اسید های چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 دو نوع بسیار مهم EPA و DHA که در درجه اول در ماهی خاصی یافت می شوند. ALA یکی دیگر از اسید چرب امگا 3 است که در منابع گیاهی مانند آجیل و دانه ها یافت می شود. نه تنها بدن شما برای اعمال خود نیاز به این اسیدهای چرب امگا 3 دارد بلکه آنها برخی از فواید سلامتی بزرگی را نیز ارائه می دهد این اسید ها به عنوان بخش مهمی از رژیم غذایی جهت سلامت و پیشگیری از بیماری ها به کار می رود. این اسید ها در ماهی های چرب ( ماهی تن، خال مخالی، شاه ماهی، ساردین، قزل آلا، ماهی آزادو مکمل های روغن ماهی ) یافت می شود. این لیپید ها مسئول تنظیم فرایند نمو مغزی ( حافظه و عملکردو کارکرد رفتاری مغز ) و بینایی، واکنش های التهابی، ترومبوز، کارسینوژن، هستند.

التهاب بخشی از پاسخ بدن به عفونت یا التهاب است ولی التهاب کنترول نشده بافت ها را تخریب می کند. توانایی ضد التهابی اسید های چرب امگا 3 به خاطر تداخل آن با اسید آراشیدونیک است. این اسید های چرب امگا 3 در کنترل آریتمی ها از طریق مهار شماری از پروتئین های کانال های یونی( کانال های سدیم و کلسیم ) قلب نقش دارد. این اسید ها از نازک شدن و خونریزی محیط اطراف شبکیه چشم جلوگیری می کند. و سلا مت چشم را تا حد زیادی تضمین می کند. مصرف دائمی اسید های چرب امگا 3 جذب کلسیم را از روده ها افزایش می دهد. و از پوکی استخوان جلوگیری می کند.به کاهش التهاب و ممکن است به کاهش بیماریهای مزمن ( قلبی، ورم مفاصل و سرطان ) کمک کند. انجمن قلب آمریکا خوردن حداقل دو وعده ماهی در هفته را به مردم توصیه می کند. اسید های چرب موجود در روغن ماهی دارای خواص خوبی است که می تواند از بیماریهای قلبی عروقی جلوگیری کند.محققان دریافتند که روغن ماهی قادر است با اثرات زیانبار استرس های روانی برقلب مقابله کند و به علت مزیت های بالایی مانند ( کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، کاهش علائم افسردگی بعد از زایمان، کاهش علائم ADHD و افزایش سلامت روان، محافظت از کاهش بینایی در اثرافزایش سن و کمک به داشتن جنین سالم ) که دارد لازم است به رژیم غذایی اضافه شود.

علائم کمبود امگا 3

عبارت از خستگی ، حافظه ضعیف، پوست خشک، مشکلات قلبی، نوسانات خلقی یا افسردگی و گردش خون ضعیف می باشد.

موارد مصرف اسید های چرب امگا 3

1 - مصرف امگا 3 باعث افزایش کلسترول HDL    و کاهش تری گلیسرید می شود.

2 - مصرف روزانه 3 گرم یا بیشتر روغن ماهی باعث کاهش فشار خون های درمان نشده می شود. البته مصرف مقدار بیشتر از 3 گرم باید تحت نظر پزشک باشد.

3 - کمک به پیشگیری و درمان آترواسکلروز( سخت شدن شریان ها ) از طریق کند کردن روند توسعه پلاکت و لخته شدن خون در سرخرگ ها

4 - ارتریت روماتویید یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب در مفصل می شودروغن ماهی کمک به کاهش درد مفاصل و خشکی صبحگاهی می کند.

5 - با افزایش کلسیم به قدرت استخوانی کمک می کند.

6 - مصرف امگا 3همراه با داروهای افسردگی بهبود افسردگی را تسریع می کند

7 - مصرف این اسید چرب باعث می شود نور خورشید اثر کمتری روی پوست داشته باشد ولی مصرف کرم های ضد آفتاب بهتر است.

8 - کسانیکه روغن ماهی مصرف میکند کمتر دچار استحاله ماکولای چشم می شوند.

9 - در یک مطالعه نشان داد که خوردن روغن ماهی سرطان کولون را کاهش می دهد و در صورت وجود سرطان از پیشرفت آن جلوگیری می کند.

توصیه ما به شما:

حد اقل دو بار در هفته ماهی بخورید.افراد بزرگسال روزانه 1 گرم روغن ماهی افراد با کلسترول بالا 2-4 گرم با فشار خون بالا 3-4 گرم روزانه به مدت 3 هفته تحت نظر پزشک مصرف نمایند. البته توصیه میشود بیشتر از 3 گرم مصرف نکنید.

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان (فرزانه)

    ممنونم اقای دکتر به تمام سوالاتی که داشتم جواب دادید موفق باشید

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com