پزشکی

10 تا از مزایای عالی ورزش منظم

10 تا از فواید ورزشورزش هر جنبش که باعث حرکت ماهیچه ها و نیاز بدن شما برای سوزاندن کالری می شود تعریف شده است. انواع بسیاری از فعالیت های فیزیکی، از جمله شنا، دویدن، آهسته دویدن، پیاده روی و رقص وجود دارند.

نشان داده شده است که فعال بودن سبب بسیاری از خواص درمانی، هر دو جسمی و ذهنی می شود حتی ممکن است به داشتن عمر طولانی تر کمک کند. در اینجا 10 راه عالی از ورزش منظم به نفع بدن و مغز شما آورده می شود.

1. ورزش می تواند در شما سبب احساس شادی شود

نشان داده شده است ورزش سبب بهبود خلق و خوی شما و کاهش احساس افسردگی، اضطراب و استرس می شود.
آن سبب تولید تغییرات در قسمت هایی از مغز که سبب تنظیم استرس و اضطراب می شود همچنین می تواند حساسیت مغز به هورمون های سروتونین و نوراپی نفرین را افزایش دهد که سبب از بین بردن احساس افسردگی می شود.
علاوه بر این، ورزش می تواند اندورفین را تولید کند که شناخته شده به تولید احساسات مثبت کمک و کاهش احساس درد را افزایش می دهد.
به علاوه نشان داده شده است که ورزش به کاهش علائم در افراد مبتلا به اضطراب کمک می کند.
جالب توجه است مهم نیست که چقدر شدید تمرین کنید به نظر می رسد که خلق و خوی شما می تواند از ورزش بدون توجه به شدت فعالیت بدنی، بهره مند شود.
در واقع، یک مطالعه در 24 زن که با افسردگی تشخیص داده شده بودند نشان دادند که ورزش با هر شدت قابل توجهی سبب کاهش احساس افسردگی می شود.
اثرات ورزش بر خلق و خوی چنان قدرتمند است که انتخاب ورزش یا انجام ندادن آن حتی در طول دوره های کوتاه سبب تغییر خلق و خوی می شود.
یک مطالعه در 26 مرد و زن سالم که به طور معمول و به طور منظم به ورزش ادامه دادند وقتی ورزش به مدت دو هفته متوقف شد ورزش سبب افزایش تجربه در خلق و خوی منفی در آنها شد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. این می تواند با کاهش وزن کمک کند

برخی مطالعات نشان داده اند که عدم فعالیت یک عامل مهم در افزایش وزن و چاقی است.
برای درک اثر ورزش بر کاهش وزن، درک رابطه بین ورزش و مصرف انرژی مهم است.
بدن شما انرژی را در سه راه (هضم غذا، ورزش و حفظ عملکرد بدن مانند ضربان قلب و تنفس شما) صرف می کند .
در حالی که رژیم، مصرف کالری را کاهش می دهد میزان سوخت و ساز را پایین می آورد که از دست دادن وزن را به تاخیر می اندازد در مقابل، نشان داده شده است ورزش منظم برای افزایش میزان سوخت و ساز شما که سبب سوزاندن کالری بیشتری می شود به کاهش وزن کمک می کند.
علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که ترکیب ورزش های هوازی با مقاومتی می تواند سبب ماگزیمم از دست دادن چربی و نگهداری توده عضلانی می شود و برای نگه داشتن وزن ضروری است.

3. ورزش برای ماهیچه ها و استخوان خوب است

ورزش نقش بسیار حیاتی در ساخت و نگهداری عضلات قوی و استخوان ایفا می کند.
فعالیت بدنی مانند بلند کردن وزنه زمانی که با مصرف پروتئین کافی همراه شود می تواند عضله سازی را تحریک کند.
دلیل این است که ورزش به آزاد کردن هورمون هایی سبب ترویج توانایی ماهیچه های شما برای جذب اسیدهای آمینه می شود این به رشد و کاهش سقوط ناگهانی کمک می کند.
با مسن شدن افراد، تمایل به از دست دادن توده عضلانی و عملکرد، افزایش می یابد که می تواند منجر به صدمات و ناتوانی شود تمرین فعالیت بدنی منظم به کاهش از دست رفتن و حفظ قدرت عضلات کمک می کند که برای افراد مسن ضروری است.
همچنین، وقتی شما جوان هستید ورزش به ساخت تراکم استخوان کمک می کند علاوه بر آن به پیشگیری از پوکی استخوان در مراحل بعدی زندگی کمک می کند.
جالب توجه است ورزش با شدت بالا، مانند ژیمناستیک و یا دوومیدانی و یا ورزش های شدید عجیب و غریب مانند فوتبال و بسکتبال نشان داده شده است که برای ترویج یک تراکم استخوان، بالاتر از ورزش های غیر تاثیر 4. ورزش می تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد
ورزش می تواند یک تقویت کننده انرژی واقعی برای افراد سالم باشد و برای افراد با درد و رنج از بیماری های مختلف موثر است.
یک مطالعه نشان داد شش هفته ورزش منظم احساس خستگی را در 36 نفر از افراد سالم که خستگی مداوم را گزارش داده بودند کاهش داد.
علاوه بر این، ورزش به طور قابل توجهی می تواند سطح انرژی برای افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن (CFS) و سایر بیماری های جدی را افزایش دهد.
در واقع، به نظر می رسد ورزش در مبارزه با CFS از درمان های دیگر، از جمله درمان منفعل مانند آرامش و کشش و یا بدون درمان در همه، بیشتر موثر است.
علاوه بر این، نشان داده شده است ورزش برای افزایش سطح انرژی در افراد مبتلا به بیماری های پیشرونده، مانند سرطان، HIV / AIDS و بیماری MS مناسب است.

5. ورزش می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد

عدم فعالیت بدنی به طور منظم علت اصلی بیماری های مزمن است.
نشان داده شده است ورزش منظم سبب بهبود حساسیت به انسولین، آمادگی جسمانی قلبی عروقی و ترکیب بدن می شود و در عین حال سبب کاهش فشار خون و چربی خون می شود.
در مقابل، فقدان ورزش منظم حتی در کوتاه مدت می تواند منجر به افزایش قابل توجهی در چربی شکم شود که می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و مرگ زودرس را افزایش دهد.
بنابراین، فعالیت بدنی روزانه برای کاهش چربی شکم و کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها توصیه می شود.

6. ورزش می تواند به سلامت پوست شما کمک کند

پوست شما می تواند مقداری استرس اکسیداتیو در بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
استرس اکسیداتیو زمانی رخ می دهد که دفاع آنتی اکسیدان بدن نمی تواند آسیب رادیکال های آزاد به سلول را به طور کامل ترمیم کند این می تواند به ساختارهای داخلی خود آسیب برساند و سبب زوال پوست شما شود.
حتی فعالیت بدنی شدید و جامع می تواند به آسیب اکسیداتیو کمک کند ورزش متوسط و منظم می تواند تولید آنتی اکسیدان طبیعی بدن شما را افزایش دهد که به محافظت از سلول ها کمک می کند.
به همان راه، ورزش می تواند جریان خون را تحریک و سلول های پوست را وادار به سازگاری کند که می تواند به تاخیر در ظاهر پیری پوست کمک کند.

7. ورزش می تواند به سلامت مغز و حافظه کمک کند

ورزش می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد و از حافظه و مهارت های تفکر محافظت کند.
برای شروع، سبب افزایش ضربان قلب می شود که ترویج جریان خون و اکسیژن به مغز شما را افزایش می دهد.
فعالیت بدنی منظم به ویژه در افراد مسن با افزایش سن مهم است زیرا همراه با استرس اکسیداتیو و التهاب - تغییرات در ساختار و عملکرد مغز ترویج پیدا می کند.
نشان داده شده است که ورزش باعث می شود بخشی از مغز ( هیپوکامپ ) که برای حافظه و یادگیری حیاتی است رشد کند این سبب افزایش عملکرد روان در سالمندان می شود.
در نهایت، نشان داده شده است ورزش تغییرات مغزی که می تواند سبب بیماری آلزایمر و اسکیزوفرنی شود را کاهش می دهد.

8. ورزش می تواند به آرامش و کیفیت خواب کمک کند

ورزش منظم می تواند به شما در استراحت و خواب بهتر کمک کند.
با توجه به کیفیت خواب، کاهش انرژی در هنگام ورزش رخ می دهد و فرآیندهای بهبودی را در طول خواب تحریک می کند.
علاوه بر این، افزایش درجه حرارت بدن که در هنگام ورزش رخ می دهد تصور می شود که سبب بهبود کیفیت خواب می شود.
بسیاری از مطالعات در مورد اثرات ورزش بر خواب به نتایج مشابهی رسیده اند.
یک مطالعه نشان داد 150 دقیقه فعالیت متوسط تا شدید در هفته می تواند سبب بهبود 65٪ در کیفیت خواب شود.
مطالعه دیگری نشان داد که 16 هفته فعالیت بدنی سبب افزایش کیفیت خواب می شود و 17 نفر با بی خوابی، طولانی تر و عمیق تر از گروه شاهد به خواب رفتند همچنین به آنها کمک کرد تا در طول روز احساس انرژی بیشتر داشته باشند.
همچنین به نظر می رسد درگیر شدن در ورزش منظم برای افراد مسن که تمایل به اختلالات خواب دارند مفید باشد.
شما می توانید با نوع ورزشی که انتخاب می نمایید انعطاف پذیر باشید به نظر می رسد که با ورزش های هوازی به تنهایی و یا ورزش های هوازی همراه با ورزش های مقاومتی می تواند به همان اندازه به کیفیت خواب کمک کند.

9. ورزش می تواند درد را کاهش دهد

درد مزمن می تواند ناتوان کننده باشد اما ورزش در واقع می تواند به کاهش آن کمک کند.
در واقع، برای سال های بسیاری، توصیه برای درمان درد های مزمن به استراحت و عدم فعالیت بود با این حال، مطالعات اخیر نشان داده است که ورزش به از بین بردن درد مزمن کمک می کند.
بررسی چندین مطالعه نشان می دهد که ورزش کمک می کند تا شرکت کنندگان با درد مزمن، درد خود را کاهش دهند و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.
مطالعات متعدد نشان داده اند که ورزش می تواند به کنترل درد با وضعیت سلامت مختلف، از جمله کمر درد مزمن، فیبرومیالژی و اختلال مزمن بافت نرم شانه مرتبط است کمک کند.
علاوه بر این، فعالیت بدنی می تواند تحمل درد را بالا ببرد و احساس درد را کاهش دهد.

10. ورزش می تواند به رفع مشکلات جنسی کمک کند

ثابت شده است که ورزش میل جنسی را افزایش می دهد
درگیر شدن در ورزش منظم می تواند سبب تقویت سیستم قلبی عروقی، بهبود گردش خون، ماهیچه و افزایش انعطاف پذیری شود و همه این ها می تواند زندگی جنسی شما را بهبود بخشد.
فعالیت بدنی می تواند عملکرد جنسی و لذت جنسی را بهبود بخشد و همچنین فرکانس فعالیت جنسی را افزایش می دهد.
گروهی از زنان در سن 40 سالگی خود مشاهده کردند که آنها زمانی که ورزش شدید تر مانند (دویدن و وزنه برداری) داشتند ارگاسم بیشتر داشتند.
همچنین، در میان یک گروه از 178 مرد سالم، مردانی که گزارش زمان بیشتری از ورزش در هفته داشتند نمرات عملکرد جنسی بالاتری داشتند.
یک مطالعه نشان داد روال ساده یک پیاده روی شش دقیقه در اطراف خانه به 41 مرد کمک کرد تا 71 درصد علائم اختلال نعوظ خود را کاهش دهند.
مطالعه دیگری در 78 مردان کم تحرک نشان داد که چگونه 60 دقیقه پیاده روی در روز (سه و نیم روز در هفته، به طور متوسط) سبب بهبود رفتار جنسی از جمله فرکانس، عملکرد مناسب و رضایت آنها شد.
همچنین یک مطالعه نشان داد که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، که می تواند میل جنسی را کاهش دهد به مدت 16 هفته ورزش های مقاومتی منظم، میل جنسی در آنها افزایش یافت.

مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search