پزشکی

اسهال سالمندان - علل، خطرات، درمان در سالمندان

اسهال در سالمندان

اسهال می تواند هر فردی را از هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. این یکی از بیماری های رایج است که همه ما از کودکی تا سالمندی از ابتلای به آن رنج می بریم. بسیاری از علل اسهال در تمام سنین معمولاً مشابه هستند. با این حال، ممکن است دلایل خاصی وجود داشته باشد که اسهال بیشتر در یک گروه سنی خاص اتفاق می افتد.

برخی از این علل مخصوص سن در اسهال باید برای افراد مسن در نظر گرفته شوند به ویژه هنگامی که اسهال مکرر یا پایدار است و علت بیماری قابل تشخیص نیست.

چرا اسهال بر سالمندان تاثیر می گذارد؟

اسهال مزمن یک بیماری رایج است که برخی از سالمندان از آن رنج می برند و افراد سالخورده نیز ممکن است مستعد ابتلا به اسهال حاد باشند نسبت به بزرگسالان جوانتر. با این حال، برخی از افراد مسن بیشتر در معرض عادت های عضوی روده هستند - یبوست. هنگامی که اسهال رخ می دهد باید تشخیص داد که آیا حاد یا مزمن است یا خیر. علل اسهال حاد و مزمن می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد و برخی از این علل ممکن است به راحتی درمان نشوند.
اسهال حاد به اسهالی اطلاق می شود که ناگهان بوجود می آید شدید است اما برای مدت کوتاهی از زمان و پس از آن درمان می شود. ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشد یا بدون نیاز به درمان رطرف شود. اسهال مزمن به مدت طولانی ادامه می یابد. معمولا این به عنوان اسهال تعریف شده است که بیش از 4 هفته ادامه دارد. با این حال، اسهال مکرر (اسهال که می آید و می رود) نیز ممکن است به عنوان مزمن در نظر گرفته شود.
اسهال حاد اکثر اوقات به علت عفونت و غذاهای خاص است. این در هیچ یک از گروه های سنی غیر معمول نیست اما به دلایل مختلف سالمندان ممکن است به اسهال عفونی و اسهال مربوط به رژیم غذایی مستعد باشند. اسهال مزمن به احتمال زیاد به بیماری مزمن معینی از روده یا گاهی با سایر اندام ها و سیستم ها مرتبط است. گاهی اوقات داروهای مزمن ممکن است باعث شود که افراد سالخورده بیشتر از آن استفاده کنند زیرا این بیماری های مزمن در سال های سالخوردگی رایج هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل اسهال در سالمندان

مهم است که بدانیم اسهال چیست و چگونه می تواند رخ دهد. اسهال علائم مختلف بیماری است. این به معنای داشتن سه یا بیشتر حرکات روده در یک دوره 24 ساعته است که مدفوع معمولاً آبدار است.
اسهال معمولاً به دلیل حرکت سریعتر از حرکت طبیعی روده است که ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. علاوه بر این، جذب آب نیز ممکن است منجر به ایجاد مایع بیش از حد در روده شود. این از مدفوع جلوگیری می کند.

عفونت ها

باکتری ها، ویروس ها و انگل ها بعضی از علل شایع اسهال عفونی هستند. اکثر این پاتوژن ها از طریق غذا یا آب آلوده انتقال می یابند اما همچنین می توانند از طریق ذرات هوا و حتی از طریق ذرات بر روی اشیاء بی جان (fomites) عبور کنند. این میکروارگانیسم ها باعث تخریب و خیس شدن پوشش روده می شود و همچنین می تواند باعث کاهش میزان آب در روده ها شود.
گاهی اوقات بعضی از میکروارگانیسم ها ممکن است در روده هایی مانند باکتری Clostridium difficile رشد نامنظم داشته باشند. این بیشتر احتمال دارد پس از استفاده از آنتی بیوتیک و یا برخی دیگر از توزیع باکتری های طبیعی "خوب" روده اتفاق بیافتد. افراد سالخورده به علت سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض عفونت قرار دارند.

خوراکی ها

تغییر در رژیم غذایی باعث ناراحتی دستگاه گوارش می شود و ممکن است منجر به اسهال حاد شود. این معمولاً کوتاه زندگی می کند. با این حال، در سالمندان ممکن است اختلالاتی در هضم نرمال غذا (maldigestion) و جذب مواد مغذی (malabsorption) وجود داشته باشد.
به عنوان یک نتیجه، مواد غذایی غنی نشده و مواد مغذی غیر قابل جذب بر جذب آب تاثیر می گذارد و منجر به اسهال می شود. عدم تحمل لاکتوز یکی از نمونه هایی است که توانایی بدن برای هضم قند شیر کاهش می یابد. مشکلات قلبی عروقی ممکن است بر هضم غذا و جذب مواد، خصوصاً چربی ها تاثیر بگذارد.

داروها

داروهای مختلف می توانند اسهال را به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد کنند. به غیر از آنتی بیوتیک ها که ممکن است باکتری های طبیعی روده ای که برای سلامت روده ضروری است دیگر داروها نیز می توانند دیواره روده را تحریک کنند باعث کاهش جذب آب در روده و حتی افزایش سرعت حرکت روده می شوند. بعضی از داروهای ضد افسردگی، آنتی اسیدها، داروهای سرکوب کننده اسید و داروهای سرطانی ممکن است مسئول باشند.

بیماری های روده

چندین بیماری ممکن است با اسهال همراه باشد. التهاب روده ای (IBD)، دیورتیکولیت و سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، برخی از نمونه ها هستند. در افراد مسن، شرایطی مانند دیورتیکولیت احتمالاً با پیشرفت سن رخ می دهد. این التهاب کیسه های غیر طبیعی است که در روده بزرگ شکل می گیرد.
یکی از نگرانی های اصلی سالمندان، سرطان کولورکتال است. این یکی از سرطان های رایج در جهان است و می تواند باعث تغییر در عادت های روده مانند اسهال شود. جراحی به روده کوچک یا روده ممکن است باعث اسهال شود به ویژه اگر هضم و جذب به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار گیرد.

بیماریهای دیگر

برخی از بیماری هایی که ممکن است اسهال ایجاد کنند ممکن است به طور مستقیم روی روده تاثیر نگذارد. در عوض فعالیت عضلات روده یا اعصاب که تحت کنترل حرکت روده قرار دارند را تحت تاثیر قرار می دهد. این ممکن است در شرایطی مانند دیابت دیده شود که اعصاب که عضلات روده را کنترل می کنند آسیب دیده است. بیماری های دیگر اندام مانند پانکراس (پانکراتیت یا سرطان پانکراس) همچنین ممکن است به اسهال منجر شود در صورتی که آنزیم های گوارشی که توسط پانکراس ترشح می شوند تحت تاثیر قرار گیرند.

خطرات اسهال سالمند

عوارض اصلی اسهال کمبود آب است و این می تواند تهدید کننده زندگی باشد. خطر ابتلا به کمبود آب در اسهال سالمند وجود دارد اگر سالمندان مراقبت مناسب نداشته باشند نمیتوانند هیدراته باشند یا از داروهایی مانند برخی داروهای فشار خون استفاده کنند که ممکن است کمبود آب را بدتر کنند.
خطر دیگر اسهال، سوء تغذیه است. این احتمال بیشتر در سالمندان وجود دارد که قادر به تهیه غذای مغذی برای خود نیستند با کاهش اشتها که در افراد مسن تر و سالمندان معمول است و تمایل به داشتن عادات رژیم غذایی ضعیف مانند زندگی با رژیم غذایی چای و نان دارند.

چگونه اسهال باید درمان شود؟

مهم است که به مراقبت پزشکی بپردازید به ویژه هنگامی که افراد سالخورده دیگر بیماری های موجود را تجربه می کنند زمانی که اسهال شدید است و رهیدراتاسیون امکان پذیر نیست. اسهال یک نشانه است و موثرترین روش درمان آن این است که درمان علت اصلی انجام شود. این ممکن است بسته به شرایط احتمالی داروهای مختلفی مورد نیاز باشد.
استراحت در بستر، مقدار زیادی از مصرف مایع و وعده های غذایی مکرر که مواد مغذی و ملایم هستند مهمترین روش برای درمان و مدیریت اسهال سالمند است. ممکن است تزریق مایع داخل وریدی (IV) ضروری باشد. داروهای مزمن را نباید بدون تایید پزشک متوقف کرد و داروهای جدید نباید شروع شود مگر اینکه توسط یک پزشک تجویز شود.
داروهای ضد عفونی مانند لوپرامید نباید برای درمان اسهال استفاده شود. این می تواند علل خاصی از اسهال مانند عفونت را بدتر کند. این داروها فقط در صورت تجویز توسط پزشک استفاده می شود.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (11)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 6 رای

 1. بهار
 1. 3.5 / 5

باسلام مادربزرگ من 80سالشون هست هر ده دوازده روزی یک بار دفع دارد ولی به صورت اسهال که در سه چهار روز طول میکشد تا پاک شود در این چند روز هم روزی چندین مرتبه مثلا۷مرتبه اسهال میگیرد آیا دارو یا درمان خاصی دارد؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    بهار
 1. 5 / 5

سلام احتمال ibs مطرح است با پزشک گوارش مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. Kiana

سلام خسته نباشید، پدرم پنجاه شش سال دارد مدت پنج ماه است اسهال خونی دارد و آزمایش داده و دکتر رفت یک مدت کوتاه خوب شد ولی دوباره اسهال و خونریزی پیدا میکند،علتش چیست و راه درمان دارد یا نه؟?

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Kiana
 1. 4.5 / 5

سلام اسهال خونی نیاز به آزمایش دارد یک ازمایش انجام شود اگر علت پیدا شد درمان و اگر تست منفی بود باید کلونوسکوپی برای بررسی بیماریهای التهابی انجان شود

  پیوست ها
 

 1. محمد علی روشنی

سلام. پدر من 60سال دارد نزدیک 40روزه اسهال داره بدون درد ودل پیچه چند بار به پزشک مراجعه کرده وآزمایش مدفوع هم داده ولی بر طرف نشده در ضمن دیابت و چربی خون دارد دارو مصرف می‌کند آیا درمان دیگری دارد. باتشکر

  پیوست ها
 

 1. مرتصی

سلام مادربزرگم ۸۵ سالشه ازدست وپاافتاده وراه نمیره الان نزدیک ۱ماه وشایدبیشتر هستش که اسهال شده ولی نزدیک ۱هفته هستش که غذاهم نمیتونه بخوره میگه که دهان وزبانم زخم هستش ومیسوزه البته بگم که چندروزی هم تب کرده باوجوداینکه چیزی نمیخوره بازاسهال...

سلام مادربزرگم ۸۵ سالشه ازدست وپاافتاده وراه نمیره الان نزدیک ۱ماه وشایدبیشتر هستش که اسهال شده ولی نزدیک ۱هفته هستش که غذاهم نمیتونه بخوره میگه که دهان وزبانم زخم هستش ومیسوزه البته بگم که چندروزی هم تب کرده باوجوداینکه چیزی نمیخوره بازاسهال آبکی هست خیلی بدبوچون پیر هست وفلج نمیتونیم دکترببریم لطفاراهنماییم کنیدفقط درروزآب یاشایدتخم مرغ آپزیا۲قاشق بستنی میخوره اصلاانگاری سوءهاضمه گرفته آیا بی اشتهاییش ازاسهال هستش؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مرتصی
 1. 5 / 5

یک نمونه مدفوع جهت کشت به آزمایشگاه ارسال شود و در صورتی که این امکان برایتان مقدور نیست یک پزشک جهت معاینه و تجویز انتی بیوتیک نزد بیمار بیاورید

  پیوست ها
 

 1. مسیح ق بانی

درود وخسته نباشید مادر پیری دارم ۸۰سال دارد این هر چه می خورد بلافاصله دستشویی می کند آن هم خیلی بد بو چکار باید کرد.

  پیوست ها
 

 1. نگین

سلام دکتر خسته نباشید
دکتر ما با مادر بزرگم که 80 سالشه زندگی میکنیم
از دست و پا افتاده و فعالیتی نداره به اون صورت
روزی 3-4 بار مدفوع میکنه
طبیعیه به نظرتون؟
در ضمن نسبت به فعالیتش که خیلی کمه غذاش زیاده

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نگین
 1. 5 / 5

با سلام روزی 3 بار طبیعی است با تشکر

  پیوست ها
 

 1. حسن    نگین
 1. 5 / 5

سلام خسته نباشید مادر من ۸۵ سالشه و دیگه نمیتونه راه بده به علت تنگی کانال نخاعی و روزی چند بار اجابت مزاج داره دارو هم فقط برای فشار خون وآسپرین میخوره علتش چیه؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search