پزشکی

سرطان لوزالمعده: انواع، علائم و نشانه ها، تشخیص و درمان

سرطان پانکراسسرطان پانکراس یا لوزالمعده در افراد مسن شایع تر است و مردان و زنان را به یک اندازه تحت تاثیر قرار می دهد اولین علائم قابل توجه سرطان لوزالمعده اغلب درد در پشت یا منطقه معده، کاهش وزن غیر منتظره و زردی است سه درمان عمده برای سرطان لوزالمعده جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند.

در ایالات متحده آمریکا در هر سال، بیش از 30000 نفر به سرطان پانکراس مبتلا می شوند در اروپا بیش از 60000 تشخیص هر سال داده می شود از آنجا که سرطان لوزالمعده معمولاً در اواخر توسعه آن تشخیص داده می شود میزان بقای پنج سال پس از تشخیص کمتر از 5٪ است. پانکراس، در شکم واقع است دارای غدد درون ریز و برون ریز است سلول های سرطانی می توانند هر دو نوع از سلول های عملکردی را توسعه دهند بیشتر سرطان های لوزالمعده آدنوکارسینوم می باشد. تعداد کمی از بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده دارای ریسک فاکتور هستند. سرطان لوزالمعده بسیار کشنده است زیرا رشد می کند و به سرعت گسترش می یابد و اغلب هم در مراحل پایانی تشخیص داده می شود.
به تازگی چهار زیر گروه سرطان لوزالمعده شناخته شده است که شامل سنگفرشی، پانکراتیک پیشرو، اختلاف غدد برون ریز و درون ریز و ایمونوژنیک است. تشخیص سرطان لوزالمعده دشوار است و اغلب در اواخر دوره بیماری تشخیص داده می شود نشانه ها و علائم سرطان لوزالمعده در مراحل پایانی آن شامل کاهش وزن و درد پشت است در برخی از موارد، زردی بدون درد است که ممکن است علائم اولیه پانکراس باشد که قابل علاج و درمان می باشد. تنها درمان قطعی سرطان جراحی و پیوند پانکراس است با این حال، بسیاری از بیماران واجد شرایط برای دریافت پیوند پانکراس نیستند.
شیمی درمانی بعد از عمل جراحی می تواند شانس ابتلا به بازگشت سرطان را کاهش دهد.
شیمی درمانی برای سرطان لوزالمعده متاستاتیک می تواند زندگی را گسترش و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.
بیمار مبتلا به سرطان لوزالمعده را تشویق به دنبال کردن آزمایش های بالینی نمایید که در نهایت سبب بهبود درمان سرطان لوزالمعده خواهد شد.
بسیاری از سازمان ها برای کمک به ارائه اطلاعات و حمایت از بیماران و خانواده برای مبارزه با سرطان لوزالمعده وجود دارد.
لوزالمعده چیست؟
سرطان چیست؟
علت سرطان لوزالمعده چیست؟
علائم و نشانه سرطان لوزالمعده چیست؟
چگونه سرطان لوزالمعده تشخیص داده می شود؟
درجه بندی سرطان لوزالمعده چگونه است؟
درمان برداشتن سرطان لوزالمعده چیست؟
درمان سرطان لوزالمعده غیرقابل برداشت و به صورت محلی پیشرفته چیست؟
درمان سرطان لوزالمعده متاستاتیک چیست؟
عوارض جانبی درمان سرطان لوزالمعده چیست؟
میزان بقاء در سرطان پانکراس چقدر است؟

لوزالمعده چیست؟

پانکراس یک اندام در شکم است که در مقابل ستون فقرات در سطح بالاتر از ناف قرار دارد آن دو عملکرد اصلی دارد
اول، آنکه انسولین را می سازد هورمونی است که سطح قند خون را تنظیم می کند (یک عملکرد غدد درون ریز)
دوم، آن آنزیم های گوارشی را می سازد که به شکستن پروتئین ها، چربی و کربوهیدرات ها کمک می کند (یک عملکرد برون ریز).
آنزیم ها با تبدیل پروتئین های سفت، چربی و کربوهیدرات ها به قطعات کوچکتر به هضم غذا کمک می کنند به طوری که آنها می تواند به راحتی توسط بدن جذب شده و مورد استفاده برای انرژی قرار گیرند آنزیم های پانکراس از طریق یک سیستم به نام "مجرا"  پانکراس را ترک می کند. پانکراس به روده (دودنوم) وصل می شود جاییکه آنزیم های پانکراس با مواد غذایی مصرفی مخلوط می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سرطان چیست؟

هر ثانیه از هر روز در بدن ما، یک فرایند گسترده تخریب و تعمیر رخ می دهد. بدن انسان از تریلیون ها سلول تشکیل شده و هر روز بلیون ها سلول فرسوده و یا از بین می روند. هر بار که بدن یک سلول جدید برای جایگزین سلول از بین رفته می سازد بدن تلاش می کند تا یک کپی کامل از سلول مرده داشته باشد چرا که سلول در حال مرگ یک کار انجام می دهند و سلول های تازه ساخته شده نیز باید قادر به انجام آن عمل باشند. با وجود سیستم های ظریف قابل ملاحظه ای در محل برای ویرایش کردن خطاها در این فرایند، بدن دهها هزار از اشتباهات روزانه در تقسیم سلولی نرمال می سازد که به دلیل خطاهای تصادفی و یا از فشار زیست محیطی در بدن می باشد. که بسیاری از این اشتباهات را اصلاح، و یا اشتباه منجر به مرگ سلول به تازگی ساخته شده می شود و سلول جدید دیگری پس از آن ساخته می شود. گاهی اوقات یک اشتباه رخ می دهد و به جای توانایی مهار سلول برای رشد و بقا، اجازه می دهد تا سلول های تازه ساخته شود  و به رشد به شیوه ای غیر قابل تنظیم ادامه می دهند. هنگامی که این اتفاق می افتد آن سلول می تواند شروع به تقسیم مستقل از کنترل و توازن کرده و در نتیجه سلول های سرطانی ایجاد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد سلول های سرطانی افزایش و تومور سرطانی یا بدخیم می تواند توسعه یابد.
تومورها به دو دسته تومورهای "خوش خیم" و "بدخیم" یا تومورهای سرطانی تقسیم می شوند پس تفاوت چیست؟ پاسخ این است که یک تومور خوش خیم تنها در بافتی که از آن ناشی می شود رشد می کند تومورهای خوش خیم می تواند گاهی اوقات بسیار بزرگ شده و یا در حال رشد سریع بوده و باعث بروز علائم شدید می شود برای مثال، یک فیبروئید در رحم زن می تواند سبب درد یا خونریزی شود اما آن هرگز به خارج از رحم سفر و یا به عنوان یک تومور جدید رشد نخواهد کرد فیبروئیدها، مثل همه تومورهای خوش خیم، فاقد ظرفیت ریختن به سلول ها در سیستم خون و لنف هستند و نمی توانند به مکان های دیگر در بدن سفر و رشد کنند از سوی دیگر، سلول تومورسرطانی می تواند از طریق جریان خون یا لنفاوی به بافت های دور از تومور اولیه سفر کرده و رشد تومور جدید در محل های مختلف دیگر رخ دهد این فرایند، به نام متاستاز است سرطان لوزالمعده، متاسفانه، یک مدل مناسبی برای این فرایند است سرطان لوزالمعده می تواند به ارگان های دیگر با این روش متاستاز یابد آنها همچنین می توانند به طور مستقیم رشد کنند و به ساختمان های مجاور حمله کنند و اغلب ارائه عمل جراحی برای برداشتن تومور غیر ممکن است.
سرطان ها توسط بافتی که از تومور اولیه ناشی می شود نام برده می شوند از این رو، سرطان ریه که به کبد سفر کند "سرطان کبد" نیست، بلکه به عنوان سرطان ریه متاستاتیک است و یک بیمار مبتلا به سرطان پستان که به مغز سرایت کرده به عنوان یک "تومور مغزی" نیست بلکه توصیف سرطان پستان متاستاتیک دارد.

علت سرطان لوزالمعده چیست؟

سرطان در نتیجه آن است که سلول بدون کنترل رشد کرده و نمی میرند. سلول های طبیعی در بدن یک مسیر منظم از رشد، تقسیم و مرگ را به دنبال دارند مرگ سلولی برنامه ریزی است که به نام آپوپتوز می گویند و وقتی که این فرایند شکسته شود سرطان رخ می دهد سلول های سرطانی پانکراس مرگ برنامه ریزی شده را تجربه نمی کنند اما به جای آن همچنان به رشد و تقسیم ادامه می دهند اگر چه دانشمندان دقیقاً نمی دانند که چه چیزی باعث می شود تا این سلول ها اینگونه رفتار کنند ولی آنها چند عامل خطر بالقوه را شناسایی کرده اند.

نوع ژن DNA

سلول می تواند رشد کنترل نشده را تجربه کند اگر آسیب یا جهش در DNA وجود داشته باشد و در نتیجه، به ژن های درگیر در تقسیم سلولی آسیب برسد چهار نوع ژن کلیدی مسئول برای فرآیند تقسیم سلولی عبارتند از: انکوژنها به سلول می گوید که تقسیم شود ژن های سرکوبگر تومور به سلول می گوید که تقسیم نشود ژن خودکشی کنترل آپوپتوز است و به سلول می گوید اگر چیزی اشتباه است خودش را بکشد و ژن DNA تعمیر و دستور به سلول ها برای ترمیم DNA  آسیب دیده است.
سرطان هنگامی رخ می دهد که در جهش های ژنی سلول قادر به اصلاح آسیب DNA و قادر به خودکشی نباشد به طور مشابه، سرطان نتیجه جهشی است که مانع توابع ژن سرکوبگر تومور انکوژن و منجر به رشد سلول غیر قابل کنترل باشد اگر شما DNA جهش یافته از انکوژنها و یا ژنهای سرکوبگر تومور دارید منجر به سرطان لوزالمعده می شود.

انواع ژن فامیلی

سرطان می تواند ناشی از یک استعداد ژنتیکی باشد که از اعضای خانواده به ارث برده می شود سندرم های ژنتیکی که با سرطان لوزالمعده همراه است شامل سندرم ارثی سرطان پستان و تخمدان، ملانوم، پانکراتیت و سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز (سندرم لینچ) می باشد.

مواد سرطان زا

مواد سرطان زا یک کلاس از موادی است که به طور مستقیم مسئول آسیب رساندن به DNA، ترویج و یا کمک به سرطان هستند آفت کش خاص، رنگ و مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه فلزات تصور می شود سرطان زا باشند و خطر ابتلا به سرطان پانکراسرا  افزایش دهند هنگامی که بدن ما در معرض مواد سرطان زا و رادیکال های آزاد قرار گیرد سعی به سرقت الکترونهای مولکولهای دیگر در بدن می کند.

دیگر عوامل پزشکی

همانطور که سن، ممکن است یک عامل افزایش تعداد جهش های سرطان زا در DNA باشد سن یک عامل خطر مهم برای سرطان لوزالمعده، به ویژه برای کسانی که بیش از سن 60 دارند می باشد چند بیماری های دیگر که با افزایش خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده مرتبط بوده اند وجود دارد.
این بیماریها عبارتند از سیروز یا زخم شدن کبد، عفونت هلیکوباکتر پیلوری (عفونت معده با باکتری زخم زا H پیلوری )، دیابت، پانکراتیت مزمن (التهاب لوزالمعده) و التهاب لثه یا بیماری پریودنتال می باشد

صفات، عادات و رژیم غذایی

سرطان لوزالمعده با احتمال بیشتری در میان آمریکایی های آفریقایی تبار نسبت به سفید پوستان وجود دارد کشیدن سیگار ریسک فرد به سرطان لوزالمعده را توسط یک عامل 2 یا 3 افزایش می دهد. حتی توتون بدون دود نیز یک عامل خطر است.
رژیم غذایی و چاقی نیز به سرطانهای لوزالمعده مرتبط است افرادی که ورزش می کنند و کسانی که چاق هستند بیشتر احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده دارند علاوه بر این، کسانی که رژیم های غذایی کم میوه و کم سبزیجات و با گوشت قرمز و چربی بالا می خورند احتمال بیشتری برای ابتلا به این نوع سرطان را دارند مصرف الکل نیز یک عامل خطر برای سرطان لوزالمعده در نظر گرفته شده است و مصرف در بلند مدت، نوشیدن زیاد منجر به پانکراتیت مزمن می شود که یک عامل خطر شناخته شده برای کانسر پانکراس است.

علائم و نشانه سرطان لوزالمعده چیست؟

از آنجا که پانکراس در اعماق شکم در جلوی ستون فقرات نهفته است سرطان لوزالمعده اغلب رشد می کند و تا ماه قبل از کشف ساکت است نشانه های اولیه و یا اولین نشانه ها می تواند وجود نداشته باشد و یا بسیار لطیف باشد به آرامی علائم شناسایی هنگامی که تومور توسعه یافته و به اندازه کافی بزرگ شود بیشتر می شود و با فشار بر روی دیگر ساختارهای مجاور، مانند اعصاب (عامل درد)، روده (که بر اشتها و سبب تهوع همراه با از دست دادن وزن) و یا مجاری صفراوی (که باعث زردی یا زردی پوست شده و می تواند سبب از دست دادن اشتها و خارش شود علائم این بیماری در زنان به ندرت از مردان متفاوت است هنگامی که تومور سلول های سرطانی را در سیستم های خون و غدد لنفاوی می ریزد و متاستاز می دهد نشانه های بیشتری بسته به محل متاستاز معمولاً بوجود می آیند محل های مکرر از متاستاز سرطان لوزالمعده شامل کبد، غدد لنفاوی و دیواره شکم (به نام صفاق) است متاسفانه، اغلب سرطان پانکراس پس از رشد سرطان و یا پیشرفت فراتر از لوزالمعده یا متاستاز به جاهای دیگر تشخیص داده می شوند.
به طور کلی، علائم و نشانه های سرطان لوزالمعده می تواند توسط سلولهای سرطانی مترشحه غدد خارجی یا درون ریز تولید شود. علائم و نشانه های برون ریز سرطان لوزالمعده می تواند شامل:
زردی،
ادرار تیره،
خارش پوست،
مدفوع با رنگ روشن،
درد در شکم یا پشت،
بی اشتهایی و کاهش وزن،
مشکلات گوارشی (رنگ پریده و یا مدفوع چرب ، تهوع و استفراغ)،
لخته شدن خون،
کیسه صفرا بزرگ شده است.
علائم و نشانه سرطانهای لوزالمعده غدد درون ریز اغلب مرتبط با هورمون بیش از حد که به تبع تولید آنها، انواع علائم متفاوت می باشد چنین عوارضی به هورمون مربوط است و عبارتند از:
انسولینوما: تومورهای تولید کننده انسولین که سطح گلوکز خون را پایین آورده و می تواند سبب قند خون پایین، ضعف، گیجی، کما و حتی مرگ شود.
گلوکاگوناماس: تومورهای تولید کننده گلوکاگون می تواند سطح قند خون را افزایش دهد و باعث علائم دیابت ( تشنگی، افزایش ادرار، اسهال و تغییرات پوستی به ویژه ضایعه پوستی مشخصی که اریتم مهاجر نکروتیک نامیده می شود.
گاسترینوماس: تومورهای تولید کننده گاسترین که باعث می شود تا معده اسید بیش از حد تولید کند که منجر به زخم معده، مدفوع قیری سیاه و سفید و کم خونی می شود.
سوماتواستاتینوماس: ومورهای تولید کننده سوماتواستاتین با اثر بر هورمون های دیگر منجر به علائم دیابت، اسهال، درد شکم، زردی و احتمالاً مشکلات دیگر می شود.
ویپوما: این تومورها ماده ای به نام پپتید روده وازواکتیو (VIP) را  تولید که ممکن است سبب اسهال آبکی شدید و مشکلات گوارشی همراه با سطح قند خون بالا شود.
پیپوماس: این تومورها پلی پپتید پانکراسی(PP) تولید که بر هر دو غدد درون ریز و برون ریز اثر دارد و در نتیجه سبب درد شکم، کبد بزرگ شده و اسهال آبکی می شود.
تومور کارسینوئید: این تومورها سروتونین یا پیش ساز آن، 5HTP- را می سازند و ممکن است سبب سندرم کارسینوئید با علائم گرگرفتگی پوست، اسهال، خس خس سینه و ضربان سریع قلب شود که نامنسجم رخ می دهد و در نهایت باعث سوفل قلبی، تنگی نفس و توسعه ضعف به علت صدمه به دریچه های قلب می شود.
تومور نورواندوکرین خاموش هورمون بیش از حد نمی سازند اما می تواند رشد کرده و بزرگ شود و خارج از پانکراس گسترش یابد و پس از آن علائم می تواند مانند هر یک از سرطانهای لوزالمعده غدد درون ریز در بالا باشد.

چگونه سرطان لوزالمعده تشخیص داده می شود؟

در اکثر مردم نیازی به اسکرینگ برای تشخیص سرطان لوزالمعده نیست کسانی که ممکن است معمولاً واجد شرایط باشند یا افرادی که باید غربال شوند باید دارای مجموعه ای از عوامل خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده مانند کیست پانکراس، بستگان درجه اول مبتلا به سرطان لوزالمعده و یا سابقه سندرم ژنتیکی مرتبط با سرطان لوزالمعده را داشته باشند اغلب آزمایش های غربالگری شامل سی تی اسکن، اولتراسوند، رزونانس مغناطیسی کلانژیوپانکراتوگرافی (MRCP)، آندوسکوپی رتروگرادکلانژیوپانکراتوگرافی (ERCP) و یا آندوسکوپی اولتراسوند می باشد.
اغلب افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده برای اولین بار با شکایت علائم غیر اختصاصی (علائم بالا) به دکتر اولیه برای مراقبت از خود مراجعه می نمایند به برخی علائم هشدار دهنده عبارتند از: درد، عوارض گوارشی، کاهش وزن، خستگی و افزایش مایع شکمی است این شکایت ها سبب آغاز یک ارزیابی می شود که اغلب شامل یک معاینه فیزیکی (معمولا طبیعی)، آزمایش خون، اشعه ایکس و سونوگرافی می شود اگر سرطان لوزالمعده وجود داشته باشد احتمال اینکه سونوگرافی این اختلال را نشان دهند حدود 75٪ است اگر یک مشکل شناسایی شده است و یا مشکوک هستیم اغلب توموگرافی کامپیوتری (CT) سی تی اسکن به عنوان گام بعدی در ارزیابی انجام شده است اگر توده در لوزالمعده و یا سوء ظن به سرطان لوزالمعده باشد پس از آن انجام بیوپسی برای تشخیص مطرح می شود.
استراتژی های مختلفی برای انجام بیوپسی در شک به سرطان استفاده می شود اغلب، اگر سرطان به کبد گسترش یافته باشد از یک بیوپسی سوزنی، از طریق دیوار شکم (بیوپسی کبد از راه پوست) استفاده خواهد شد اگر تومور در محل پانکراس باقی مانده باشد بیوپسی از لوزالمعده به طور مستقیم معمولاً با کمک یک CT انجام می شود بیوپسی مستقیم نیز از طریق یک آندوسکوپ که از گلو پایین رفته و به روده ها می رسد انجام می شود یک دوربین در نوک آندوسکوپ اجازه می دهد پزشک آندوسکوپ را داخل روده جلو ببرد یک دستگاه سونوگرافی در نوک آندوسکوپ واقع است و با یک سوزن بیوپسی موجود در آندوسکوپ از منطقه پانکراس برای به دست آوردن بافت مشکوک به سرطان نمونه برداری می شود در نهایت، تشخیص بافت تنها راه برای تشخیص با اطمینان است.
علاوه بر آزمون های رادیولوژیک، سوء ظن به سرطان لوزالمعده می تواند با یک "نشانگر تومور" یک آزمایش خون که می تواند در افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده غیر طبیعی باشد نشانگر تومور اغلب با سرطان لوزالمعده مرتبط است به نام CA 19 - 9 است که اغلب توسط سلولهای سرطانی لوزالمعده به جریان خون منتشر می شود و ممکن است در بیمارانی که به تازگی سرطان لوزالمعده پیدا شده افزایش یابد متاسفانه، آزمون CA 19 - 9 تست اختصاصی برای سرطان لوزالمعده نیست سرطان های دیگر و همچنین برخی از بیماری های خوش خیم می تواند باعث بالا رفتن CA 19 - 9 شوند گاهی اوقات (در حدود 10٪ از موارد) CA 19 - 9 در خون در سطح نرمال است ولی تشخیص قطعی سرطان لوزالمعده وجود دارد لذا این تومور مارکر کامل نیست این می تواند مفید باشد با این حال، در طول دوره بیماری به دنبال ظهور و سقوط آن ممکن است به هدایت درمان مناسب کمک کند.

درجه بندی سرطان لوزالمعده چگونه است؟

هنگامی که سرطان پانکراس تشخیص داده می شود درجه بندی می شود. سرطان لوزالمعده به چهار مرحله تقسیم بندی می شود مرحله 1 (مرحله 0 که محسوب نمی شود) تا مرحله IV  (پیشرفته ترین متاستاز) تقسیم می شود در زیر مراحل سرطان لوزالمعده با توجه به نظر موسسه ملی سرطان عبارتند از:
مرحله 0: سرطان تنها در دیواره مجاری پانکراس یافت می شود مرحله 0 کارسینوم درجا نیز نامیده می شود
مرحله اول: سرطان تشکیل شده است و تنها در لوزالمعده است.
مرحله IA: تومور 2 سانتیمتر یا کمتر است.
مرحله IB: تومور بزرگتر از  2 سانتی متر است.
مرحله دوم: سرطان ممکن است به بافت های مجاور و اندام ها و غدد لنفاوی نزدیک پانکراس گسترش و یا پیشرفت کرده باشد.
مرحله IIA: سرطان به بافت و اندامهای مجاور رسیده اما به غدد لنفاوی اطراف گسترش نیافته است.
مرحله :IIB سرطان به غدد لنفاوی اطراف گسترش یافته و ممکن است به دیگر بافت و اندامهای مجاور گسترش یافته باشد.
مرحله سوم: سرطان گسترش یافته است و یا به عروق بزرگ نزدیک به لوزالمعده پیشرفت کرده و ممکن است به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته باشد.
مرحله چهارم: سرطان ممکن است به هر اندازه باشد و به اعضای دور، مانند کبد، ریه و حفره شکم گسترش یافته باشد همچنین ممکن است به اندام ها و بافت نزدیک به لوزالمعده و یا به غدد لنفاوی گسترش یافته باشد این مرحله نیز مرحله نهایی سرطان لوزالمعده نامیده شده است.
بر خلاف بسیاری از سرطان ها، با این حال، بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده معمولاً به سه دسته هستند افراد با بیماری های موضعی، موضعی پیشرفته، بیماری غیرقابل برداشت و کسانی که مبتلا به بیماری متاستاتیک هستند درمان اولیه اغلب برای بیماران در سه گروه متفاوت است.
در بیماران مبتلا به مرحله اول و مرحله دوم سرطان تصور "برداشت" سرطان است ( سرطان می تواند به طور کامل با یک عمل جراحی برداشته شود) بیماران مبتلا به مرحله III سرطان به صورت محلی پیشرفته، بیماری غیرقابل برداشت" است در این وضعیت، این فرصت برای درمان از دست رفته است اما درمان های محلی مانند اشعه گزینه مناسب است در بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده در این مرحله شیمی درمانی IV مناسب است که اغلب به عنوان یک وسیله کنترل علائم مربوط به سرطان و افزایش عمر توصیه می شود در زیر، ما از درمان های متداول برای سه گروه از سرطان پانکراس (برداشت، به صورت محلی پیشرفته، غیرقابل برداشت و متاستاز سرطان لوزالمعده) را بررسی می کنیم.

درمان برداشتن سرطان لوزالمعده چیست؟

اگر سرطان پانکراس در مراحل اولیه (مرحله اول و مرحله دوم) پیدا شده است و به صورت محلی در داخل یا اطراف پانکراس موجود است جراحی ممکن است توصیه شود (برداشتن سرطان لوزالمعده) جراحی به طور بالقوه تنها درمان برای درمان سرطان لوزالمعده است عمل جراحی معمولاً بیشتر برای حذف یک سرطان لوزالمعده با روش ویپل انجام می شود. (پانکراتودئودنکتومی ) است این اغلب شامل حذف بخشی از معده، دوازدهه (قسمت اول روده کوچک)، پانکراس، مجاری صفراوی، غدد لنفاوی و کیسه صفرا است این مهم است که عمل در یک بیمارستان با تجربه زیاد در انجام عمل جراحی سرطان لوزالمعده انجام شود این یک جراحی بزرگ است و شواهد نشان می دهد مردم باید جراحان با تجربه را انتخاب کنند مرگ و میر این عمل جراحی کمتر از 4 درصد است.
پس از عمل جراحی ویپل، بیماران معمولاً باید دوره نقاهت بعد از عمل را در حدود یک هفته در بیمارستان صرف کنند عوارض ناشی از عمل جراحی می تواند از دست دادن خون (کم خونی)، نشت از اتصال مجدد روده و یا مجاری و یا بازگشت آرام عملکرد روده باشد بازیابی به سلامت پس از جراحی اغلب می توانید چند ماه طول بکشد.
بعد از اینکه بیماران از یک روش ویپل سرطان لوزالمعده بهبود یابند درمان سبب کاهش خطر بازگشت سرطان می شود و یک توصیه استاندارد است شیمی درمانی به عنوان "درمان کمکی " ثابت کرده است که خطر ابتلا به سرطان راجعه کاهش می دهد به طور معمول 6 ماه شیمی درمانی کمکی توصیه می شود.
متاسفانه، تنها حدود 20 نفر از 100 مبتلا به سرطان لوزالمعده یک تومور کنترل شده با عمل  جراحی دارند بقیه تومورها یا بیش از حد به صورت محلی پیشرفته شده و یا در زمان تشخیص گسترش متاستاز دارند حتی در میان بیمارانی که سرطان متمایل به عمل جراحی دارند داده های آماری نشان می دهد که تنها 20 درصد برای 5 سال زندگی می کنند بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده برای یک پیوند پانکراس به دلیل بیماری های پیشرفته خود واجد شرایط نیستند اغلب پیوند پانکراس در بیماران مبتلا به دیابت ( به علت حذف غدد درون ریز ) برای برگشت بخش غدد درون ریز پانکراس انجام می شود.

درمان سرطان لوزالمعده غیرقابل برداشت و به صورت محلی پیشرفته چیست؟

اگر پیدا شده است که سرطان لوزالمعده به قسمت های مهم محلی رشد کرده اما در عین حال متاستاز نداده است این به عنوان سرطان موضعی پیشرفته، غیرقابل برداشت (غیر قابل جراحی) سرطان لوزالمعده (مرحله سوم) است استاندارد مراقبت در ایالات متحده برای درمان سرطان به صورت محلی پیشرفته ترکیبی از شیمی درمانی با دوز پایین به طور همزمان با پرتو درمانی برای پانکراس و بافت های اطراف است پرتو درمانی برای کاهش خطر ابتلا به رشد محلی از سرطان طراحی شده اند در نتیجه سبب به حداقل رساندن علائم پیشرفت های محلی (تماس و یا شکم درد، تهوع، از دست دادن اشتها، انسداد روده، زردی) می شود پرتو درمانی معمولاً از دوشنبه تا جمعه 5 هفته داده می شود شیمی درمانی همزمان (در همان زمان) ممکن است تأثیر تابش را بهبود و ممکن است خطر گسترش سرطان به خارج از منطقه را کاهش دهد زمانی که تابش روبه به اتمام است و بیمار بهبود یافته است شیمی درمانی بیشتر توصیه می شود به تازگی، شکلهای جدید تابش (جراحی تشعشعی استریوتاکتیک، تابش تیغه گاما، اشعه سایبرنایف) در سرطان لوزالمعده به صورت محلی پیشرفته با درجات مختلفی از موفقیت استفاده شده است اما این درمانها می تواند در حال حاضر سمی باشند.

درمان سرطان لوزالمعده متاستاتیک چیست؟

هنگامی که یک سرطان لوزالمعده است فراتر از مجاورت لوزالمعده گسترش و شامل ارگان های دیگر شود آن تبدیل به یک مشکل از طریق سیستم می شود در نتیجه، یک درمان سیستمیک مناسب و شیمی درمانی برای مثال اتصال پروتئین پلاسی تاکسل [Abraxane] در ترکیب با جمسیتابین [Gemzar] توصیه می شود شیمی درمانی از طریق جریان خون سفر کرده و به هر نقطه می رود این می تواند به همه نقاطی که سرطان رفته برود در سرطان لوزالمعده متاستاتیک، شیمی درمانی برای افراد به اندازه کافی توصیه می شود و ثابت شده است زندگی بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده را گسترش و کیفیت زندگی آنها را بهبود می بخشد.

عوارض جانبی درمان سرطان لوزالمعده چیست؟

عوارض جانبی درمان سرطان لوزالمعده بستگی به نوع درمان دارد به عنوان مثال، پرتو درمانی (که یک درمان موضعی) است عوارض جانبی در اثر تجمع پرتو درمانی در طول دوره شامل خستگی، تهوع و اسهال است عوارض جانبی شیمی درمانی به نوع شیمی درمانی بستگی دارد (شیمی درمانی کمتر تهاجمی معمولاً عوارض جانبی کمتری دارد در حالی که رژیم ترکیبی تهاجمی تر سمی تر هستند و می تواند شامل خستگی، از دست دادن اشتها، تغییر در طعم و ریزش مو شود اگر چه معمولاً کاهش سیستم ایمنی بدن (سرکوب سیستم ایمنی) با خطر عفونت همراه است در حالی که این لیست از عوارض جانبی ممکن است نگران کننده به نظر برسد  پزشکان تابش (انکولوژیست تشعشع) و پزشکی انکولوژیست داروهایی بسیار بهتر برای حمایت از آنها برای کنترل هر تهوع، درد، اسهال، یا سرکوب سیستم ایمنی مربوط به درمان دارند خطرات مرتبط با درمان سرطان لوزالمعده باید در برابر خطرات اجتناب ناپذیر و مخرب همراه با سرطان لوزالمعده کنترل نشده سنجیده شود و اگر درمان ها سبب کنترل پیشرفت سرطان می شود و بیشتر بیماران احساس بهتری در درمان با آنها دارند استفاده کنند.

میزان بقاء در سرطان پانکراس چقدر است؟

سرطان لوزالمعده، بیماری دشواری است حتی برای تومورهایی که با جراحی برداشته شده باشد خطر عود سرطان و مرگ متعاقب همچنان بالا است تنها حدود 20٪ از بیمارانی که تحت یک روش ویپل درمان شده اند با درمان سرطان لوزالمعده 5 سال زندگی می کنند و بقیه به طور متوسط کمتر از 2 سال زندگی می کنند برای بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده علاج ناپذیر (به صورت محلی پیشرفته غیرقابل برداشت یا متاستاتیک) زنده ماندن حتی کوتاه تر است بیماران مبتلا به بیماری متاستاتیک (مرحله چهارم)، بقای متوسط بیش از 6 ماه است آمار انجمن سرطان آمریکا نشان می دهد که برای تمام مراحل سرطان لوزالمعده، نرخ بقا در 1 سال 20٪ و میزان مرگ و میر 80٪ است در حالی که میزان بقای 5 ساله 6٪ با میزان مرگ و میر 94٪ است پزشکان در سراسر جهان همچنان به مطالعه این بیماری وحشتناک پرداخته و برای بهبود درمان تلاش می کنند ولی پیشرفت با مشکلات روبرو است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. حسین

با سلام
ضمن احترام خدمت دکتر عزیز
این قوانین در مورد همه بیماران صدق نمیکنه
من پدرم در گیر این بیماری شد و تومور به اندازه5سانتیمتر رسید و به صورت عمومی اگر فکر میکردیم باید نا امید میشدیم ولی طی عمل ویپل کل تومور خارج شد و سلامتیشو بدست ۀورد و...

با سلام
ضمن احترام خدمت دکتر عزیز
این قوانین در مورد همه بیماران صدق نمیکنه
من پدرم در گیر این بیماری شد و تومور به اندازه5سانتیمتر رسید و به صورت عمومی اگر فکر میکردیم باید نا امید میشدیم ولی طی عمل ویپل کل تومور خارج شد و سلامتیشو بدست ۀورد و از یال94 تحت نظره و هر سه ماه ی بار آزمایش میده و خدارو شکر وضعیتش خوبه.
پزشک معالجش میگفت که تومورها بیش از 100 نوع هستند و نمیشه در مورد همشون ی جور تصمیم گرفت.
هیچوقت نا امید نباشید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. نیازی

ممنون از راهنماییتون

  پیوست ها
 

  1. مهدیس

سلام.ممنون از اطلاع رسانیتون
پدر خودم درگیر این بیماریه.. واقعاا وحشتناکه.خیلی سریع پیشرفت کرده

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search