پزشکی

چگونه یک حمله آسم را درمان کنیم؟

درمان آسماولین قدم برای درمان حمله آسم یاد گرفتن نشانه های اولیه است و سپس اگر آن جدی است به سرعت نزد دکتر بروید همچنین انجام برخی کارها تنفس را آسان می کند. شما تنگی قفسه سینه، تلاش برای یک نفس پر از هوا، تنفس کوتاه و نفس سریع و احساس در حال غرق شدن در هوا دارید

این شرح برای یک حمله تمام عیار آسم است و آن بدون شک یک تجربه وحشتناک است یک حمله زمانی رخ می دهد که التهاب و انسداد لوله های برونش وجود دارد پس از آن انقباض عضلات باعث عبور بسیار باریک هوا می شود اگر شما یک فرد مبتلا به حملات آسم هستید شما باید نشانه های اولیه و همچنین برخی راه های مدیریت را به هنگام حمله یاد بگیرید.

نشانه های اولیه از یک حمله آسم

شناخت علائم اولیه اولین گام برای چگونگی درمان حمله آسم و جلوگیری از به سرعت بدتر شدن حال بیمار است علائم هشدار دهنده منحصر به فرد قبل و یا در آغاز حمله آسم اتفاق می افتد شما ممکن است سرفه های بی امان در شب و یا حتی براحتی نتوانید نفس بکشید اگر شما موقع آمدن حملات در حال ورزش هستید به احتمال زیاد احساس خستگی، ضعف و شروع خس خس سینه یا سرفه دارید شما همچنین ممکن است احساس خستگی، اضطراب و بد خلقی ناگهانی و یا علائم مختلفی از داشتن یک سرماخوردگی یا آلرژی و مشکل خواب دارید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اگر شما دچار حمله آسم شدید چه کاری باید انجام دهید

اگر شما احساس شروع یک حمله آسم را دارید شروع به نشستن کنید در حالی تنفس ثابت و آهسته داشته باشید وحشت تنها اوضاع را بدتر می کند بنابراین سعی کنید ساکت باقی بمانید و ریلاکس باشید از اسپری استنشاقی خود هر 30 - 60 ثانیه یک اسپری و برای حداکثر 10 پاف استفاده نمایید اگر شما اسپری استنشاقی ندارید و یا شما پس از 10 پاف احساس تسکین پیدا نکردید با مرکز اورژانس تماس بگیرید.
پس از حملات آسم: در عرض 24 ساعت پس از حمله آسم پزشک عمومی را ببینید حتی اگر شما برای حمله آسم خود در یک بیمارستان تحت درمان قرار دارید شما به احتمال زیاد نیاز است که توسط یک دکتر در عرض دو هفته دیده شوید سپس شما می توانید مطرح نمایید چگونه از حملات در آینده جلوگیری کنید.
جلوگیری از حملات آسم: از علائم اولیه و یا نیاز به استفاده از داروی استنشاقی را چشم پوشی نکنید و یا دست کم نگیرید از انجام کارهایی که سبب شروع آسم می شود دوری نمایید و به طور منظم توسط دکتر ویزیت شوید.
سفارش برای دوستان و خانواده: این مهم است که شما یک برنامه عملی شخصی برای بهترین راه در مورد نحوه درمان حمله آسم خود داشته باشید نسخه ای از برنامه عملی آسم شخصی خود داشته باشید و آن را در اختیار دوستان و خانواده قرار دهید تا در موارد لزوم شما را کمک کنند.

درمان اورژانس حمله آسم در بیمارستان

شما باید برای درمان حمله آسم خود به اتاق اورژانس بروید چند دارو برای شما ارائه می شود.
داروی بتاآگونیست کوتاه اثر (ProAir HFA، Proventil HFA، Ventolin HFA  و غیره). شما ممکن است از یک نبولایزر برای مصرف این داروها طبق دستور استفاده نمایید این دستگاه دارو را تبدیل به یک غبار می نماید که در عمق ریه های شما استنشاق می شود.
کورتیکواستروییدهای خوراکی. این دارو را می توان به صورت داخل وریدی و یا در یک شکل قرص مصرف نمایید که به کاهش التهاب ناشی از آسم کمک خواهد کرد.
ایپراتروپیوم (آتروونت) گاهی اوقات به عنوان یک برونکودیلاتور استفاده می شود. ایپراتروپیوم برای درمان حملات شدید آسم است.
لوله گذاری، تهویه مکانیکی از اکسیژن است. برای چگونگی درمان حمله آسمی که شدید است دکتر شما ممکن است یک لوله تنفسی را در گلو شما قرار دهد سپس، یک ماشین به شما در فرآیند تنفس کمک می کند در حالی که به شما داروهای اضافی برای کنترل آسم داده می شود.
وقتی علائم شما تحت کنترل است شما قادر خواهید بود از بیمارستان مرخص شوید و دکتر به احتمال زیاد دستور مراقبت از یک حمله آسم را در آینده به شما می دهد.

راهبردهای مدیریت برای کمک به تنفس شما در یک حمله آسم

1. تغییر محیط شما

به طور معمول، وقتی مواد آلرژی زا یا سمی هوای محیط شما را پر نماید حملات آسم می تواند رخ دهد اگر شما از علت حمله آگاه هستید سعی نکنید خودتان را در معرض این مکان قرار دهید و یا بلافاصله پس از حمله حرکت نکنید از یک روسری و یا ژاکت برای پوشش دهان خود استفاده کنید به طوری که شما به طور غیر مستقیم هوا را تنفس کنید.

2. قهوه یا چای جرعه جرعه بنوشید

برای تغذیه در آسم رژیم غذایی مناسب داشته باشید کافئین به تئوفیلین متابولیزه شده که در پیشگیری و درمان آسم به دلیل شل شدن راه های هوایی موثر است اما کافئین را در حد متوسط بنوشید بیش از دو فنجان در یک زمان نخورید مصرف اضافی ممکن است ضربان قلب را سریع کند هر چند منابع کافئین مانند نوشابه، مکمل و غیره می تواند کمک کند ولی قهوه و چای انتخاب بهتری هستند.

3. ورزش تنفس

این غیر معمول نیست که در یک حمله آسم وحشت زده باشید بنابراین تمرین تنفس از طریق بینی به تعداد چهار شماره و بازدم به تعداد شش شماره داشته باشید به این ترتیب شما می توانید آرام بماند و حمله بدتر نخواهد شد.

4. اعمال فشار بر نقاط فشاری

یک راه سریع برای نحوه درمان حمله آسم است فشار بر روی نقاط فشاری برای چند دقیقه متوالی در یک زمان سبب شل شدن عضلات می شود نقاط فشاری شامل قسمت جلوی داخل شانه و لبه های بیرونی چین آرنج می باشند.

5. استفاده از بخار برای کمک

با آب گرم، دوش گرفتن یا نشستن در حمام دارای بخار موثر است رطوبت آب گرم مخاط را شل می سازد.

6. منیزیم و ویتامین C مصرف کنید

شما می توانید از دکتر خود در مورد مصرف 500 میلی گرم منیزیم و 1000 میلی گرم ویتامین C که در طول یک حمله به شما کمک می کند سوال نمایید این تنها برای بزرگسالان توصیه می شود منیزیم می تواند به کاهش فشار کمک کند زیرا سبب ریلاکس شدن لوله های تنفس می شود در حالی که ویتامین C یک نتیجه مشابه همانند یک آنتی هیستامین فراهم می کند.

7. استفاده از تجویز داروها

شما می توانید یک نسخه برای کورتیکواستروئید پردنیزون برای مشکلات کوچک در طول یک حمله به دست آورید این التهاب را کاهش دهد بنابراین اگر شما قرص از دکتر خود دارید می توانید آن را مصرف نمایید این به طور عمده برای کنترل این مشکل حاد کمک خواهد کرد و از بدتر شدن شرایط جلوگیری می کند با این حال، با دکتر خود برای دوز مناسب تماس بگیرید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. آرام

با سلام و ممنون از راهنماییها
من بطور ناگهانی دچار سرفه های شدید و دردآور شدم و به متخصص ریه مراجعه کردم و گفت دچار آسم شدم و باید بستری بشم. من بنا به دلایلی از بستری شدن اجتناب کردم. دکتر اسپری آترونت, اسپری سالبوتامول, اسپری pulmicort و کپسول...

با سلام و ممنون از راهنماییها
من بطور ناگهانی دچار سرفه های شدید و دردآور شدم و به متخصص ریه مراجعه کردم و گفت دچار آسم شدم و باید بستری بشم. من بنا به دلایلی از بستری شدن اجتناب کردم. دکتر اسپری آترونت, اسپری سالبوتامول, اسپری pulmicort و کپسول استنشاقی foradil داده. اینها رو مصرف میکنم اما گاهی سرفه های شدید بسیار آزارم میده و تمام استخوانهام درد میگیره. ایا با ادامه این داروها بهبود پیدا میکنم یا نیاز به بستری و داروهای دیگه هست؟؟؟
اگه پاسخ رو به ایمیل بفرسنید ممنون میشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search