پزشکی

خونریزی واژینال در یک کودک

خونریزی واژینال در یک دختر یا نوزاد ممکن است موجب نگرانی باشد و امروزه اغلب سوالاتی در مورد سوء استفاده جنسی مطرح می شود با این حال چند شرایط وجود دارد که خونریزی غیرطبیعی واژن ممکن است بی ضرر باشد یا می تواند به بیماری های جدی پزشکی مربوط باشد که با سوء استفاده جنسی مرتبط نیست.


با توجه به شیوع سوء استفاده جنسی از کودکان جوان، هر نشانه ای از تروما با خونریزی واژینال یا بدون آن و اغلب همراه با تغییرات شخصیتی باید مورد بررسی قرار گیرد یک پزشک برای دلایل سوء استفاده جنسی هر گونه آسیب احتمالی را تأیید یا حذف می کند سپس در صورتی که علائم سوء استفاده وجود ندارد سایر علل خونریزی واژینال مطرح می شود.

علل خونريزی غير طبيعي واژن در كودكان

نوزاد - کودک و کودک نو پا
برخی از علل خونریزی غیرطبیعی واژن در نوزادان عبارتند از:
هورمون ها. خونریزی واژنی در نوزاد، معمولاً در طول 2 هفته اول زندگی، ممکن است به عنوان یک نتیجه از هورمون های مادر رخ دهد این هورمونهای انتقالی از مادر ممکن است تا زمانی که در بدن نوزاد متابولیزه شده و از بدن خارج شوند اثر باقی مانده در بدن کودک داشته باشد خونریزی واژینال معمولاً تنها یک یا دو روز طول می کشند این پدیده در هفته های اولیه زندگی اتفاق می افتد و خود به خودی بدون عوارض حل می شود.
عفونت. مجرای ادرار زنان بسیار کوتاه تر از مردان است این باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری به خصوص از طریق میکروارگانیسم ها با مواد مدفوع می شود تعوض نادر پوشک، بهداشت ضعیف و "پاک کردن" نوزاد از پشت به جلو می تواند مواد مدفوع را به جلوی لگن منتقل کند که پس از آن ممکن است به عفونت های دستگاه ادراری (UTI) یا عفونت های واژن (مانند واژینوز باکتریایی) منجر شود خونریزی واژینال ممکن است واضح باشد اگر چه آن با لکه های "روشن" ارائه می شود و معمولاً با علائم دیگر مرتبط با یک عفونت همراه است.
دختران جوان، دختر بچه
برخی از علل خونریزی غیرطبیعی واژن در دختران جوان قبل از قاعدگی عبارتند از:
تروما و یا آسیب به واژن که یکی از شایع ترین علل خونریزی ناگهانی واژینال در کودکان است این ممکن است مربوط به سوء استفاده جنسی و یا آسیب خود به خودی باشد که ممکن است با اختلالات روانی یا عقب ماندگی ذهنی مرتبط باشد یا فقط به طور تصادفی و یا به عنوان یک نتیجه از کنجکاوی و تجربیات دوران کودکی رخ دهد وجود یک جسم خارجی در مهبل نیز امکان پذیر می باشد.
بلوغ زودرس یکی دیگر از علل احتمالی خونریزی غیرطبیعی واژن در دختران جوان است در حالی که شروع قاعدگی ممکن است در سن 10 سالگی شروع شود موارد بلوغ زودرس منجر به قاعدگی قبل از سن 10 سالگی می شود.
زگیل در واژن یا گردن رحم ممکن است منجر به خونریزی واژینال شود توسعه این زگیل ها ممکن است به عفونت ( HPV ویروس پاپیلومای انسانی ) مربوط باشد و می تواند به تماس مستقیم با آن نسبت به تماس جنسی مرتبط با بزرگسالان مبتلا به زگیل تناسلی باشد.
اورتروسیل یا پرولاپس مجرای دختران ممکن است به عنوان یک نقص مادرزادی نادر در کودکان ایجاد شود.
تومور در اندام های دستگاه تناسلی که در کودکان معمول نیست.
عفونت های دستگاه ادراری (UTI) یک رخداد رایج است که می تواند دختران جوان را تحت تاثیر قرار دهد گرچه اغلب در دختران و بزرگسالان نوجوان رخ می دهد لکه های واژن ممکن است با ترشحات و نشانه های دیگر عفونت همراه باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (11)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 5 رای

 1. یگانه

سلام.دخترم ۲سال ۱۰ ماهشه.دیشب دخترم یبوست داشت امروز دستشویی رفت از جلو خون کدر ازش اومد.فشارم بهش میاد.نمیدونم چیکار کنم .

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    یگانه
 1. 5 / 5

سلام، اینکه خون از جلوی کودکتان دیده شده می‌تواند نگران‌کننده باشد و مهم است که جدی گرفته شود. اولین و مهم‌ترین قدم این است که هر چه سریع‌تر به یک پزشک مراجعه کنید.
یبوست شدید گاهی اوقات می‌تواند باعث فشار و آسیب به ناحیه پرینه (ناحیه بین ولو و...

سلام، اینکه خون از جلوی کودکتان دیده شده می‌تواند نگران‌کننده باشد و مهم است که جدی گرفته شود. اولین و مهم‌ترین قدم این است که هر چه سریع‌تر به یک پزشک مراجعه کنید.
یبوست شدید گاهی اوقات می‌تواند باعث فشار و آسیب به ناحیه پرینه (ناحیه بین ولو و مقعد) شود و در موارد نادر، ممکن است باعث خونریزی شود. با این حال، خونریزی از واژن در سنین پایین نیازمند ارزیابی دقیق توسط متخصص اطفال است تا هرگونه علت جدی شناسایی و درمان مناسب انجام شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. نیلوفر

دختر ۴ ساله ام از دستشویی که اومد دستمال کاغذی لکه خون بهش بود
داخل واکنش هم خون بود دلیلش چی میتونه باشه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نیلوفر
 1. 5 / 5

سلام اگر از پشت باشد احتمال فیشر انال وجود دارد

  پیوست ها
 

 1. شانا

سلام دختر 3 ساله من اندازه یک قطره خونریزی داشته از واژن خیلی نگران هستم علتش چی میتونه باشه ممنونم

  پیوست ها
 

 1. فرزانه

سلام دختری ۹ ساله بعد یه ترس ک گریه یهو دیده ترسیده خونریزی داشته آیا علت چی میتونه باشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرزانه
 1. 5 / 5

سلام احتمال شروع عادت ماهیانه وجود دارد نزد پزشک بروید تا داروی مناسب برایش نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. انسیه

سلام دخترمن امروز در لباس زیرش خون دیدم سریع بردم دکتر زنان گفت مشکل خارجی ندلره سونو داد اون هم مشکلی نداشت ولی دو هفته دیگه وقت دکترش هست و خیلی نگرانم پس علتش چیست

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    انسیه
 1. 5 / 5

خونریزی دستگاه تناسلی شکایتی شایع در جمعیت کودکان است. یافتن اطلاعات در مورد این بیماری دشوار است زیرا بیشتر موارد به دلیل سرپایی مورد مراقبت قرار می گیرند و آمار در دسترس نیست. اگرچه بیشتر موارد جدی نیستند اما معمولاً باعث اضطراب والدین می شوند...

خونریزی دستگاه تناسلی شکایتی شایع در جمعیت کودکان است. یافتن اطلاعات در مورد این بیماری دشوار است زیرا بیشتر موارد به دلیل سرپایی مورد مراقبت قرار می گیرند و آمار در دسترس نیست. اگرچه بیشتر موارد جدی نیستند اما معمولاً باعث اضطراب والدین می شوند و ارزیابی سریع توصیه می شود
سؤالهای مهمی که باید در تاریخچه او بپرسید
آیا سابقه تروما وجود داشته است؟
آیا نشانه ای از سوءاستفاده جنسی وجود دارد؟
آیا ترشح، بوی ناخوشایند یا دیسوریا وجود داشته است؟
آیا کودک در تمام مدت ناحیه تناسلی خود را گرفته یا خراشانده است؟
آیا کودک هیچ دارویی مصرف نمی کند یا از حمام حباب استفاده می کند؟
آیا علائم یا نشانه های بلوغ زودرس وجود دارد؟
علل خونریزی واژن
تروما - آسیب دیدگی و سقوط از دوچرخه معمولی است. تروما وولوار به دلیل وجود عروق زیاد و سست شدن بافت زیر جلدی ناحیه و همچنین عدم وجود پدهای چربی لابیا می تواند باعث خونریزی قابل توجهی شود که از ناحیه وولوار زنان بزرگسال محافظت می کند. میزان آسیب دیدگی را می توان با بازرسی از ناحیه ولوووژینال مشخص کرد. آسیب های ناخواسته ناحیه معمولاً سطحی است و بخش قدامی دستگاه تناسلی را شامل می شود (برجستگی شرمگاهی، کاپوت كلیتورال و لابیا مینور قدامی یا جانبی به پرده بكار رفته). صدمه به پرده بکارت کمتر دیده می شود و باید نگرانی در مورد سوء استفاده احتمالی را ایجاد کند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه صدمه نافذی وجود ندارد که برای ترمیم احتمالی نیاز به مراجعه به متخصص زنان یا جراح کودکان باشد.
سوءاستفاده جنسی: ممکن است همراه با تاریخ مبهم یا متناقض یا گذشت زمان نامناسب قبل از ارزیابی کودک وجود داشته باشد. معاینه جسمی ممکن است یافته های سوءاستفاده را نشان دهد مانند اشک در پرده بکارت یا فورشت خلفی. با این حال، توجه به این نکته مهم است که اکثر قربانیان سوء استفاده جنسی در معاینه جسمی ناهنجاری نشان نمی دهند.
خارش - خراشیدن ممکن است به شکستن پوست منجر شود و خونریزی ایجاد کند. علل آن شامل کرمک، درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی، لباس زیر تنگ، لباس حمام مرطوب و نیش می باشد.
جسم خارجی- رایج ترین جسم خارجی در کانال واژن، دستمال توالت است. اکثر اشیاء را می توان بعد از استفاده از ماده بی حسی موضعی مانند ژله زایلوکائین به داخل روده با استفاده از یک سواب یا با آبیاری گرم در مطب جدا کرد. اگر جسم خارجی بزرگ باشد یا با آبیاری از بین نرود ممکن است ابزار مخصوص و آرام بخش یا بیهوشی لازم باشد. اجسام خارجی اغلب (اما نه همیشه) در ارتباط با مواد متعفن تخلیه که پس از حذف ناپدید می شوند می باشد. در صورت وجود WBCs در ادرار اما کشت منفی ادرار به جسم خارجی مشکوک شوید.
Vulvovaginitis- بافت فرج از دختران قبل از بلوغ hypoestrogenic و آتروفیک است و سبب افزایش حساسیت به عفونت و التهاب می شود.
همانژیوما- در صورت وجود همانژیوم در سایر قسمت های بدن ممکن است مشکوک باشد
تومور- پولیپ های خوش خیم ممکن است از واژن بیرون زده و باعث خونریزی شوند. بدخیمی های نادر مربوط به خونریزی وجود دارد از جمله سارکوم بوتیروئیدها (نوعی رابدومیوسارکوم جنینی که ممکن است در واژن دختران زیر 8 سال رخ دهد). دختران مادرانی که DES مصرف کرده اند در معرض خطر ابتلا به سرطان واژن یا گردن رحم هستند که ممکن است همراه با خونریزی باشد. شواهدی از این بدخیمی های نادر ممکن است گاهی توسط آزمایشات غیر تهاجمی (مانند سی تی اسکن) یافت شود یا ممکن است به تکنیک های پیچیده تری مانند معاینه واژن تحت بیهوشی، واژینوسکوپی و سیستوسکوپی احتیاج داشته باشد.
خونریزی رکتال - ممکن است با خونریزی واژن اشتباه گرفته شود. شقاق مقعد اغلب توسط والدین تشخیص داده نمی شود و ممکن است وجود خون روی پوشک گیج کننده باشد.
پرولاپس مجرای ادرار - مشخص شده توسط یک وارونگی دایره ای مخاط در انتهای دیستال مجرای ادرار که ممکن است به عنوان خونریزی واژینال، دیسوریا و یا مشکل در هنگام دفع ادرار باشد.
کریستال های ادرار - ممکن است این بلورهای ادرار با خونریزی از مهبل اشتباه گرفته شوند. پوشک صورتی به نظر می رسد.
بلوغ زودرس - با بلوغ زودرس، قبل از خونریزی واژینال، جهش رشد، سن استخوانی پیشرفته، آغاز رشد پستان در هنگام بلوغ و پیدایش موهای عانه در بلوغ وجود خواهد داشت. بلوغ زودرس (ایدیوپاتیک) به دلیل فعال شدن زود هنگام محور هیپوتالاموس – هیپوفیز - گنادال است. ملاحظات مهم شامل سازش احتمالی قد بزرگسالان به دلیل بسته شدن زودرس صفحات اپی فیزال و پیامدهای اجتماعی احتمالی در توسعه خصوصیات جنسی ثانویه در سنین بسیار جوان است.
پیش از بلوغ منارک - پس از ارزیابی دقیق از جمله سونوگرافی، معاینه تحت بیهوشی و بررسی آزمایشگاهی، هیچ ناهنجاری مشاهده نمی شود. برخلاف بلوغ زودرس، سایر خصوصیات بلوغ در کنار خونریزی زودرس وجود ندارد. این کودکان به بلوغ عادی می روند.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حسنا

سلام وقتتون بخیر.دختر پنج ساله من امروز خودش رو به روی چهارپایه پلاستیکی می انداخت. طوری که می گفت دلم آروم می شود.. ساعتی بعد روی لباس زیری خود (شورت) خون مشاهده کرد... من پارگی خاصی ندیدم... میشه بفرمایید خون چی بوده روی لباس زیرین... احتمال...

سلام وقتتون بخیر.دختر پنج ساله من امروز خودش رو به روی چهارپایه پلاستیکی می انداخت. طوری که می گفت دلم آروم می شود.. ساعتی بعد روی لباس زیری خود (شورت) خون مشاهده کرد... من پارگی خاصی ندیدم... میشه بفرمایید خون چی بوده روی لباس زیرین... احتمال داره براثر فشاری که امروز به خودش وارد کرده پرده بکارت پاره شده باشه...خیلی نگرانم که نکنه مریضی خاصی باشد.... باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسنا
 1. 4.5 / 5

سلام نزد پزشک زنان بروید تا معاینه انجام شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search