پزشکی

تفاوت بین چربی VLDL و LDL

تفاوت بین چربی VLDL و LDLچربی های VLDL و LDL هر دو مانند کلسترول و تری گلیسیرید از طریق جریان خون حمل می شوند. هر دو با انواع کلسترول "بد" و مضر در ارتباط است VLDL، تری گلیسرید بیش از LDL دارد در حالی که LDL، کلسترول بیشتری را حمل می کند.

لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و لیپوپروتئین با چگالی بسیار کم (VLDL) دو نوع مختلف از لیپوپروتئین هستند که در خون پیدا می شوند لیپوپروتئین ذراتی هستند که از پروتئین ها و انواع مختلفی از چربی ساخته شده اند آنها کلسترول و تری گلیسیرید را از طریق جریان خون حمل می کنند کلسترول ماده ای چرب است که برای ساختن سلول لازم است این در کبد از چربی در رژیم غذایی شما ایجاد می شود تری گلیسیرید نوع دیگری از چربی است که برای ذخیره انرژی اضافی در سلول های شما مورد استفاده قرار می گیرد.
تفاوت اصلی بین VLDL و LDL است که آنها درصد های مختلف از کلسترول، پروتئین و تری گلیسیرید را در هر لیپوپروتئین تشکیل می دهند LDL حاوی کلسترول بیشتر است در حالی VLDL عمدتاً تری گلیسرید را حمل می کنند.
VLDL و LDL هر دو در ارتباط با کلسترول "بد" هستند در حالی که بدن شما برای عملکرد به هر دو کلسترول و تری گلیسیرید نیاز دارد مقدار بیش از حد از آنها می تواند باعث ساخت در شریان های شما شود این می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.

تعریف VLDL

VLDL در کبد شما برای حمل تری گلیسیرید در سراسر بدن ساخته شده است آن از موارد زیر ساخته شده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

اجزای اصلی VLDL

درصد

کلسترول

10

تری گلیسرید

70

پروتئین

10

چربی های دیگر

10

تری گلیسیریدها توسط VLDL حمل شده و توسط سلول ها در بدن برای تولید انرژی استفاده می شود خوردن چربی بیش از نیاز شما می تواند به مقادیر بیش از حد تری گلیسیرید و سطح بالایی از VLDL در خون شما منجر شود تری گلیسیرید اضافی در سلول های چربی ذخیره می شود و در زمان های بعد برای انرژی مورد نیاز، آزاد می شود.
سطوح بالای تری گلیسیرید به ساخت رسوبات سخت در شریان ها به نام پلاک مرتبط است اگر چه ارتباط دقیق نامشخص است داشتن یک سطح تری گلیسرید بالا خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد آن نیز با یک بیماری به نام سندرم متابولیک همراه است.
با توجه به نظر کلینیک مایو، یک سطح VLDL بیش از 30 میلی گرم در هر دسی لیتر خون (میلی گرم / دسی لیتر) مقدار بالا در نظر گرفته می شود و هر مقدار کمتر، طبیعی در نظر گرفته می شود اغلب افراد مبتلا به سطوح بالای VLDL بیماری های قلبی عروقی دارند.

تعریف LDL

مقداری VLDL در جریان خون پاک می شود باقیمانده توسط آنزیم در خون به LDL تبدیل می شود LDL تری گلیسیرید کمتر و درصد بالاتری از کلسترول نسبت به VLDL دارد LDL تا حد زیادی از اجزای زیر ساخته شده است.

ترکیب اصلی LDL

درصد

کلسترول

26

تری گلیسرید

10

پروتئین

25

چربی های دیگر

15

LDL کلسترول را در سراسر بدن حمل می کند کلسترول بالا در بدن شما با سطح LDL بالا ارتباط دارد سطح LDL بالا با ساخت پلاک در شریان ها در ارتباط است این ذرات در نهایت می تواند به تصلب شرایین منجر شود آترواسکلروز زمانی رخ می دهد که ذرات سبب پلاک های سخت و تنگی عروق شود این خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد.
با توجه به نظر موسسه ملی قلب، خون و ریه، حد قابل قبول سطح LDL در بزرگسالان بر حسب میلی گرم لیپوپروتئین در هر دسی لیتر خون (میلی گرم / دسی لیتر) بیان می شود.

خوب

کمتر از 100 میلی گرم / دسی لیتر

حد مرزی قابل قبول

130 - 159  میلی گرم / دسی لیتر

بالا

160 میلی گرم / دسی لیتر یا بالاتر

بهترین محدوده برای کلسترول LDL زیر 100میلی گرم / دسی لیتر است زمانی که سطح کلسترول LDL شما به 130 - 159 میلی گرم / دسی لیتر برسد دکتر شما به احتمال زیاد تغییر در رژیم غذایی و انجام ورزش هایی را برای شما پیشنهاد می کند اگر سطح کلسترول LDL شما به 160 میلی گرم / دسی لیتر یا بیشتر برسد دکتر شما به احتمال زیاد توصیه می کنند که شما مصرف استاتین ها را شروع کنید استاتین ها داروهایی هستند که سطح کلسترول خون شما را پایین می آورند.

تست VLDL و  LDL

اکثر مردم سطح LDL خود را در معاینه فیزیکی سالانه مورد آزمایش قرار می دهند این تست بطور معمول برای نظارت بر سطح LDL در نظر گرفته می شود و معمولاً به عنوان بخشی از آزمایش کلسترول، تست می شود.
هیچ آزمون اختصاصی برای کلسترول VLDL وجود ندارد VLDL معمولاً بر اساس سطح تری گلیسیرید شما برآورد می شود تری گلیسیرید نیز معمولاً در یک آزمایش درخواست کلسترول، تست می شود بسیاری از پزشکان محاسبات برای پیدا کردن سطح VLDL را انجام نمی دهند مگر اینکه شما عوامل خطر دیگری برای بیماری های قلبی عروقی داشته باشید به طور خاص از پزشک بپرسید.
عوامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی عبارتند از:
سن
وزن
مرد بودن
دیابت یا فشار خون بالا
داشتن یک سابقه خانوادگی از بیماری های قلبی عروقی

چگونه سطح LDL و VLDL را کاهش دهیم؟

استراتژی برای کاهش VLDL و LDL یکسان هستند: ورزش منظم و سالم غذا خوردن.  پزشک، بهترین مکان برای شروع توصیه جهت کاهش وزن سالم است.
نکات در مورد غذاهای بدون کلسترول
آجیل، آووکادو، بلغور جو دوسر استیل کات، ماهی غنی از امگا 3 - مانند ماهی سالمون و هالیپوت بخورید.
از مصرف چربی های اشباع موجود در مواد غذایی مانند گوشت گاو، کره و پنیر اجتناب کنید.
حداقل 30 دقیقه روزانه ورزش داشته باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (5)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. جباری

سلام وقت به خیر دکتر جان مرد و ۴۵ سالمه داروی اوروسوفار و لیورشیلد و رزرواستاتین مصرف میکنم آخرین آزمایش به شرح ذیل است لطفا راهنمایی بفرمائید.
tg: 480
Hdl:24
Ldl:21
Vldl:96
Alt:78
Ast:25

  پیوست ها
 

  1. دانشجوی تغذیه

منشا کلسترول موجود در LDL از چه نوع چربی هاییست؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    دانشجوی تغذیه
  1. 5 / 5

خوردن مقدار زیادی چربی اشباع شده باعث افزایش کلسترول خون، به ویژه کلسترول بد (LDL) می شود. چربی اشباع شده در چربی هایی که می توانید روی گوشت و مرغ، از محصولات لبنی و برخی از غذاهای گیاهی مانند روغن پالم و نارگیل پیدا کنید. این ماده همچنین می...

خوردن مقدار زیادی چربی اشباع شده باعث افزایش کلسترول خون، به ویژه کلسترول بد (LDL) می شود. چربی اشباع شده در چربی هایی که می توانید روی گوشت و مرغ، از محصولات لبنی و برخی از غذاهای گیاهی مانند روغن پالم و نارگیل پیدا کنید. این ماده همچنین می تواند در غذاهای فرآوری شده مانند بیسکویت، شیرینی و غذاهای که از عناصری مانند کره، روغن پالم (که اغلب به آن روغن گیاهی گفته می شود)، پنیر و گوشت نیز در انها استفاده شده است.
چربی ترانس با افزایش کلسترول بد (LDL) و کاهش کلسترول خوب (HDL) در خون، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.
مقادیر کمی از چربی های ترانس به طور طبیعی در محصولات لبنی، گوشت گاو، گوشت گوساله، بره و گوشت گوسفند وجود دارد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. مصطفی

سلام آزمایشات هورمونی شامل چه مواردی میشه؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    مصطفی
  1. 4.5 / 5

بسته به نوع بیماری آزمایشات هورمونی درخواستی متفاوت است

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search