پزشکی

بیماریهای سگ

انتخاب نوع سگدر سال های اخیر پیشرفت آنفلوانزای خوکی، آنفولانزای مرغی و سایر بیماری های حیوانی نشان داده است که این مشکل چقدر جدی است. افرادی هستند که سگ‌ها را در خانه‌های خود نگه می‌دارند و از بیماریهای منتقله از سگ اطلاع کافی ندارند لذا این مقاله برای آگاهی بیشتر از بیماری های عفونی معمول ارایه می شود تا افراد با اطلاع کافی از خود محافظت کنند.

 

کرم قلابدار (Zoonotic) (Ancylostoma caninum، Ancylostoma braziliense، Uncinaria stenocephala)

کرم قلابدار سگ می توانند از طریق تماس با خاک آلوده یا شن و ماسه پخش شوند. سگ ها همچنین می توانند توسط کرم های قلابدار آلوده شوند به طور تصادفی انگل را از محیط زیست و یا از طریق شیر یا آغوز مادرش دریافت می کنند. توله سگ های جوان اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند و ممکن است مدفوع تیره، خونریزی و کم خونی داشته باشند. عفونت شدید در برخی از توله سگ ها می تواند منجر به مرگ شود.
مردم هنگام کوهنوردی پابرهنه، زانو زدن یا نشستن روی زمین آلوده به مدفوع حیوانات آلوده، با کرم های سگ آلوده می شوند. لاروهای کرم لانه زنبوری به لایه های بالای پوست وارد می شوند و خارش واکنشی به نام لارو مهاجر پوستی ایجاد می کنند. یک خط قرمز رنگی ممکن است به نظر برسد که لاروها در زیر پوست مهاجرت کرده اند. علائم معمولا بدون درمان در 6 تا 6 هفته درمان می شوند

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سرماخوردگی و آنفلوآنزا

در حالی که انسان ها و حیوانات هر دو قادر به ایجاد علائم هستند که معمولا با سرماخوردگی مرتبط هستند خبر خوب این است که احتمال انتقال یک بیماری به یک سگ بسیار کم است. Coates می گوید: "تقریبا در هر مورد، ویروس هایی که علائم سرماخوردگی در افراد و سگ ها را ایجاد می کنند، گونه ای خاص هستند". سرماخوردگی در هر دو سگ و افراد به طور خودجوش حل می شوند اما اگر نشانه های سرماخوردگی سگ بدتر می شوند یا ناتوان کننده می شوند بهتر است به (دامپزشک) برود.
تا آنجا که انتقال می یابد، همین امر لزوما نمی تواند برای آنفلوانزا بیان شود. در حالی که اکثر جامعه پزشکی معتقدند که آنفلوانزا از انسان به حیوان منتقل نمی شود موارد اخیر نشان داده است که طبیعت قابل انطباق آنفلوآنزا به خوبی می تواند به این معنی باشد که برخی از سویه ها واقعا می توانند از انسان ها به سایر حیوانات، از جمله سگ ها منتقل شوند.

اوریون

اوریون یک بیماری ویروسی بسیار مسری در افراد است. علائم اولیه فیزیکی این بیماری عبارتند از: آرامش، درد عضلانی، سردرد و تب و معمولا با تورم دردناک غدد بزاق پاروتید همراه است که در دو طرف صورت قرار دارد. در حالی که اغلب در ارتباط با کودکان، اپیلاسیون می تواند در هر سنی اعتصاب کند. خبر خوب این است که اکثر موارد این بیماری را می توان از طریق واکسیناسیون جلوگیری کرد. افرادی با اوریون به طور معمول طی یک یا دو هفته بهبود می یابند اما در بعضی موارد ویروس می تواند عوارض جدی مانند کاهش شنوایی و التهاب لوزالمعده، بیضه ها، تخمدان ها و مغز و غشاهای پوششی آن می شود.
دکتر جنیفر کواتز مشاور دامپزشکی با نام PetMD می گوید: "اگرچه نادر است سگ می تواند پس از قرار گرفتن در معرض ویروس امولسیون از یک فرد آلوده بیمار شود. او می گوید که علائم شامل تب، کمبود اشتها و تورم غدد بزاقی زیر گوش است. پس از غربالگری بزاق سگ خود، غربالگری خود را به احتمال زیاد به منظور جلوگیری از سایر شرایط شایع تر که باعث غشای بزاق نیز می شود انجام دهید. او همچنین می تواند یک نمونه از غدد آلوده را با استفاده از یک سوزن کوچک تهیه کند به طوری که بتوان آن را تجزیه و تحلیل کرد.
با توجه به Coates، اکثر سگ ها از یک عفونت اوریون در پنج تا ده روز بهبود می یابند. در حالی که هیچ درمان خاصی برای این بیماری در دسترس نیست، دامپزشک شما ممکن است درمان علائمی را توصیه کند تا سگ خود را در طول بهبودی حفظ کنید. در حالی که خطر ابتلا به عفونت اوریون از انسان به سگ پایین است بدیهی است که بهتر است حیوانات خانگی خود را دور از هر گونه اعضای خانواده آلوده نگه دارید.

بروسلوز

بروسلوز سگ یک عفونت بسیار مسری است که توسط باکتری Brucella canis ایجاد می شود.
سگ های آلوده معمولا عفونت سیستم تولید مثل یا عفونت وریدی را ایجاد می کنند. این بیماری باعث بروز مشکلات تولید مثل مانند ناباروری و سقط جنین می شود و علائم دیگری نیز وجود دارد. بروسلوز انسانی یا بیماری تب ناگهانی یا بیماری مداوم با انواع مختلفی از علائم است. در ساده ترین حالت، شروع آن همانند بیماری آنفلوآنزا است که تب را به 101 تا 103 درجه فارنهایت می رساند. درد کمر و پشت به طور غیر معمول شدید است اما عرق کردن و خستگی علائم رایج است. اگر بیماری درمان نشود علائم ممکن است 2 تا 4 هفته ادامه یابد. عود واقعی ممکن است ماه ها پس از درمان در ظاهر موفقیت آمیز رخ دهد.

کوکسیدیوزیس

کوکسیدیوزیس یک عفونت انگلی است که اغلب شایعترین علت اسهال آبکی، مخاطی می باشد. اگر درمان نشود می تواند در طول زمان بر روی پوشش روده متمرکز شود. در اینجا اطلاعاتی در مورد این انگل پروتوزایی با فرمت آسان برای درک است.

مرض هاری

مرض هاری بیماری بسیار مسری و جدی ویروسی است که هیچ درمانی ندارد. یک بیماری نورولوژیک کشنده در حیوانات و افراد است این ویروس از طریق هوا و تماس مستقیم یا غیر مستقیم با یک حیوان آلوده (مانند تخت حیوان خانگی یا کاسه آب) گسترش می یابد. این بیماری ابتدا به لوزه ها و گره های لنفاوی سگ قبل از حمله به سیستم های تنفسی، دستگاه گوارش، دستگاه تناسلی و سیستم عصبی تاثیر می گذارد. درباره علائم و پیشگیری از این بیماری ویروسی در سگ ها و نحوه ارزیابی سلامت حیوان خانگی خود را بخوانید
سگ های آلوده ممکن است علائم مختلفی داشته باشند اما اغلب در آنها تغییر ناگهانی رفتاری و فلج پیشرفت می کنند. هاری با واکسیناسیون جلوگیری می شود.

اولین علائم در افراد ممکن است روزها تا ماه پس از قرار گرفتن در معرض ویروس هاری شامل ضعف عمومی، تب و سردرد هستند. در عرض چند روز علائم به سردرگمی، اضطراب، تغییرات رفتاری و دلیریوم پیشرفت می کنند. اگر شما توسط یک سگ یا دیگر حیوانات گاز گرفته شده و حس کنید که خطر ابتلا به هاری وجود دارد از ارائه دهنده خدمات درمانی خود مطلع شوید. هنگامی که علائم ظاهر می شود تقریبا همیشه برای درمان دیر می شود. ویروس هاری یک سیستم عصبی مرکزی را آلوده می کند و در نهایت باعث بیماری در مغز و مرگ می شود. علائم اولیه ابتلا به هاری در افراد شبیه به بسیاری از بیماری های دیگر، از جمله تب، سردرد و ضعف یا ناراحتی عمومی است. همانطور که بیماری پیشرفت می کند علائم خاصی ظاهر می شود و ممکن است شامل بی خوابی، اضطراب، سردرگمی، فلج جزئی یا پارشیال، تحریک، توهم، هیجان، افزایش میزان بزاق، مشکل بلع و هیدروفوبیا (ترس از آب) باشد. مرگ معمولا در عرض چند روز پس از شروع این علائم رخ می دهد.

Ehrlichiosis

ارلیشیوز یک بیماری ریکتزیایی است که همچنین به عنوان "بیماری سگ کشنده"، "تب خونریزی دهنده سگ کوچولو" و "pancytopenia سگ کوچولو گرمسیری" شناخته شده است. باکتری ها توسط تیک سگ قهوه ای و تیک ستاره ای تنها پخش می شوند. همچنین شما یک بررسی خوب در مورد گزینه های درمان و پیش آگهی دقیق همراه با این مقاله در مورد موجودات Rickettsial و به طور خاص گونه Ehrlichia را بررسی کنید.

ژیاردیا

یاد بگیرید چگونه سگ خود را از این پروتوزوای عامل اسهال حفاظت کنیم عفونت ژیاردیا، یکی از رایج ترین عفونت های آب در ایالات متحده است. به گفته دانیش، "ژیاردیا یک پروتئوزایی است که در سگ ها ظاهر می شود و می تواند در گربه ها و حتی حیوانات عجیب و غریب دیده شود. از طریق تماس با مدفوع و آب آلوده پخش می شود. علائم عبارتند از اسهال و کاهش وزن. ما آن را در بسیاری از فروشگاه های حیوان خانگی و سگ های پرورش یافته در شرایط آب و هوایی گرمتر مشاهده می کنیم.  
یک فرد می تواند ژیاردیا را از مدفوع سگ دریافت کند و این بیماری را می توان از انسان به سگ منتقل کرد گرچه یک سگ به احتمال زیاد از یک حیوان دیگر، به ویژه در یک فروشگاه حیوان خانگی یا سازنده تولوئن که در آن بسیاری از حیوانات نگهداری می شود، یک چهارم پایانی. با توجه به مرکز کنترل بیماری (CDC)، شایعترین حالت انتقال ژیاردیا آب است که می تواند شامل آب نهر، دریاچه ها و آب استخر و آب چشمه باشد.
Coates می گوید که علائم اصلی ژیاردیا در سگ ها اسهال است. دامپزشک شما اغلب می تواند این تشخیص را با تجزیه و تحلیل مدفوع تایید کند. او می گوید: "پس از تشخیص، ژیاردیا معمولا با فنبرندازول و یا مترونیدازول درمان می شود."

سرفه سگدانی

لطفا برای اطلاعات بیشتر به بیماریهای قلبی عروقی و ریه در سگ ها مراجعه کنید.

سرفه سگدانی: عوامل ایجاد کننده، علائم، پیشگیری و درمان سرفه کانول (Tracheobronchitis infectious).

لپتوسپیروز

Leptospirosis یک باکتری است که در آب آلوده شده توسط ادرار آلوده زندگی در حیات وحش (مانند جوندگان و حیوانات خانگی) که معمولا منجر به بیماری کلیوی می شود اما بعضی از این سویه ها می توانند باعث آسیب کبدی، مشکلات عصبی خونریزی و التهاب چشم شوند.
این بیماری توسط باکتری های Leptospira ایجاد می شود. و در سراسر جهان اتفاق می افتد و بر انسان و حیوانات تاثیر می گذارد. باکتری ها از طریق ادرار آلوده گسترش می یابد و در هفته ها یا ماه ها در آب و خاک می توانند زنده بمانند. انسان و حیوانات می توانند از طریق تماس با مایعات بدن آلوده (به جز بزاق)، آب یا خاک آلوده شوند. حیوان خانگی خود را در برابر لپتوسپیروز واکسینه کنید.

بیماری لایم

بیماری لایم یا لای بورلیازیس، بیماری باکتریایی است که از طریق نیش زنبورهای مگس آلوده (Ixodes scapularis و Ixodes pacificus) گسترش می یابد. علائم اولیه در افراد شامل یک رشد پچ قرمز بر روی پوست، بی حالی، غدد لنفاوی متورم و تب می باشد هرچند 20 تا 25 درصد از افراد مبتلا به آن، بثورات ایجاد نمی کنند. تشخیص می تواند از طریق آزمایش خون برای تشخیص آنتی بادی ها علیه باکتری تأیید شود اما این همیشه قابل اطمینان نیست و می تواند نتایج مثبت کاذب داشته باشد.
بیماری لایم می تواند به عوارض بسیار جدی منجر شود از جمله فلج صورت، درد مفاصل، سردرد شدید، از دست دادن حافظه و تپش قلب می باشد. حتی با درمان پزشکی، بیماران مبتلا به بیماری لایم ممکن است این علائم ناتوان کننده را برای شش ماه یا بیشتر تجربه کنند.
به گفته Coates، بیماری لایم نیز می تواند در سگ ها جدی باشد و می تواند به غدد لنفاوی متورم، تب، کمبود اشتها، مسائل کلیوی و احتمال التهاب مفاصل منجر شود. درمان برای هر دو انسان و سگ اغلب شامل آنتی بیوتیک داکسی سایکلین است گرچه داروهای دیگر ممکن است بسته به نوع خاص مورد استفاده قرار گیرد. همانند انسان، همیشه امکان این وجود دارد که دوره های مختلف آنتی بیوتیک ها و داروها مورد نیاز باشد و علایم ممکن است با وجود درمان مناسب بازگردانده شود.
 
خوشبختانه برای هر دو حیوان خانگی و صاحبان آنها، تیک خود را کانال برای بیماری لیم است. این بیماری نمی تواند از فرد به فرد یا از فرد به سگ منتقل شود.

عفونت قارچی

عفونت قارچی یا درماتوفیتوزیس عفونت پوستی است که بر انسان و حیوانات تاثیر می گذارد. با وجود نام آن، کرم قارچی ناشی از هر نوع انگل یا کرم نیست بلکه یک قارچ است. علامت اولیه عفونت قارچی در افراد، خارش، راش گرد است. در سگها، کرم حلقوی معمولا باعث ریزش مو می شود کرم حلقو می تواند از طریق تماس مستقیم با یک فرد آلوده (انسان یا حیوان) و همچنین از طریق اشیاء آلوده (برس، حوله و غیره) منتقل شود.
به صورت موضعی با داروهای ضد قارچی درمان می شود و در صورت لزوم به طور سیستماتیک ضد قارچ یا قرص خوراکی درمان می شود. همچنین از شامپو یا کرم استفاده می شود تا به حداقل رساندن اسپور ها برای جلوگیری از عفونت بیشتر باشد. مسئولیت اصلی دامپزشک، اطمینان ار عدم انتقال بیماری های حیوانی به انسان است.

سالمونلا

در حالی که سالمونلا اغلب با مسمومیت غذایی همراه است آن می تواند در با تماس با حیوانات آلوده به انسان منتقل کرد و بالعکس. سالمونلا در هر دو انسان و سگ باعث تهوع، استفراغ، اسهال، تب، سردرد و گرفتگی شکمی می شود. کودکان جوان و سالخوردگان در معرض خطر عوارض عفونت سالمونلا هستند. Coates می گوید: "سگ ها نسبت به سالمونلا مقاوم تر از افراد هستند بنابراین شانس ابتلا سگ شما پایین است.
برای اجتناب از انتقال سالمونلا به سگ صرفاً یک بهداشت خوب مهم است. برای مثال، اگر سگ شما مستعد ابتلا به نوشیدن از توالت باشد مطمئنا گرفتار می شود افراد مبتلا به سالمونلا باید دست های خود پس از استفاده از دستشویی بشویند. همچنین، اگر بیماری از طریق غذا حمل شود، باید بدانید غذاهای آلوده را از سگ ها دور نگه دارید و حتی از زباله ها نیز استفاده نکند.

لیشمانیوز (Leishmania spp)

لیشمانیوز یک بیماری پروتئوزایی مردم و حیوانات است Leishmaniasis بیماری انگلی است که در بخشی از مناطق گرمسیری، زیرمجموعه و جنوب اروپا یافت می شود این به عنوان یک بیماری گرمسیری نادیده گرفته شده (NTD) طبقه بندی شده است لیشمانیوز ناشی از عفونت با انگل لیشمانیا است که از طریق فلبوتومین مگس های شنی پخش می شود این توسط مگس های شم و ماسه منتقل شده است دو نوع بیماری عبارت از احشایی و پوستی هستند شکل پوستی لیشمانیوز در افراد شایع تر است و به عنوان یک یا چند زخم بی درد روی پوست ظاهر می شود لیشمانیوز احشایی کمتر رایج است و با تب، کاهش وزن، طحال بزرگ و آنمی مشخص می شود سگ ها می توانند هر دو فرم را همزمان توسعه دهند و علائم مختلفی داشته باشند.

پاستورلوزیس

Pasteurellosis یک بیماری باکتریایی است که با نیش و زردی حیوان مرتبط است. Pasteurella یک باکتری طبیعی است که در دهان سگ های سالم زندگی می کند. باکتری معمولاً سگ ها را بیمار نمی کند. با این حال، سگ ها می توانند آبسه ها یا عفونت های پوستی را در مناطقی که آنها توسط یک حیوان دیگر خراشیده یا گاز گرفته اند، توسعه دهند.
Pasteurella در 50٪ از بیماران مبتلا به زخم های مبتلا به زخم سگ آلوده دیده می شود. Pasteurella می تواند باعث عفونت زخم و پوست شود. در موارد شدید تر، آن می تواند عفونت های گسترده ای ایجاد کند و حتی ممکن است بر سیستم عصبی تاثیر بگذارد.

تب کوهی کوهی  (Rickettsia rickettsii)

تب (RMSF) یک بیماری باکتریایی است که توسط سگ ها به سگ و افراد منتقل می شود سگ ها انواع مختلفی از علائم شبیه به آن ها را در افراد نشان می دهند از جمله تب، لنگش، سرفه، استفراغ و اسهال و تورم صورت یا اندام.
نشانه ها در افراد 2-14 روز پس از قرار گرفتن در معرض این بیماری ظاهر می شود این ممکن است شامل تب، بثورات، سردرد، تهوع، استفراغ، درد شکم و درد عضلانی باشد RMSF اگر به سرعت درمان نشود می تواند به یک بیماری جدی تبدیل شود.

چند توصیه برای پیشگیری

مراقبت های معمول دامپزشکی را برای حیوانات خانگی خود انجام دهید
دست های بچه ها را بعد از تماس با سگ ها، مدفوع و غذای آنها با آب و صابون بشوید.
با ارائه حیوان خانگی خود را با مراقبت های معمول دامپزشکی و برخی از نکات ساده سلامت، شما کمتر از دست زدن و یا داشتن سگ بیمار می شود.
اجتناب از گزش و خراش سگ ها. نیش های سگ ممکن است به طور جدی آلوده یا ممکن است منبع هاری باشند با حیوانات ناآشنا احتیاط کنید در برخورد با سگها رویکرد مراقبت داشته باشید حتی اگر دوستانه به نظر برسند.
جمع کردن و دفع مدفوع سگ، به ویژه در مناطقی که کودکان ممکن است بازی کنند. تمیز کردن کمک خواهد کرد که منطقه تمیز شود و خطر گسترش بیماری به مردم و دیگر حیوانات کاهش یابد.
برای ارزیابی روتین سگ را نزد دامپزشک ببرید.

نکاتی برای جلوگیری از بیماری های مرتبط با سگ قبل از انتخاب یک سگ

بعضی از انواع سگ یا توله سگ ممکن است برای خانواده شما مناسب نباشد زیرا خطر ابتلا به بیماری دارد این امر مخصوصاً اگر کودکان جوان، زنان باردار و یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند در خانه زندگی کنند افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف ممکن است افراد مسن یا افراد مبتلا به بیماری مانند دیابت یا HIV یا AIDS یا افراد تحت شیمی درمانی را شامل می شود.
یادگیری نحوه مراقبت از سگ خود را قبل از خرید تحقیق کنید از دامپزشک خود بخواهید درباره غذای مناسب، مراقبت و محیطی که برای سگ انتخاب می کنید بهترین باشد.
توجه داشته باشید که سگ ها ممکن است کمپیلوباکتر، ژیاردیا، کرم قلابی، کرم های گرد و سایر میکروب ها را در مدفوع خود دفع کنند حیوانات خانگی خود را تمیز کنید بعد از تغذیه یا تمیز کردن پشت سگ ها دست های خود و کودکتان را با آب و صابون کاملاً بشویید.

انتخاب یک سگ

با توجه به موقعیت، سلیقه، اندازه و سطح فعالیت سگ خود را با خانواده، خانه خود و میزان زمان مورد نیاز برای صرف کردن با حیوان خانگی خود مقایسه کنید.
یک سگ را انتخاب کنید که شفاف، هشدار و بازیگوش است سگها و توله سگها باید خیره کننده و نرم و بدون مدفوع باشد علائم بیماری در سگ شامل ظاهر تنبل و یا افسرده، داشتن اسهال، تنفس غیر طبیعی و جاری شدن مایع از چشم یا بینی آن است.
مهم است که شما یک محیط امن، گرم و راحت برای سگ خود را برای زندگی در نظر بگیرید.
اگر سگ شما در خارج از منزل قرار می گیرد پناهگاه هایی برای زمانی که سرد است یا باران می اید و یا زمانی که داغ است فراهم کنید حفاظت از سگ خود از تغییرات آب و هوایی باعث کاهش استرس و کمک به حفظ سلامت آن می شود.
اطمینان حاصل کنید که سگ شما هر روز به آب تازه و پاکیزه دسترسی پیدا می کند.
در حیاط خود فنسی را در نظر بگیرید تا سگ شما در آن قرار گیرد حصار نه تنها به اتاق حیوان خانگی شما اجازه می دهد تا بازی کند بلکه از حیوانات وحشی محافظت می کند و خطر غریبه ها را در ارتباط با سگ خود کاهش می دهد اگر سگ شما در یک لانه است مطمئن شوید که آن به طور منظم برای جلوگیری از گسترش احتمالی بیماری تمیز می شود.
پیشگیری از گزش سگ. این نکات را برای جلوگیری از گزش سگ دنبال کنید.

اگر شما توسط یک سگ گاز گرفته یا خراشیده شده اید چه کاری باید انجام دهید؟

حتی اگر زخم عمیق یا جدی نباشد در صورت گاز گرفتن سگ نکات زیر را رعایت نمایید.
بلافاصله با آب گرم صابون زخم را بشویید.
به مراقبت های پزشکی توجه کنید:
اگر شما نمی دانید که آیا سگ در برابر هاری واکسینه شده است یا خیر.
اگر سگ به نظر می رسد بیمار است یا به طرز عجیبی عمل می کند.
اگر زخم جدی باشد (خونریزی غیر قابل کنترل، از دست دادن عملکرد، درد شدید، نمایش عضله یا استخوان و غیره)
اگر زخم قرمز، دردناک، گرم یا متورم شود یا اگر تب را تجربه کنید زخم ایجاد می شود
اگر بیش از 5 سال از آخرین واکسن تانتالوس گزشته باشد.
اگر نگرانی در مورد سلامت فرزندتان دارید.
گزش را به مرکز بهداشت گزارش بدهید.
در صورت امکان، با مالک تماس بگیرید و اطمینان حاصل کنید که حیوان دارای واکسیناسیون هاری است مجوز شماره واکسن هاری، نام دامپزشکی که واکسن را زده است و نام، آدرس و شماره تلفن صاحب او را بخواهید.
با توجه به خطر ابتلا به هاری، سگ را تحت نظر داشته باشید اگر تا 10 روز بعد از نیش دچار بیماری یا مرگ شود به مرکز بهداشت منطقه خود گزارش دهید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. مسیح
  1. 5 / 5

سلام. مطلب خوبی بود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search