پزشکی

سردرد: علل، انواع، تشخیص و درمان

سردرد

سردرد به عنوان درد ناشی از سر یا بالای گردن بدن تعریف شده است. درد ناشی از بافت ها و ساختارهایی است که جمجمه یا مغز را احاطه کرده است زیرا مغز خود هیچ عصبی ندارد که موجب احساس درد (الیاف درد) شود.

لایه نازک بافتی (پریواوستئوم) که استخوانها را احاطه کرده است عضلاتی که جمجمه، سینوس ها، چشم ها و گوش ها را پوشانده اند و نیز بافت های نازک که سطح مغز و نخاع (مننژ)، سرخرگ ها، رگ ها و اعصاب را پوشش می دهند همه می توانند ملتهب یا تحریک شوند و باعث سردرد شوند. درد ممکن است تیرکشنده، تیز، خفقان، ثابت، متناوب، خفیف یا شدید باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سردرد یکی از رایج ترین شکایات پزشکی است اکثر مردم آن را در برخی از لحظات زندگی خود تجربه می کنند. سردرد می توانند هر کسی را بدون در نظر گرفتن سن، نژاد و جنسیت تحت تاثیر قرار دهد. سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش می دهد که تقریباً نیمی از بزرگسالان در سراسر جهان در هر سال به سردرد مبتلا می شوند. سردرد می تواند نشانه ای از استرس یا اضطراب احساسی باشد یا می تواند ناشی از یک اختلال پزشکی مانند میگرن یا فشار خون بالا، اضطراب یا افسردگی باشد. این می تواند به مشکلات دیگر منجر شود. برای مثال افراد مبتلا به سردردهای مزمن میگرنی ممکن است به دشواری به طور منظم در محل کار یا مدرسه شرکت کنند. سردرد میگرنی ناشی از التهاب یا تحریک ساختاری است که مغز را احاطه کرده یا بر عملکرد آن تأثیر می گذارد. در حالی که مغز دارای فیبرهای عصبی درد است هر چیز دیگری در بالای شانه ها، گردن، جمجمه و صورت، می تواند باعث درد فرد شود. بیماری های سیستمیک، از جمله عفونت و یا کم آبی بدن، می تواند سردرد را درگیر کند. این به عنوان سردرد سمی شناخته شده است. تغییرات در گردش خون و یا جریان خون یا تروما می تواند باعث سردرد شود.

تغییرات در شیمی مغز نیز ممکن است با سردرد مرتبط باشد: واکنش های دارویی، سوء مصرف مواد و ترک اعتیاد می تواند باعث درد شود.

هر شخص متفاوت است بنابراین تاریخچه سردرد مهم است. شناخت الگوها یا پیش بینی (مواد غذایی خورده، استرس و غیره) عوامل همراه با معاینه فیزیکی و علائم مرتبط با آن می توانند به شناسایی علت سردرد مخصوص هر فرد کمک کنند.

مطالب این مقاله:
دلایل سردرد
انواع سردرد
تشخیص و درمان

دلایل سردرد

سردرد یک شکایت رایج در سراسر جهان است.
سردرد می تواند در هر قسمت از سر، در هر دو طرف سر یا در یک مکان باشد.
سردرد می تواند در سراسر سر از یک نقطه مرکزی عبور کند یا کیفیتی مانند آن داشته باشد. آنها می توانند تیز، خفیف یا کسل کننده باشند به نظر می رسد به تدریج یا ناگهانی باشد. آن می توانند کمتر از یک ساعت تا چند روز گذشته باشد.
راه های مختلفی برای تعریف سردرد وجود دارد. انجمن بین المللی سردرد (IHS) سردردهایی اولیه که از یک وضعیت دیگر یا ثانویه ناشی نشود و سردردهایی که یک علت دیگر وجود دارد.

سردرد اولیه

سردردهای اولیه بیماری های مستقل هستند که به طور مستقیم از طریق فعالیت بیش از حد و یا مشکلات ساختاری در سر که حساس به درد هستند ایجاد می شود.
این شامل عروق خونی، عضلات و اعصاب سر و گردن است. آنها همچنین ممکن است از تغییرات فعالیت شیمیایی در مغز ناشی شوند.
سردرد اولیه شایع شامل میگرن، سردرد خوشه ای و سردرد تنشی است.

سردرد ثانویه

سردرد ثانویه وقتی اتفاق می افتد که وضعیت دیگر اعصاب حساس به درد سر را تحریک کند. به عبارت دیگر علائم سردرد را می توان به علت دیگری نسبت داد.
طیف گسترده ای از عوامل مختلف می تواند باعث سردرد ثانویه شود.
این ها عبارتند از:
سردرد علائمی است که با بسیاری از بیماری ها مرتبط است. در حالی که درد سر شما با سردردهای اولیه مواجه است، سردردهای ثانویه به علت بیماری یا آسیب اساسی است که باید تشخیص داده شود و درمان شود. کنترل علامت سردرد در همان زمان باید انجام شود که آزمایش تشخیصی برای شناسایی بیماری زمینه ای انجام می شود. برخی از علل سردرد ثانویه ممکن است به طور بالقوه خطرناک و مرگبار باشند. تشخیص و درمان اولیه ضروری است اگر آسیب محدود شود.
انجمن بین المللی سردرد لیست هشت دسته سردرد ثانویه را ذکر نموده است
ترومای سر و گردن
آسیب های ناشی از سر باعث ایجاد خونریزی در فضاهای میان مننژ ها، لایه های بافتی که مغز را احاطه کرده اند (فضاهای زیردورال، اپیدورال و زیراکنوئیدی) یا درون بافت مغزی (خونریزی داخل مغزی: intra = درون، cerebral = مغز، hemorrhage = خونریزی)
ادم یا تورم در مغز، همراه با خونریزی، ممکن است باعث درد و تغییر در عملکرد ذهنی شود.
سکته مغزی، جایی که آسیب سر بدون خونریزی رخ می دهد. سردرد یکی از نشانه های سندرم پس از ضربه مغزی است.
مشکلات رگهای خونی در سر و گردن
سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA)
بدشکلی های داخل عروقی (AVM) هنگامی که آنها نشت می کنند.
آنوریسم مغزی و خونریزی ساب آراکنوئید.
یک آنوریسم یا یک ناحیه ضعیف در دیواره رگ خونی، می تواند موجب گسترش و نشت مقدار کمی خون شود که باعث سردرد روزمرگی می شود. این ممکن است یک نشانه هشدار دهنده از خونریزی فاجعه آمیز آینده در مغز باشد.
التهاب شريان کاروتيد.
آرتریت موقتی (التهاب عروق تمپورال).
تومورهای مغزی، یا اولیه، از مغز استخراج می شوند یا متاستاز از یک سرطان که در یک عضو دیگر شروع شده است
تشنج
فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک، به نام pseudotumor cerebri، که در آن فشار داخل کانال نخاعی افزایش می یابد. علت ناشناخته است و در حالی که می تواند در تمام سنین رخ دهد، اغلب زنان جوان و چاق مبتلا می شود. فشار خون بالا در داخل جمجمه ممکن است موجب سردرد شدیدی شود و در صورت عدم درمان، ممکن است منجر به نابینایی شود.
داروها و داروها (از جمله ترک این داروها)
داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی، داروهای مورد استفاده برای درمان اختلال نعوظ، فشار خون و سایر داروهای قلب، می تواند منجر به سردرد شود. سردرد بیش از حد که در هنگام مصرف داروهای ضد درد بیش از حد اتفاق می افتد می تواند به علت استامینوفن (تیلنول و غیره)، آسپرین، ایبوپروفن (Advil و غیره)، داروهای ضد افسردگی OTC با کافئین (Excedrin®، و غیره) و داروهای ضد درد مخدر و سایر داروهای داروی درد تجویزی.
خماری ناشی از الکل
تومور مغزی
لخته شدن خون
خونریزی در داخل یا اطراف مغز
"انجماد مغز" یا سردرد بستنی
مسمومیت کربن مونوکسید
ضربه محکم و ناگهانی
کمبود آب
گلوکوم
دندان های مشکل دار در شب
آنفلوآنزا
استفاده بیش از حد از داروهای درد، به عنوان سردرد بازتابی شناخته شده است
حملات ترسناک (پانیک)
سکته مغزی
مشکلات چشم ها، گوش ها، گلو بینی، دندان ها، سینوس ها و گردن
عفونت سینوس
درد دندانی
گلوکوم
ایریتیس
عفونت ها ( مننژیت، انسفالیت، اچ آی وی / ایدز، عفونت های سیستمیک (به عنوان مثال، پنومونی یا آنفلوآنزا)
از آنجایی که سردرد می تواند نشانه ای از وضعیت شدید باشد اگر به سختی، منظم یا پایدار تبدیل شود باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
به عنوان مثال، اگر یک سردرد دردناکتر و دردآورتر از سردرد قبلی باشد بدتر شدن یا شکست در بهبود با دارو یا همراه بودن با علائم دیگر مانند گیجی، تب، تغییرات حسی و سفتی گردن باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

سردرد ثانویه چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر زمان وجود دارد، تشخیص سردرد ثانویه با تاریخچه کامل بیمار آغاز می شود و پس از معاینه فیزیکی و تست آزمایشگاهی و رادیولوژی به صورت مناسب انجام می شود.
با این حال، برخی از بیماران در معرض بحران با کاهش سطح آگاهی یا علائم حیاتی ناپایدار ناشی از علت اصلی سردرد می باشند. در این شرایط، متخصص مراقبت های سلامت ممکن است تصمیم به درمان علت خاص بدون انتظار آزمایشات برای تایید تشخیص باشد.
به عنوان مثال، بیمار مبتلا به سردرد، تب، سفتی گردن و گیجی ممکن است مننژیت داشته باشد. از آنجا که مننژیت می تواند به سرعت سبب مرگ شود درمان آنتی بیوتیک ممکن است قبل از انجام آزمایش خون و یک puncture کمری انجام شود تا تشخیص را تایید کند. ممکن است تشخیص دیگری در نهایت پیدا شود، به عنوان مثال، تومور مغزی یا خونریزی ساب اراکونوئید، اما مزایای آنتی بیوتیک های اولیه خطری برای ابتلا به آن ندارند.

امتحانات و آزمایشها برای سردرد ثانویه چیست؟

تاریخچه بیمار و معاینه فیزیکی مسیر اولیه برای تعیین علت سردردهای ثانویه را فراهم می کند. بنابراین بسیار مهم است که یک بیمار مبتلا به سردرد جدید و شدید به مراقبت های پزشکی بپردازد و به متخصصان مراقبت های سلامت اجازه دهد تا بتوانند وضعیت او را ارزیابی کنند. آزمایشاتی که ممکن است مفید باشد در تشخیص بیماری زمینه ای که موجب سردرد می شود بستگی به ارزیابی پزشک دارد و اینکه بیماری، ناخوشی یا آسیب خاصی به عنوان علت سردرد (تشخیص افتراقی) در نظر گرفته می شود. تست های معمولی که در نظر گرفته می شوند عبارتند از:
آزمایش خون.
توموگرافی کامپیوتری (CT scan) گردن.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) اسکن سر.
پونکسیون مایع نخاع.

آزمایش خون

آزمایش خون، اطلاعات مفید در ارتباط با تاریخ و معاینه فیزیکی را در پیگیری تشخیص ارائه می دهد. به عنوان مثال، یک عفونت یا التهاب در بدن ممکن است باعث افزایش تعداد گلبولهای سفید، میزان رسوب دهی اریتروسیت (ESR) یا پروتئین واکنش سی (CRP) شود. این دو آزمون بسیار غیرمستقیم هستند بدین معنی است که آنها ممکن است با هر گونه عفونت یا التهاب غیرطبیعی باشند و ناهنجاریها به تشخیص خاصی از علت عفونت یا التهاب اشاره نکند. ESR اغلب مورد استفاده قرار می گیرد تا تشخیص اولیه قبل از آرتریت موقت، یک بیماری که بر روی یک بیمار مسن تر، معمولاً بیش از 65 سال که با یک سردرد ناگهانی و شدید مواجه می شود که به علت التهاب شریان ها در یک طرف سر است.
آزمایش های خون ممکن است برای ارزیابی عدم تعادل الکترولیت و انواع دیگر مشکلات احتمالی شامل اندام هایی مانند کبد، کلیه و تیروئید مورد استفاده قرار گیرد.
آزمایش های سم شناسی ممکن است مفید باشد اگر بیمار مشکوک به سوء استفاده از الکل، تجویز یا سایر داروهای سوء باشد.

توموگرافی کامپیوتری سر

توموگرافی کامپیوتری (CT scan) قادر به تشخیص خونریزی، تورم و برخی تومورها در داخل جمجمه و مغز است. همچنین می تواند شواهدی از سکته قبلی را نشان دهد. با تزریق کنتراست داخل وریدی (آنژیوگرافی)، آن نیز ممکن است برای نگاه کردن به شریان مغز برای آنوریسم مورد استفاده قرار گیرد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) سر

MRI قادر به نشان دادن آناتومی مغز و لایه هایی است که مغز و نخاع را پوشش می دهد (مننژ). دقیق تر از توموگرافی کامپیوتری است. این نوع اسکن در تمام بیمارستان ها در دسترس نیست. نباید در بدن بیمار فلزی (مثلا یک ضربان ساز قلب یا فلزات خارجی در چشم) باشد.

پونکسیون کمر

مایع مغزی نخاعی، مایع مغز و نخاع که اطراف مغز را احاطه کرده است می تواند با یک سوزن که در ستون فقرات در عقب قرار گرفته است، به دست می آید. بررسی مایع به نظر می رسد برای عفونت (مانند مننژیت به علت باکتری، ویروس، قارچ و یا سل) و یا خون از خونریزی باشد. تقریباً در تمام موارد، قبل از ضایعات کمری، توموگرافی کامپیوتری انجام می شود تا بدون هیچ گونه خونریزی، تورم یا تومور در مغز وجود داشته باشد. فشار داخل فضا زمانی می تواند اندازه گیری شود که سوزن وارد سوراخ کمری شود. فشار بالا می تواند تشخیص فشار خون بالا در داخل جمجمه ای که قبلا (pseudotumor cerebri ) شناخته شده است در ترکیب با تاریخچه و معاینه فیزیکی مناسب باشد.

انواع سردرد

علائم سردرد می تواند به نوع آن بستگی داشته باشد.

سردرد تنشی

سردرد تنشی شایع ترین نوع سردرد اولیه است. چنین سردرد ها معمولاً به آرامی و به تدریج در اواسط روز شروع می شوند.
شخص می تواند احساس کند:
احساس یک نوار تنگ در اطراف سر.
دائمی و خسته کننده در هر دو طرف.
درد به گردن و یا از گردن گسترش یافته است.
سردرد تنشی می تواند به صورت اپیزودیک یا مزمن باشد. حملات اپیزود معمولاً چند ساعت طول می کشد اما می تواند چندین روز طول بکشد. سردرد مزمن برای مدت 15 یا بیشتر روز در ماه برای مدت حداقل 3 ماه رخ می دهد.

میگرن

یک سردرد میگرنی ممکن است باعث ایجاد درد شدید، اغلب فقط در یک طرف سر باشد. درد ممکن است همراه با موارد زیر باشد:
تاری دید
سر و صدا
حالت تهوع
اختلالات حسی شناخته شده به عنوان auras
میگرن دومین و شایع ترین نوع سردرد اولیه است و می تواند تاثیر قابل توجهی بر زندگی فرد داشته باشد. با توجه به WHO، میگرن ششمین علت طولانی روزهای از دست رفته به علت ناتوانی در سراسر جهان است. میگرن می تواند از چند ساعت تا 2 تا 3 روز گذشته باشد.

سردرد برگشتی

سردرد برگشتی یا استعمال مفرط دارو، ناشی از استفاده بیش از حد از دارو برای درمان علائم سردرد است. آنها شایع ترین علت سردرد ثانویه هستند. معمولاً در اوایل روز شروع می شوند و در طول روز ادامه می یابد. آنها ممکن است با داروهای درد بهبود یابند اما هنگامی که اثرات آن از بین می رود بدتر می شود.
همراه سردرد، سردرد برگشتی می توانند باعث موارد زیر شوند:
گردن درد
بی قراری
احساس احتقان بینی
کاهش کیفیت خواب
سردرد برگشتی می تواند موجب ایجاد علائمی شود و درد در هر روز متفاوت می باشد.

سردرد خوشه ای

سردرد خوشه ای معمولاً بین 15 دقیقه تا 3 ساعت طول می کشد و آنها به طور ناگهانی یک بار در روز روزانه تا هشت بار در طول یک هفته تا چند ماه اتفاق می افتند. در بین کلاستر علائم سردرد وجود ندارد و این دوره سردرد می تواند تا ماه ها ادامه داشته باشد.
درد ناشی از سردرد خوشه ای است:
یک طرفه.
شدید.
اغلب تیز یا سوزان توصیف می شود.
معمولا در داخل یا اطراف یک چشم قرار دارد.
ناحیه آسیب دیده ممکن است قرمز و متورم شود پلک ممکن است افتاده شود و مسیر بینی در طرف آسیب دیده ممکن است دچار گرفتگی و آبریزش شود.

سردرد غرش رعد

این سردرد ناگهانی و شدید است که اغلب به عنوان "بدترین سردرد زندگی" شناخته می شود. آنها به حداکثر شدت در کمتر از یک دقیقه و بیشتر از 5 دقیقه می رسند.
سردرد غرش رعد اغلب ثانویه به شرایط تهدید کننده زندگی مانند خونریزی داخل مغزی، ترومبوز وریدی مغزی، آنوریسم پاره شده و یا پاره نشده، سندرم انقباض عروق مغز برگشتی (RVS)، مننژیت و آپنه ی هیپوفیز می باشد. بنابراین، افرادی که این سردرد های ناگهانی و شدید را تجربه می کنند باید بلافاصله ارزیابی فوری پزشکی انجام شود.
سردرد تنش چگونه درمان می شود؟ درد که در پشت سر و بالای گردن شروع می شود و اغلب به عنوان تنگی یا فشار باندی توصیف می شود. و ممکن است گسترش یابد و سر را محاصره کند. اغلب فشار شدید در ابروها وجود دارد که در آن عضلات temporalis و عضلات پیشانی قرار دارند. درد ممکن است در شدت متفاوت باشد اما معمولاً غیر فعال نیست به این معنی که بیمار ممکن است به فعالیت های روزانه ادامه دهد. درد معمولاً دو طرفه است (در هر دو طرف سر تاثیر می گذارد). درد با اورا تهوع، استفراغ یا حساسیت به نور و صدا مرتبط نیست.
درد به صورت پراکنده اتفاق می افتد اما ممکن است در بعضی افراد به طور مرتب و حتی روزانه رخ دهد.
علارقم سردرد، بیشتر افراد به طور طبیعی عمل می کنند.

سردرد تنشی چگونه درمان می شود؟

سردرد تنش دردناک است و بیماران ممکن است ناراحت شوند که تشخیص "تنها" یک سردرد تنش است. اگرچه این تهدید کننده زندگی نیست سردرد تنشی می تواند فعالیت های روزانه را برای انجام کار سخت تر کند. اکثر افراد موفق به درمان خود با داروهای بدون درد ( (OTC) برای کنترل سردرد تنش می شوند. کارهای زیر برای اکثر مردم خوب است:
آسپرین،
ایبوپروفن (Motrin، (Advil،
استامینوفن (تیلنول، پاناداول)،
ناپروکسن (Aleve).
اگر این درمان ها شکست بخورد دیگر درمانهای حمایتی در دسترس است. سردردهای مجدد باید یک سیگنال برای کمک به پزشکی باشند. فیزیوتراپی، ماساژ، بیوفیدبک و مدیریت استرس میتواند به عنوان کمک کننده برای کمک به کنترل سردرد تنشی استفاده شود.
مهم است که به یاد داشته باشید که داروهای OTC، در حالی که در معرض خطر هستند داروهایی هستند و ممکن است عوارض جانبی و احتمالاً تعاملات بالقوه با داروهای تجویزی داشته باشند. همیشه درمورد مسائل مربوط به داروهای OTC و استفاده از آنها از پزشک متخصص سلامت و یا داروساز سؤال شود این به ویژه داروهای ضد درد OTC بسیار مهم است زیرا آنها به طور مرتب استفاده می شوند.
مهم است که لیست مواد تشکیل دهنده داروهای ضد درد OTC را بخوانید. اغلب داروهای OTC ترکیبی از مواد تشکیل دهنده هستند و ماده دوم یا سوم ذکر شده ممکن است از تاثیر داروهای دیگر بر اساس سایر مسائل پزشکی بیمار جلوگیری کند. مثلا:
بعضی از داروهای OTC عبارتند از کافئین، که ممکن است در بعضی از بیماران باعث ضربان قلب سریع شود.
در درمان شبانه، دیفن هیدرامین (بنادریل) ممکن است اضافه شود. این ممکن است باعث خواب آلودگی شود و رانندگی و یا استفاده از ماشین آلات سنگین ممکن است مناسب نباشد.
بعضی از داروهای سرماخوردگی OTC ممکن است با داروی پسودوافدرین مخلوط باشد. این دارو می تواند باعث فشار خون بالا شود.
مثالهای دیگری که باید مورد احتیاط قرار گیرد عبارتند از:
آسپرین نباید در کودکان و نوجوانان به علت خطر سندرم ری، یک عارضه تهدید کننده زندگی که ممکن است در اثر عفونت ویروسی و آسپیرین رخ دهد مصرف شود.
آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن داروهای ضد التهابی هستند که می توانند باعث تحریک معده شوند و باعث خونریزی روده شوند. آنها باید با احتیاط در بیماران مبتلا به زخم معده استفاده شوند.
اکثر داروهای ضد التهابی نیز موجب خونریزی در جاهای دیگر بدن می شوند و شما همچنین باید آنها را مصرف نکنید. با پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های سلامت خود در رابطه با مزایا و خطرات داروهای ضد افسردگی صحبت کنید. رقیق کننده های خون عبارتند از: وارفارین (کومادین)، هپارین (Lovenox)، دابیگاترون (Pradaxa)، آپیکسابان (Eliquis)، ریواروکسابان (Xarelto)، ادوکسابان (Savaysa)، بیسوفات کلوپیدوگرل (Plavix)، تیکاگرولور (Brilinta) و پرازوگرل (Effient)
مصرف آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن بیش از حد از نیز ممکن است آسیب کلیه را ایجاد کند.
استامینوفن، اگر در مقادیر بیش از توصیه شده استفاده شود می تواند باعث آسیب یا نارسایی کبد شود. همچنین در بیمارانی که مقادیر قابل توجه الکل مصرف می کنند یا بیماری کبد دارند باید با احتیاط مصرف شود زیرا حتی دوز کمتر از حد معمول که توصیه می شود خطرناک می باشد.

علت سردرد کلاستر یا خوشه ای چیست؟

سردرد خوشه ای به این دلیل نامیده می شوند که معمولاً روزانه به مدت یک هفته و یا بیشتر طول می کشد و پس از مدت زمان طولانی ماه ها تا سال بدون سردرد است. آنها در همان زمان روز اتفاق می افتند و اغلب سبب بیدار شدن بیمار در اواسط شب می شوند.
علت سردرد خوشه نامشخص است اما ممکن است ناشی از انتشار ناگهانی مواد شیمیایی هیستامین و سروتونین در مغز باشد. هیپوتالاموس، ناحیه ای که در پایه مغز قرار دارد مسئول ساعت زیستی بدن است و ممکن است منبع این نوع سردرد باشد. هنگامی که اسکن مغز بر روی بیمارانی که سردرد خوشه ای دارند انجام می شود فعالیت غیرطبیعی در هیپوتالاموس دیده می شود.
همچنین سردرد خوشه ای ممکن است به علت:
نقش ژنتیکی در خانواده وجود داشته باشد.
ممکن است توسط تغییرات در الگوهای خواب رخ دهد.
ممکن است توسط داروها (به عنوان مثال، نیتروگلیسرین، مورد استفاده برای بیماری های قلبی) رخ دهد.
اگر یک فرد در یک دوره حساس سردرد خوشه ای، سیگار بکشد الکل مصرف کند و یا بعضی از غذاها (مثلا شکلات و مواد غذایی با نیتروژن بالا مانند گوشت دودی) مصرف کند این عوامل علت بالقوه سردرد نیز باشد.

علائم سردرد خوشه ای چیست؟

سردرد خوشه سردرد است که یک بیمار ممکن است یک هفته یا چند ماه یک بار سردرد را تجربه کند و سالها بدون درد باشد. این نوع سردرد را بیشتر مردان مبتلا می شود. آن اغلب در دوران نوجوانی شروع می شود اما می توانند به سن متوسط برسند.
در طول دوره ای که سردردهای خوشه ای رخ می دهد درد به طور معمول یک یا دو بار در روز رخ می دهد اما برخی از بیماران ممکن است درد بیش از دو بار در روز را تجربه کنند.
هر قسمت درد از 30 تا 90 دقیقه طول می کشد.
حملات معمولاً در حدود یک بار در روز اتفاق می افتد و اغلب بیمار را از خواب صبحگاهی بیدار می کند.
درد معمولاً دردناک است و در اطراف یا پشت یک چشم قرار دارد.
برخی از بیماران درد را به عنوان احساس سیخ گرم در چشم توصیف می کنند. چشم آسیب دیده ممکن است قرمز، ملتهب و آبدار باشد.
بینی در طرف آسیب دیده ممکن است احتقان یا و آبریزش داشته باشد.
بر خلاف افراد مبتلا به سردرد میگرنی، افراد مبتلا به سردرد خوشه ای تمایل به بی قرار بودن دارند. آنها اغلب روی سطح زمین قرار می گیرند و یا سرشان را در برابر دیوار می کوبند. افراد مبتلا به سردرد خوشه ای می توانند به اقدامات ناامید کننده، از جمله افکار خودکشی رانده شوند.

سردرد خوشه چگونه درمان می شود؟

درمان سردرد خوشه ممکن است بسیار دشوار باشد و ممکن است آزمایش و خطا برای پیدا کردن رژیم درمان خاص که برای هر بیمار کار کند انجام شود. از آنجا که سردرد روزانه تجدید می شود دو نیاز به درمان وجود دارد. درد قسمت اول باید کنترل شود و سردردهایی که دنبال می شوند باید جلوگیری شوند.
گزینه های درمان اولیه ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر باشند:
استنشاق غلظت بالای اکسیژن .
تزریق داروهای ترپتان مانند (Sumatriptan (Imitrex)، Zolmitriptan (Zomig) و ریزاتریپتان (Maxalt) که داروهای رایج میگرن هستند.
لیدوکائین، یک بی حس کننده موضعی، به سوراخ بینی اسپری می شود.
دهیدروارگوتامین DHE) ، Migranal) ، داروئی که سبب تحریک عروق خونی می شود و
کافئین
پیشگیری از سردرد بعدی خوشه ممکن است شامل:
برای مثال، داروهای مسدود کننده کانال کلسیم، وراپامیل (Calan, Verelan, Verelan PM, Isoptin, Covera-HS) و دیلیتازیم (Cardizem، Dilacor، (Tiazac؛
پردنیزون (Deltasone, Liquid Pred)،
داروهای ضد افسردگی لیتیم (Eskalith, Lithobid)،
داروهای ضد انعقاد شامل والپروئیک اسید، دیالپروکس (Depakote, Depakote ER, Depakene, Depacon) و توپیرامات (Topamax)

تشخیص سردرد و درمان

یک پزشک معمولاً قادر به تشخیص یک نوع سردرد خاص از طریق شرح وضعیت، نوع درد، زمان بندی و الگوی حملات است. اگر ماهیت سردرد پیچیده به نظر برسد ممکن است آزمایشاتی برای از بین بردن علل جدی تر انجام شود.
تستهای بیشتر میتوانند شامل موارد زیر باشند:
آزمایش خون
اشعه ایکس
اسکن مغز، مانند CT و MRI
شایع ترین روش درمان سردردها، استراحت و درمان درد است. داروهای ضد اضطراب عمومی در دسترس هستند (OTC) و یا پزشکان می توانند داروهای پیشگیری کننده مانند داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، داروهای گیرنده سروتونین، داروهای ضد صرع و بتا بلوکرها را تجویز کنند.
مهم است که به مشاوره دکتر بروید زیرا استفاده بیش از حد از داروهای کاهش درد می تواند منجر به سردرد شود. درمان سردرد برگشتی شامل کاهش یا توقف داروهای تسکین درد است. در موارد شدید، برای جلوگیری از بی نظمی به طور ایمن و موثر، ممکن است نیاز به اقامت کوتاه در بیمارستان باشد.
تسکین سردرد و مراقبت از خود
تعدادی از مراحل را می توان برای کاهش خطر ابتلا به سردرد و کاهش درد انجام دهید که عبارتند از:
یک بسته گرم یا یخ را به سر و گردن خود اعمال کنید اما از دمای شدید جلوگیری کنید.
در صورت امکان، اجتناب از عوامل استرس زا و ایجاد استراتژی مقابله با استرس برای استرس اجتناب ناپذیر.
خوردن وعده های غذایی منظم، مراقبت برای حفظ قند خون پایدار.
دوش داغ میتواند کمک کند اگرچه در موارد نادری قرار گرفتن در معرض آب گرم باعث سردرد می شود. ورزش منظم و استراحت کافی و خواب منظم موجب کاهش کلی سلامت و استرس می شود.
درمان های جایگزین برای سردرد
طب سوزنی یک درمان جایگزین است که ممکن است برای از بین بردن سردرد مفید باشد.
چندین فرم جایگزین برای درمان سردرد نیز در دسترس است اما قبل از انجام تغییرات عمده و یا شروع هر گونه روش درمان جایگزین مهم است قبل از هر گونه مشورت با پزشک.
روشهای جایگزین عبارتند از:
طب سوزنی
درمان رفتار شناختی
گیاهان دارویی و محصولات سلامتی تغذیه ای
هیپنوتیزم
مراقبه
تحقیقات شواهدی را برای تأیید اینکه تمام این روش ها کار می کنند ارائه نکرده است. گاهی سردرد ممکن است ناشی از کمبود مواد مغذی خاص یا تغذیه به ویژه منیزیم و بعضی از ویتامین های B می باشد. کمبود مواد مغذی می تواند به علت رژیم غذایی با کیفیت پایین، مسائل مربوط به نارسایی احتقانی یا سایر شرایط پزشکی باشد.
افراد مبتلا به سردرد میگرنی اغلب برنامه درمانی دارند که اجازه می دهد درمان در خانه باشد. داروهای تجویزی برای قطع یا توقف سردرد در دسترس هستند. داروهای دیگر برای درمان حالت تهوع و استفراغ در دسترس هستند. اکثر بیماران مبتلا به سردردهای میگرنی پس از استراحت در اتاق تاریک و خوابیدن، بسیار تسکین می یابند.
بیماران مبتلا به سردرد ثانویه اغلب نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.
WHO اشاره می کند که سردردها اغلب به طور جدی مورد توجه قرار نمی گیرند زیرا آنها پراکنده هستند اکثر سر دردها منجر به مرگ نمی شوند و مسری نیستند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. نامی
  1. 5 / 5

سلام خدمت شما . من الان دو ماهه که در قسمت پیشانی و وسط پیشانی و شقیقه ها و بین دو ابرو و گوش هام ( در یک گوش خیلی بیشتر ) درد داره ، دردی که گاهی حالت تیر کشیدن داره و گاهی حالت رفت و برگشت ، درد با سرگیجه همراه است . سابقه ی سینوزیت هم دارم و...

سلام خدمت شما . من الان دو ماهه که در قسمت پیشانی و وسط پیشانی و شقیقه ها و بین دو ابرو و گوش هام ( در یک گوش خیلی بیشتر ) درد داره ، دردی که گاهی حالت تیر کشیدن داره و گاهی حالت رفت و برگشت ، درد با سرگیجه همراه است . سابقه ی سینوزیت هم دارم و دکترم قبلا به من گفته بود اگر دوباره اینجوری شدم ، چون مدام این مشکل و دارم از قرص لووفلوکساسین استفاده کنم . بنابراین در طول این مدت یک دوره (۵ عدد) از این دارو مصرف کردم . ولی مشکل بر طرف نشد و همچنان ادامه داره . با دارو ( استامینوفن کدیین ) به صورت موقتی برطرف میشه ، اما نه به صورت اینکه کامل درد برطرف بشه به صورت نصفه و نیمه. میخواستم بدونم مشکل من از چیه و چه کاری میشه انجام داد تا به کل دیگه به سینوزیت و از این قبیل بیماری ها مبتلا نشم و سوال دیگر اینکه به طور کلی علت سینوزیت چیه !؟ و اینکه مشکل من چیه ؟ سپاس از مهرتون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    نامی
  1. 5 / 5

سلام مشکل شما می تواند از عفونت گوش و یا سینوزیت باشد نیاز به معاینه می باشد

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search