معرض خطر پایین تر سرطان معده، ریه، پستان و تخمدان هستند.
همچنین مطالعات در حیوانات، نشان می دهد که فیتوسترولها می تواند خواص ضد سرطان داشته و به کاهش سرعت رشد و گسترش تومورها کمک کند.
با این حال، تنها مطالعات انسانی حمایت کننده از این مشاهده، در طبیعت می باشد. و این نوع از مطالعات تنها قادر به ارائه نکاتی است اما اثبات نشده است.

غذاهای گیاهی سالم هستند ولی اضافه کردن فیتوسترولها یک فاجعه می باشد

در طول قرون، فیتوسترولها بخشی از رژیم غذایی انسان به عنوان جزئی از سبزیجات، میوه ها، حبوبات و دیگر غذاهای گیاهی بوده است.
با این حال، رژیم های غذایی مدرن در حال حاضر حاوی مقادیر غیرعادی بالا، عمدتا به دلیل مصرف روغن های نباتی تصفیه شده و غذاهای غنی شده می باشد.
مصرف بالای فیتوسترولها که ادعا می شود قلب سالم است اما شواهد نشان می دهد که آنها به احتمال زیاد به جای جلوگیری، سبب بیماری های قلبی می شوند.
اگر چه خوردن فیتوسترولها از غذاهای کاملاً گیاهی خوب است اما بهتر است از غذاهای غنی شده با فیتواسترول و مکمل جلوگیری کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search