پزشکی

کاشت دندان یا ایمپلنت های دندانی چیست؟

گاشت دندان

علیرغم پیشرفت در مراقبت از دندان، میلیون ها آمریکایی از ریزش دندان رنج می برند که عمدتاً به علت پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال یا آسیب است. برای سالهای بسیاری، تنها گزینه های درمانی برای افرادی که دندان هایشان را از دست داده بودند بریج و پروتهای دندانی بودند. اما امروزه ایمپلنت های دندانی در دسترس هستند.


ایمپلنت های دندانی جایگزین های قوی، دائمی و واقع گرایانه برای دندان های گمشده هستند. جای تعجب، نیست که آنها برای بسیاری از بیماران در حال تبدیل شدن به محبوب هستند.
خود ایمپلنت ها پست های کوچک تیتانیوم هستند که به آرامی به استخوان جمجمه وارد می شوند. مهارت های زیادی در قرار دادن ایمپلنت همراه با برنامه ریزی دقیق لازم است. با گذشت زمان، پیوندهای جابجایی با تیتانیوم، ارائه آنچه در اثر یک ریشه غلط دندان است. یک تاج یا پروتز در بالای ایمپلنت قرار می گیرد. ایمپلنت ها می توانند یک دندان یا دندان های مختلف را جایگزین کنند و همچنین می توانند برای تضمین راحتی و افزایش اعتماد به نفس به منظور ایمن سازی یا تثبیت پروتز استفاده شوند.
ایمپلنت های دندانی تاج دندان ها و پروتزهای دندانی به دندان های دیگر ثابت نمی شوند و بنابراین باعث آسیب بیشتر به دندان های همسایه نمی شوند. هنگامی که دندان ها از بین می روند استخوان های اطراف آن و بافت شروع به کاهش می کنند این می تواند منجر به پیری زودرس صورت بیمار شود و این یکی از ویژگی های رایج متخصصین دندانپزشکی است. ایمپلنت ها از از دست رفتن استخوان جلوگیری می کنند بنابراین به حفظ شکل طبیعی فک و حجم اطراف صورت کمک می کند.
نتیجه نهایی یک دندان جایگزین می شود که بسیار راحت و واقع بینانه است و حتی ممکن است شما فراموش کنید که این یکی از دندان های طبیعی شما نیست! ایمپلنت با بالاترین میزان موفقیت بالاتر از دیگر درمان های دندانپزشکی، به شما اجازه صحبت، خوردن، خندیدن و لبخند با اطمینان را می دهد. کاشت دندان که ما امروز آن را به ایمپلنت های دندانی می شناسیم در سال 1952 توسط جراح ارتوپدی سوئدی با عنوان برانمارک Per- Ingvar اختراع شد امروزه، آنها استاندارد مراقبت برای جایگزینی دندان های از دست رفته در نظر گرفته می شوند. یک ایمپلنت دندان، جراحی قرار دادن فیکسچر در استخوان فک می باشد که در طی چند ماه با استخوان ترکیب می شود. ایمپلنت دندان به عنوان جایگزینی برای ریشه یک دندان از دست رفته عمل می کند در عوض، این "ریشه دندان مصنوعی" در خدمت نگه داشتن دندان جایگزین یا بریج است داشتن یک ایمپلنت متصل به استخوان فک نزدیکترین چیز برای تقلید از یک دندان طبیعی است زیرا خود در آن جا می ایستد و از دندان های نزدیک دارای ثبات کمک نمی گیرد فرآیند همجوشی بین ایمپلنت و استخوان فک به نام " osseointegration" است اغلب کاشت دندان از تیتانیوم ساخته می شود که اجازه می دهد تا آنها با استخوان ادغام شوند بدون این که به عنوان یک جسم خارجی در بدن شناخته شوند با گذشت زمان، تکنولوژی و علم تا حد زیادی در بهبود نتایج قرار دادن ایمپلنت دندانی پیشرفت کرده اند امروز، نرخ موفقیت برای ایمپلنت های دندانی نزدیک به 98 درصد است. کاشت دندان نسبت به سایر روش های تعمیر و ترمیم بهتر قابل پیش بینی می باشد ثابت شده درمان ایمپلنت دندان دارای روندهای قابل اعتماد و نتایج درازمدت موفق است و اغلب قابل پیش بینی تر از سایر درمان ها برای تعمیر و یا جایگزینی دندان های از دست رفته، از جمله پلک و درمان ریشه است. کاشت دندان از دندان های سالم شما نیز محافظت می کند قرار دادن یک پل متصل به دندان، نیاز به دندان ها را بر روی یک یا هر دو طرف دندان یا دندان های گمشده خراب می کند در نتیجه باعث آسیب رساندن دندان سالم به دندان از دست رفته می شود دندان های سالم اصلاح شده به پل وصل شده و حمایت می شوند در مقابل، ایمپلنت های دندانی به استخوان جوش می خورند ایمپلنت های دندانی همچنین به جلوگیری از تغییر دندان های سالم و مجاور کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کاشت دندان، دندان های شما را در حالت ساکن قرار می دهد پروتزها ممکن است هنگام خوردن، صحبت کردن، لبخند، خنده، بوسه، خارش یا سرفه، جابجا شوند به طوری که شما مجبور هستید که آنها را دوباره در جای خود قرار دهید ایمپلنت های دندانی در محل ثابت قرار می گیرند و به طور طبیعی با فیبر استخوان شما به هم متصل می شوند، به این معنی که دندان های جایگزین آن ها حرکت کلیک یا تغییر نمی کنند.

مزایای استفاده از ایمپلنت های دندانی چیست؟

مزایای ایمپلنت های دندانی عبارتند از:
ظاهر بهبود یافته. کاشت دندان مثل دندان های شما احساس می شود و چون آنها برای ترکیب با استخوان طراحی شده اند تبدیل شدن آنها دائمی است.
کلام بهبود می یابد. با دندان مصنوعی اتصالات ضعیف است و دندان در داخل دهان می تواند باعث زیر لب سخن گفتن شما شود کاشت دندان به شما اجازه می دهد تا بدون نگرانی از لغزش صحبت کنید.
راحتی بهبود می یابد. از آنجا که آنها به بخشی از شما تبدیل می شوند ایمپلنت ناراحتی ناشی از پروتز را از بین می برد.
غذا خوردن آسان تر می شود. دندان مصنوعی کشویی می تواند جویدن را دشوار کند کاشت دندان مانند دندان خود شما عمل می کند و اجازه می دهد شما غذاهای مورد علاقه خود را با اعتماد به نفس و بدون درد بخورید.
اعتماد به نفس بهبود می یابد. کاشت دندان می تواند لبخند را به شما بدهد و به شما کمک کند تا احساس بهتری در مورد خودتان داشته باشید.
سلامت دهان و دندان بهبود می یابد. برای کاشت دندان نیاز کاهش دندان دیگر نیست  از آنجا که نیاز به تغییر در دندان های مجاور برای حمایت از ایمپلنت نیست بیشتر از دندان های شما دست نخورده باقی می ماند و سبب بهبود سلامت دهان و دندان در دراز مدت می شود ایمپلنت های فردی نیز اجازه دسترسی آسان تر بین دندان ها، برای بهبود سلامت دهان و دندان می دهد.
دوام. ایمپلنت ها بسیار با دوام هستند و با مراقبت خوب، بسیاری از ایمپلنت ها تا آخرین عمر باقی می مانند.
راحتی. کاشت دندان ناراحتی شرم آور از دندان مصنوعی را از بین می برد و همچنین نیاز به چسب کثیف برای حفظ آنها در مکان نیست.

چه کسی نیاز به یک ایمپلنت دندانی دارد؟
چه نوع از پزشکان در کاشت ایمپلنت های دندانی تخصص دارند؟
انواع مختلف کاشت دندان چه هستند؟ استفاده های مختلف ایمپلنت برای چیست؟
آیا کسی هنگام گرفتن ایمپلنت احساس درد دارد؟
روش دریافت یک ایمپلنت دندانی چیست؟
هزینه ایمپلنت یا کاشت دندان چقدر است؟ آیا بیمه هزینه ایمپلنت های دندانی را می پردازد؟
پتانسیل خطرات، عوارض و مشکلات با یک ایمپلنت دندانی چیست؟
چه مراقبت هایی پس از گرفتن ایمپلنت لازم است؟

چه کسی نیاز به یک ایمپلنت دندانی دارد؟

کاشت دندان می تواند به جای یک دندان منفرد، چند دندان یا همه دندان ها استفاده شود هدف از جایگزینی دندان بازگرداندن عملکرد و همچنین زیبایی است.
وقتی پروتز جایگزین دندان می شود به طور کلی، سه گزینه وجود دارد:
1. وسیله دندانی قابل برداشتن (دندان مصنوعی کامل و یا دندان مصنوعی جزئی).
2. پل دندان ثابت (سمان).
3. ایمپلنت.
تصمیم گیری در مورد انتخاب گزینه بستگی به عوامل بسیاری دارد به طور خاص برای ایمپلنت های دندانی، این عوامل عبارتند از:
محل دندان و یا دندان از دست رفته.
کمیت و کیفیت استخوان فک که در آن دندان قرار داده می شود.
سلامت بیمار.
هزینه.
ترجیح بیمار.
یک جراح دندانپزشک منطقه در نظر گرفته شده برای ایمپلنت را بررسی می کند یک بررسی بالینی نشان می دهد که آیا بیمار کاندید خوبی برای ایمپلنت دندان است.
مزایای بزرگ برای جایگزینی ایمپلنت برای دندان بالاتر از گزینه های دیگر وجود دارد کاشت دندان به جای دندان از دست رفته می تواند بدون تاثیر یا تغییر در دندانهای مجاور جایگزین شود علاوه بر این، به دلیل کاشت دندان و ادغام به ساختار استخوان آنها بسیار با ثبات هستند و فرد احساس می کند که دندان خودش است.

چه نوع از پزشکان در کاشت ایمپلنت های دندانی تخصص دارند؟

جراحی ایمپلنت دندانی توسط هر دندانپزشک دارای مجوز که استاندارد مراقبت ها را در جهت منافع بیمار ارائه دهد می تواند انجام شود با این حال، از آنجا که جراحی ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد متخصصان دندان که به طور معمول در استخوان فک عمل جراحی انجام می دهند مناسب برای جراحی ایمپلنت می باشند جراحان دهان فک و صورت (جراحان دهان) که همه بیماریهای بافت سخت و نرم یا نقص ها را درمان می کنند که شامل استخراج دندانها و جراحی فک می شود پریودنتیست که بیماری سازه های اطراف دندان مثل لثه و استخوان فک را درمان می کنند هر دو جراحان دهان و پریودنتیست اغلب در قرار دادن ایمپلنت دندانی تخصص دارند.
هنگامی که ایمپلنت به طور کامل با استخوان فک یکپارچه می شود مرحله بعدی شامل قرار دادن تاج ایمپلنت خواهد بود که ایمپلنت را حمایت می کند این است که معمولاً توسط دندانپزشک عمومی یا متخصص پروتز (متخصص دندان که پروتز قرار می دهد) انجام می شود.

انواع مختلف کاشت دندان چه هستند؟ استفاده های مختلف ایمپلنت برای چیست؟

از لحاظ تاریخی، دو نوع مختلف از ایمپلنت های دندانی 1. اندوستال 2. ساب پریواستال می باشد.
اندوستال اشاره به ایمپلنتی است که "در استخوان" می باشد، و ساب پریواستال اشاره به ایمپلنتی است که بر بالای استخوان فک تحت بافت لثه می باشد امروزه از ایمپلنت Subperiosteal به دلیل نتایج بلند مدت ضعیف آنها در مقایسه با ایمپلنت های درونی استفاده نمی شود.
در حالی که عملکرد اولیه ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان است کاشت دندان می تواند در سایر درمانهای دندانپزشکی کمک می کند با توجه به ثبات خود، ایمپلنت های دندانی می توانند از یک پروتز حمایت و یک جای ایمن تر و راحت ارائه دهد علاوه بر این، برای روش های ارتودنسی، مینی ایمپلنت دندان می تواند لنگرگاه موقت (TADS) فعالیت عمل برای کمک به حرکت دندان به موقعیت مورد نظر باشد این مینی ایمپلنت کوچک و به طور موقت به استخوان ثابت می دهد در حالی که کمک لنگرگاه برای حرکت دندان ها هستند آنها پس از ردیف کردن دندان ها حذف می شوند.

آیا کسی هنگام گرفتن ایمپلنت احساس درد دارد؟

جراحی ایمپلنت دندانی معمولاً تحت بی حسی موضعی انجام می شود و در نتیجه، باید در طی عمل بدون درد احساس شود پس از بی حسی موضعی توجه داشته باشید که ناراحتی بعد از عمل در هر مورد متفاوت خواهد بود با این حال، به طور کلی، بسیاری از افراد ناراحتی شبیه به یک کشیدن دندان پس از آن احساس خواهد شد این درد به طور معمول می تواند با داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن (ادویل) و یا استامینوفن (تیلنول) اداره شود در بیشتر عمل های جراحی ممکن است یک داروی ضد درد قوی تر نسخه شود.

روش دریافت یک ایمپلنت دندانی چیست؟

در مرحله مشورت و برنامه ریزی، جراح دندانپزشک محل کاشت را در دهان مشاهده و همچنین در مطالعات دندان، تصویربرداری ( اشعه X ، فیلم پانوراما و یا سی تی اسکن) را با نگاه بررسی می کند در این زمان، کیفیت و کمیت استخوان فک تعیین می شود اگر استخوان بیشتری در محل مورد نیاز است را بررسی می کند پس از آن مشخص می شود که ایا ایمپلنت دندانی می تواند در محل مورد نظر قرار بگیرد سپس بیمار برای جراحی برای ایمپلنت دندانی بازگشت می کند در عمل جراحی، معمولاً این منطقه جراحی با بی حسی موضعی بیحس می شود و همچنین هر گونه آرام بخش دیگر لازم برای آسایش و اضطراب استفاده می شود.
مرحله اول جراحی دهان اغلب شامل کشیدن دندان است اغلب اوقات، در محل یک ایمپلنت دندانی هنوز دندان آسیب دیده موجود است به منظور آماده شدن برای قرار دادن یک ایمپلنت، نیاز به استخراج دندان می باشد اغلب نیازی به "پیوند استخوان آلوئول" نیست برای رسیدن به یک محل جامد از استخوان برای ایمپلنت مدت دو تا شش ماه لازم است برای محل هایی که هیچ دندانی وجود ندارد و استخوان موجود فک ناکافی است و به یک پیوند استخوان نیاز دارد که در بالای استخوان فک موجود قرار داده می شود این روش بیشتر انجام می شود و معمولاً نیاز به حدود شش ماه یا بیشتر درمان لازم دارد در برخی موارد، زمانی که استخوان به اندازه کافی وجود داشته باشد دندان آسیب دیده را می توان خارج کرد و روش قرار دادن ایمپلنت را دنبال کرد این روش به نام "ایمپلنت فوری" می باشد.
در موقعیتی که یک ایمپلنت در ماگزیلا (فک بالا) یا منطقه خلفی قرار داده می شود گاهی اوقات مقدار موجود استخوان ممکن است با حضور سینوس فک بالا ( فضای پر از هوا در استخوان های صورت ) محدود شود " تقویت سینوس" یا " بالا بردن سینوس " به منظور بالا بردن کف سینوس و یا پیوند بیشتر استخوان در سینوس انجام می شود این استخوان برای حمایت از یک ایمپلنت دندانی بیشتر در دسترس خواهد بود.
هنگامی که به اندازه کافی، استخوان قوی وجود داشته باشد محل برای کاشت آماده است و در قرار ملاقات ایمپلنت دندان (پست تیتانیوم) با مته و ابزار خاص داخل استخوان قرار داده می شود و یک پوشش ترمیم بالای ایمپلنت قرار داده می شود لثه دوخته شده و فاز بهبودی آغاز می شود در طول این مرحله ترمیم، پروتز موقت بر روی دندان را می توان به جای دندان از دست رفته برای مقاصد زیبایی استفاده کرد زمان بهبودی تا حد زیادی به کیفیت حاضر استخوان بستگی دارد زمان بهبودی معمولاً در هر نقطه از دو تا شش ماه است از قرار دادن هر گونه زور و یا استرس در ایمپلنت جلوگیری شود در قرار ملاقات معمولاً پیگیری برای بررسی محل جراحی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ عفونت وجود ندارد و درمان در حال وقوع است.
بعد از دوره درمان مورد نیاز، ایمپلنت دندانی برای تعیین موفق بودن روند یک پارچگی استخوان تست می شود هنگامی که این مرحله تایید شود یک جزء پروتز به ایمپلنت دندانی از طریق یک پیچ متصل می شود این جزء یک "اباتمنت" نامیده می شود این به نگه داشتن دندان جایگزین یا تاج کمک خواهد کرد تاج ایمپلنت با یک پیچ به اباتمنت متصل می شود.

هزینه ایمپلنت یا کاشت دندان چقدر است؟ آیا بیمه هزینه ایمپلنت های دندانی را می پردازد؟

هزینه یک ایمپلنت تک دندانی بسته به منطقه و کسی که این روش را انجام می دهد متفاوت است برآورد هزینه یک ایمپلنت تک دندان در خارج   3000 – 4500دلار می باشد این هزینه شامل عمل جراحی برای قرار دادن ایمپلنت، تمام اجزاء و تاج ایمپلنت می باشد هزینه یک ایمپلنت تک دندانی در محدوده   1000 تا3000  و علاوه بر این به 500 تا  3000برای اباتمنت و تاج و در کل متوسط هزینه در مجموع 4000 دلار است ولی این هزینه در ایران 1/3 دیگر کشورها است.
بیمه دندانپزشکی به طور معمول هزینه ایمپلنت دندانی را پرداخت نمی کند.

پتانسیل خطرات، عوارض و مشکلات با یک ایمپلنت دندانی چیست؟

با هر عمل جراحی، همیشه برخی از خطرات و عوارض بالقوه برای بیمار یا برای موفقیت ایمپلنت دندان وجود دارد برنامه ریزی دقیق مهم است که مطمئن شویم یک بیمار به اندازه کافی سالم برای عمل جراحی دهان و درمان مناسب باشد درست مثل هر روش جراحی دهان، اختلالات، عفونت، آلرژی، خونریزی، بیماری فعلی و داروها نیاز به بررسی دقیق قبل از اقدام به درمان دارد خوشبختانه، میزان موفقیت بسیار بالا است و شکست معمولاً در صورت عفونت، شکستگی دندان، اضافه بار ایمپلنت دندانی، آسیب به مناطق اطراف آن (اعصاب، رگهای خونی، دندان)، موقعیت ضعیف دندان ایمپلنت و یا مقدار یا کیفیت ضعیف استخوان رخ می دهد باز هم، برنامه ریزی دقیق با یک جراح واجد شرایط می تواند به جلوگیری از این مشکلات کمک کند.

چه مراقبت هایی پس از گرفتن ایمپلنت لازم است؟

کاشت دندان خطر ابتلا به یک بیماری به نام "پری ایمپلنتایتیس" را دارد این اشاره به التهاب لثه و استخوان اطراف ایمپلنت دارد التهاب بافتهای اطراف اغلب به علت نیروهای گاز گرفتن بیش از حد در ایمپلنت یا عفونت باکتریایی است پری ایمپلنتایتیس اگر بدون درمان رها شود می تواند سبب از دست دادن ایمپلنت شود. پس از گرفتن ایمپلنت دندان، مواظبت و نگهداری روزمره در خانه و پیگیری در مطب دندانپزشک در اجتناب از این وضعیت ضروری است مراقبت از یک ایمپلنت در خانه شامل مسواک زدن و نخ دندان است که بقایای مواد غذایی و پلاک را از محل دور می کند در مطب دندانپزشک، اطراف بافت نرم و سخت مورد بررسی قرار می گیرد و ابزار خاص برای حذف رسوبات کلسیفیه سخت تر در اطراف ایمپلنت دندان استفاده می شود در صورت نیاز، نیش تنظیم می شود تا اطمینان حاصل شود که ایمپلنت از نیروهای جویدن سنگین حفظ می شود.

مزایای استفاده از ایمپلنت های دندانی چیست؟
مزایای ایمپلنت های دندانی عبارتند از:
ظاهر بهبود یافته.کاشت دندان مثل دندان های شما احساس می شودو چون آنها برای ترکیب با استخوان طراحی شده اند تبدیل شدن آنها دائمی است.
کلام بهبود می یابد.
با دندان مصنوعی اتصالات ضعیف است و دندان در داخل دهان می تواند باعث زیر لب سخن گفتن شما شودکاشت دندان به شما اجازه می دهد تا بدون نگرانی از لغزش صحبت کنید.
راحتی بهبود می یابد.
از آنجا که آنها به بخشی از شما تبدیل می شوند ایمپلنت ناراحتی ناشی از پروتز را از بین می برد.
غذا خوردن آسان تر می شود.
دندان مصنوعی کشویی می تواند جویدن را دشوار کندکاشت دندان مانند دندان خود شما عمل می کند و اجازه می دهد شما غذاهای مورد علاقه خود را با اعتماد به نفس و بدون درد بخورید.
اعتماد به نفس بهبود می یابد.
کاشت دندان می تواند لبخند را به شما بدهد و به شما کمک کند تا احساس بهتری در مورد خودتان داشته باشید.
سلامت دهان و دندان بهبود می یابد.
برای کاشت دندان نیاز کاهش دندان دیگر نیست  از آنجا که نیاز به تغییر در دندان های مجاور برای حمایت از ایمپلنت نیست بیشتر از دندان های شما دست نخورده باقی می ماند و سبب بهبود سلامت دهان و دندان در دراز مدت می شودایمپلنت های فردی نیز اجازه دسترسی آسان تر بین دندان ها، برای بهبود سلامت دهان و دندان می دهد.
دوام.
ایمپلنت ها بسیار با دوام هستند وبا مراقبت خوب، بسیاری از ایمپلنت ها تا آخرین عمر باقی می مانند.
راحتی.
کاشت دندان ناراحتی شرم آور از دندان مصنوعی را از بین می برد و همچنین نیاز به چسب کثیف برای حفظ آنها در مکان نیست.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search