رژیم غذایی

اگر نان کپک زده را بخورید چه اتفاقی می افتد؟

نان کپک زدهبرخی قارچ ها باعث واکنش های آلرژیک و مشکلات تنفسی می شوند چند قارچ در شرایط مناسب، "مایکوتوکسین " یک مواد سمی تولید می کنند که می تواند مردم را بیمار کند دانستن اینکه چه چیزی اتفاق می افتد اگر شما نان کپک زده بخورید اهمیت اجتناب از خوردن آن را مشخص می کند.

همه غذاهای کپک زده خطرناک هستند هنگام غذا خوردن مطمئن شوید که چه چیزی را بخورید و چه چیزی را نباید بخورید. اغلب قارچ ها میکروسکوپی هستند و در جسم حیوان یا گیاه زندگی می کنند. بسیاری از گونه های قارچ هنوز ناشناخته اند تخمین زده می شود که بیش از 300000 نوع قارچ وجود دارد. بسیاری از این گونه موجودات رشته ای و اسپور تولید می کنند که می تواند توسط آب، هوا و یا حشرات منتقل شود. کپک ها مشابه باکتری نیستند و در آنها سلولهای بسیاری وجود دارد. آنها ممکن است در زیر میکروسکوپ لاغر به نظر برسند. رنگ قارچ با توجه به اسپور است. این قارچ می تواند بسیار ناسالم باشند و به همین دلیل بسیاری از مردم می پرسند چه اتفاقی می افتد اگر نان کپک زده بخورند در این مقاله اطلاعاتی در مورد آن آورده می شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما نان کپک زده بخورید؟

خوردن نان کپک زده می تواند سبب مشکلات خاصی شود. با این حال، معمولاً به نوع کپک که می خورید بستگی دارد زیرا برخی از آنها خطرناک تر هستند و می تواند سبب یک بیماری جدی شود. تعدادی از قارچ ها یا باکتری می تواند بر روی نان رشد کنند رایج ترین نمونه aleukia سمی گوارشی، ارگوتیسم گانگراجنوس، Stachybotryschartarum و aflatoxicosis می باشد.
رایج ترین موضوع بعد از خوردن نان کپک زده دل درد است. با این حال، چه اتفاقی می افتد اگر شما نان کپک زده بخورید قطعاً به نوع قارچی که می خورید بستگی دارد اما یکی دیگر از عوامل، تعیین چگونگی حساسیت شما به قارچ است. برخی از افراد حساس تر از دیگران هستند و آنها به یک واکنش جدی بیش از حد گرفتار می شوند. در این مورد، شما ممکن است ناراحتی معده داشته و به سختی نفس بکشید. این ممکن است به بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشد. برخی مطالعات نیز نشان داده اند که خوردن قارچ می تواند سبب اختلالات جدی در سیستم عصبی و منجر افسردگی شود.
چیزی دیگری که بسیار مهم است درک این است که گاهی اوقات زنجیره ای متعدد از قارچ در نان وجود دارد. تعیین اینکه آیا نان کپک زده که شما را خورده اید به یک واکنش جدی منجر می شود دشوار است. در بسیاری از موارد، که مردم نان کپک زده را خورده اند به طور جدی بیمار شدند و همچنین برخی فوت کرده اند. خوردن نان کپک زده همیشه منجر به عوارض نمی شود چرا که بسیاری از انواع قارچ ها مضر نیستند برخی از نمونه ها عبارتند از ونناتوم فوزاریوم، penicilliumroquefortii و به آسپرژیلوس oryzae می باشد. همانطور که شما نمی توانید مشخص نمایید که چه نوع قارچی بر روی نان شما رشد کرده است شما باید به سادگی از خوردن آن اجتناب کنید.
چگونه قارچ نخست روی قسمتی از نان می نشیند؟ معمولا زمانی اتفاق می افتد که اسپور کوچکی از قالب می تواند از طریق زمین و هوا بر روی سطح نان سفر کرده و شروع به فساد نان می کند در یک ماده در طول چند روز، نان از سفید به سیاه تبدیل می شود حتی اگر شما فکر می کنید بخش بیشتری از قرص ان تمیز است شما ممکن است اشتباه کنید چون اسپور کوچک ممکن است در حال حاضر به بقیه قرص نان نیز حمله کرده باشد و شما نمی توانید آنها را با چشم غیر مسلح ببینید بنابراین، شما هرگز نباید نان کپک زده را بخورید و از خوردن نان کپک زده بعد از جدا کردن قسمت کپک زده نان باز هم باید از خوردن بقیه آن اجتناب کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دیگر مواد غذایی کپک زده : بخورید و یا دور بیاندازید

خوردن مواد غذایی کپک زده یک ایده خوبی نیست چرا که قارچ می تواند سمی باشد بهترین ایده این است که مواد غذایی که به نظر فاسد شده است یا دارای لکه های کوچک خزدار قارچ است را دور بیندازید به خاطر داشته باشید که شما باید از خوردن مواد غذایی کپک زده عامل خرناس جلوگیری کنید زیرا می تواند در دستگاه تنفسی شما اسپور آزاد کند و باعث واکنش های آلرژیک یا سایر عوارض شود به همین دلیل دانستن اینکه با خوردن نان کپک زده چه چیزی اتفاق می افتد مهم است.

1. مواد غذایی کپک زده که می تواند بخورید

پنیرسخت: شما می توانید آن را بخورید زیرا قارچ نمی تواند به داخل آن نفوذ کند با این حال، شما باید بخشی از پنیر که کپک زده است را دور بیندازید و از یک بسته بندی تازه برای پوشش پنیر استفاده کنید.
سبزیجات و میوه جات سخت: شما می توانید میوه ها و سبزیجات مانند فلفل دلمه ای، کلم، هویج و غیره را پس از قطع قسمت کپک زده مصرف کنید قارچ نمی تواند به این غذاهای متراکم نفوذ کند.

2. مواد غذایی کپک زده که باید دور انداخته شود

پس از دانستن اینکه چه اتفاقی می افتد اگر شما نان کپک زده بخورید شما باید از خوردن مواد غذایی کپک زده زیر با تمام هزینه اجتناب کنید.
بیکن، گوشت باقیمانده ناهار: این غذاها را مصرف نکنید چرا که آنها دارای رطوبت بالا و همچنین ممکن است باکتری ها بر روی سطح با قارچ همراه شود.
گوشت پخته شده باقی مانده مرغ، گوشت و غذاهای پخته شده: این مواد غذایی دارای رطوبت بالا که ممکن است آلوده شوند همچنین علاوه بر این قارچ ها ممکن است باکتری بر روی سطح آنها موجود باشند.
دانه های پخته شده و ماکارونی: شما باید این مواد غذایی را به دور پرتاب کنید اگر شما بر روی آنها قارچ مشاهده کردید زیرا به دلیل رطوبت به خوبی ممکن است آلوده شوند.
پنیر نرم، ماست و خامه ترش: این مواد غذایی دارای رطوبت بالا است که اگر قارچ در سطح آن موجود باشد می تواند آلوده کننده باشد از خوردن آنها اجتناب کنید.
مربا و ژله: ژله و یا مربای کپک زده را نخورید قارچ در این مورد یک مایکوتوکسین تولید تولید می کند که می تواند خطرناک باشد.
حبوبات، کره بادام زمینی، آجیل، بادام زمینی: اگر آنها کپک زده هستند آنها را نخورید.

چگونه می توانید مواد غذایی را از قارچ ها محافظت کنید؟

هنگام حمل مواد غذایی، برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض قارچ موجود در هوا درپوش آنها را قرار دهید.
از پوشش های پلاستیکی برای پوشش غذاهای مانند ( میوه و سبزیجات تازه، سالاد سبز و مخلوط ) استفاده کنید.
غذاهای فاسد شدنی از قوطی باز شده را به ظروف تمیز و خنک در اسرع وقت برای نگهداری انتقال دهید.
هیچ غذای فاسد شدنی را بیش از 2 ساعت خارج از یخچال و فریزر نگه ندارد.
باقی مانده غذا در یخچال را در ظرف 3 تا 4 روز قبل از اینکه قارچ فرصتی برای رشد پیدا کند مصرف نمایید.
قارچ ها نیاز به درجه حرارت بین 50 - 104 فارینهایت، رطوبت بالاتر از 13٪ و pH برابر با 4 - 8 دارند لذا غذاهای حساس (pH 4 - 8) را در یخچال زیر  50 درجه فارینهایت نگهداری کنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (16)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 5 رای

 1. پیمان ملکی

با سلام. از توضیحات جامع و کامل شما بسیار متشکر هستم. موفق و مؤید باشید.

  پیوست ها
 

 1. Haghverdi

ممنونم از مطالب مفیدتون ??

  پیوست ها
 

 1. علی

سلام لطفا به سوالم جواب دهید. من حدود سه هفنه پنج شیش عدد نون تست که اونم داخل پلاستیک بود گزاشته بودم. وقتی بازش کردم دیدم کامل سبز شده بوذ از کپک. حتی پودرش که ته پلاستیک جمع شده بود بعد از اینکه نانها را از پلاستیک بیرون اوردم به سه چهار گرمی...

سلام لطفا به سوالم جواب دهید. من حدود سه هفنه پنج شیش عدد نون تست که اونم داخل پلاستیک بود گزاشته بودم. وقتی بازش کردم دیدم کامل سبز شده بوذ از کپک. حتی پودرش که ته پلاستیک جمع شده بود بعد از اینکه نانها را از پلاستیک بیرون اوردم به سه چهار گرمی می رسید. ایا این پودز کپک خاصیت دارویی مسل پنی سیلین نداره.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 4.5 / 5

سلام این پودر خطرناک است و هیچ خاصیت دارویی ندارد

  پیوست ها
 

 1. دارایی
 1. 5 / 5

عالی بود دارابی

  پیوست ها
 

 1. م.کاظمی
 1. 3.5 / 5

س من امشب ی بسته نان با خانواده گرفتیم وداخل خودرو صرف کردیم چون تاریک بود و مشخص نبودن که کپک زده الان نیاز خود وخانواده به مراکز درمانی برویم و آزمایش و....

  پیوست ها
 

 1. مهرابی

سلام من یه بسته چوب شور و از دیروز حدود 7 یا 8 عدد دادم دختر 2 ساله ام خورد
امروز متوجه شدم که چوب شور ها به شدت کپک زده
یعنی از قبل که بسته چوب شور و شستم انگار اب رفته توش
و یه کپک سیاه بود
من فکر کردم انتهای چوب شور ها سوخته و توجهی نکردم
حالا...

سلام من یه بسته چوب شور و از دیروز حدود 7 یا 8 عدد دادم دختر 2 ساله ام خورد
امروز متوجه شدم که چوب شور ها به شدت کپک زده
یعنی از قبل که بسته چوب شور و شستم انگار اب رفته توش
و یه کپک سیاه بود
من فکر کردم انتهای چوب شور ها سوخته و توجهی نکردم
حالا باید چیکار کنم برای دخترم?

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمد علی

سلام اگر میشه درمورد کپک نان به زبان ساده تر توضیح دهید
ممنونم

  پیوست ها
 

 1. مهتاب
 1. 5 / 5

ممنون
خيلي مفيد بود

  پیوست ها
 

 1. نادیا

سلام، سپاس از اطلاعاتتان.
۲ روز پیش یک قطعه پای سیب از داخل جعبه شیرینی خوردم، احساس کردم کپک داشته، هر چه بقیه قطعه را وارسی کردم کوچکترین احتمال کپک نمیرفت، بقیه راهم خوردم و بنظر سالم میرسید، بعد متوجه شدم قطعه ای که مقابل آن بوده در حال کپک...

سلام، سپاس از اطلاعاتتان.
۲ روز پیش یک قطعه پای سیب از داخل جعبه شیرینی خوردم، احساس کردم کپک داشته، هر چه بقیه قطعه را وارسی کردم کوچکترین احتمال کپک نمیرفت، بقیه راهم خوردم و بنظر سالم میرسید، بعد متوجه شدم قطعه ای که مقابل آن بوده در حال کپک زدن است، دورشدن انداختم، ولی امروز احساس کردم علائم مسمومیت یا هلیکوباکتری رو دارم. ممکنه راهنمائی بفرمائید؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نادیا
 1. 5 / 5

سلام اگر علائم مسمومیت دارید نزد پزشک بروید تا بررسی شوید مسمومیت و غلائم ان بستگی به نوع کپکی که خورده اید دارد

  پیوست ها
 

 1. انوشا

چی چیزی بخوریم تا بهتر شویم

  پیوست ها
 

 1. جواد

سلام من واسه ناهار 3 تا نون کپک زده خوردم ...میمیرم؟

  پیوست ها
 

 1. کیمیا    جواد

مردی یا زنده ای؟ آخه منم امروز نون کپک زده خوردم ?

  پیوست ها
 

 1. اصغر یوسفیان

با سلام و تشکر از وقتی که برای مردم می گذارید. خداوند پاداش در خور به شما عنایت فرمایید.
ما زرشک تازه را برای خشک کردن خریدیم.فرآیند خشک شدن طول کشید و لکه هایی بغیر از رنگ زرشگ نزدیک به خاکستری یا صدری رنگ مشاهده شد. آنها را با گرمای بخاری خشک...

با سلام و تشکر از وقتی که برای مردم می گذارید. خداوند پاداش در خور به شما عنایت فرمایید.
ما زرشک تازه را برای خشک کردن خریدیم.فرآیند خشک شدن طول کشید و لکه هایی بغیر از رنگ زرشگ نزدیک به خاکستری یا صدری رنگ مشاهده شد. آنها را با گرمای بخاری خشک نمودیم. این لکه های رنگی را بر روی بعضی از زرشکهای بازاری نیز دیده بودم. آیا اینها کپک است ؟ از چه راهی قابل تشخیص است ؟ و آیا این کپک زرشگ اگر هنگام خشک کردن وجود داشته باشد با شستن میتوان مصرف نمود؟ و یا جوشانده آن قابل استفاده است ؟ مثل چای ؟ و یا اینکه بعد از تشخیص هرگونه تغییر رنگی آن را دور ریخت؟ سپاسگزارم.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطيماه

ممنونم از اطلاعات مفيدتان
موفق باشيد.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search