پزشکی

تفسیر آزمایش اسپرم

آنالیز اسپرمتجزیه و تحلیل اسپرم و نتایج آزمایش - در ایالات متحده، ناباروری در زن و شوهر به عنوان ناتوانی در دستیابی به فرزند به رغم یک سال مقاربت مکرر، محافظت نشده تعریف شده است. با این وجود، تا 50 درصد از زوج های جوان و سالم که در طی 12 ماه اول نمی توانند باردار شوند در 12 ماه پس از آن بدون هیچ گونه درمان خاصی نابارور در نظر گرفته می شوند.

بنابراین، در بعضی شرایط، تأخیر در ارزیابی و درمان گسترده معقول است. در تقریبا 35 درصد از زوج های نابارور، یک عامل مردانه همراه با یک عامل زنانه شناخته شده است در حدود 10 درصد، یک عامل مردانه تنها علت قابل شناسایی است.
در حالی که بسیاری از مردان با ناباروری مردان دارای الیگواسپرمیا (تعداد کم سلول های اسپرم در انزال در مقایسه با محدوده مرجع) و یا azoospermia ( بدون اسپرم در انزال) هستند برخی از مردان نابارور تعداد اسپرم طبیعی دارند. بیش از 80 درصد مردان نابارور دارای غلظت اسپرم پایین هستند که همراه با کاهش حرکت اسپرم (آستنوزوسترمیا) و یا افزایش اسپرماتوژنیک با مورفولوژی غیر طبیعی (teratozoospermia) است. درصد کمی از مردان نابارور حاوی غلظت طبیعی اسپرم هستند اما کیفیت ضعیف اسپرم، کاهش حرکت اسپرم و یا مورفولوژی اسپرم غیرطبیعی است و درصد دیگری از مردان نابارور، دارای غلظت طبیعی اسپرم و حرکت طبیعی و مورفولوژی هستند.
تجزیه و تحلیل اسپرم اساسی ترین بخش ارزیابی عامل ناباروری مردان است. پس از 2 تا 5 روز خوداری، یک نمونه منی را که معمولاً می توانید توسط استمناء در یک مخزن خاص یا با مقاربت در یک کاندوم جمع آوری نمایید. 4 نمونه های منی باید در یک ساعت در آزمایشگاه بررسی شود. یافته های یک نتیجه تجزیه و تحلیل منی غیرطبیعی باید با تجزیه و تحلیل اسپرم دیگر، به طور کامل 3 ماه پس از آن برای تشکیل اسپرم جدید پیگیری شود. با این حال، اگر اسپرم در نمونه اولیه یافت نشود، یا بسیار کم باشد تکرار یک تجزیه و تحلیل اسپرم در اسرع وقت باید انجام شود.

تجزیه و تحلیل مایع منی بطور سریال

ارزیابی غدد درون ریز
ادرار مثبت
اسکن با امواج فراصوت
آزمایشات اسپرم و اسپرم ویژه، مانند آزمون های آنتی بادی اسپرم و تست های تجزیه DNA اسپرم
غربالگری ژنتیکی
تجزیه و تحلیل اسپرم، همچنین به عنوان یک آزمون تعداد اسپرم شناخته شده است و سلامت و قابلیت زیست اسپرم مردانه را بررسی می کند. اسپرم مایع حاوی اسپرم (به علاوه سایر مواد قندی و پروتئینی) است که در طی انزال آزاد می شود. آنالیز اسپرم شامل سه عامل اصلی سلامت اسپرم است:
تعداد اسپرم
شکل اسپرم
حرکت اسپرم، همچنین به عنوان "تحرک اسپرم" شناخته می شود.
پزشکان اغلب دو یا سه تجزیه اسپرم جداگانه را انجام می دهند تا ایده خوبی از سلامت اسپرم داشته باشند. به گفته انجمن آمریکایی شیمی بالینی (AACC)، آزمایش ها باید حداقل هفت روز از هم جدا و طی دو تا سه ماه انجام شود. شمارش اسپرم می تواند روزانه متفاوت باشد. با توجه به میانگین نمونه های اسپرم می توان نتیجه قطعی را بدست آورد.
اسپرم شامل اسپرم های معلق در مایع منی (پلاسما) است. عملکرد مایع اسپرم برای فراهم آوردن تغذیه و حجم برای انتقال اسپرم به داخل گردن رحم است.
ناباروری مردانه می تواند توسط تعدادی از علل تحت تاثیر قرار گیرد. یکی از مهمترین آنها کاهش تعداد اسپرم زنده است. علل دیگر شامل اسپرم با مورفولوژی غیر طبیعی و ناهنجاری های مایع منی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نتایج نرمال تست اسپرم

غلظت اسپرم ≥ 15 میلیون اسپرم / میلی لیتر
ظاهر: طبیعی
حجم: > یا = 1.5 میلی لیتر
pH: > یا = 7.2
حرکت میلی لیتر: > یا = 6.0 * 10 
اسپرم / میلی لیتر: > یا = 15.0 * 10 
تحرک: > یا = 40٪
درجه: > یا = 2.5
توجه: مطالعات آزمایشگاهی متعدد نشان داده است که پارامترهای اسپرم برای حرکت و درجه به طور متوسط 80 درصد از پارامترهای اصلی را حفظ می کند زمانی که روش حمل برای حرکت استفاده می شود. با استفاده از این میانگین، نمونه هایی که با سرعت حرکتی 32 تا 39 درصد حرکت می کنند و درجه 2 می تواند در محدوده نرمال قرار گیرد اگر تست در مدت کوتاهی پس از جمع آوری انجام شود.
حرکتی / انزال: > یا = 9.0 * 10 
ویسکوزیته: > یا = 3.0
آگلوتیناسیون: > یا = 3.0
سوپراویتال: > یا = 58٪ زنده
فروکتوز: مثبت است
نکته: آزمایش فروکتوز بر روی نمونه های آزمایش اسپرم انجام نمی شود اگر بیمار آزواسپرمیک است به FROS / فروکتوز، اسپرم یا پلاسما اسپرم مراجعه کنید. نمونه ای جداگانه برای جلوگیری از انسداد مجاری انزالی را ارائه دهید. نتیجه مثبت هیچ انسداد را نشان نمی دهد.
تحلیل اسپرم
ناباروری مردانه در حدود نیمی از مسائل مربوط به باروری است. اگر زوج در معرض بارداری با تأخیر قرار دارند تحقیقات در مورد ناباروری مردان اهمیت کلیدی دارد.
یک مرد ممکن است کاملاً سالم باشد اما آزمایش اسپرم ممکن است نشان دهد که اسپرم کم یا کیفیت پایین تولید می کند. گاهی اوقات یک آزمایش اسپرم کشف می کند که هیچ اسپرم وجود ندارد. این می تواند یک انسداد در واژینال (لوله های حمل کننده اسپرم از بیضه ها) را نشان دهد یا اینکه اسپرم تولید نمی شود. معاینه فیزیکی و ارزیابی هورمون ممکن است قادر به تایید علت باشد.
تجزیه و تحلیل مایع منی مهمترین آزمون مورد استفاده در تشخیص ناباروری مردان است. تجزیه و تحلیل اسپرم قبل از ارزیابی اسپرم، حجم، قوام و ظاهر کل نمونه را بررسی می کند. تعداد اسپرم (شمارش)، سرعت، اندازه اسپرم، شکل (مورفولوژی) و حضور آنتی بادی اسپرم، همه عوامل است که بر باروری تاثیر می گذارد.

چرا تجزیه و تحلیل اسپرم انجام می شود؟

تست ناباروری مردانه

تجزیه و تحلیل اسپرم اغلب توصیه می شود هنگامی که زوج مشکل باردار شدن دارند. این آزمایش به پزشک در تشخیص یک مرد نابارور کمک خواهد کرد این تجزیه و تحلیل همچنین تعیین می کند که آیا تعداد اسپرم کم یا اختلال عملکرد اسپرم دلیل عدم ناباروری است؟

تست موفقیت وازکتومی

مردانی که وازکتومی داشته اند، تجزیه و تحلیل اسپرم را انجام می دهند تا مطمئن شوند اسپرم در منی آنها وجود ندارد. در یک وازکتومی، لوله هایی که اسپرم را از بیضه ها به آلت تناسلی وارد می کنند به عنوان یک فرم دایمی کنترل تولد، برداشته می شوند. پس از وازکتومی، پزشکان اغلب توصیه می کنند که مردان ماهی یک بار برای 3 ماه یک تجزیه اسپرم انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که اسپرم در مایع منی وجود ندارد.

آماده سازی

چگونه برای تجزیه و تحلیل اسپرم آماده سازی کنیم
پزشک شما به شما اطلاع خواهد داد برای آماده شدن جهت تجزیه و تحلیل اسپرم چه باید بکنید. برای رسیدن به نتایج دقیق، این دستورالعمل بسیار مهم است.
برای گرفتن بهترین نمونه:
اجتناب از انزال برای 24 تا 72 ساعت قبل از آزمایش.
اجتناب از مصرف الکل، کافئین و مواد مخدر مانند کوکائین و ماری جوانا دو تا پنج روز قبل از آزمایش.
از مصرف داروهای گیاهی مانند قرص سنتور و اکیناسه خوداری کنید.
از هر نوع داروهای هورمونی که به وسیله تامین کننده مراقبت های سلامت به شما ارائه شده است اجتناب کنید.
داروهای مورد استفاده خود را با پزشک در میان بگذارید.

تجزیه و تحلیل اسپرم چگونه انجام می شود؟

شما باید یک نمونه منی برای یک تجزیه و تحلیل اسپرم ارائه دهید. چهار روش اصلی برای جمع آوری نمونه منی وجود دارد:
استمناء
رابطه جنسی با کاندوم
رابطه جنسی با خروج قبل از انزال
انزال تحریک شده توسط برق
استمناء به عنوان روش ترجیحی برای دریافت یک نمونه تمیز مورد توجه قرار گرفته است.
گرفتن یک نمونه خوب
دو عامل اصلی برای داشتن یک نمونه آزمایش خوب ضروری است. اول، اسپرم باید در دمای بدن حفظ شود. اگر بیش از حد گرم و یا خیلی سرد شود نتایج نادرست خواهد بود. دوم، مایع منی باید ظرف 30 تا 60 دقیقه پس از خروج از بدن به مرکز آزمایش منتقل شود.
تداخل تست
برخی از عوامل می تواند بر آزمون تاثیر منفی داشته باشد، از جمله:
مایع منی که در تماس با spermicide قرار دارد
تست را زمانی که بیمار تاکید دارد بپذیرید
خطا در آزمایشگاه
آلودگی نمونه
هیچ خطری شناخته شده ای در ارتباط با تجزیه اسپرم وجود ندارد.
اگر نتایج تجزیه و تحلیل اسپرم در حد نرمال قرار نداشته و دستکاری نمونه یک عامل نیست پزشک شما همچنین می تواند در نظر بگیرید که آیا شما مواد زیر را مصرف می کنید که می تواند میزان اسپرم شما را تحت تأثیر قرار دهد:
الکل
کافئین
گیاهان دارویی مانند سنت جان
استفاده از داروهای تجویزی از داروهایی که برای کاهش تعداد اسپرم، مانند سایمتیدین شناخته شده است
مصرف مواد مخدر تفریحی
تنباکو
آزمایش منی در منزل
آزمایشات مایع منی در دسترس است. با این حال، آنها فقط برای تعداد اسپرم آزمایش می کنند. آنها تحرک و شکل اسپرم را بررسی نمی کنند.
نتایج آزمایشات در خانه معمولاً در عرض 10 دقیقه در دسترس است. تعداد اسپرم طبیعی (بیش از 20 میلیون اسپرم در هر یک میلی لیتر مایع منی) است آزمایش خانگی لزوماً به این معنی نیست که یک فرد بارور است زیرا آن همه علل احتمالی ناباروری مرد را در نظر نمی گیرد.
اگر شما در مورد باروری خود نگران هستید بهتر است آزمایش در آزمایشگاه توسط یک متخصص پزشکی انجام شود. این به شما یک ارزیابی جامع تر از باروری شما می دهد.
نتایج عادی

نتایج طبیعی تست اسپرم چیست؟

پس از نمونه برداری از مایع منی، نتایج آزمون شما باید ظرف 24 ساعت تا یک هفته آماده شود بسته به آزمایشگاهی که به آن می روید. هنگامی که یک پزشک بررسی نتایج آزمون تجزیه اسپرم را بررسی می کند عوامل متعددی در نظر گرفته می شود. تجزیه و تحلیل پس از وازکتومی به نظر می رسد برای حضور اسپرم، اما تجزیه و تحلیل به دنبال مسائل مربوط به باروری بیشتر در عمق است. پزشک شما هر یک از نتایج زیر را در نظر خواهد گرفت:

شکل اسپرم

یک نتیجه طبیعی برای شکل اسپرم است که بیش از 50 درصد از اسپرم به طور معمول شکل گرفته است. اگر یک مرد دارای بیش از 50 درصد اسپرم غیر طبیعی است، این باروری را کاهش می دهد. یک آزمایشگاه ممکن است ناهنجاری ها را در سر، متوسط یا دم اسپرم شناسایی کند. همچنین ممکن است اسپرم نابالغ باشد و بنابراین نمیتواند تخمک را به طور مؤثری بارور کند.

جنبش

برای یک نتیجه طبیعی، بیش از 50 درصد اسپرم باید یک ساعت پس از انزال حرکت کند. جنبش اسپرم، یا حرکتی، برای باروری مهم است زیرا اسپرم باید تخمک گذاری کند. یک سیستم خودکار اسپرم، حرکت را تجزیه و تحلیل می کند و در مقیاس 0 تا 4 آن را تجزیه می کند. نمره 0 بدین معنی است که اسپرم در حال حرکت نیست و نمره 3 یا 4 نشانگر حرکت خوب است.

pH

یک سطح pH باید بین 7.2 تا 7.8 باشد تا نتیجه طبیعی حاصل شود. سطح pH بالاتر از 8.0 می تواند نشان دهنده اهدا کننده عفونت باشد. نتیجه کمتر از 7.0 می تواند نمونه را آلوده کند یا اینکه مجاری خروج انسان مسدود شده است.

حجم اسپرم

حجم اسپرم برای یک نتیجه طبیعی باید بیش از 2 میلی لیتر باشد. حجم اسپرم کم می تواند میزان کم اسپرم را برای تخمک گذاری تخمینی نشان دهد. حجم مایع اضافی نیز می تواند به معنی مقدار اسپرم رقیق شده باشد.

تبدیل شدن به مایع

این باید 15 تا 30 دقیقه قبل از مایع منی باشد. در حالی که اسپرم در ابتدا ضخیم است توانایی آن برای مایع شدن، یا تبدیل شدن به یک همزیستی آبدار، به حرکت اسپرم کمک می کند. اگر اسپرم در 15 تا 30 دقیقه مایع نباشد باروری می تواند تحت تأثیر قرار گیرد.

تعداد اسپرم

تعداد اسپرم در تجزیه و تحلیل عادی اسپرم باید بین 20 میلیون تا بیش از 200 میلیون تعداد باشد. این نتیجه نیز به عنوان تراکم اسپرم معروف است. اگر این تعداد کم باشد تصور می تواند مشکل تر باشد.

ظاهر

ظاهر باید سفید و خاکستری باشد. اسپرم دارای رنگ قرمز قهوه ای می تواند وجود خون را نشان دهد در حالی که یک رنگ زرد می تواند زردی را نشان دهد یا عوارض جانبی دارو باشد.

نتایج غیر طبیعی چیست؟

اسپرم غیرطبیعی برای رسیدن به تخمک و نفوذ به آن مشکل دارد و باعث ایجاد مشکل می شود. نتایج غیر عادی می تواند موارد زیر را نشان دهد:
ناباروری
عفونت
عدم تعادل هورمونی
بیماری، مانند دیابت
نقص ژن
قرار گرفتن در معرض اشعه
اگر نتایج شما را در سطوح غیرطبیعی باشد احتمالاً پزشک شما پیشنهاد می کند که آزمایش های بیشتری انجام دهید. این آزمایشها عبارتند از:
آزمایشات ژنتیکی
آزمایش هورمونی
ادرار بعد از انزال
نمونه برداری از نمونه های بیضه انجام می شود
تست سلول های ایمنی ضد اسپرم
چشم انداز پس از تجزیه و تحلیل اسپرم
تجزیه و تحلیل مایع منی که بیشترین نتیجه گیری است مستلزم جمع آوری دقیق و تجزیه و تحلیل نمونه های چندگانه است. تست می تواند انواع اطلاعاتی را فراهم کند که می تواند تعیین کننده عوامل موثر بر باروری شما باشد. اگر نتایج تست شما غیر طبیعی باشد پزشک ممکن است توصیه کند که یک متخصص باروری را ببینید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. parisa

سلام وجود سلول های spermagenic به تعداد 8-10 تا در آزمایش اسپرم نشانه چیست؟

  پیوست ها
 

  1. نغمه

سلام. همسر من آزمایش اسپرم داده و نتایج به این صورته، به نظرتون احتمال باروری به شکل طبیعی بعد از مصرف دارو هست؟
sperm concentration : 14
total sperm count : 18.2
total motility : 14
rapid class A : 0
slow class B : 4
progressive motility : 4
non...

سلام. همسر من آزمایش اسپرم داده و نتایج به این صورته، به نظرتون احتمال باروری به شکل طبیعی بعد از مصرف دارو هست؟
sperm concentration : 14
total sperm count : 18.2
total motility : 14
rapid class A : 0
slow class B : 4
progressive motility : 4
non progressive motility : 10
non motile : 86
normal morphology : 2
abnormal morphology : 98
vitality test : 65

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search