پزشکی

علل پزشکی دست و پای سرد

دست های سرد

دست ها و پاهای سرد می تواند در اثر سرما ایجاد شود. دمای طبیعی بدن همچنین می تواند سبب دست و پاهای سرد شود و یا دست و پاهای سرد در نتیجه مسائل پزشکی واقعی ایجاد می شود. مشکلات گردش خون، رگ های خونی کوچک در دست شما و یا تعداد دیگری از رمز و رازهای پزشکی می تواند باعث دست و پا سرد شوند.


Hypothermia به عنوان درجه حرارت بدن (هسته یا دمای داخلی بدن) کمتر از حدود 95 فارینهایت (35 C) تعریف می شود. معمولاً، هنگامی که تنظیم دمای بدن توسط یک محیط سرد خنثی می شود هیپوترمی اتفاق می افتد. با این حال، در ادبیات پزشکی، اساسا دو طبقه بندی اصلی، هیپوترمی تصادفی و هیپوترمی عمدی وجود دارد.
Hypotermia تصادفی معمولاً از قرار گرفتن در معرض سرما است که منجر به کاهش درجه حرارت بدن می شود.
هیپوترمی عمدی کاهش دمای بدن است که معمولاً برای یک روش پزشکی القا می شود.
هیپوترمی یک اورژانس پزشکی است که هنگامی که به سرعت و مناسب درمان می شود، مردم می توانند با عواقب کم یا بدون آن بهبود یابد.
لیستی از بیماری هایی که سبب سرد شدن دست و پا می شوند عبارتند از:
یخ زدگی
کم خونی
دیابت
لوپوس
بیماری رینود
اسکلرودرمی
بیماری بورگر
بیماری تیرویید
گردش خون ضعیف
اختلالات سیستم عصبی
اگر گاهی دست ها و پاهای سرد دارید نگران نباشید. با این حال اگر دست ها و پاهای شما مداوم سرد هستند و با تغییرات در رنگ پوست مرتبط یا دائمی هستند ممکن است دچار مشکل در عصب یا گردش خون هستید. شما همچنین ممکن است آسیب بافتی را در دست یا پای خود تجربه می کنید.
بیماری هایی که موجب سرد شدن دست و پا می شوند
سرمازدگی یک بیماری نیست بلکه شرایطی است که در آب و هوای بسیار سرد وجود دارد. آسیب به پوست و بافت به علت انجماد است. یخ زدگی شدید عضلات، تاندون ها، رگ های خونی و اعصاب را می کشد. پوست خشک وجود دارد. از دست دادن احساس یک علامت است و گانگرن می تواند نتیجه آن باشد.
کم خونی اغلب باعث خستگی پوست، خستگی و ضعف شدید و دست و پاهای سرد می شود. کم خونی فقر آهن اغلب ناشناخته می شود تا زمانی که بیماری رینود را تجربه کنید. اگر دست ها و پاهای شما با وجود اقدامات گرم کردن هنوز سرد هستند سطح آهن خود را بررسی کنید.
دیابت به علت مشکلات گردش خون، فشار خون بالا و مشکلات تیروئید باعث مشکلات مختلفی از جمله دست و پاهای سرد می شود.
لوپوس ممکن است کمک کننده به دست و پای سرد باشد. عروق خونی تحت حمله لوپوس سیستمیک قرار می گیرند. رگ های خونی کوچک در پوست دست ها و پاها گرفتار شده و از حرکات طبیعی خون جلوگیری می کند. دست ها و پاها یخی نتیجه ی آن است.
رینود بیماری یا رگ های خونی در دست و پاها هستند که در معرض دمای سرد و یا شرایط استرس زا قرار می گیرند و عامل اصلی منجمد شدن دست و پا هستند. بیماری Raynaud باعث ایجاد شریان ها در انگشتان شما می شود و یا شرایطی را ایجاد می کند که عروق خونی شما را محدود می کند و خونرسانی به اندام ها را محدود می کند. با گذشت زمان، این شریان ها ضخیم تر می شوند که بیشتر جریان خون را محدود می کند. یکی از علائم انگشتان رنگ پریده یا مبهوت شماست.
حمله رینود می تواند با ریختن آب سرد روی دست و پا، نگه داشتن یک آیتم سرد، قرار گرفتن در معرض هوای سرد یا استرس عاطفی آغاز شود. رینود اولیه دارای علت پزشکی نیست که به دست و پا سرد شدید کمک می کند. این به سادگی یک اختلال ارثی با علائم ناخوشایند است.
رینود ثانویه ممکن است یک اختلال جدی ناشی از بیماری های مختلف زمینه ای باشد. یک بیماری اسکلرودرمی یا بیماری نادر که باعث سخت شدن و آسیب پوست می شود. لوپوس یک بیماری اتوایمیون است که با کاهش رگهای خونی در دست و پا مشخص می شود. آرتریت روماتوئید ممکن است عامل اصلی در رینود باشد و بیماری های شریان ها ممکن است مجرمان باشد.
آسیب های شریان و بیماری هایی مانند آترواسکلروز یا ایجاد پلاک در عروق خونی می تواند یک وضعیت اساسی از دست و پاهای سرد و یا پدیده رینود باشد.
سندرم تونل کارپ یا وضعیتی که فشار روی عصب در مچ دست قرار می گیرد باعث فشار، درد، سوزش، سردی و بی حسی در دست آسیب دیده می شود. رینود و دست های سرد علائم سندرم تونل کارپال است.
سیگار کشیدن، عروق خونی را مختل می کند. اگر سیگاری مزمن دارید ممکن است دستان و پاهای آنها به طور مداوم سرد باشد.
مسدود کننده های بتا برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. داروهای میگرنی و بعضی از داروهای ضد سرماخوردگی با دست و پاهای سرد مرتبط هستند و به رینود کمک می کنند.
کار با کلرید وینیل در صنایع پلاستیک می تواند باعث بروز زخم و پوسیدگی شود. این منجر به بیماری رینود و دستهای سرد می شود.
عوامل اضافی دیگر که می توانند به دست و پای سرد یا بیماری Raynaud منجر شود جنس، سن، هوای سرد و سابقه خانوادگی است. ابتدا سوال کنید که آیا در فامیل شما نیز بیماری رینود وجود داشته است اگر وجود داشته به احتمال زیاد دست و پای سرد شما نیز می تواند به علت این بیماری باشد.

درمان دست و پا سرد

اگر علائم دست و پاهای سرد شما مربوط به بیماری رینود یا مزمن باشد داروهایی وجود دارد که می تواند کمک کند. برای انعقاد رگهای خونی و تشویق گردش خون، می توانید از مسدود کننده های کانال کلسیم، مسدود کننده های آلفا و وازودیلاتورها استفاده کنید.
اگر دستها و پاهای سرد مزمن یا رنگ پوستی رنگی دارید داروهای ضد سرماخوردگی، بتا بلوکرها یا قرصهای جلوگیری از بارداری را مصرف نکنید.
جراحی عصب ممکن است علائم رینود شما را تسکین دهد. عصب ها در اطراف رگ های خونی از طریق برش های کوچک در دست و پا بریده می شوند. این نوع جراحی سمپاتکتومی نامیده می شود و به کاهش تعداد حملات دست و پا دست کمک می کند. آگاه باشید که این عمل همیشه موفق نیست.
تزریقات شیمیایی برای جلوگیری از اعصاب سمپاتیک در اندام تحت تاثیر شما می تواند کمک کند. شما باید این تزریق را تکرار کنید.
قطع کردن یا از بین بردن بافت آسیب دیده در اثر عدم جریان خون ممکن است ضروری باشد. اگر خونریزی به دست و پاها شما کاملاً مسدود شود ممکن است گانگرن رشد کند. با این حال این بسیار نادر است.
سیگار نکشید. سیگار کشیدن باعث می شود که دمای پوست شما کاهش پیدا کند و عروق خونی تنگ شود. برای افزایش گردش خون به مناطق آسیب دیده ورزش منظم داشته باشید. سطح استرس خود را کنترل کنید. استرس می تواند یک حمله یا Raynaud را ایجاد کند
از کافئین اجتناب کنید. کافئین باعث کاهش تنگی عروق خونی می شود. از دست ها و پاها خود مراقبت کنید. آنها را از آسیب نگهداشته و پابرهنه راه نروید. ناخن های خود را کوتاه و مرتب نگه دارید. از دستکش، جوراب یا کفش تنگ استفاده نکنید. از استفاده از ابزارهایی که باعث ارتعاش دست می شوند اجتناب کنید. از بستن حلقه ها، ساعت ها و دستبند های تنگ اجتناب کنید.
اگر دست ها و پاهای سرد را تجربه می کنید به یک منطقه گرمتر حرکت کنید دست ها و پاها را زیر آب گرم روان قرار دهید دست ها و پاها را ماساژ دهید و انگشتان دست و پا را بچرخانید.
مکمل های روغن ماهی را برای بهبود تحمل به سرما استفاده کنید. کنترل دمای بدن با استفاده از تصاویر هدایت شده ذهنی میتواند کمک کند. درمانگران می توانند تکنیک های زیست شناختی را به شما آموزش دهند.
در هنگام خارج شدن از منزل در سرما لباس مناسب داشته باشید. جوراب بپوشید و هنگام گرفتن غذا از فریزر از دستکش استفاده کنید. برای جلوگیری از دست و پاهای سرد، شرایط هوا را به دمای گرم تر تنظیم کنید. اگر شما در آب و هوای سرد زندگی می کنید ممکن است بخواهید در حال حرکت به مکان گرمتر باشید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بیشتر بخوانید:

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search