پزشکی

تفسیر نتایج گازهای خون

تفسیر ازمایش خوندکتر شما ممکن است برای تجزیه و تحلیل گازهای خون و یا گازهای خونی شریانی آزمون (ABG) را درخواست نماید اگر شما نشانه هایی از یک عدم تعادل در اکسیژن، دی اکسید کربن و یا pH  مانند گیجی و یا اشکال در تنفس دارید

این آزمون سطح جزئی از این مواد را با استفاده از یک نمونه کوچکی از خون اندازه گیری می کند. از روی این اعداد، دکتر شما می تواند دریابد که چگونه ریه های شما اکسیژن را به داخل خون حرکت و دی اکسید کربن را از بدن حذف می کنند همچنین می تواند شرایط خاص پزشکی مانند نارسایی کلیه و یا قلبی، مصرف بیش از حد دارو و یا دیابت کنترل نشده را نشان دهد دکتر شما بهترین فرد برای تفسیر نتایج آزمون (ABG) است شما می توانید نتایج آزمون خود را با مرور از نزدیک و با توجه به دیگر داده ها تفسیر کنید.
1. نتایج را با دکتر خود ارزیابی کنید. بهترین راه برای تفسیر نتایج خون صحبت کردن با دکتر خود است. آنها اطلاعات و نتایج را بهتر از هر کسی درک می کند ساخت یک ارزیابی در خود می تواند به تشخیص اشتباه و یا عوارض ناشی از خود درمانی منجر شود هر گونه سوال خود را از دکتر خود بپرسید.
از دکتر خود بخواهید نتایج قبلی را با امکانات جدید مقایسه کند تا قضاوت بهتری از لحاظ جسمی شما داشته باشد.
2. به عدد PH نگاه کنید. این اندازه گیری تعداد یونهای هیدروژن در خون شما است که ممکن است شرایطی مانند COPD، آسم، بارداری و یا استفاده از دارو را نشان دهد محدوده نرمال برای مقادیر pH بین 7.35 - 7.45 است.
اگر سطح pH زیر 7.38 باشد شما ممکن است خون اسیدی داشته که بیشتر از بیماری هایی مانند انسداد راه هوایی، COPD، آسم، اختلال تنفس در خواب و یا اختلال عصبی عضلانی است.
اگر سطح pH بالاتر از 7.45 باشد شما ممکن است آلکالوز داشته باشید که می تواند شامل تحریک سیستم عصبی مرکزی، بیماری های ریوی، کم خونی شدید، استفاده از دارو یا حاملگی باشد.
3. اعداد بی کربنات و یا HCO3 را بررسی کنید. کلیه شما بی کربنات تولید و به حفظ PH طبیعی کمک می کند. سطح طبیعی برای بی کربنات بین 22 - 26  میلی اکی والان در لیتر است اختلال در سطح بی کربنات شما ممکن است شرایطی مانند نارسایی تنفسی، بی اشتهایی و نارسایی کبدی را نشان دهد.
سطح HCO3 زیر 24 mEq / L اسیدوز متابولیک را نشان می دهد این ممکن است در نتیجه شرایط از جمله اسهال، نارسایی کبد و بیماری های کلیوی باشد.
سطح HCO3 بالا 26 mEq / L آلکالوز متابولیک نشان می دهد این ممکن است در نتیجه از دست دادن آب بدن، استفراغ، بی اشتهایی و COPD باشد.
4. تعداد PaCo2 را  بررسی کنید. فشار نسبی دی اکسید کربن، یا PaCo2 و اندازه گیری دی اکسید کربن در خون شما است سطح طبیعی برای PaCo2 بین 38 تا 45 میلی متر جیوه است سطح مختل ممکن است شوک، نارسایی کلیه، یا استفراغ مزمن نشان دهد.
اگر تعداد PaCo2 کمتر از 35 میلی متر جیوه باشد آلکالوز تنفسی وجود دارد این به این معنی است که دی اکسید کربن کمی بیش از حد در خون وجود دارد این می تواند نارسایی کلیه، شوک، کتواسیدوز دیابتی، تنفس عمیق و سریع، درد، یا اضطراب را نشان دهد.
اگر تعداد PaCo2 بالاتر از 45 میلی متر جیوه باشد اسیدوز تنفسی وجود دارد این به این معنی است که دی اکسید کربن بیش از حد در خون وجود دارد این می تواند نشانه ای از استفراغ مزمن، پتاسیم خون پایین، COPD، یا ذات الریه باشد.
5. تعداد PaO2 بررسی کنید. فشار جزئی اکسیژن و یا PaO2 نشان می دهد که اکسیژن به خوبی می تواند از ریه ها به داخل خون جریان یابد سطح طبیعی بین 75 تا 100 میلی متر جیوه است سطوح بالاتر و یا پایین تر ممکن است شرایطی مانند کم خونی، مسمومیت با مونوکسید کربن، یا بیماری سلول داسی شکل نشان می دهد.
6. به اشباع اکسیژن توجه داشته باشید. چگونگی حمل اکسیژن به سلول های قرمز خون توسط هموگلوبین را اشباع اکسیژنی می نامند سطوح نرمال بین 94 و 100٪ می باشد میزان اشباع پایین تر ممکن است موارد زیر را نشان می دهد.
کم خونی
آسم
نقص مادرزادی قلب
COPD یا آمفیزم
عضلات شکم خسته
کلاپس ریه
ادم ریوی یا آمبولی
آپنه خواب

عواملی که روی نتایج گاز های خون تاثیر می گذارند

1. شکل در داروها و یا مواد مخدر. عوامل خاصی مانند سلامت شما، داروی مصرفی و سبک زندگی می تواند روی نتایج آزمون گازهای خون تاثیر بگذارد اگر شما هر یک از داروهای زیر یا داروهایی را مصرف می کنید آنها ممکن است نتایج گازهای خونی شما را مختل کنند.
رقیق کننده خون، از جمله آسپیرین
داروهای قاچاق
توتون و تنباکو و یا دود سیگار
تتراسایکلین
استروئیدها
دیورتیک ها
2. تشخیص محل. مقدار اکسیژن در کاهش بالا می رود که می تواند روی نتایج گازهای خون شما تاثیر بگذارد اگر یا شما در ارتفاعات بالا از3000  فوت ( 900 متر ) و یا بالاتر زندگی می کنید این عامل در آزمون شما اثر می گذارد از دکتر خود بخواهید تا فشار جزئی از اکسیژن  را با محل ارتباط دهد یک سطح سالم از اشباع 80 - 90٪ بین 10000- 15000 فوت است.
3. بررسی شرایط پزشکی حاضر. شرایط پزشکی اعم از نارسایی کبد یا یک تب ساده می تواند نتایج گازهای خون شما را تحت تاثیر قرار دهد شرایط زیر ممکن سطح گاز طبیعی خون مختل کند.
تب
تنفس عمیق و سریع
مصرف بیش از حد داروهای قبلی
آسیب سر و یا گردن
اختلالات تنفسی مانند آسم و COPD
نارسایی احتقانی قلب
نارسایی کلیه
دیابت
اختلالات خونی مثل هموفیلی
4. مقایسه آزمون های قبلی. اگر شما تست گاز خون قبلی داشته اید نتایج آنها را بررسی نمایید این می تواند به شما یک ایده از یک بیماری جدید بدهد. به یاد داشته باشید در مورد این نتایج با دکتر خود بحث کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search