پزشکی

عوارض و مراقبت کاتترهای مرکزی داخلی محیطی (PICC)

کاتتر داخل وریدیاگر چه اینها نادر هستند مشکلات PICC می تواند جدی باشد مراقبت مناسب و استفاده از کاتترهای ماندگار می تواند به جلوگیری از عوارض کمک کند یک کاتتر یک لوله پلاستیکی نازک است که شبیه لوله ای داخل وریدی (IV) است که به بیماران اجازه می دهد تا داروها و مایعات را از طریق آن دریافت کنند

خط APICC یک کاتتر مرکزی شامل یک لوله نرم و نازک است که داخل ورید بازوی فوقانی شما (محیطی) وارد شده و به سمت رگ بزرگ در داخل سینه شما بالای قلب شما (مرکزی) پیشرفت می کند.
از آنجا که این کاتتر می تواند برای مدت زمان طولانی داخل باشد پزشکان ممکن است توصیه هایی برای قرار دادن کاتتر مرکزی داخلی یا خط PICC را در موارد خاص توصیه کنند اگرچه خطر ابتلا به عوارض کمتری وجود دارد ولی عوارض جدی PICC رخ می دهد.

کاتتر PICC چیست؟

PICC ها برای اولین بار در دهه 1970 به عنوان جایگزینی برای کاتتر وریدی در نظر گرفته شده اند که به طور مستقیم به رگ های زیر ساب کلاوین، ژوگولار داخلی یا فمورال وارد می شود قرار دادن کاتتر در این رگهای مرکزی بزرگ با عفونت های بالاتر و همچنین عوارض دیگر مانند پنوموتوراکس همراه بود (شرایطی که در آن هوا به داخل فضای خارج از ریه فرار می کرد) در مقابل، کاتتر PICC در فرکانس پایین هستند.
کاتتر PICC برای اولین بار توسط یک ارائه دهنده خدمات سلامت به یک ورید بازوی بزرگ محیطی منتقل می شود و به سمت رگ بزرگتر به سمت قلب شما هدایت می شود بی حسی موضعی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد انتهای بیرونی سپس در محل، بخیه زده می شود و با باند گاز استریل پوشانده می شود قرار دادن درست آن توسط یک اشعه ایکس کنترل می شود این روش حدود یک ساعت و نیم طول می کشد و اکثر بیماران در طول درمان احساس ناراحتی کمی می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مزایای کاتتر PICC

کاتتر PICC را می توان برای بسیاری از هفته ها یا ماه ها حتی در خانه مورد استفاده قرار داد.
خطر عفونت پایین است.
برای اهداف هیدراتاسیون، انتقال خون، تغذیه و داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها یا شیمی درمانی مفید است.
برای آزمایش های تکراری خون مفید است.
برای تحریک یا آسیب رساندن به عروق خونی ناشی از استخراج مکرر خون، تزریق IV یا داروهای IV کم خطر است.

آیا کاتتر PICC عوارض دارد؟

در هنگام قرار دادن کاتتر PICC عوارض ممکن عبارتند از:
ناراحتی ناگهانی در هنگام قرار دادن سوزن به ورید.
ناتوانی در قرار دادن کاتتر به علت زخم ورید یا بخشی از رگهای لخته شده.
در صورتی که پزشک یا پرستار قادر به وارد کردن کاتتر در بازوی اول نیست باید کاتتر را در بازوی دیگر قرار دهید.
سوراخ شدن رگ خونی.
خسارت عصبی یا تاندون.
ضربان قلب نامنظم.
خطرات پس از قرار دادن خط PICC عبارتند از:
اختلال کاتتر، اگر کاتتر PICC به درستی ایمن نشده باشد یا اگر شما به طور ناگهانی حرکت کنید
لخته شدن در ورید یا ترومبوز ورید عمقی
التهاب ورید یا فلبیت
آمبولی هوا
عفونت در محل کاتتر
عفونت در جریان خون شما
شکستن یک قطعه کاتتر، که ممکن است در جریان خون حرکت کند (مهاجرت کاتتر)
آسیب کاتتر
سندرم ورید اجوف فوقانی

چگونگی از عوارض کاتتر  PICC جلوگیری کنیم

برای اجتناب از عوارض، شما باید یک بازرسی روزانه از پانسمان کاتتر PICC خود و محل ورود انجام دهید اطمینان حاصل کنید که همیشه خشک و تمیز باشد و به طور مرتب تغییر کند.
اگر درد، قرمزی، تورم یا ترشح روی پوست دارید یا اگر تب را با لرزش تجربه کرده اید با پزشک خود تماس بگیرید این ممکن است علائم عفونت باشد و باید بلافاصله درمان شود.
مراقب نشانه های انسداد که شامل آهسته شدن جریان تزریق مایع است باشید اطمینان حاصل کنید که هیچ خطوط یا پیچ در کاتتر وجود ندارد در صورتی که عیب یابی ساده نمی تواند مشکلات خط PICC را حل کند با پرستار خود تماس بگیرید.
هر گونه تورم را در چهره، گردن، قفسه سینه یا بازوی خود به عنوان درد در بازوی خود گزارش دهید این ممکن است ترومبوز ورید عمقی را در بازو و یا سندرم بزرگ وانا کاوا نشان دهد اگرچه نادر است، ممکن است رخ دهد و به مداخله فوری نیاز دارد.
بلافاصله با اورژانس تماس بگيريد اگر علائم آمبولي هوايي را تجربه کرده ايد که شامل ضربان قلبي سریع يا طپش قلب، سرفه و دشواري تنفس است در حالی که منتظر کمک هستید در سمت چپ خود پای خود را بلند کنید.
اگر مشکوک به جابجایی، آسیب یا مهاجرت کاتتر شدید بلافاصله با پرستار خود تماس بگیرید علائم دیگر که باید بلافاصله گزارش شوند عبارتند از: نشت در محل تزریق، تورم، درد سوزشی در حین تزریق، صدای گوش، سردرد، تورم، قرمزی یا درد گردن، شانه، بازو یا سوزن های مرطوب.

خط PICC چگونه وارد می شود؟

پرستار توسط گاید اولتراسوند ورید مناسب شما را در دست شما پیدا می کند.
برای جلوگیری از عفونت، دست خود را تمیز و با پارچه استریل بپوشانید.
تورنیکتی در اطراف بازوی شما اعمال می شود.
محل تزریق بی حس می شود تا درد محل تزریق را از بین ببرد.
یک سوزن کوچک داخل ورید وارد می شود و سپس خط PICC به سمت قلب شما هدایت می شود
پس از قرار دادن، یک رادیوگرافی قفسه سینه انجام می شود تا مطمئن شوند که کاتتر به درستی قرار داده شده است.
خط PICC در محل نصب شده است.
محل تزریق با پانسمان استریل و باند فشار تحت پوشش قرار می گیرد.
پانسمان شما باید بازبینی و تغییر کند (حدود دو بار در هفته)
مراقبت از خط PICC
برداشتن
دست ها را همیشه قبل از بازرسی، تمیز کردن، تغییر پانسمان یا استفاده از خط PICC بشوید. دستکش و در صورت لزوم ماسک صورت استفاده کنید برای تغییر باند موارد استفاده را حذف کرده و به همراه دستکشهای خود به طور مستقیم به زباله ها پرتاب کنید یک جفت دستکش جدید بردارید و محل تزریق کاتتر برای قرمزی پوست، درد، تورم، خونریزی، مایع یا چرک بازرسی کنید اگر هر یک از این تغییرات را مشاهده کردید با پرستار خودتان تماس بگیرید.
تمیز کردن
ناحیه پوست در اطراف کاتتر با یک محلول توصیه شده توسط پرستار خود پاک کنید از کشیدن و یا حرکت کاتتر خود اجتناب کنید قبل از قرار دادن یک باند جدید، پوست شما خشک شود باند را با نوار در اطراف لبه های گاز محافظت کنید دستکش های خود را بردارید و در کیسه های زباله پرتاب کنید در نهایت، دست های خود را بشویید.
شستشوی کاتتر
با استفاده از یک سرنگ، شما نیز باید از طریق کاتتر خود یک مقدار کمی از مایع بکشید یا فشار دهید. فلاشینگ کمک می کند تا از عوارض خط PICC به علت انسداد جلوگیری شود همچنین از مخلوط کردن داروها در لوله جلوگیری می کند شستشوی کاتتر:
قبل از تجویز دارو.
پس از تجویز دارو.
یک بار در روز، اگر شما از خط PICC اغلب استفاده می کنید.
فقط یک  بار درهفته اگر از خط PICC اغلب استفاده نمی کنید.
شما می توانید خط PICC خود را با استفاده از محلول نمکی یا هپارین شستشو دهید که مانع تشکیل لخته خون می شود پرستار شما به شما نحوه درست کردن کاتتر را آموزش خواهد داد.
پس از شستن دست های خود، یک جفت دستکش های پزشکی قرار دهید.
در پایان لوله PICC را تمیز کنید.
سرنگ پر از محلول شستشو را در انتهای لوله قرار دهید.
به آرامی پیستون سرنگ را فشار دهید تا مایع را به کاتتر فشار وارد شود در صورت دشواری در  فشار دادن، از فشار پیستون اجتناب کنید به هر پیچیدگی در لوله نگاه کنید زیرا ممکن است باعث مشکلات خط PICC شود.
بعد از اینکه شما محلول را فشار دادید به آرامی سرنگ را بیرون بکشید سرنگ را درست انتخاب کنید پایان کاتتر را تمیز کنید دستکش های خود را بردارید و دور بیندازید سپس دست های خود را بشویید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search