رژیم غذایی

دست و پای داغ

گرمی کف دستدست و پای گرم می تواند همانند یک سوزن سوزن شدن دردناک و یا احساس سوزش ظاهر شود دست و پای داغ معمولاً توسط یک اختلال عصبی است که می تواند توسط یک تعداد از شرایط زمینه ای ایجاد شود درمان بیماری زمینه ای می تواند این ناراحتی را کاهش دهد.


دست و پای داغ می تواند با یک حس گرمی و یا سوزن سوزن شدن دردناک در اندام رخ دهد و اغلب در شب بدتر می شود و به خواب رفتن را دشوار می کند هر چند انجام فعالیت فیزیکی نیز می تواند باعث ظهور این وضعیت شود افراد 45 سال و مسن تر بیشتر احتمال ابتلا به گرمی، قرمزی و یا سوزش دست و پا نسبت به گروه های سنی دیگر دارند در بسیاری از موارد این وضعیت موقتی است اما در شرایط خاصی، این وضعیت می تواند دائمی شود.

علل احتمالی گرمی دست و پا

تعدادی از شرایط است که می تواند باعث ایجاد یک احساس سوزاندن ناراحت کننده (داغی) دست و پا شود ارزیابی علائم دیگر به شما کمک خواهد که علت آن را محدود کنید و بنابراین شما می توانید درمان مناسب را دریافت کنید.
اریترومالایزیا Erythromelalgia - این بیماری با علت درد سوزشی، قرمزی و یا افزایش درجه حرارت در دست و پا شناخته می شود این علائم با سوزن سوزن شدن و یا خارش شروع می شود و به آرامی با احساس سوزش دردناک پیشرفت می کند برخی از افراد گاه به گاه از این نشانه ها دارند در حالی برخی دیگر در همه زمان ها این علائم را تجربه می کنند این وضعیت ممکن است خود به خود و یا به عنوان یک نتیجه از یک بیماری عصبی رخ می دهد پزشکان تلاش خواهند کرد که با درمان علل، این بیماری را درمان کنند.
سندروم تونل تارسال و یا مچ دست – این حالت ها در طبیعت خیلی مشابه هستند هر فشاری بر روی مفاصل، منجر به احساس سوزش در دست ها و پاها به دلیل فشرده سازی بر روی اعصاب می شود این احساس اغلب به عنوان یک شوک الکتریکی در اثر تابش از مفاصل آسیب دیده است.
کم کاری تیروئید - یک بیماری است و زمانی که تیروئید به اندازه کافی هورمون لازم تولید نمی کند پیدا می شود و اگر درمان نشود می تواند در مفاصل دچار احساس گرمی و یا سوزاندن شود که می تواند در دست ها و پاها شدید باشد.
اختلال عملکرد کلیه - اگر کلیه ها درست کار نکنند می تواند منجر به احساس سوزش در سراسر بدن شود این زمانی رخ می دهد که بدن خود قادر به خلاصی از شر زباله های سلولی از طریق جریان خون نیست و منجر به تجمع زباله ها می شود اگر سلول ها به طور مداوم در معرض این سموم باشند آنها می توانند شروع به شکستن کرده و باعث آسیب بدن می شود اگر این وضعیت به اندازه کافی شدید باشد بیمار ممکن است نیاز به شروع درمان با دیالیز برای خلاصی از این زباله ها داشته باشد.
آسیب کبد - توجه داشته باشید که مواد زائد و سموم در بدن ساخته شده و اگر کبد نتواند آنها را فیلتر و دور کند مقدار آن در بدن بالا می رود اگر سموم وارد جریان خون شود می تواند یک درد سوزشی در سراسر بدن رخ دهد که ممکن است در اندام شدید تر باشد.
آسیب عصب - آسیب به اعصاب می تواند باعث احساس سوزش ناراحت کننده شود این علامت معمولاً در اندام قبل از گسترش در سراسر بدن آغاز خواهد شد شرایطی مانند دیابت می تواند باعث این آسیب شود مدیریت اصولی این شرایط زمینه ای، کلید حذف این ناراحتی است.
یائسگی Menopause - نقطه در زندگی است که دوره ماهانه زن متوقف می شود. این باعث ایجاد یک سیلان در سطح هورمون می شود که می تواند منجر به عوارض جانبی ناخوشایند در سراسر بدن، از جمله سوزاندن و یا سیستم سوزن سوزن شدن در دست و پا شود.
پای ورزشکاران – که در آن عفونت های قارچی بین انگشتان پا و در روی پاشنه پا رشد می کند. همانند گسترش عفونت، قارچ می تواند باعث پوست بسیار خشک، خارش و قرمز و منجر به درد سوزشی در پا شود . اگر عفونت به اندازه کافی جدی است که سبب تاول شود مرطوب شده وپوسته دار می شود. این وضعیت با پوشیدن کفش و جوراب مرطوب برای مدت زمان طولانی بدتر می شود. پوشیدن کفش تمیز و با استفاده از داروهای ضد قارچ می تواند به از بین بردن این بیماری کمک کند.
الکل خواران - مصرف مقدار زیاد الکل می تواند باعث درد در دست ها و پاها شود و بدن شروع به خراب شدن می کند. در بسیاری از موارد، خوداری از مصرف الکل می تواند این بیماری را در طول زمان متوقف کند.
کاهش ویتامین – کمبود ویتامین B1، B5، B6 و B12 در رژیم غذایی می تواند باعث احساس سوزش و توسعه در دست و پا شود. این باعث می شود که بدن قادر به حفظ سیستم عصبی به درستی نباشد. تنظیم رژیم غذایی یا مصرف مکمل برای افزایش جذب ویتامین می تواند به از بین بردن این علائم کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان دست و پای داغ

درمان لازم برای دست و پای داغ بسته به علت ناراحتی متفاوت است.
کفش مناسب در پا - احساس ناراحتی در پا اغلب می تواند با پوشیدن کفش مناسب، رها شوند. کفش با ارائه قوس کافی بدون فشارنده بودن یا شل می تواند به از بین بردن احساس سوزش مزاحم کمک کند. پوشیدن کفش و جوراب که خشک و تمیز هستند یک کلید برای اجتناب از مسائل مربوط به پوست، عامل احساس سوزش است.
درخواست داروهای ضد قارچ - اگر کشف شد که یک عفونت قارچی عامل احساس سوزش ناراحت کننده است داروهای ضد قارچ باید به کار گرفته شوند. که در اغلب موارد، کرم های موضعی مانند butenafine یا میکونازول در منطقه آلوده برای از بین بردن عفونت استفاده خواهد شد. در موارد شدید، داروهای ضد قارچ خوراکی برای کمک به کشتن عامل عفونی در بدن به این درمان اضافه خواهد شد.
استفاده از مغناطیس درمانی - درمان مغناطیسی اغلب برای کمک به تسکین اندام خسته که شروع به سوزاندن و درد می کند استفاده می شود. پوشیدن کفش با کف مغناطیسی یا دستبند مغناطیسی می تواند به کنترل درد عصبی و تسکین اندام خسته کمک کند.
بهبود گردش خون بدن - افزایش مصرف دارو یا ورزش بیشتر می تواند از طریق بهبود گردش خون در سراسر بدن سبب از بین بردن ناراحتی شود.
درمان بیماری های زمینه ای - هنگامی که یک احساس سوزش در اندام یک عارضه جانبی از شرایط دیگر مانند سوء مدیریت دیابت و یا کم کاری تیروئید باشد شما نیاز به مشورت با دکتر خود برای تنظیم درمان دارید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (10)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

 1. بینا

سلام بنده چند ساله درگیر یک بیماری هستم که هیچکس تشخیص نداد علتم چیه من سی و یک سالمه با سه تا فرزند آخرین فرزندم شش ماهه است حدود پنج سال پیش درد پای چپم شروع شد بعد از دردی که داشتم پاک داغ شد همون موقع به ارتوپد مراجعه کردم نوار عضله و ام ار...

سلام بنده چند ساله درگیر یک بیماری هستم که هیچکس تشخیص نداد علتم چیه من سی و یک سالمه با سه تا فرزند آخرین فرزندم شش ماهه است حدود پنج سال پیش درد پای چپم شروع شد بعد از دردی که داشتم پاک داغ شد همون موقع به ارتوپد مراجعه کردم نوار عضله و ام ار ای دادم که سالم بودم .و کمی داروی مسکن بهم داد یک سال بعد این جریان داغی وام خیلی شدید شد و به دست چپم سرایت کرد باز هم دکتر و ام ار ای و ... که بجز دیسک گردن مشکلی نداشتم اونجا بود که دکتر ارتوپد آمپولی بهم داد که تا سه ماه خوب شدم اما متاسفانه بعد سه ماه داغی به همه ی بدنم منتشر شد به انواع دکتر ها مراجعه کردم ،داخلی ،غدد،مغز و اعصاب هیچکس نفهمید مشکلم چیه از همه لحاظ سالم بودم آزمایشاتم بجز چربی بالا مشکلی توشون نبود اگر میشه کمکم کنید من حتی داروی خواب آور خوردم دکتر مغز و اعصاب بهم داد هیچ تاثیری نداشت.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمود

با سلام خدمت شما
من 37 سالمه و چند ماهی هست که به شدت کف پاهام میسوزه به طوری که اغلب اوقات نمی تونم بخابم. ودر این مواقع به شدت تشنه ام میشه
همون اوایل یعنی هفته ی اول من ازمایش خون دادم ولی گفتند مشکلی نداری
حدودا 5سال پیش چربی کبد از نوع...

با سلام خدمت شما
من 37 سالمه و چند ماهی هست که به شدت کف پاهام میسوزه به طوری که اغلب اوقات نمی تونم بخابم. ودر این مواقع به شدت تشنه ام میشه
همون اوایل یعنی هفته ی اول من ازمایش خون دادم ولی گفتند مشکلی نداری
حدودا 5سال پیش چربی کبد از نوع یک داشتم
خیلی کم ولی با رعایت و پرهیز خوب شد.
ولی نمی دونم چرا پرهیز الان افاقه نمی کنه .الان که ماه رمضان است افطار یکم سوپ و نون و پنیر می خورم و سحر هم اغلب برنج با ماهی(کنسرو) و یا مرغ.ولی این مشکل من رفع نشده

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. زینب

سلام آقای دکتر، بعد از غذا خوردن پاها و کف دستام و شکمم به شدت داغ میشن خیلی برام آزار دهندس مخصوصا اگه بخوام بخوابم، بنظرتون مشکل چیه؟

  پیوست ها
 

 1. فرزاد

سلام اقای دکتر ...علت گرمی در ساق پا چیست ؟درد ندارم وسوزشم نیست فقط احساس گرمی در خود ساق پا میکنم میشه راهنمایی کنید؟؟ممنون

  پیوست ها
 

 1. الهام

سلام من الهام هستم دخترم 5 سالشه چندماهی هست که کف دست وپاهایش میسوزه وعرق میکند دکترهم بردم کلی آ زمایشم گرفتم ولی هیچی نشون نداده خیلی لاغزهم شده شوزش بیش ازحده

  پیوست ها
 

 1. مژگان

سلا م من45 سالمه ورزش هم میکنم تیروئید هم داشتم داروکروتون مصرف میکردم خوب شده بودم ولی پس از مدتی دوباره تیرییدم عودکرده ودر ضمن

کف پاوکف دستم خیلی داغ میشودلطفا راهنمایم کنید

  پیوست ها
 

 1. زهره پزشک

سلام من الان چند سال کیسه صفرا ندارم واز اون موقع بدنم حرارت خیلی بالاست ودست وپام خیلی داغ میشن وخارش بدن ویبوست دارم لطفا راهنماییم کنین.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهره پزشک
 1. 5 / 5

با سلام اگر سن شما بالا 45 سال باشد برخی از این علائم می تواند مربوط یائسگی باشد ولی اگر پایین تر است یک سری ازمایش مربوط به قند و چربی و تیروئید انجام دهید اگر مشکلی نداشتید غذای چرب نخورید و نزد پزشک الرژی بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. فلورا

سلام خسته نباشید، من تازگی یه ازمیش کلی دادم نشانی از مشکا کلیه و... نبود ولی همش کف دست و پام گرم و داغ میشه باید دکتر برم؟

  پیوست ها
 

 1. کیانا    فلورا

اره منم همچین مشکلی دادم مثلا وقتی بیرون میرم یهو کف دست و پام داغ میشه ولی بعد از چند دقیقه خوب میشه ید توی تابستون شبا هرشب کف دست و پام داغه برای همین یخ میزارم روی دستم که بتونم بخوابم آقای دکتر. میشه بگید مشکل چیه ؟؟؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search