پزشکی

10 نشانه سرطان (علائم عمومی و خاص)

نشانه های سرطانسرطان دومین علت مرگ و میر در ایالات متحده است و تنها کمی بعد از بیماری های قلبی است. بیش از 1.5 میلیون آمریکایی با سرطان تشخیص داده می شوند و نزدیک به 600 هزار آمریکایی از سرطان می میرند.

به طور کلی، 4 نفر از 10 بزرگسالان در ایالات متحده، در برخی موارد در طول زندگی خود، سرطان را تشخیص خواهند داد. تشخیص زود هنگام کلید موفقیت درمان سرطان است. دانستن علائم و نشانه های سرطان می تواند تا حد زیادی به تشخیص سرطان کمک کند تا تشخیص سرطان به تاخیر نیافتد.

علائم عمومی و خاص سرطان

علائم و نشانه های سرطان را می توان به عنوان علائم عمومی یا غیر اختصاصی و یا موضعی یا خاص طبقه بندی کرد. مهم است که درک کنیم که تمام این علائم و نشانه ها می تواند به علت بسیاری از شرایط دیگر باشد. بنابراین، هنگامی که این علائم و نشانه ها بوجود می آیند سرطان نباید تنها تشخیص باشد.
جنرالیزه: (اغلب عمومی نامیده می شود) اشاره به نشانه ها و علائمی است که می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد و یا ممکن است از یک منطقه خاصی از بدن (غیر اختصاصی) جدا شده باشد به عنوان مثال، خستگی را نمی توان به یک بخش خاص از بدن نسبت داد و با انواع مختلف سرطان رخ می دهد.
موضعی: اشاره به نشانه ها و علائمی است که از منطقه خاص از بدن جدا شده و یا نشان دهنده یک مشکل با یک ارگان خاص است. به همین دلیل نیز به عنوان علائم و نشانه های خاص شناخته می شود. به عنوان مثال، خون در مدفوع ممکن است نشانه ای از سرطان کولورکتال باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم عمومی و نشانه های سرطان

این علائم و نشانه های کلی در بسیاری از بیماری ها رایج است. این شامل شرایطی است که با رشد غیرطبیعی مانند سرطان مرتبط نیست. بنابراین سرطان را نمی توان بر اساس این نشانه ها و علائم عمومی تشخیص داد و توصیه های پزشکی ضروری است.

خستگی و ضعف

این دو، علایم مشترک سرطان هستند که غیر اختصاصی هستند. خستگی در بسیاری از انواع سرطان ها و بیشتر در انواع خاصی دیده می شود. دلیل خستگی همیشه مشخص نیست. گاهی اوقات ممکن است به علت آنمی کمبود آهن باشد که ممکن است به علت خونریزی از تومور بدخیم رخ دهد.
ضعف ممکن است به دلایل مشابه بوجود آید اما همچنین می تواند مربوط به تومور موثر بر اعصاب، عضلات و یا هورمون ها باشد. در حالی که خستگی ممکن است در مراحل اولیه سرطان ظاهر شود و ضعف تا حدودی همراه آن باشد ضعف معمولاً در مراحل پیشرفته سرطان یک نشانه برجسته است.

تب و عرق شبانه

تب و عرق در شب نیز ممکن است در برخی از انواع سرطان رخ دهد. همانند خستگی و ضعف، ممکن است تب به دلایل مختلف رخ دهد. ممکن است به این دلیل باشد که سیستم ایمنی بدن به سرطان واکنش نشان می دهد مواد ترشح شده توسط تومور یا سلول های سرطانی انرژی بیش از حد تولید می کند.
عرق شب، عرق بیش از حد است که در طول خواب رخ می دهد. این علامت عمومی نیست بلکه باید به عنوان علامت سرطان در نظر گرفته شود. تب و حتی عرق شبانه ممکن است نشانه ای از سرطان هایی مانند لنفوم یا لوسمی باشد. با این حال، عفونت ها و بیماری های خود ایمنی باید به عنوان علل احتمالی رد شوند.

کاهش وزن غیرمتمرکز

کاهش وزن غیر عمدی در سرطان یکی دیگر از موارد معمول است. این احتمال بیشتر در نوع خاصی از سرطان وجود دارد. کاهش وزن ناخواسته به کاهش وزن بدون تغییر قابل توجه در رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی اشاره دارد. با این حال، نوسانات وزن بدن غیر معمول نیست. بنابراین از دست دادن وزن ناخواسته نباید به تنهایی در نظر گرفته شود و همچنین میزان کاهش وزن و همچنین طول مدت آن نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

علائم و نشانه های خاص سرطان

علائم و نشانه های خاصی وجود دارد که ممکن است بسته به نوع و مکان سرطان ایجاد شود. به غیر از سرطان های خاص جنسیتی مانند سرطان تخمدان، پستان و پروستات، علائم و نشانه های زیر ممکن است به شایع ترین سرطان های دیده شده در ایالات متحده در مردان و زنان اعمال شود.

سرفه مداوم

دلایل متعددی برای سرفه مداوم وجود دارد اما سیگاریها به ویژه باید به سرطان ریه توجه داشته باشند. این می تواند در افراد غیر سیگاری هم اتفاق بیافتد اما افراد سیگاری بیشتر در معرض هستند. علائم نگرانی دیگر شامل خلط خونین، تنگی نفس و صداهای تنفس غیر طبیعی مانند خس خس که ممکن است همراه با یک سرفه مداوم باشد. این علائم همچنین ممکن است با تعداد زیادی از عفونت های ریه (پنومونی) رخ دهد.

خونریزی از رکتوم

خون در مدفوع یا خونریزی هنگام پاک کردن بعد از یک حرکت روده ممکن است نشانه ای از خونریزی کولون، رکتوم و یا مقعد باشد. دلایل بسیاری برای این نوع خونریزی وجود دارد مانند هموروئید که یک بیماری رایج است اما یک بیماری جدی نیست. با این حال، خونریزی می تواند نشانه ای از سرطان کولورکتال باشد. این باید در نظر گرفته شود زمانی که علائم و نشانه های دیگر مانند تغییر در عادت روده، تنسموس (مداوم خواستار عبور مدفوع) و درد پایین شکم وجود دارد.

خون در ادرار

وجود خون در ادرار (هماچوری) اغلب با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست. این اغلب میکروسکوپی است و تنها با آزمایش های تشخیصی مانند آزمایش سنجش ادرار تشخیص داده می شود. با این حال، زمانی که خونریزی از دستگاه ادراری بیشتر است ممکن است منجر به تغییر رنگ ادرار شود. با خونریزی شدید، ادرار ممکن است قرمز رنگ باشد. این ممکن است نشانه ای از سرطان مثانه یا سرطان کلیه باشد. علائم و نشانه های دیگر عبارت از ادرار مکرر، درد هنگام ادرار، درد لگن و پشت می باشد.

عوارض غیرطبیعی روی پوست

تعدادی از لکه های مختلف پوست می تواند منجر به نگرانی در مورد احتمال ملانوم باشد. اغلب اوقات یک خال سیاه غیر طبیعی طبقه بندی می شود اما ممکن است همیشه واضح نباشد. مراقب علامت جدید، لکه ها یا خال سیاه نامنظم و با مرزهای نامتعادل و رنگ متنوع و بیش از 1/4 اینچ (قطر 6 میلی متر) با تغییر مداوم در اندازه، شکل و رنگ باشید.

گره های لنفاوی بزرگ

گره های لنفاوی ممکن است به دلایل مختلف متورم شوند و اغلب نشانه ای از عفونت هستند. با این حال، گره های لنفاوی متورم در گردن، زیر بغل یا کشاله ران می توانند نشانه ای از سرطان های خاص مانند لنفوم غیر هوچکین باشند. تورم معمولاً بدون درد است و ممکن است علائم دیگری همچون سینه و یا درد شکمی، تب، عرق شبانه، خستگی و کاهش وزن ناخواسته وجود داشته باشد.

مقاله های مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (4)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. احسان

سلام.همسر بنده در بعضی مواقع،ناگهان دچار افت شدید فشار،و گودی و سیاهی دور چشم،و پرده ای جلوی یکی از چشمانش و تاری دید و حساسیت به نور شدید پیدا میکنه.
این حالت در طول ماه یک یا دو بار تکرار میشه.وبیشتر مواقع نزدیک به عادت ماهانه پیش میاد.پیش...

سلام.همسر بنده در بعضی مواقع،ناگهان دچار افت شدید فشار،و گودی و سیاهی دور چشم،و پرده ای جلوی یکی از چشمانش و تاری دید و حساسیت به نور شدید پیدا میکنه.
این حالت در طول ماه یک یا دو بار تکرار میشه.وبیشتر مواقع نزدیک به عادت ماهانه پیش میاد.پیش پزشک و چشم پزشک رفتیم.ولی هنوز درمان کامل صورت نگرفته و هرزگاهی این اتفاق می افته.ممنون میشم بتونید بنده را راهنمائی کنید..

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. اشرف حیدری

سلام من به مدت یک ماه است تب دارم و سرفه میکنم. با یک سرماخوردگی و گلودرد شروع شد. همون روزهای اول دچار تورم شدید گلو شدم. پزشک تشخیص آلرژی داد و دو تا کورتن زدم. التهاب گلوم خوب شد اما تب مداوم و سرفه گاهگاهی همچنان ادامه داره. هیچ تغییر خاص...

سلام من به مدت یک ماه است تب دارم و سرفه میکنم. با یک سرماخوردگی و گلودرد شروع شد. همون روزهای اول دچار تورم شدید گلو شدم. پزشک تشخیص آلرژی داد و دو تا کورتن زدم. التهاب گلوم خوب شد اما تب مداوم و سرفه گاهگاهی همچنان ادامه داره. هیچ تغییر خاص دیگه ای ندارم در هیچ قسمت از بدن. کاهش وزن و تورم و درد هم ندارم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    اشرف حیدری
  1. 5 / 5

با سلام شما باید از نظر عفونت ریه و سینوس ها بررسی شوید نزد پزشک بروید تا معاینه بالینی انجام شود

  پیوست ها
 

  1. علی حبشی

باسلام و احترام
خواستم بدینوسیله از راهنمایی ها و اطلاعاتی که در اختیار میگذارید تشکر کنم امیدوارم در پناه خداوند منان سلامت باشید.

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search