پزشکی

10 نشانه پریکاردیت (التهاب در اطراف قلب)

علائم پریکاردیتپریکاردیت تورم و سوزش پریکارد است غشای نازک کیسه مانند اطراف قلب شما است پریکاردیت اغلب باعث درد قفسه سینه و گاهی اوقات علائم دیگر می شود درد شدید قفسه سینه همراه با پریکاردیت زمانی اتفاق می افتد که لایه های متورم پریکارد در برابر یکدیگر قرار بگیرند

پریكاردیت معمولاً به طور ناگهانی ( حاد ) شروع می شود هنگامی که علائم به تدریج پایدار می شوند پریکاردیت مزمن در نظر گرفته می شود.
اکثر موارد خفیف هستند و معمولاً خودشان بهبود می یابند درمان برای موارد شدیدتر ممکن است شامل داروها و به ندرت جراحی باشد تشخیص و درمان اولیه ممکن است به کاهش خطر عوارض درازمدت از پریکاردیت کمک کند.
درد شدید در قفسه سینه، به سمت مرکز و یا کمی به سمت چپ، با تنگی نفس بلافاصله باعث افزایش نگرانی در مورد حمله قلبی می شود در حالی که این علائم معمول حملات قلبی است همچنین می تواند با سایر بیماری های جدی قلبی رخ دهد پریکاردیت یک چنین شرایطی است اگر با شدت و به درستی درمان نشود می تواند در طول زمان جدی شود با این حال، بر خلاف حمله قلبی، پریکاردیت در عرض چند دقیقه منجر به مرگ نمی شود.

چه اتفاقی در پریکاردیت رخ می دهد؟

یک پوشش در اطراف قلب تشکیل شده است که یک کیسه را تشکیل می دهد مقدار کمی از مایع در کیسه سبب روانکاری قلب می شود این پوشش به عنوان پریکارد شناخته می شود و متشکل از دو لایه است که بین آن مایع پریکاردی وجود دارد پریکاردیت، التهاب پریکارد است این می تواند حاد باشد که ناگهان بوجود می آید و می تواند شدید یا مزمن باشد و در آن به تدریج بوجود می آید و برای مدت زمان طولانی وجود داشته باشد.
دلیل دقیق پریکاردیت همیشه مشخص نیست به نظر می رسد عفونت ویروسی پریکارد یکی از علل شایع پریکاردیت حاد باشد با این حال، تعدادی از علل غیر عفونی وجود دارد پریکاردیت باید به عنوان علت علائم کوتاه مدت پس از حمله قلبی یا جراحی قلب در نظر گرفته شود این به عنوان سندرم درسلر شناخته می شود شرایط اتوایمیون، آسیب های قفسه سینه، داروهای خاص و تهدیدات حیاتی مانند سرطان ممکن است مسئولیت پریکاردیت را نیز داشته باشد.
التهاب پریکارد نیز می تواند شامل لایه عضلانی قلب (میوکارد) باشد این یک وضعیت جدی تر با عوارض احتمالی تهدید کننده زندگی است التهاب پریکارد نیز باعث افزایش مایع در کیسه پرکارد می شود گاهی اوقات این تجمع مایع می تواند شدید باشد و در طول فاز آرامش در اتساع قلب موثر است این به عنوان یک تامپوناد قلب شناخته شده است و بر روی گردش خون تاثیر می گذارد ممکن است حتی کشنده باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه می توان به پریکاردیت اشاره کرد

گاهی اوقات پریکاردیت ممکن است با نشانه های خفیفی همراه باشد که بعضی از بیماران نادیده می گیرند و یا ممکن است به سرعت در معرض شرایط قلبی قرار نگیرند اغلب علائم پریکاردیت با علت حمله قلبی اشتباه می شود که یک وضعیت به طور گسترده ای شناخته شده است و پس از یک ارزیابی پزشکی حرفه ای، باید یک حمله قلبی را رد کرد در واقع، علائم و نشانه های ذکر شده در زیر باید به عنوان یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته شود تا اثبات شود.

درد تیز در قفسه سینه

پریکاردیت به طور معمول با درد شدید قفسه سینه همراه است این در تضاد با یک حمله قلبی است که در آن درد طبیعت منقبض کننده دارد با این حال، علائم حمله قلبی می تواند در موارد گوناگون غیرمعمول باشد و درد قلبی ممکن است در طبیعت تیز مانند درد پریکاردیت باشد به همین ترتیب، درد پریکاردیت ممکن است همیشه تیز باشد اما همچنین می تواند به عنوان یک درد تیر کشنده، سوزشی و یا فشار دهنده که ممکن است تا حدودی شبیه به درد حمله قلبی باشد تجربه می شود.
به طور قابل ملاحظه درد پریکاردیت در مرکز سینه (درد پشت جناغ) و گاهی کمی به سمت چپ قرار دارد معمولاً درد قلبی در پریکاردیت به فک و بازو در سمت چپ به عنوان یک حمله قلبی رخ می دهد درد پریکاردیت ممکن است از شدت خفیف تا شدید باشد و در صورتی که دراز بکشید و یا تنفس عمیق تری داشته باشید تمایل به تشدید شدن دارد و تا حدی که در موقعیت نشسته به سمت جلو کاهش می یابد این تغییرات در درد قفسه سینه معمولاً در طی حمله قلبی اتفاق نمی افتد.

تب با درجه پایین

تب بسیار کم در موارد بسیاری از پریکاردیت وجود دارد این ممکن است به علت عفونت باشد زیرا اکثر پریکاردیت حاد به علت عفونت است با این حال، این می تواند بدون هیچ گونه عفونت رخ دهد به ویژه در مواردی که پریکاردیت ممکن است با بیماری های لوپوس (SLE) مرتبط با اتوایمون باشد پریکاردیت سل به علت (TB) باید تشخیص داده شود که پریکاردیت همراه با تب، عرق شبانه و کاهش وزن ناخواسته می باشد.

تنگی نفس

ضعف نفس یکی دیگر از نشانه های پریکاردیت است معمولا خفیف است و ممکن است همراه با تنفس سریع باشد اغلب اوقات این کوتاهی تنفس با دراز کشیدن بدتر می شود و مواقع صاف شدن آسانتر می شود با این حال، زمانی که التهاب به دیواره قلب گسترش می یابد یا اگر تجمع مایع در اطراف قلب وجود داشته باشد که بر فعالیت قلب تاثیر بگذارد تنگی نفس می تواند شدید باشد.

تپش قلب

تپش قلب در اکثر موارد پریکاردیت وجود دارد یکی از دلایل اصلی این است که افراد مبتلا به پرکاردیت به مراقبت پزشکی نیاز دارند با این حال، درد قفسه سینه و سایر علائم ذکر شده در بالا، منحصر به پریکاردیت نیست بیماران ممکن است بال بال زدن قلب، کوبیدن قلب و یا احساس غیر معمول (به جز درد) ناشی از سینه مرکزی توصیف کنند.

سرفه کردن

سرفه یکی دیگر از ویژگی های پریکاردیت است این در حال حاضر در هر دو پریکاردیت حاد و مزمن با درجه های مختلف و اغلب در پریکاردیت حاد بیشتر است سرفه معمولاً ملایم و طبیعی است و معمولا خشک (بدون خلط) است سرفه معمولاً باعث بدتر شدن درد در قفسه سینه می شود.

مشکل بلعیدن

یکی دیگر از نشانه هایی که ممکن است در پرکاردیت وجود داشته باشد مشکل بلعیدن (دیسفاژی) است این همیشه وجود ندارد بلع ممکن است با درد قفسه سینه لحظه ای بدتر شود با دشواری بلعیدن ممکن است احساس کند که غذا پس از بلعیده شدن در قفسه سینه گیر کرده است.

ناراحتی و خستگی

ناراحتی، یا احساس ناتوانی، یکی دیگر از نشانه های رایج در پریکاردیت است ممکن است در موارد شدید که در فعالیت های قلبی تاثیر می گذارند ممکن است بدتر شود و حتی اکسیژن در خون کاهش یابد خستگی در موارد شدیدتر پریکاردیت، بدتر می شود.

شکم و تورم پا

تورم در کف پا و پایین پا نیز ممکن است با پریکاردیت رخ دهد این معمولاً نشان دهنده اختلال فعالیت قلب است تورم شکمی نیز ممکن است رخ دهد کودکان همچنین ممکن است درد شکمی را با تورم شکمی یا بدون آن تجربه کنند.
علائم دیگر:
اضطراب
گیجی
از دست دادن هوشیاری (گاهی اوقات)
فشار خون پایین (افت فشار خون)
ضربان قلب سریع (تاکی کاردی)
تغییر رنگ مایل به آبی پوست (سیانوز)
کبد بزرگ (هپاتومگالی)

مقاله مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search