رژیم غذایی

فواید سلامت اثبات شده گیاه آشواگاندها

آشواگانادهاآشواگاندها گیاه دارویی فوق العاده سالم است این گیاه می تواند به مدیریت استرس در بدن کمک کند. آشواگاندها همچنین انواع مزایای دیگر برای بدن و مغز شما را فراهم می کند. برای مثال، می تواند سطح قند خون را پایین بیاورد همچنین به کاهش کورتیزول، افزایش عملکرد مغز و به مبارزه با علائم اضطراب و افسردگی کمک است.

در اینجا 12 مزایای آشواگاندها ashwagandha که توسط علم مورد حمایت هستند آورده شده است.

1. این از گیاهان دارویی باستان است

آشواگاندها یکی از گیاهان مهم در آیورودا است یک شکل از طب جایگزین بر اساس اصول درمان طبیعی هند است.
این بیش از 3000 سال است که برای از بین بردن استرس، افزایش سطح انرژی و بهبود تمرکز استفاده می شود.
نام گیاه شناسی آن ویتانیا سومنیفرا است و آن نیز با نام های مختلف دیگر، از جمله جینسنگ هند و گیلاس زمستانی شناخته شده است.
گیاه آشواگاندها درختچه های کوچک با گل های زرد که بومی هند و آفریقای شمالی است عصاره یا پودر از ریشه یا برگهای گیاه برای درمان انواع شرایط استفاده می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. این می تواند سطح قند خون را کاهش دهد

در مطالعات مختلف، نشان داده شده است که آشواگاندها سطح قند خون را کاهش می دهد.
در مطالعه آزمایشگاهی متوجه شدند که آن ترشح انسولین را افزایش و حساسیت به انسولین را در سلول های عضلانی بهبود می بخشد.
مطالعات انسانی توانایی آن در کاهش سطح قند خون در هر دو افراد سالم و افراد مبتلا به دیابت را تایید کرده اند.
در یک مطالعه در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی، کسانی که با آشواگانادها به مدت 4 هفته تحت درمان قرار گرفتند کاهش متوسط در میزان قند خون از 13.5 میلی گرم / دسی لیتر خون ناشتا در مقایسه با یک کاهش 4.5 میلی گرم در دسی لیتر در افراد با مصرف دارونما ملاحظه شد.
در یک مطالعه کوچک روی 6 فرد مبتلا به دیابت نوع 2، از مکمل  آشواگاندها به مدت 30 روز استفاده شد و نشان داده شد که کاهش سطوح قند خون ناشتا همانند مصرف یک داروی خوراکی دیابت بود.

3. آن دارای خواص ضد سرطان است

مطالعات حیوانی در لوله آزمایش نشان داده است که آشواگاندها به تحریک آپوپتوز یا "مرگ برنامه ریزی شده سلولی" سلول های سرطانی کمک می کند.
همچنین مانع از رشد سلول های سرطانی جدید از راه های مختلفی می شود.
یک باور بر این است که نسل گونه های اکسیژن فعال (ROS)، برای سلول های سرطانی سمی است اما برای سلول های طبیعی سمی نیستند با مکانیسم دیگری سلول های سرطانی کمتر به آپوپتوز مقاوم بودند.
مطالعات حیوانی نشان می دهد که ممکن است برای درمان چند نوع سرطان از جمله سرطان پستان، ریه، روده، مغز و سرطان تخمدان سودمند باشد.
در یک مطالعه، موش ها با تومورهای تخمدان با آشواگاندها به تنهایی یا در ترکیب با داروی ضد سرطان تحت درمان قرار گرفتند و کاهش 70 - 80 ٪ در رشد تومور داشتند درمان نیز از متاستاز و گسترش سرطان به سایر ارگان ها جلوگیری کرد.
اگر چه هیچ مطالعاتی برای تأیید این نتایج در انسان هنوز وجود ندارد اما تحقیقات تا به امروز دلگرم کننده است.
4. آشواگاندها می تواند سطح کورتیزول را کاهش دهد
کورتیزول به عنوان یک "هورمون استرس" شناخته شده است زیرا غده فوق کلیه آن را در پاسخ به استرس و کاهش بیش از حد سطح قند خون آزاد می کند.
متاسفانه، در برخی موارد، سطح کورتیزول ممکن است به صورت مزمن بالا باشد که می تواند به سطح قند خون بالا و افزایش ذخیره سازی چربی در شکم منجر شود.
مطالعات نشان داده اند که آشواگاندها ممکن است به کاهش سطح کورتیزول کمک کند.
در یک مطالعه کنترل شده روی بزرگسالان با استرس مزمن، گروه هایی که از آشواگاندها استفاده کردند نسبت به گروه شاهد، کاهش قابل توجهی در سطح کورتیزول داشتند گروهی که بالاترین دوز را مصرف کردند بطور متوسط کاهش 30٪ داشتند.

5. ممکن است به کاهش استرس و اضطراب کمک کند

شاید بهترین توانایی آشواگاندها برای کاهش استرس شناخته شده است.
محققانی که اثرات آن بر مغز موش را بررسی کردند گزارش دادند که آن مسیر استرس را با تنظیم سیگنالینگ شیمیایی در سیستم عصبی بلوک می کند.
مطالعات انسانی کنترل شده نشان داده اند که آن به طور موثر می تواند به کاهش علائم در افراد با اختلالات استرس و اضطراب کمک می کند.
در یک مطالعه 60 روزه 64 نفر با استرس مزمن، تحت درمان با آشواگاندها گزارش 69٪ میانگین کاهش اضطراب و بی خوابی را در مقایسه با 11٪ در گروه دارونما داشتند.
در مطالعه دیگری به مدت 6 هفته، 88٪ از افرادی که آشواگاندها مصرف کردند گزارش کاهش اضطراب، را در مقایسه با 50 ٪ دارونما داشتند.
6. ممکن است علائم افسردگی را کاهش دهد
با وجود آن که بسیار مورد مطالعه قرار نگرفته، یک زوج از مطالعات موفق نشان می دهند آشواگاندها ممکن است به تسکین افسردگی کمک کند.
در یک مطالعه 60 روزه کنترل شده در بزرگسالان تاکید کرد کسانی که 600 میلی گرم در روز  گرفتند کاهش 79٪ در افسردگی شدید را گزارش دادند در همان زمان، گروه دارونما گزارش 10٪ افزایش را داشتند.

7. این می تواند تستوسترون را افزایش و سبب افزایش باروری در مردان شود

مکمل های آشواگاندها ممکن است اثرات شدیدی بر سطح هورمونهای مردانه و سلامت باروری داشته باشد.
در یک مطالعه از 75 مرد نابارور، گروه تحت درمان با آشواگاندها افزایش در تحرک و تعداد اسپرم داشتند.
درمان به افزایش قابل توجهی در سطح تستوسترون منجر شده است.
محققان همچنین گزارش داد که گروهی که گیاه را دریافت کردند گزارش افزایش سطح آنتی اکسیدان در خون را داشتند.
در مطالعه دیگر، مردانی که آشواگاندها را برای استرس دریافت کردند آنتی اکسیدان های بیشتر و کیفیت بهتر اسپرم را تجربه کردند پس از 3 ماه درمان، 14 درصد از شرکای مردان باردار شده بودند.

8. آشواگانادها ممکن است توده و قدرت عضلانی افزایش دهد

تحقیقات نشان داده است که آشواگاندها ممکن است سبب بهبود ترکیب و افزایش قدرت بدن شود.
هدف این مطالعه برای تعیین دوز ایمن و موثر برای آشواگانادها بود مرد سالم که 750 - 1250 میلی گرم در روز دریافت کرد توده عضلانی به دست آورده بود و چربی را بعد از 30 روز از دست داد.

9. این ممکن است التهاب را کاهش دهد

مطالعات حیوانی نشان داده اند که آشواگاندها کمک می کند تا التهاب کاهش یابد.
مطالعات در انسان نشان داده است که آن فعالیت سلول های کشنده طبیعی که سلول های ایمنی برای مبارزه با عفونت هستند را افزایش می دهد و به شما کمک کند تا سالم باقی بمانید.
همچنین نشان داده شده است که نشانگرهای التهاب، مانند پروتئین واکنشی سی (CRP) را کاهش می دهد این نشانگر با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است.
در یک مطالعه کنترل شده، گروهی که 250 میلی گرم آشواگاندها مصرف کردند روزانه  متوسط 36 ٪ کاهش CRP در مقایسه با کاهش 6٪ در گروه دارونما داشتند.

10. ممکن است کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش دهد

علاوه بر اثرات ضد التهابی آن، آشواگانادها ممکن است با کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید به بهبود سلامت قلب کمک کند.
مطالعات حیوانی نشان داده اند که به طور قابل توجهی این چربی های خون کاهش می یابد.
یک مطالعه در موش نشان داده است که آن کلسترول کل را به میزان 53٪ و تری گلیسیرید را نزدیک به 45٪ کاهش داد.
در حالی که مطالعات انسانی کنترل شده نتایج کمتر را گزارش کرده اند.
در یک مطالعه 60 روزه در بزرگسالان با استرس مزمن، گروهی که بالاترین دوز آشواگاندها  را مصرف کردند تجربه کاهش 17٪ در کلسترول LDL و کاهش 11٪ تری گلیسرید را به طور متوسط داشتند.

11. ممکن است سبب بهبود عملکرد مغز، از جمله حافظه شود

مطالعات در لوله آزمایش و حیوانات نشان می دهد که آشواگاندها ممکن است مشکلات حافظه و عملکرد مغز ناشی از آسیب یا بیماری را کاهش دهد.
محققان نشان داده اند که ترویج فعالیت آنتی اکسیدانی است که سلول های عصبی را از آسیب رادیکال های آزاد مضر محافظت می کند.
اگر چه آشواگاندها به طور سنتی برای افزایش حافظه در تمرینات آیورودیک استفاده شده است در این زمینه تنها مقدار کمی از تحقیقات انسانی وجود دارد.
در یک مطالعه کنترل شده، محققان به مردان سالم 500 میلی گرم از این گیاه روزانه دادند پیشرفت های قابل توجهی در زمان عملکرد و کارایی، در مقایسه با مردانی با مصرف دارونما داشتند.

12. آشواگاندها برای بسیاری از مردم ایمن و به طور گسترده ای در دسترس است

آشواگانادها به نظر می رسد به عنوان یک مکمل ایمن برای اکثر مردم باشد.
با این حال، برخی افراد از جمله زنان باردار و شیردهی نباید مصرف کنند.
افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی نیز باید از خوردن آشواگاندها اجتناب کنند مگر اینکه توسط یک پزشک نسخه شود. این شامل افراد با شرایط مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس، تیروئیدیت هاشیموتو و دیابت نوع 1 می باشد.
علاوه بر این، کسانی که دارو برای بیماری تیروئید مصرف می کنند باید مراقب باشند زیرا به طور بالقوه ممکن است باعث افزایش سطح هورمون تیروئید در برخی از افراد شود.
همچنین ممکن است سطح قند خون و فشار خون را کاهش دهد بنابراین دوز دارو ممکن است نیاز به تنظیم داشته باشد.
دوز آشواگاندها در مطالعات به طور معمول از 125 - 1250 میلی گرم در بازه زمانی روزانه است.
اگر شما می خواهید از مکمل آشواگاندها استفاده کنید از کپسول های 450 - 500 میلی گرم حاوی عصاره ریشه و یا پودر آن یک یا دو بار در روز استفاده کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search