پزشکی

آیا خط سیاه در ناخن دلیلی برای نگرانی است؟

 علل خطوط سیاه در ناخنرگه های سیاه در ناخن معمولاً با عدم تغذیه، آسیب، عفونت و غیره ایجاد می شود در اینجا نشانه های بیشتری از ناخن ها را برای پیش بینی وضعیت سلامت شما بیان می كنیم؟ در اغلب موارد، شما لازم نیست که در مورد رگه سیاه در ناخن های دست نگران باشید به ویژه اگر خطوط سیاه عمودی باشد

با این حال، خطوط افقی، ممکن است شرایط سلامت، مانند سطح استرس بالا و یا مشکلات قلبی را نشان می دهد خطوط عمودی می تواند به دلایل ارثی باشد که درمان نیاز ندارد عوارض آرتریت روماتوئید و یا در نتیجه سوء جذب یا کلیه مسائل مواد مغذی نیاز ندارد.

خطوط سیاه در ناخن های دست نشانه چیست؟

1. عدم تغذیه

ناخن های شما این بصیرت را می دهد كه آیا شما در حال دریافت مواد مغذی به اندازه کافی، به خصوص پروتئین و کلسیم هستید اگر شما دارای کمبود روی، پروتئین و یا آهن باشید شما ممکن است متوجه خطوط سیاه بر روی ناخن های خود شوید رگه سبز خفیف یا فیروزه ای می تواند حساسیت یا تنش را نشان دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. خونریزی

خونریزی زیر ناخن ها به عنوان خونریزی اسپلینتر شناخته شده است و این گاهی اوقات باعث خطوط قرمز سیاه و یا تیره می شود این می تواند به علت التهاب رگ های خونی و یا آسیب مویرگی رخ دهد و یک یا ناخن های متعدد را تحت تاثیر قرار دهد آثار خون ممکن است مایل به قهوه ای یا مایل به قرمز علاوه بر سیاه به نظر برسد اگر خونریزی زیر ناخن با علائم جدی مانند خونریزی بالا، کبودی، یا تب همراه است شما باید به دنبال توجه پزشکی باشید.

3. عفونت های قارچی

عفونت های قارچی یک علت شایع رگه سیاه در ناخن های دست در نظر گرفته می شود آنها همچنین ممکن است باعث ضخیم شدن ناخن شما شود و سبب ایجاد یک تغییر شکل واضح تر یا شدید در ناخن شود.

4. ملانونیشیا

ملانوشیادر این وضعیت ناخن انگشت شامل خطوط سیاه بر روی ناخن ها، تغییر رنگ ناخن و  یا رنگ بیش از حد آن می شود این در کسانی که مسن تر و تیره پوست هستند شایع ترین است این ممکن است به دلیل برخی از داروها، بیماری های زمینه ای، تروما یا آسیب به بستر ناخن، اشعه درمانی، قرار گرفتن در معرض نور UV یا بارداری باشد.

5. آسیب ناخن

آسیب به ناخن نیز ممکن است سبب خطوط سیاه شود آنها به طور معمول در منطقه پایین ناخن قبل از حرکت به سمت بالا شروع خواهد شد همچنین ممکن است که خطوط در اثر یک تراشه چوب یا سایر مواد خارجی در داخل ناخن خود ایجاد شود.

6. ملانوم

ملانومااین سرطان پوست ملانوم subungual كشنده است که با رگه های سیاه در ناخن مشخص می شود همچنین می تواند منجر به رنگ تیره در پوست و مرز ناخن مربوطه شود برای رد کردن ملانوم، دکتر شما علائم و نشانه زیر را در نظر می گیرد
ملانوم Subungual اغلب شیوع بین 50 تا 70 دارد.
باند های سیاه و یا قهوه ای از عرض سه میلی متر گسترده است.
ظاهر رنگدانه باند تغییر کرده است.
انگشت شست معمولاً بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد و پس از آن پا و انگشت بزرگ قرار دارد.
علامت هاچینسون یا تغییر رنگ با گسترش به چین و یا بشره ناخن.
سابقه خانوادگی ملانوم.
پزشك شما ملانوم را با بیوپسی تایید می كند.

چیزهای دیگری كه شما باید بر روی ناخن مراقب باشید؟

1. خطوط عمودی قرمز کوچک

خطوط عمودی قرمز کوچکعلاوه بر رگه های سیاه در ناخن های دست، شما همچنین باید برای رگه های قرمز رنگ یا مایل به قهوه که می تواند مانند خون خشک شده باشد توجه كنید این خونریزی های خطی ممکن است مسائل قلبی را نشان دهد و یا فقط در نتیجه آسیب تصادفی باشد.

2. ناخن چماقی

ناخن چماقیناخن چماق هنگامی رخ دهد که انگشتان پا یا نوک انگشتان وسعت پیدا كنند آنها ممکن است بیماری های ریوی را نشان دهند بنابراین شما باید یک معاینه فیزیکی برای ناخن های چماقی، به خصوص اگر تنگی نفس یا سرفه دارید در برنامه داشته باشید.

3. ناخن قاشقی

ناخن قاشقیقاشقی یا koilonychias شیب در بستر ناخن كه به نظر می رسد قادر به نگه داشتن مایع باشد آنها معمولاً بسیار رنگ پریده و اگر بیش از یک دقیقه به پایین فشار دهید سفید شده و باقی می ماند این می تواند کم خونی فقر آهن را نشان دهد اگر نشانه هایی مانند کمبود انرژی دارید با یك دكتر مشورت نمایید.

4. ناخن مواج

ناخن مواجناخن مواج و یا حفره دار، حفره های کوچک و یا دندانه در بستر ناخن را نشان می دهد که ممکن است به دلیل پسوریازیس باشد همچنین می تواند ورم مفاصل پسوریاتیک یا در موارد نادر بیماری های بافت همبند مانند سندرم رایتر را نشان دهد پزشك می تواند وضعیت های زمینه ای را تعیین و درمان لازم را توصیه كند.

5. ناخن های شکننده

ناخن شکنندهناخن های شکننده، تقسیم شده، لایه برداری شده و یا به راحتی ترک می خورد و پشته عمودی بر روی سطح دارد شما ممکن است کم کاری غده تیروئید داشته و غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند این است که معمولاً با موهای شکننده و نازک و اختلال در دیگر توابع متابولیک همراه است پزشك سطح هورمون تیروئید را بررسی می كند.

6. ناخن جدا از بستر ناخن

ماخن جدا شده از بستراگر ناخن شروع به جدا شدن از بستر ناخن كند این به نام اونیکولیز است و آن به طور معمول در ناخن پنجم یا چهارم شروع می شود همچنین بیماری تیروئید به ویژه پرکاری تیروئید را نشان می دهد هورمون تیروئید بیش از حد، منجر به رشد بیش از حد ناخن می شود در بیماران جوانتر شایع تر است و اغلب با مشکل در تمرکز، کاهش وزن، افزایش اشتها، چشم بیرون زده، خستگی، خارش و از دست دادن مو همراه است.

7. برآمدگی سفید در سراسر بستر ناخنها

برآمدگی سفید در سراسر بستر ناخنهاخطوط برآمده سفید كه در سراسر عرض بستر ناخن رفته و می تواند روی یک یا چند ناخن تاثیر بگذارد این برآمده در ناخن است و می تواند دیابت، بیماری رینود، پسوریازیس، یا ضربه به ناخن را نشان دهد آنها گاهی اوقات با افزایش سن و یا پس از شیمی درمانی یا استفاده از بتا بلاکر رخ می دهد.

8. باند های افقی در عرض ناخن ها

باند های افقی در عرض ناخن هاخطوط میس، نوارهای سفید و موازی در عرض ناخن به صورت افقی می باشد درست مثل پشته سفید است خطوط میس می تواند روی یک یا چند ناخن تاثیر بگذارد این به خاطر مسمومیت آرسنیک است اما بسیار نادر می باشد.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (22)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 7 رای

 1. مجید

سلام اقای دکتر دختر من ۶ سالشه ی خط سیاه روی ناخنش افتاده روی انگشت اشاره بردمش دکتر پوست تا دید گفت که خون مردگیه چیزی نیست ولی یکساله که هنوز از بین نرفته

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مجید
 1. 4.5 / 5

سلام مجدد نزد متخصص پوست ببرید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. فرمانی

سلام وقت بخیر ناخنهای دو دست من پنج تاش از این نوارهای سیاه وقهوه ای داره حدودا۹ساله من شهرستانم و برای نمونه برداری باید تهران میرفتم که امکانش نبود
ظاهرا تغییری تو این چندسال نکرده بیشترو تیره تر نشده اما ظاهر ناخنام اذیتم میکنه و اینکه همه...

سلام وقت بخیر ناخنهای دو دست من پنج تاش از این نوارهای سیاه وقهوه ای داره حدودا۹ساله من شهرستانم و برای نمونه برداری باید تهران میرفتم که امکانش نبود
ظاهرا تغییری تو این چندسال نکرده بیشترو تیره تر نشده اما ظاهر ناخنام اذیتم میکنه و اینکه همه میپرسن چی شده؟! بنظرتون اگه ملانومای بدخیم بود تا الان یه عوارضی نشون نمیداد؟ واینکه الان روی ناخن اشاره پسر ۲۰سالم یه خط باریک افتاده اون بیشتر نگرانم کرده وگرنه خودم بفکرخودم نیستم! لطفا راهنماییم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرمانی
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد نزد متخصص پوست بروید تا معاینه انجام شود

  پیوست ها
 

 1. ترانه

سلام من و خواهرم از بچگی روی ناخون شست پامون خط قهوه ای تیره داریم.این هم بیماریه.؟؟؟از زمان تولد ...الان هردو بالای بیست سال هستیم و هیچ مشکل پوستی هم نداریم ،آیا لازمه بریم پزشک؟؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. زینب

سلام دختر من ۹ سالش ه ست ناخن پاش از وسط تیره شده ترگ خورده دلیلش چی میتونه باشه راهنماییم کنید لطفا

  پیوست ها
 

 1. سارا

سلام حدود دو ماه هست کنار ناخن شستم از پوست جدا شد و زیرش سیاه کم رنگ شد انگار زیرش عفونت کرده باشه ،حالا یه خط سیاه کم رنگ بصورت عمودی وسط ناخنم ویه فرورفتگی کوچیک داره قسمت پایینی ناخنم هم از پوست فاصله گرفته و پوست اطراف ناخن چروک و قرمز شده ...

سلام حدود دو ماه هست کنار ناخن شستم از پوست جدا شد و زیرش سیاه کم رنگ شد انگار زیرش عفونت کرده باشه ،حالا یه خط سیاه کم رنگ بصورت عمودی وسط ناخنم ویه فرورفتگی کوچیک داره قسمت پایینی ناخنم هم از پوست فاصله گرفته و پوست اطراف ناخن چروک و قرمز شده لطفا راهنماییم کنید چکار کنم ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سارا
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه دارد احتمال قارچ ناخن وجود دارد

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام وقتتون بخیر من حدود یکسال پیش یه خط مشکی کمرنگ روی ناخن انگشت اشاره افتاد الان یکی دیگه هم بغل همون هست بنظرتون مشکلی هست؟؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. ناهید

با عرض سلام و خسته نباشید
من حدود ۶ ماه هست کاشت ناخن انجام دادم و مرتب تمدید کردم، الان که حودو ۲ ماه هست تمدید نکردم و بستر ناخنم مشخص شده متوجه یه خط سیاه خیلی خیلی کمرنگ و خیلی نازک روی یک انگشت شصت دستم شدم که درد یا خونریزی نداره، خواستم...

با عرض سلام و خسته نباشید
من حدود ۶ ماه هست کاشت ناخن انجام دادم و مرتب تمدید کردم، الان که حودو ۲ ماه هست تمدید نکردم و بستر ناخنم مشخص شده متوجه یه خط سیاه خیلی خیلی کمرنگ و خیلی نازک روی یک انگشت شصت دستم شدم که درد یا خونریزی نداره، خواستم بدونم نگران کننده هست و نیاز به مراجعه به پزشک دارم؟
با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مهدی
 1. 5 / 5

سلام رو ناخن شست من خط سیاه هست نه درد داره نه خونریزی و این خط از بالا شروع وتا نصف ناخن اومده واز این خط های روی عکس نازک تره خواهش میکنم جواب بدین ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهدی
 1. 5 / 5

نزد پزشک بروید تا بررسی شود و اگر نیاز به بیوپسی باشد انجام شود

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام من حدودشیش سال پیش سرطان هوچکین لنفوم گرفتم که باعنایت خدا وپزشکان خوب بعدازشیمی درمانی وپرتودرمانی خوب شدم 20 جلسه شیمی درمانی و25 جلسه پرتودرمانی الان چندماهی هست که زیر ناخن شصت دستم یه خط عمودی کم رنگ ظاهرشده مثل عکس هایی که توی سایت...

سلام من حدودشیش سال پیش سرطان هوچکین لنفوم گرفتم که باعنایت خدا وپزشکان خوب بعدازشیمی درمانی وپرتودرمانی خوب شدم 20 جلسه شیمی درمانی و25 جلسه پرتودرمانی الان چندماهی هست که زیر ناخن شصت دستم یه خط عمودی کم رنگ ظاهرشده مثل عکس هایی که توی سایت دیدم نیست خیلی کم رنگ تره اما کاملا واضحه ازاون طرف زیربعضی ازناخن های دیگه دستم بعضی وقتا لکه ای سیاه ریز می بینم که بارشدناخن خوب می شن ازموقعی این جورشدم دکترهم واسه ادامه چکاپ نمی رم می ترسم خبربدی بشنوم تروخدا راهنمایی کنید ممنون ازلطفتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمد
 1. 5 / 5

سلام نزد پزشک متخصص خون بروید تا تست های انعقادی انجام شود ممکن است مشکل انعقاد خون داشته باشید

  پیوست ها
 

 1. مریم

من بعد زایمان دونن یه خطی روی ناخن دستم پیدا شد الان این خط هم پهن شده هم پررنگ حدود سه سال میشه کسی می دونه کمک کنه

  پیوست ها
 

 1. علی .&

سلام من یه خطی ۴ ساله افتاده رو ناخن دستم هیچ تغییری نمیکنه خارش و خونریزی هم نداشته تا الان فقط یکم درد میکنه میشه بگید مشکل چیه ممنون خواهش میکنم جواب بدید ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی .&
 1. 5 / 5

با سلام نیاز به معاینه می باشد نزد پزشک بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. عظیمی

سلام خسته نباشید
روی ناخن سوم دست همسرم یک خط عمودی سیاه حدود دوسال هست که ایجاد شده خیلی نگرانم کرده هیچ تغییری نمیکنه ولی از محو هم نمیشود دلیلش چی میتونه باشه؟

  پیوست ها
 

 1. یسنا

سلام خیلی خوب بودمنم ترسیده بودم فک کردم ملانوم گرفتم.ولی یه آسیب سادس

  پیوست ها
 

 1. شهلا

سلام عالی بود من از بچگی ناخون هام خرابن دکتر رفتم درمان نشدن

  پیوست ها
 

 1. عليرضايي

عالي بود من بر اساس اطلاعات غلط سايت هاي ديگر فكر مي كردم دچار ملانوم شدم.ولي الان فهميدم كه يك اسيب سادس

  پیوست ها
 

 1. توکلی

عالی بود لایک

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search