پزشکی

هموروئید: علل، درمان ها و پیشگیری

بیماری هموروئیدهموروئید، همچنین به عنوان توده شناخته می شود رگهای متورم در قسمت پایین آنوس و رکتوم است. هنگامی که دیواره های این عروق کشیده می شوند تحریک می شوند. اگر چه هموروئید می تواند ناخوشایند و دردناک باشد آنها به راحتی درمان می شوند و قابل پیشگیری هستند.

همانطور که هموروئید به طور کلی در طول زمان بدتر می شود پزشکان پیشنهاد می کنند که به محض اینکه ظاهر شوند آنها باید درمان شوند.
مطالب این مقاله:

علت هموروئید
علائم هموروئید
انواع هموروئید
تشخیص هموروئید
درمان ها هموروئید
پیش آگهی از هموروئید و عوارض
چه موقع در داشتن هموروئید باید به دکتر مراجعه نمایید

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد هموروئید وجود دارد. جزئیات بیشتر و حمایت از اطلاعات در مقاله آورده می شود.
زنان وقتی که باردار هستند بیشتر در معرض هموروئید قرار دارند.
احتمال ابتلا به هموروئید در یک فرد با سن افزایش می یابد.
هموروئید هنگامی رخ می دهد که رگهای اطراف آنوس بزرگ می شوند.
گاهی اوقات داروها و جراحی برای درمان هموروئید مورد نیاز است.

علل هموروئیدها چه هستند

هنگامی که رگها در اطراف مقعد در مجرای رکتوم گشاد (بزرگ شده) یا پرخون می شوند بیمار هموروئید دارد.
آنها می توانند به دلایل زیر رخ دهند:
بارداری - به طور معمول در زنان باردار رخ می دهد زیرا، به دلیل افزایش رحم، بر روی رگها در روده بزرگ فشار می آورد و باعث بروز آن می شود.
پیری - هموروئیدهای رایج در بین بزرگسالان 45 - 65 ساله هستند. با این وجود، این بدان معنا نیست که جوانان و کودکان آنها را دریافت نکنند.
اسهال - به خصوص زمانی که مزمن است.
یبوست مزمن - فشار برای حرکت مدفوع باعث فشار بیشتری بر روی دیواره های عروق خونی سبب آن می شود.
نشستن - برای دوره های طولانی (مخصوصا در توالت).
بلند کردن - به ویژه اشیاء سنگین بارها و بارها.
مقاربت مقعد - که می تواند باعث هموروئید یا بدتر شدن آن ها شود.
چاقی - اغلب مرتبط با رژیم غذایی مانند نخوردن رژیم غذایی با فیبر زیاد است.
ژنتیک - برخی افراد تمایل به توسعه هموروئید را به ارث می برند.
نشانه های رایج از هموروئید

علائم هموروئید اغلب عبارتند از:

خونریزی بدون درد - بیمار ممکن است خون قرمز روشن بر روی کاغذ توالت یا کاسه توالت داشته باشد.
خارش یا سوزش در ناحیه مقعد.
ناراحتی - درد در ناحیه مقعد.
توده ها - از منطقه مقعد خارج شده است.
تورم - در منطقه مقعد
مدفوع - ممکن است ناخواسته خارج شود.
نشانه ها می توانند ناخوشایند یا هشدار دهنده باشند اما معمولاً باعث نگرانی نمی شوند.

انواع هموروئید

[هموروئید داخلی و خارجی]
هموروئید می تواند داخلی یا خارجی باشد.
هموروئیدها می توانند به صورت داخلی یا خارجی باشند:
هموروئید داخلی
هموروئید داخلی عمیق درون رکتوم است و از خارج قابل مشاهده نیست. آنها معمولاً بدون درد هستند. اغلب اولین نشانه ای که هموروئید داخلی وجود دارد خونریزی رکتوم است.
گاهی اوقات زور زدن می تواند یک هموروئید داخلی ایجاد کند تا از طریق آنوس بیرون رانده شود این یک هموروئید پرولاپس نامیده می شود و می تواند دردناك باشد.
هموروئید خارجی
هموروئید خارجی در زیر پوست در اطراف آنوس وجود دارد و بنابراین قابل مشاهده است. از آنجا که اعصاب حساس تر در این قسمت از بدن وجود دارد آنها معمولاً دردناکتر هستند. هنگام عبور مدفوع کشش می تواند باعث خونریزی شود.

تشخیص هموروئید

هر کسی که علائم مشخص شده در بالا را داشته باشد باید با یک پزشک تماس بگیرد. در نظر داشته باشید که چیزهای دیگر، از جمله سرطان های کولورکتال و مقعد، می توانند خونریزی مستقیم را ایجاد کنند. و ممکن است اشتباهی تصور شود که خونریزی مقعد به سادگی نتیجه هموروئید باشد و به همین علت تصمیم به دیدن یک دکتر نمی گیرند.
یک پزشک می تواند یک معاینه فیزیکی را انجام دهد و سایر آزمایش ها را انجام دهد تا مشخص شود آیا هموروئید وجود دارد یا خیر. این آزمایشها ممکن است یک آزمون دیجیتال رکتال باشد - یک بازرسی دستی توسط دکتر با استفاده از یک انگشت با ژل لوبریکانت انجام می شود.
اگر علائم شامل میزان قابل توجه خونریزی، سرگیجه و احساس خستگی باشد فرد باید اورژانسی مراقبت شود.

درمان برای هموروئید

جراحی هموروئید
دستگاه اولتراسونیک مخصوص برای جراحی هموروئید.
در اکثر موارد، اقدامات ساده علائم را کاهش می دهد در حالی که مشکل به خودی خود بهبود می یابد. با این حال، ممکن است برخی داروها و حتی جراحی مورد نیاز باشد.
درمان خانگی هموروئید
علائم را می توان در موارد زیر رفع کرد. با این حال، هموروئید ها را از بین نمی برند:
تا آنجا که ممکن است منطقه مقعد را تمیز کنید. هر بار که به توالت می روید سعی کنید از آب گرم استفاده کنید. و برای تمیز کردن منطقه از صابون ملایم استفاده کنید. همیشه از لباس های سفید پاک استفاده کنید تا منطقه مشکل دار خشک شود.
فیبر زیاد مصرف نمایید
هموروئید بیشتر در افراد مبتلا به حرکات روده نادر اتفاق می افتند. یکی از ساده ترین و طبیعی ترین راه ها برای منظم تر کردن حرکات روده، مصرف فیبر از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها است. دکتر کوسین می گوید: "افزودن فیبر به رژیم غذایی توصیه عمومی هر دو پزشکان خانواده و متخصصان متخصص گوارش است." ممکن است گاز را افزایش دهد، اما این هزینه کوچک برای پرداخت هزینه های دیگر مزیت است. هدف این است که 25 تا 30 گرم فیبر در روز دریافت شود. مواد غذایی دارای فیبر زیاد عبارتند از:
حبوبات، مانند نخود فرنگی، عدس، لوبیا سیاه، لوبیا لیما و لوبیا پخته شده.
دانه های کامل مانند جو، ترشی سبوس، بلغور جو دوسر و برنج قهوه ای
سبزیجات مانند آرتیشوک، نخود سبز، کلم بروکلی و جوانه های بروکسل
میوه ها مانند تمشک، گلابی، سیب و موز
غذاهای با فیبر زیاد
عدس، پخته شده، 1/2 فنجان = 8 گرم فیبر
لوبیا لیما، 1/2 فنجان = 7 گرم فیبر
لوبیای ناوی / کلیوی، 1/2 فنجان = 6 گرم فیبر
نخود Pigeon، پخته شده، 1/2 فنجان = 6 گرم فیبر
سبوس گندم، 1/4 فنجان = 6 گرم فیبر
گلابی، 1 عدد بزرگ، تازه، = 5 گرم فیبر
سیب، 1 متوسط تازه = 4 گرم فیبر
بلوبری، تازه، 1 فنجان = 4 گرم فیبر
توت فرنگی، تازه، 1 فنجان = 4 گرم فیبر
انجیر، پخته شده، 1/2 فنجان = 4 گرم فیبر
نخود سبز، پخته شده، 1/2 فنجان = 4 گرم فیبر
هویج، پخته شده، 1/2 فنجان = 3 گرم فیبر
جوانه بروسل، پخته شده، 1/2 فنجان = 3 گرم فیبر
اسفناج، پخته شده، 1/2 فنجان = 3 گرم فیبر
کدو زمستانی، پخته شده، 1/2 فنجان = 3 گرم فیبر
موز تازه، 1 متوسط = 3 گرم فیبر
پرتغال، تازه، 1 متوسط = 3 گرم فیبر
نان چند تکه، 1 تکه = 2 گرم فیبر
توجه: بالاترین در فیبر محلول است
کرم موضعی و پماد – داروهای بدون نسخه (OTC) کرم یا شیاف، حاوی هیدروکورتیزون، در دسترس هستند همچنین پدهای حاوی هازل و یا یک عامل موضعی خفیف وجود دارد.
بسته های یخ - استفاده از این در منطقه آسیب دیده ممکن است به کاهش تورم کمک کند.
استفاده از آب گرم – یک وسیله که بر روی توالت فرنگی قرار می گیرد. برخی از داروخانه ها آنها را می فروشند. اب گرم در ان ریخته و روی ان بنشینید این ممکن است علائم سوزش یا خارش را کاهش دهد. آب باید گرم باشد. خود گرما برای منطقه آسیب دیده شما بسیار آرامش بخش است. برای نتیجه بهتر می توانید سایر عوامل آرام بخش مانند هازل، بابونه و روغن چای را اضافه کنید.
حدود 15 تا 20 دقیقه پس از هر حرکت روده، خود را در آب گرم بشویید این فرایند به شما کمک زیادی می کند. این روند را به طور منظم برای کاهش مشکل هموروئید ادامه دهید.
داروهای ضد درد - بعضی از داروهای ضد درد، مانند آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن (تیلنول) ممکن است درد و ناراحتی را کاهش دهند.
هنگامی که شما مبتلا به یبوست هستید، برخی از مکملهای فیبری، به ویژه کپسولهای پسیلیوم، به شما کمک می کنند که به طور مرتب از بروز درد پس از هموروئید جلوگیری شود. بعضی از ملین ها با تحریک انقباض روده کار می کنند تا محتویات را حرکت دهند. این ممکن است باعث فشار خون هموروئید شود و علائم ایجاد کند. "برای جلوگیری از هموروئید یا درمان هموروئیدی که فعال هستند کوسین، مسهل های اسمزی را پیشنهاد می دهد که به سادگی میزان آب در روده را افزایش می دهند و یبوست را کاهش می دهند.

داروهای هموروئید

بیشتر داروهای هموروئید OTC هستند آنها شامل پماد، پد یا شیاف می باشند. چنین مواد فعال مانند هیدروکورتیزون و هازل برای از بین بردن خارش و درد شناخته شده است. اگر این داروها بعد از یک هفته درمان بی اثر باشند باید با پزشک خود مشورت کنید.

گزینه های درمان غیر جراحی

شایعترین نوع روش حذف غیر جراحی هموروئید تکنیک حذف با بستن باند لاستیکی است. این یک روش برای هموروئید داخلی است جایی که یک گروه الاستیک بر پایه خونریزی قرار می گیرد تا جریان خون را قطع کند. هموروئید کوچک می شود.
روش دیگر اسکلروتراپی است جایی که یک محلول به یک هموروئید داخلی تزریق می شود اسکار تولید می کند که خون را به هموروئید قطع می کند.
فتوکوآگولاتور مادون قرمز و الکتروکواگولاسیون دو گزینه دیگر هستند.

گزینه های جراحی

جراحی ممکن است شامل هموروئیدکتومی (از بین بردن کامل هموروئید) یا جایی که یک هموروئید پرولاپس به محل خود بر می گردد. این روش ها تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و اکثر بیماران می توانند در همان روز بعد از جراحی به خانه بروند.

ترومبکتومی بواسیر خارجی

اگر یک لخته خون دردناک (ترومبوز) در یک بواسیر خارجی ایجاد شده باشد پزشک می تواند بواسیر را برطرف کند که می تواند تسکین سریع را ایجاد کند. این روش که با بی حسی موضعی انجام می شود در صورتی که در طی 72 ساعت پس از ایجاد لخته انجام شود بسیار موثر است.
روشهای حداقل تهاجمی
بستن بند لاستیکی بواسیر
برای خونریزی مداوم یا بواسیر دردناک، پزشک ممکن است یکی دیگر از روش های کم تهاجم موجود را توصیه کند. این درمان ها را می توان در مطب پزشک یا سایر موارد سرپایی انجام داد و معمولاً نیازی به بیهوشی ندارد.
بستن باند لاستیکی. پزشک شما یک یا دو نوار لاستیکی کوچک را در اطراف قاعده بواسیر داخلی قرار می دهد تا گردش خون آن را قطع کند. در طی یک هفته بواسیر خشک می شود و می افتد.
نوار بواسیر می تواند ناراحت کننده باشد و باعث خونریزی شود که ممکن است دو تا چهار روز پس از عمل شروع شود اما به ندرت شدید است. گاهی اوقات ممکن است عوارض جدی تری ایجاد شود.
تزریق (اسکلروتراپی). پزشک شما یک محلول شیمیایی به داخل بافت بواسیر تزریق می کند تا آن را کوچک کند. در حالی که تزریق درد کمی دارد یا هیچ دردی ایجاد نمی کند اما ممکن است از بستن بند لاستیکی اثر کمتری داشته باشد.
انعقاد (مادون قرمز، لیزر یا دو قطبی). در روش های انعقادی از نور یا گرمای لیزر یا مادون قرمز استفاده می شود. آنها سبب سفت و چروکیده شدن هموروئید کوچک خونریزی دهنده داخلی می شوند. انعقاد عوارض جانبی کمی دارد و معمولاً ناراحتی کمی ایجاد می کند.

روشهای جراحی

فقط درصد کمی از افراد مبتلا به بواسیر نیاز به جراحی دارند. با این حال، اگر سایر اقدامات موفقیت آمیز نبوده و یا بواسیر بزرگی دارید ممکن است پزشک یکی از موارد زیر را توصیه کند:
برداشتن بواسیر (هموروئیدکتومی). با انتخاب یکی از تکنیک های مختلف، جراح شما بافت بیش از حد را که باعث خونریزی می شود از بین می برد. جراحی را می توان با بی حسی موضعی همراه با آرام بخشی، بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.
هموروئیدکتومی موثرترین و کاملترین روش برای درمان بواسیر شدید یا عود کننده است. عوارض آن می تواند شامل اشکال موقتی در تخلیه مثانه شما باشد که منجر به عفونت ادراری می شود. این عارضه عمدتا پس از بی حسی نخاعی رخ می دهد.
اکثر افراد پس از انجام این عمل مقداری درد دارند که می توانند از مسکن استفاده کند خیساندن در حمام گرم نیز ممکن است کمک کند.
منگنه بواسیر. این روش که منگنه هموروئیدوپکسی خوانده می شود جریان خون در بافت بواسیر را مسدود می کند. این معمولاً فقط برای بواسیر داخلی استفاده می شود.
استپلینگ به طور کلی درد کمتری نسبت به بواسیر دارد و امکان بازگشت زودتر به فعالیت های منظم را فراهم می کند. در مقایسه با هموروئیدکتومی، استاپلینگ با خطر بیشتری برای عود و افتادگی رکتوم همراه است که در آن بخشی از راست روده از مقعد بیرون می زند.
عوارض نیز می تواند شامل خونریزی، احتباس ادرار و درد و همچنین به ندرت عفونت خون تهدید کننده زندگی (سپسیس) باشد. با پزشک خود در مورد بهترین گزینه برای شما صحبت کنید.

جلوگیری از هموروئید

اگر مدفوع بیمار همیشه نرم باشد احتمال ایجاد هموروئید بسیار کاهش می یابد. خطر هموروئیدها را می توان به روش های زیر کاهش داد:
تغذیه – با خوردن مقدار زیادی مواد غذایی حاوی فیبر، مانند میوه ها و سبزیجات و همچنین دانه های کامل، سبب مدفوع تقریباً همیشه نرم می شود. به طور مشابه، نوشیدن مقدار زیادی مایعات کمک می کند تا مدفوع را نرم نگه دارد (این شامل الکل نیست). مصرف بیش از حد مکمل های ضد فیبر نیز باعث یبوست می شود.
تنش - هنگام استفاده از توالت، سعی کنید فشار نیاورید این باعث ایجاد فشار در ورید های پایین رکتوم می شود.
زمانی که نیاز به اجابت مزاج دارید بروید - نباید صبر کنید اگر به توالت نروید مدفوع خشک تر می شود.
فعالیت بدنی - نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی باعث فشار روی رگ ها می شود. فعالیت فیزیکی نیز از طریق روده عبور می کند بنابراین حرکات روده بیشتر منظم است.
از دست دادن وزن بدن - داشتن اضافه وزن به طور قابل توجهی خطر مبتلا شدن به هموروئید را افزایش می دهد

پیش آگهی هموروئید و عوارض

به طور کلی، هموروئید با موفقیت و بدون عوارض درمان می شود به خصوص اگر درمان زودتر شروع شود. اگر چه نادر، عوارض زیر ممکن است رخ دهد:
هموروئید strangulated - اگر خون رسانی قطع شود ممکن است دچار زخم شود. این می تواند باعث درد شدید شود.
کم خونی - اگر میزان خونریزی مزمن ناشی از هموروئید ها معنی دار باشد آنمی (گلبول های قرمز خون ناکافی) می تواند رخ دهد.
لخته های خون - گاهی اوقات رگهای خونی می تواند انسداد یابد و ترومبوز (لخته شدن) را ایجاد کند که می تواند دردناک باشد. این ناحیه متورم خواهد شد.

چه موقع در داشتن هموروئید باید به دکتر مراجعه نمایید

اگر شما هر نوع خونریزی مقعدی را تجربه می کنید
اگر هموروئید باعث درد و یا ناراحتی شما شود
اگر مشکلات علی رغم تلاش برای کرم های ضد خونريزي و يا ساير داروها وجود داشته باشد.
اگر دفع مدفوعی دارید که به رنگ نارنجی رنگ یا رنگی به نظر می رسد نشانه ای از خونریزی است.
اگر مقدار زیادی خونریزی رکتال را تجربه کنید که با سرگیجه یا ضعف همراه است مطمئن باشید که فورا به مراقبت اورژانسی نیاز دارید.
توجه: هموروئید می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، اما نباید هراس انگیز باشد

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search