پزشکی

یبوست سفر - علل و درمان

یبوست در سفریبوست ممکن است در بیشتر اوقات برای بعضی از افراد به صورت (مزمن) باشد در حالی برخی دیگر تنها در حال حاضر و به صورت (حاد) تجربه می کنند. غذاها، نوشیدنی ها، بیماری ها، عدم فعالیت و حتی تغییر محیط یا استرس می تواند به یبوست حاد کمک کند.

این ممکن است فقط یک یا دو هفته طول بکشد و سپس به راحتی مشکل رفع شود. با این حال، حتی این دوره های کوتاه مدت یبوست می تواند مضطرب کننده و ناراحت کننده باشد اگر چه معمولاً هیچ مشکلی جدی ایجاد نمی کند.

چرا یبوست رخ می دهد؟

دلیلی دقیقی برای اینکه یبوست اتفاق می افتد همیشه درک نمی شود. با این حال، سه دلیل وجود دارد:
با وجود فعالیت طبیعی روده علت ناشناخته است اما ممکن است به علت مصرف فیبر کم و مصرف آب کم باشد.
علیرغم فقدان هر گونه بیماری که موجب ضعف یا فلج عضلات روده می شود حرکت از طریق روده کندتر از حرکت طبیعی است.
مشکلات مربوط به کف لگن یا عضلات اسفنکتر مقعد که ممکن است مانع حرکت مدفوع از روده ها شود.
در موارد فوق، یبوست به علت بیماری ایجاد نمی شود و به عنوان یبوست اولیه شناخته می شود. به اصطلاح یبوست به دلایل ناشناخته است. یبوست یک علامت است که می تواند در تعدادی از بیماری های مختلف رخ دهد. و این به عنوان یبوست ثانویه شناخته شده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بشتر بخوانید: 8 غذایی که باعث یبوست می شوند

علل یبوست سفر

علل یبوست سفر می تواند متفاوت باشد. ممکن است تشدید یبوست پیش از موعد باشد. با این حال، شایع نیست که در طول سفر با یبوست مواجه نشویم در حالی که هیچ بیماری یبوست وجود نداشته باشد اغلب یبوست حاد هنگام سفر جدی نیست. با این وجود، باید توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی شود و در صورت لزوم با آن برخورد شود.

محیط

تغییر در محیط می تواند عادت روده را تحت تاثیر قرار دهد. برخی افراد عادت به داشتن یک حرکت روده در محیط اطراف و مخصوصاً در خانه خود دارند. بودن در یک محیط ناآشنا همراه با ناراحتی استفاده از امکانات عمومی، مانند هنگام مسافرت در هواپیما، می تواند یک اثر روانشناختی داشته باشد که ممکن است بر عادت های روده تأثیر بگذارد.

ریتم شبانه روزی

سفر به مناطق زمانی می تواند ریتم شبانه روزی را تحت تاثیر قرار دهد. این ساعت داخلی بدن است که در یک چرخه 24 ساعته کار می کند. برای افراد خاص، عادت روده شان بسیار وابسته به زمان است. به عبارت دیگر، حرکت روده ای هر روز در همان زمان اتفاق می افتد. با این حال، تغییر در مناطق زمانی می تواند ریتم روزانه را مختل کند و به نوبه خود بر زمان حرکت روده تاثیر می گذارد.

کم آبی

مصرف آب نامناسب علت اصلی یبوست است. آب کمتر در مدفوع بدین معنی است که حجم کمتری دارد و خشک و سخت می شود. این عبور مدفوع را سخت می کند یک فرد می تواند به طور عمدی یا ناخواسته مصرف مایع خود را در هنگام سفر یا در یک مقصد دور از محیط آشنا کاهش دهد.
یکی از نمونه هایی که مصرف مایع عمداً کاهش می یابد زمانی است که مسافران می خواهند از ادرار به علت سفر جلوگیری کنند. با این حال، در موارد دیگر سفر ممکن است هواس پرت شوند و فرد ممکن است متوجه شود که مصرف مایع آنها کاهش یافته است. محیط های گرمتر و فعالیت فیزیکی بیشتر می توانند باعث از دست رفتن آب و همچنین کم شدن آب بدن شوند.

فیبر

مصرف فیبر ناکافی عامل مهمی در یبوست است. فیبر غیر قابل خوردن است و مخلوط با مواد غذایی و زباله های ناپایدار برای تشکیل مدفوع است. فیبر آب را جذب می کند تا میزان مدفوع را افزایش دهد و آن را نرم کند. در طی سفر، فرد ممکن است به علت تغییرات در رژیم غذایی که به دلیل دور بودن از محیط خانه است ممکن است فیبر کم مصرف کند. تمایل به مصرف غذاهای سریع که اغلب کم فیبر هستند یک نمونه از مصرف فیبر کم در هنگام سفر است.

غذاها و نوشیدنی ها

صرف نظر از کاهش مصرف فیبرهای رژیمی، تغییر در رژیم غذایی با مصرف غذاهای غیر مجاز، همچنین می تواند بر فعالیت روده تاثیر بگذارد و منجر به یبوست شود. غذاهای سریع، غذاهای جدید و عادات غذایی نامنظم در هنگام مسافرت غیرعادی نیستند و بنابراین می توانند عادت روده طبیعی را تحت تاثیر قرار دهند.
به همین ترتیب تغییر در نوشیدنی ها همچنین ممکن است باعث یبوست شود به غیر از مصرف آب کم. نوشیدنی های الکلی و نوشابه های کافئین دار می توانند باعث کم آبی شوند. این مواد دیورتیک هستند و منجر به افزایش ادرار می شوند که در نتیجه می تواند باعث کمبود آب بدن و به نوبه خود باعث اسهال شود.

اضطراب و استرس

مسافرت می تواند به طرق مختلف تنش زا باشد. تاخیر، برنامه های سخت و دوره های طولانی مدت در محیط اطراف، برخی از دلایلی است که ممکن است فرد در هنگام مسافرت احساس اضطراب و استرس کند. علاوه بر این در بیرون از محیط اطراف نیز ممکن است باعث ایجاد استرس و اضطراب در برخی از افراد حتی در طول تعطیلات شود. این می تواند روی عادت روده اثر و منجر به یبوست شود.

دارو

تعدادی از داروهای مختلف معمولاً به عنوان یک عارضه جانبی می تواند باعث یبوست شود. این برای برخی از مسافران غیر معمول است که بعضی از مسافران از داروهای ضددردی برای جلوگیری از حرکت روده در طول پرواز استفاده می کنند. این داروها هنگام مصرف بیش از حد ممکن است باعث یبوست شود. با این حال، داروهای دیگر که ممکن است در هنگام مسافرت استفاده شوند مثل قرص های حرکت (داروهای ضد استفراغ) و تسکین دهنده یا آرام بخش می باشد همچنین ممکن است یبوست به عنوان عوارض جانبی ایجاد شود.

درمان یبوست هنگام مسافرت

این روشهای رژیم ساده و شیوه زندگی می تواند برای هر نوع یبوست استفاده شود. بعضی از این داروها هنگام مسافرت با احتیاط استفاده می شوند زیرا اکثر مردم می خواهند از اسهال دیگری جلوگیری کنند.
حداقل 8 لیوان آب و بیشتر در روز در صورت امکان بنوشید. مصرف آب بیشتر هنگامی که در محیط های گرم هستید و در حین سفر ضروری است.
وعده های فیبر بالا مانند غلات سبوس دار را انتخاب کنید. از فیبر بیش از حد استفاده نکنید و یا از مکملهای فیبر استفاده نکنید زیرا گاهی اوقات می تواند تعداد و فرکانس حرکات روده را افزایش دهد.
از مصرف بیش از حد کافئین و الکل اجتناب کنید. مقادیر کم ممکن است مشکل نباشند اما در مقادیر زیاد این مواد می توانند باعث کم شدن آب بدن شوند.
تمرینات ملایم و یا پیاده روی طولانی را برای کمک به تحریک حرکت روده انجام دهید. از فعالیت فیزیکی شدید که می تواند خسته کننده و همچنین به از دست دادن آب کمک کند اجتناب کنید.

درمان برای یبوست سفر

درمان های رژیم غذایی و شیوه زندگی باید اولین گزینه باشد. اگر نتوانید یبوست را از بین ببرید درمان پزشکی ممکن است ضروری باشد. یبوست باید توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی و درمان شود. در کوتاه مدت، یبوست معمولاً هیچ خطر قابل توجهی برای سلامت روده را در معرض خطر قرار نمی دهد اگرچه علائم همراه ممکن است ناراحت کننده باشد. به هر حال، انسداد طولانی مدت و شدید ممکن است منجر به عوارضی مانند نارسایی مدفوع شود.
به غیر از مکمل های فیبر، داروهای متعددی وجود دارد که می تواند برای یبوست استفاده شود. این داروها باید با احتیاط استفاده شوند. به عنوان مثال، داروهایی که معمولا استفاده می شوند مانند ملین ها ممکن است باعث حرکت روده شوند اما وقتی که بیش از حد استفاده می شود ممکن است منجر به اسهال شود. بنابراین اگر یبوست طولانی یا شدید نباشد درمان ممکن است تنها زمانی محاسبه شود که یک فرد در محیط خانه و راحتی باشد.

بیشتر بخوانیدچند درمان طبیعی برای رفع یبوست

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search