رژیم غذایی

چای اولانگ چیست و چه مزایایی را دارید؟

چای اولانگچای اولانگ نشان دهنده تنها 2 درصد از چای در جهان است اما آن به خوبی با ارزش کشف شده است این ترکیب با کیفیت از چای تیره و سبز است که به آن چند خواص درمانی جالب می دهد به عنوان مثال، ممکن است سوخت و ساز بدن را افزایش و سبب کاهش استرس شود و به داشتن احساس عالی در هر روز کمک می کند.

این مقاله همه چیزی را که نیاز است شما در مورد چای اولانگ و خواص درمانی آن مطمئن شوید توضیح می دهد.

چای اولانگ چیست؟
مواد مغذی موجود در چای اولانگ
چای اولانگ ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند
چای اولانگ ممکن است سبب بهبود سلامت قلب شود
چای اولانگ در از دست دادن وزن به شما کمک می کند
چای اولانگ ممکن است به بهبود عملکرد مغز کمک کند
ممکن است در برابر برخی سرطانها محافظت کند
چای اولانگ سبب ترویج قدرت استخوان و دندان می شود
چای اولانگ ممکن است به کاهش اگزما کمک کند
ایمنی و عوارض جانبی چای اولانگ چیست؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چای اولانگ چیست؟

چای اولانگ چای سنتی چینی است.
آن از برگ های سبز گیاه کاملیا گرفته می شود همین کارخانه در تهیه چای سبز و چای سیاه استفاده می شود تفاوت در نحوه پردازش چای است.
تمام برگ های چای حاوی آنزیم های خاصی است که تولید یک واکنش شیمیایی به نام اکسیداسیون می کند. اکسیداسیون آن چیزی است که برگ چای سبز را به یک رنگ سیاه تبدیل می کند.
چای سبز مجاز به اکسید زیاد نیست اما چای سیاه مجاز است تا زمانی که آن را به سیاه تبدیل شود. چای اولانگ جایی در میان این دو است پس تا حدی اکسید می شود.
این اکسیداسیون جزئی مسئول رنگ و طعم چای اولانگ است.
این چیزی است که چای اولانگ به نظر می رسد.

مواد مغذی موجود در چای اولانگ

مشابه چای سیاه، چای اولانگ شامل چندین ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان مفید است.
یک فنجان چای دم کرده حدود شامل:
فلوراید: 5/24 درصد از RDI.
منگنز: 26 درصد از RDI.
پتاسیم: 1٪ از RDI.
سدیم: 1٪ از RDI.
منیزیم: 1٪ از RDI.
نیاسین: 1٪ از RDI.
کافئین: 36 میلی گرم.
برخی از آنتی اکسیدان اصلی در چای اولانگ، شناخته شده به عنوان چای، تئافلاوین، thearubigins و EGCG است. این مسئول بسیاری از خواص درمانی آن می باشد.
چای اولانگ همچنین شامل تیانین، یک اسید آمینه مسئول اثر آرامش بخش چای می باشد.

چای اولانگ ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند

آنتی اکسیدان پلی فنل موجود در چای به کاهش قند خون و سطح انسولین کمک می کند آن همچنین تصور می شود سبب افزایش حساسیت به انسولین شود.
بر این اساس، مطالعات متعددی، گزارش ارتباطی میان مصرف چای به طور منظم، بهبود کنترل قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را می دهد.
در یک بررسی اخیر مشاهده شده است که آن دسته از کسانیکه 24 اونس (720 میلی لیتر) از چای اولانگ در طول روز می نوشند خطر در آنها ابتلا به دیابت نوع دو 16٪ پایین تر بود.
مطالعه دیگری گزارش داد که بیماران دیابتی که 50 اونس (1.5 لیتر) در هر روز مصرف کردند در پایان مطالعه 30 روزه سطح قند خون 30 درصد کمتر بود.
به طور مشابه، مصرف 33 اونس (1 لیتر) از چای اولانگ هر روز به مدت 30 روز به طور متوسط سطح قند خون را 3.3٪ کاهش داده است.
با این وجود، همه مطالعات موافق نیستند و حتی یک گزارش افزایش خطر ابتلا به دیابت برای آن دسته از کسانیکه 16 اونس (480 میلی لیتر) یا بیشتر در روز بنوشند وجود دارد.
محققان استناد آلودگی آفت کش را عامل احتمالی از اثرات منفی در این مطالعه عنوان می کنند و توصیه نمی کنند که به دلیل آن از چای اولانگ اجتناب شود.

چای اولانگ ممکن است سبب بهبود سلامت قلب شود

به طور منظم مصرف آنتی اکسیدان چای، همچنین ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد.
مطالعات مختلف در مصرف کنندگان چای به طور منظم کاهش فشار خون و سطح کلسترول و همچنین به عنوان یک کاهش خطر بیماری های قلبی را گزارش داده اند.
در یک مطالعه اخیر، افرادی که بیش از 48 اونس (1.4 لیتر) چای در روز می نوشند با احتمال 51 درصد کمتر به بیماری های قلبی در مقایسه با مصرف کنندگان غیر چای گرفتار بودند.
مطالعات متعددی نیز چای اولانگ را به طور خاص مورد بررسی قرار داده اند.
یک مطالعه که روی بیش از 76000 بزرگسالان ژاپنی انجام شده است مشاهده شده که کسانی که 8 اونس (240 میلی لیتر) یا بیشتر از چای اولانگ در روز می نوشند خطر ابتلا به بیماری قلبی 61٪ کاهش یافته بود.
یک مطالعه که در چین انجام شده است خطر سکته مغزی در آن دسته از کسانیکه 16 اونس (480 میلی لیتر) چای اولانگ یا سبز در روز بنوشند 39٪ پایین تر گزارش شده است.
علاوه بر این، به طور منظم مصرف 4 اونس (120 میلی لیتر) از چای سبز یا اولانگ در طول روز ممکن است خطر ابتلا به فشار خون بالا را تا 46٪ کاهش دهد. با این حال، در تمام مطالعات همه موارد دیده شده است.
یک چیز را به یاد داشته باشید این است که چای اولانگ حاوی کافئین است که ممکن است سبب کمی افزایش فشار خون در برخی از افراد شود که می شود گفت، این اثر با مصرف منظم کافئین تمایل به محو شدن دارد.
علاوه بر این، از آنجا که محتوای کافئین در یک فنجان 8 اونسی (240 میلی لیتر) تنها در حدود یک چهارم از پیدا شدن در همان مقدار قهوه است این اثر به احتمال زیاد ناچیز است.

چای اولانگ در از دست دادن وزن به شما کمک می کند

دانشمندان بر این باورند که برخی از پلی فنل ها در چای اولانگ سوخت و ساز بدن را افزایش و جذب مقدار چربی را از رژیم غذایی کاهش می دهد.
این آنتی اکسیدان پلی فنول نیز سبب فعال شدن آنزیمی می شوند که به شما کمک می کند تا از چربی ذخیره شده را برای انرژی استفاده کنید.
یک مطالعه نشان داد چای اولانگ رقیق به شرکت کنندگان کمک می کند تا 2.9 - 3.4٪ در روز نسبت به کل کالری بیشتر بسوزانید.
این می تواند تا حدی به محتوای کافئین چای بستگی داشته باشد اما چای نیز ممکن است نقش داشته باشد برای آزمایش این ایده، محققان اثر کافئین به تنهایی را در ترکیبی از کافئین و چای پلی فنول مقایسه کردند.
هر دو سبب افزایش مقدار کالری سوزانده شده در حدود 4.8 درصد است اما تنها پلی فنل چای و مخلوط کافئین توانایی سوزاندن چربی شرکت کنندگان را افزایش داد.
این نشان می دهد که سوزاندن چربی تاثیرات چای نیز با ترکیبات گیاهی موجود در چای، نه فقط به خاطر کافئین ایجاد می شود.
علاوه بر این، برخی از شرکت کنندگان بهتر از دیگران پاسخ می دهند به طوری که اثرات احتمالی از فردی به فرد متفاوت است.

چای اولانگ ممکن است به بهبود عملکرد مغز کمک کند

بررسی های اخیر نشان می دهد که چای ممکن است به حفظ عملکرد مغز و جلوگیری از بیماری آلزایمر کمک کند.
در واقع، ترکیبات مختلفی از چای ممکن است در عملکرد مغز مفید باشند.
برای شروع، نشان داده شده است کافئین آزادسازی دوپامین و نوراپی نفرین را افزایش می دهد. این دو پیامرسان مغز برای خلق و خوی، توجه و عملکرد مغز مفید هستند.
تحقیقات بیشتر که تیانین، یک اسید آمینه در چای است همچنین ممکن است افزایش در جلب توجه و از بین بردن اضطراب را نشان دهد.
یک مطالعه جدید گزارش می دهد که چای حاوی هر دو کافئین و تیانین در 1 - 2 ساعت اول بعد از مصرف سبب افزایش هوشیاری و توجه می شود.
تصور می شود چای نیز یک اثر آرام بخش، به خصوص با شروع دو ساعت بعد از مصرف دارد.
مطالعات کمی به طور خاص در چای اولانگ وجود دارد اما یکی پیدا کرده است که در مصرف کنندگان چای به طور منظم به عملکرد مغز 64٪ کمتر کاهش داشته است. این اثر به ویژه برای مصرف کنندگان چای سیاه و اولانگ به طور منظم قوی است.
مطالعه دیگری ارتباط نوشیدن منظم چای سبز، سیاه یا اولانگ با بهبود شناخت، حافظه، عملکرد اجرایی و سرعت پردازش اطلاعات را نشان داده است.
اگر چه همه مطالعات اثرات سودمند چای اولانگ بر عملکرد مغز را مشاهده نکردند هیچ مطالعه ای نیز پیدا نشده که اثرات منفی را نشان داد.

ممکن است در برابر برخی سرطانها محافظت کند

دانشمندان معتقدند که این آنتی اکسیدان موجود در چای سیاه، سبز و چای اولانگ ممکن است به جلوگیری از جهش سلولی که می تواند به سرطان در بدن منجر شود کمک کند.
چای همچنین ممکن است میزان تقسیم سلولی سرطان را کاهش دهد.
چه چیزی بیشتر، یک بررسی گزارش می دهد که مصرف کنندگان چای به طور منظم ممکن است 15 درصد خطر سرطان دهان و دندان کمتر باشد.
دیگر بررسی گزارش اثرات محافظتی مشابه برای ریه، مری، لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ را نشان داده است.
با این حال، اغلب تحقیقات گزارش می دهد که چای دارای اثرات کوچک و یا غیر موجود در پستان، تخمدان و مثانه دارد.
علاوه بر این، بسیاری از تحقیقات در این زمینه تمرکز بر اثرات چای سبز یا سیاه و با بزرگترین اثر برای چای سبز دارد.
از آنجا که چای اولانگ بین چای سبز و سیاه است انتظار مزایای مشابه ممکن است باشد با این حال، تحقیقات بیشتری در چای اولانگ مورد نیاز است.

چای اولانگ سبب ترویج قدرت استخوان و دندان می شود

آنتی اکسیدان موجود در چای اولانگ ممکن است به قوی نگه داشتن دندان ها و استخوان کمک کند.
یک مطالعه نشان داد که افرادی که چای سبز، سیاه و یا اولانگ روزانه در یک دوره 10 ساله نوشیدند تراکم مواد معدنی استخوان در کل 2٪ بالاتر بود.
مطالعه روی 680 زن یائسه چینی پیدا کرد کسانی که به طور منظم چای اولانگ بنوشند تراکم استخوان 4.5 - 4.9 درصد بالاتر از غیر مصرف کنندگان چای است.
علاوه بر این، چند تن دیگر از بررسی های اخیر گزارش اثرات مثبت مشابه چای بر تراکم معدنی استخوان دارد.
تراکم بالاتر مواد معدنی استخوان می تواند خطر شکستگی را کاهش دهد. با این حال، ارتباط مستقیم بین چای اولانگ و شکستگی هنوز مورد بررسی قرار داده نشده است.
در نهایت، تحقیقات ارتباط مصرف چای با کاهش پلاک دندان را نشان می دهد چای اولانگ نیز یک منبع غنی از فلوراید است که می تواند به تقویت مینای دندان کمک کند.

چای اولانگ ممکن است به کاهش اگزما کمک کند

پلی فنول ها در چای ممکن است برخی از خواص ضد آلرژی داشته باشد.
یک مطالعه روی 118 بیمار مبتلا به موارد شدید اگزما خواسته شد تا 33 اونس (1 لیتر) از چای اولانگ در روز علاوه بر حفظ درمان عادی خود بنوشند.
علائم اگزما بزودی 1 - 2 هفته بعد از شروع مطالعه بهبود یافته بود بعد از 1 ماه از درمان ترکیبی، 63٪ از بیماران بهبود را نشان داد.

ایمنی و عوارض جانبی چای اولانگ چیست؟

چای اولانگ برای قرن ها مصرف شده است و به طور کلی ایمن در نظر گرفته شده است.
آن حاوی کافئین است هنگامی که اضافه مصرف شود کافئین می تواند سبب اضطراب، سردرد، بی خوابی، تپش نامنظم قلب و در برخی به فشار خون بالا منجر شود.
علاوه بر این، مصرف بیش از حد بسیاری از آنتی اکسیدان های پلی فنول می تواند آنها را به عنوان طرفدار اکسیدان ها، که برای سلامتی شما خوب نیست تبدیل کند. مصرف بیش از حد ممکن است از مصرف مکمل های پلی فنل رخ دهد اما این از به سادگی نوشیدن چای بعید است.
فلاونوئیدها در چای همچنین می تواند به آهن موجود در غذاهای گیاهی متصل شوند و سبب کاهش جذب 15 - 67٪ در دستگاه گوارش شوند.
افراد با سطوح آهن پایین باید از نوشیدن چای همراه با غذا جلوگیری کنند و مصرف غذاهای غنی از ویتامین-C را برای کمک به افزایش جذب آهن در نظر داشته باشند.
هر دو وزارت کشاورزی ایالات متحده و اداره ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) مصرف روزانه 400 میلی گرم کافئین را ایمن در نظر می گیرند. این معادل 48 - 80 اونس چای اولانگ (1.4 - 2.4 لیتر) در هر روز است.
با توجه به اینکه یک جام متوسط 8 اونس (240 میلی لیتر) است شما می توانید در مجموع 6 - 10 فنجان چای اولانگ در طول روز بدون مصرف بیش از حد کافئین بنوشید.
با این حال، زنان باردار توصیه به به حداکثر 200 میلی گرم کافئین شده اند که در حدود 3/5 فنجان چای اولانگ در طول روز است
به خاطر داشته باشید که قهوه، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و شکلات نیز حاوی کافئین است. بنابراین اگر شما در حال تلاش برای کاهش جذب خود هستید مقدار مصرف این منابع را در نظر داشته باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. سکینه هاشمی

آقای دکتر من رژیم میخواهم ولی رزم دوم ندارم .آیا امکان دارد شماره حساب بد هید . از همکاری شما تشکر و قدر دانی میکنم

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سکینه هاشمی

با سلام
شما از طریق فرم درخواست وارد شوید و روی قسمت فرم پرداخت غیر انلاین کلیک نمایید شماره حساب در آن قسمت وجود دارد

  پیوست ها
 

  1. علی

مثل همیشه عالی
واقعا ممنونم
خسته نباشید

  پیوست ها
 

  1. مارال

سلام
خسته نباشید
چای اولانگ رو از کجا میشه تهیه کرد و چطور و چه میزان مصرف بشه؟

  پیوست ها
 

  1. مریم

با سلام و تشکر از مطالب آموزنده شما.

  پیوست ها
 

  1. سحر

متشكرم آقاي دكتر مطلب بسيار مفيدي بود
دوستان كسي نحوه دم كردن اين چاي رو بلد هست؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search