پزشکی

علت نقاط سفید بر روی زبان چیست؟

سفیدی دهانزبان سفید که شما بازتاب آن را در آینه می بینید ممکن است ترسناک باشد اما این شرایط معمولاً بی ضرر است. زبان سفید به پوشش سفید یا پوشش روی زبان شما اشاره دارد. تمام زبان شما ممکن است سفید باشد یا فقط می توانید لکه های سفید یا تکه هایی در زبان خود داشته باشید. زبان سفید معمولاً چیزی برای نگرانی نیست.

اما در موارد نادر، این علامت می تواند و یک بیماری جدی مانند یک عفونت یا سرطان اولیه را هشدار دهد. به همین دلیل مهم است که در مورد علائم دیگر خود مراقب باشیم. علائم تغییر رنگ این نقاط را در نظر داشته باشید. چند شرایط وجود دارد که می تواند لکه های سفید روی زبان را ظاهر کنند. در برخی موارد این می تواند تبدیل به یک پوشش سفید شود که تمام زبان را پوشش می دهد. گاهی اوقات این پوشش سفید موقت و بی ضرر است اما در موارد دیگر این یک عارضه جانبی از وضعیت دیگری است که ممکن است نیاز پزشکی به درمان مناسب داشته باشد. بررسی عوارض جانبی دیگر شما می تواند به شما کمک کند تا علت نقاط سفید در زبان خود را محدود کنید و بتوانید از آنها خلاص شوید.

علت ظاهر شدن نقاط سفید روی زبان چیست؟

این بر اساس ماهیت علت متفاوت خواهد بود. نقاط می توانند کاملاً کوچک باشند اما آنها همچنین می توانند بزرگ و نامنظم شکل بگیرند. در بیشتر موارد لکه های روی زبان از دو طرف زبان شروع می شوند و به مرکز زبان گسترش می یابند. در بعضی موارد لکه ها به پوششی تبدیل می شوند که زبان را پوشش می دهد. این امر می تواند ادامه یابد تا اینکه کاملا ً ضحیم شود اگر بدون درمان باقی بماند. پوشش روی زبان نیز می تواند بر اساس رنگ های دیگر بر اساس غذاهایی که می خورید یا باکتری هایی که در این پوشش دیده می شوند شروع شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل نقاط سفید در زبان

هنگامی که نقاط سفید وجود دارد بهتر است اقدامات فوری برای پیدا کردن دلیل آن انجام شود. علل احتمالی و رایج لکه های سفید روی زبان در زیر آمده است.
برفک. یکی از شایع ترین علل لکه های سفید و یا پوشش های در حال توسعه در زبان است. این یک رشد مخمر است که خود در دهان ظاهر می شود. این لکه های سفید ممکن است علاوه بر توسعه بر روی لثه ها، گونه ها و یا سقف دهان در زبان توسعه یابد. نقاط ایجاد شده توسط تورم ممکن است شبیه پنیر باشد و به راحتی تمیز نمی شود. تغذیه ضعیف و آنتی بیوتیک ها می توانند خطر ابتلا به این مشکل را افزایش دهند.

بیشتر بخوانیدبرفک دهان | برفک دهان در نوزادان
دهان بیش از حد خشک. اگر دهان شما بیش از حد خشک شود می تواند لکه های سفید را روی زبان ایجاد کنید. این لکه ها خطرناک نیستند اما به سادگی نشان می دهند که بدن شما کمبود آب را تجربه می کند. در این مورد، پچ ها نباید حجم یا بافت کرکی را به دست آورند هرچند ممکن است احساس خشک یا ناراحت کننده داشته باشند.
لیکن پلانوس. در این افراد غالباً لکه ها بر روی زبان و یا پوست آنها توسعه می یابد که ممکن است به علت لیکن پلان باشد. این اساساً یک ایجاد حساسیت به هپاتیت سی است. این نقاط زمانی رخ می دهند که شما در معرض یک واکنش به شرایط قرار گیرید این شرایط با استفاده از محصولات تنباکو بدتر می شوند. این برای بیماران نامشخص است که پس از استفاده از تنباکوی جویدنی، لکه ها جدی تر می شود این نیز خطرناک است زیرا ضایعات از lichen planus می تواند با قرار گرفتن در معرض توتون به سرطان تغییر پیدا کند.
زبان جغرافیایی. همچنین می تواند علت رشد و توسعه بر روی زبان باشد. این تکه ها سفید و پوسته پوسته می شوند شبیه به نوع تکه هایی که در پوست ظاهر می شوند زمانی که کسی از اگزما رنج می برد. بعضی از پزشکان بر این باورند که این لکه های سفید یک نسخه شفاهی پسوریازیس هستند اما برخی دیگر معتقدند این یک واکنش آلرژیک ریشه در استرس بدن دارد.
سرطان دهان. برخی از سرطان های دهان می توانند به صورت لکه های سفید در دهان ظاهر شوند. علاوه بر گسترش نقاط در زبان، شما ممکن است آنها را در لثه یا گلو مشاهده کنید. اگر شما اغلب از محصولات تنباکو یا الکل استفاده می کنید خطر ابتلا به این نوع زخم افزایش می یابد. در مردان نسبت به زنان سرطان دهان بیشتر تشخیص داده می شود.
لکوپلاکیا. استفاده از تنباکو همچنین می تواند به لکوپلاکیا منجر شود. این تکه های سفید هستند که در سراسر دهان ظاهر می شوند اما بیشتر در زبان هستند. این تکه ها اغلب در اندازه و بافت نامنظم هستند و ممکن است ظاهر کرکی داشته باشند. افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف مانند افرادی که مبتلا به HIV یا ایدز هستند در معرض خطر بیشتری برای توسعه این بیماری هستند.
پوشش. اگر نقاطی روی زبان شروع به ایجاد یک پوشش سفید روی زبان کنند این پوشش می تواند توسط سلول های پوست مرده و یا بقایای مواد غذایی ایجاد شود. اگر شما بیمار هستید این پوشش ممکن است به علت ایجاد شدن مخاطی ناشی از بیماری شما ایجاد شود.

درمان لکه های سفید روی زبان

زبان سفید ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. این علامت اغلب به خودی خود پاک می شود.
شما ممکن است قادر به حذف پوشش سفید از زبان خود به آرامی با برس زدن با مسواک نرم باشید. نوشیدن مقدار زیاد آب همچنین می تواند باکتری ها و باقی مانده های غذایی را از دهان شما بیرون بکشاند.
درمان لکه های سفید متناسب با ماهیت نقاط متفاوت است
روزانه دهان را تمیز کنید و آب بیاشامید
هنگامی که آنها برای اولین بار ظاهر می شوند سعی کنید دهان خود را تمیز کنید. به آرامی دندان ها و زبان خود را برس بکشید شما همچنین مطمئن شوید که مقدار زیادی آب می نوشید تا هر ذره ای که در دهان است پاک شود. نوشیدن مقدار زیادی آب نیز به شما کمک می کند هیدراته بمانید همچنین می تواند به شما کمک کند تا لکه ها را از روی زبان خود حذف کنید.
Leukoplakia نیاز به درمان ندارد با این حال، شما باید با دندانپزشک خود برای بررسی های منظم ملاقات نمایید تا مطمئن شوید که وضعیت بدتر نمی شود. برای پاک کردن تکه های سفید، ترک سیگار یا ترک جویدن تنباکو و حذف مصرف الکل موثر است.
لیکن پلان دهانی نیز نیازی به درمان ندارد. اگر وضعیت شما شدید باشد پزشک ممکن است یک اسپری استروئید یا یک شستشوی دهان با قرص های استروئیدی که در آب حل شده را تجویز کند.
مخمر دهانی با داروی ضد قارچی درمان می شود. این دارو در قالب های مختلفی مانند ژل یا مایع دهانی اعمال می شود.
سیفلیس با یک دوز پنی سیلین درمان می شود. این آنتی بیوتیک باکتری هایی را که باعث ایجاد سیفلیس می شود می کشد. اگر بیش از یک سال سیفیلیس داشته اید ممکن است لازم باشد بیش از یک دوز آنتی بیوتیک مصرف کنید.

چه موقع یک به پزشک مراجعه کنید

اگر زبان شما صدمه دیده باشد لکه های قرمز به طول بیش از دو هفته ادامه پیدا کرده یا تغییرات دیگری در دهان یا زبان شما به همراه لکه ها ظاهر می شود بنابراین بسیار مهم است که به پزشک مراجعه کنید. این لکه ها می توانند نشانه ای باشند که شما از یک بیماری دیگر رنج می برید که نیاز به درمان برای درمان آن بیماری دارد. اگر لکه هایتان ظاهراً در اثر رشد باکتری یا قارچی باشد باید یک دکتر را ببینید زیرا احتمالاً به دارو نیاز دارید تا لکه ها از بین بروند. دکتر شما همچنین به شما در مورد تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی کمک می کند که می توانید برای جلوگیری از ظهور این لکه های سفید استفاده کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (9)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 4 رای

 1. امیرعباس

سلام آقای دکتر جوانی ۳۸ ساله هستم که به هیچ وجه دخانیات والکل منصرف نکردم و اخیرا در کنار زبانم یک آفت دردناک و چند زگیل گوشتی بدون درد قسمت انتهایی زبانم داشتم که با قرقره دیفن هیدرامین و آزیترومایسین افت برطرف شده واما حدود دو هفته خورده ایه که...

سلام آقای دکتر جوانی ۳۸ ساله هستم که به هیچ وجه دخانیات والکل منصرف نکردم و اخیرا در کنار زبانم یک آفت دردناک و چند زگیل گوشتی بدون درد قسمت انتهایی زبانم داشتم که با قرقره دیفن هیدرامین و آزیترومایسین افت برطرف شده واما حدود دو هفته خورده ایه که اون زایده های گوشتی که چهارتا کوچیک هستش برطرف نشده به دکتر عمومی نشون دادم گفتن چیز خاصی نیست میخواستم بدونم ممکنه با وجود این که اهل دخانیات و الکل نیستم علامت ابتلا به سرطان باشه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی
 1. 5 / 5

سلام اختمال آفت زبان وجود دارد نیاز به داروی ساختنی می باشد نزد پزشک بروید تا معاینه و نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. علی اصغر

سلام.من به مدت ۲۰ روزه علائم های روی زبان مشاهده میکنم که خیلی ازار دهنده هستن.طوری که حتی یه لقمه نون یا چیزای دیگه اصلا نمیتونم میل کنم.زخم های بزرگ و کوچک هستن بعضی روزها تمام زبانم با جوش های سفید رنگ که شبیه جوش های صورت میمونن با اندازه های...

سلام.من به مدت ۲۰ روزه علائم های روی زبان مشاهده میکنم که خیلی ازار دهنده هستن.طوری که حتی یه لقمه نون یا چیزای دیگه اصلا نمیتونم میل کنم.زخم های بزرگ و کوچک هستن بعضی روزها تمام زبانم با جوش های سفید رنگ که شبیه جوش های صورت میمونن با اندازه های کوچک و یا خیلی بزرگ.بعضی روزا هم زبانم ترک برمیداره ریشه ریشه میشه.بعضی وقتا هم ته زبانم چسبیده به حلقم جوش های بزرگ قرمز رنگ میباشن که حتی قورت دادن اب دهان هم برام دشوار میشه.علائم دیگه ی هم سفید شدن کل زبانم.هر علائمی که روی زبانم ایجاد میشه زبانم خشک هستش.خلاصه بدجور کلافه ام کرده

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سعید

سلام من مدت یک ماهه گلو درد دارم بعد مراجعه به پزشک گفت احتمالا به خاطر رفلاکس معده است یک سری داروی گیاهی داد ولی هنوز خوب نشده الان چند روزه انتهای زبونم حالت جوش زدگی داره و هرروز بیشتر میشه لطفا راهنماییم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سعید
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد احتمال عفونت قارچی وجود دارد نزد پزشک متخصص عفونی بروید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سعید
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد ممکن است عفونت استرپتوکک باشد که نیاز به درمان آنتی بیوتیک دارد نزد پزشک بروید تا نسخه دارو داده شود

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سعید

سلام نیاز به معاینه می باشد نزد پزشک بروید تا داروی لازم نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. Samin

سلام خسته نباشید..من در قسمت ته زبانم برفک دارم و تاول زده...مدت زیادیم هست ک وجود دارند.. و اینکه ب تازگی لکه های قرمز در کناری زبانم ب وجود اومده... میشه علت رو بگین وایا لازمه ب پزشک مراجعه کنم ؟

  پیوست ها
 

 1. فريبا    Samin
 1. 5 / 5

سلام چند وقتى هست ته زبانم حالت زگيل هاى ريزى زده و سقف دهانم و هر جاى داخل دهانم سفيد شده و خشكلى دهان دارم چيكار بايد بكنم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search