پزشکی

سندرم گردن متن ( درد گردن پیامکی) - علل، نشانه ها، درمان، پیشگیری

گردن پیامکی

دستگاه های موبایل مانند تلفن های همراه به بخشی مشترک از زندگی روزمره تبدیل شده اند. علیرغم مزایای استفاده از این تکنولوژی، خطرات سلامتی مرتبط با استفاده طولانی مدت و نادرست این دستگاه ها نیز وجود دارد.

یکی از این خطرها، هنگام استفاده از تلفن همراه، فشار روی گردن و پشت گردن است. این به عنوان گردن متنی شناخته می شود و در بلند مدت می تواند مشکلات اسکلتی عضلانی را ایجاد کند.
وزنی که سر هنگام خم شدن به جلو بر ستون فقرات وارد می کند با درجه های مختلف سر افزایش می یابد.
0 درجه: 10 - 12 پوند
15 درجه: 27 پوند
30 درجه: 40 پوند
45 درجه: 49 پوند
60 درجه: 60 پوند
وزن سر بالغ در موقعیت بی طرف 10 - 12 پوند و در موقعیت 60 درجه وزن 60 پوند است.

گردن متن چیست؟

گردن متن یک اصطلاح رایج برای یک سندرم سوء استفاده در ارتباط با استفاده طولانی مدت از دستگاه های تلفن همراه است. این یک نتیجه از نگاه کردن به یک گوشی برای مدت زمان طولانی است که باعث آسیب استرس تکراری به گردن و پشت گردن می شود. در نتیجه درد در ناحیه گردن، پشت و شانه وجود دارد گاهی اوقات با درد، سوزن سوزن شدن یا بی حسی شدن دست نیز وجود دارد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مطالعات نشان داده اند که گردن متنی علت شایع درد گردن و کمر درد مخصوصاً در گروه سنی 18 تا 44 ساله است. سندرم گردن متنی را می توان درمان کرد و از آن جلوگیری کرد. با این حال، زمانی که درمان به تعویق می افتد و اقدامات پیشگیرانه ای اجرا نمی شود می تواند منجر به عوارضی شود که اغلب شامل ستون مهره و اعصاب نخاعی می شود.

علل درد گردن متن

عضلات گردن و پشت به حرکت و ثابت نگه داشتن گردن کمک می کند که به نوبه خود از سر پشتیبانی می کنند. وقتی که سر به جلو و پایین می رود فشار روی گردن به طور قابل توجهی افزایش می یابد. این موقعیت مشترک است که اکثر مردم هنگام استفاده از تلفن همراه خود در حال ایستادن یا نشستن استفاده می کنند.
درجه چرخش بر اساس مدت زمان و همچنین زاویه ای که سر به جلو کشیده می شود متفاوت است. این کشیدگی کمترین زمانی است که سر و گردن به آرامی با گوش در هواپیما همانند شانه ها باشد. با این حال، تنها 15 درجه به جلو حرکت می کند تا فشار روی گردن را دو برابر کند در حالی که شیب 60 درجه ای می تواند 5 تا 6 بار نیروی گردن را چند برابر کند.
به غیر از عضلات گردن و پشت، همچنین روی رباط ها و ستون مهره فشارهایی وجود دارد. این ممکن است به سایش و زخم زود هنگام در ستون فقرات و انحطاط دیسک بین استخوان های ستون فقرات (شناخته شده به عنوان دیسک بین مهره ای) کمک کند. یکی دیگر از عوارض فشرده سازی ریشه های عصب گردنی است که می تواند علائمی فراتر از گردن و پشت به سینه گسترش دهد.
این نوع وضعیت و سویه بعدی گردن برای استفاده از تلفن همراه منحصر به فرد نیست. این نیز با نگاه کردن به پایین بیش از یک میز یا فعالیت های مشابه برای مدت زمان طولانی رخ می دهد. لب تاپ و تبلت نیز می تواند مشکلی باشد هرچند تلفن های همراه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. مشکل موقعیت سر است و نه دستگاه خاص.
قبلا به طور عمده به عنوان یک سندرم بیش از حد شغلی یا آسیب استرس تکراری دیده می شد. دانش آموزان نیز به این نوع آسیب وابسته بودند. با این حال، با استفاده گسترده و طولانی از تلفن های همراه، در حال حاضر بیشتر در جوانان وابستگی ایجاد کرده است.

علائم و نشانه های سندرم گردن متن

دکتر لمانن می گوید نشانه های گردن متنی از خفیف تا شدید است. گردن متنی خفیف ممکن است تنها درد در عضلات گردن ایجاد کند با این حال، گردن متنی شدید ممکن است موجب سردرد، سوزن شدن و بی حسی در بازو و آسیب دیسک مهره شود که گاهی اوقات نیاز به جراحی دارد ممکن است کمی با هیچ نشانه ای همراه با استفاده کوتاه مدت از یک تلفن همراه وجود نداشته باشد حتی زمانی که به سمت جلو و به سمت پایین حرکت می کند. اگر کسی سر خود را به یک سمت کج نکند اما در عوض دستگاه را در سطح چشم نگه دارد در حالی که موقعیت سر را در حد مطلوب حفظ کند در حقیقت حتی استفاده از تلفن همراه طولانی مدت ممکن است باعث نشانه ای از نشانه ها نشود
به تدریج علائم پیشرفت می کنند و بدتر می شوند به خصوص در موارد استفاده مکرر طولانی مدت از تلفن همراه که سر به جلو کشیده می شود. این رفتار بی نظیر، سندروم گردن را متناسب می کند و در نهایت منجر به عوارضی مانند عصب گردن می شود که می تواند بیشتر به علائم کمک کند.
علائم سندرم گردن متنی عبارتند از:
سفتی گردن یکی از شایع ترین نشانه های سندرم گردن متنی است. محدوده وسیعی از حرکت گردن وجود دارد که ممکن است یک طرفه باشد یا بر دو طرف تاثیر داشته باشد.
درد گردن و کمر درد که ممکن است به شانه ها و سینه ها برسد. درد ممکن است در شدت و طبیعت از درد ناخوشایند تا درد شدید باشد.
اسپاسم عضلانی یا سفتی ماهیچه در گردن و بالای پشت. در این منطقه سفتی به نظر می رسد و معمولاً در نقاط خاص دردناک می باشد.
سردردی که ممکن است انتشار یابد (درد کلی سر) یا در پشت سر، شقیقه یا بالای سر بدتر شود. آن ممکن است با نگاه کردن به پایین بدتر شود.
احساس سوزن سوزن شدن و یا بی حسی در شانه ها و پایین دست و ضعف عضلانی نیز ممکن است بر روی عضلات گردن و بالای پشت تاثیر بگذارد.

درمان سندرم گردن متن

داروهایی نظیر داروهای ضد درد و آرامبخش عضلانی ممکن است تسکین دهنده علائم کوتاه مدت باشد. بی حرکت کردن گردن برای مدت کوتاه با استفاده از گردن بند نرم نیز ممکن است در کاهش فشار روی عضلات کمک کند. گرما درمانی همچنین ممکن است تسکین دهنده کوتاه مدت باشد اما اگر درد و علائم دیگر را تشدید کند باید اجتناب شود.
با این حال، علائم و نشانه ها ادامه خواهد یافت مگر اینکه اقدامات پیشگیرانه نیز انجام شود. تکنیک های مختلفی برای کاهش تنش عضلانی و انعطاف پذیری گردن باید توسط یک درمانگر فیزیکی انجام شود. این باید همراه با تمرینات روزانه برای کشیدگی و تقویت گردن و عضلات پشتی بالا باشد.

پیشگیری از سندرم گردن پیامکی

دستگاه تلفن همراه را در سطح چشم حفظ کنید. از حرکت گردن به جلو و رو به پایین اجتناب کنید. اطمینان حاصل کنید که یک موقعیت خوب در تمام زمان ها حفظ شود.
استفاده از تلفن همراه را کاهش دهید. حتی با نگه داشتن دستگاه در سطح چشم، با حمایت از دستگاه در این موقعیت، عضلات به نوعی تحت فشار قرار می گیرند.
اختلالات منظم در طول مدت استفاده طولانی از یک دستگاه می تواند به کاهش فشار روی عضلات کمک کند. سعی کنید بلافاصله پس از هر 20 دقیقه استفاده از برنامه مدت کوتاهی استراحت داشته باشید.
تمرینات کششی نه تنها باید زمانی انجام شود که سندرم گردن متنی وجود دارد بلکه حتی زمانی که هیچ علامتی از سندرم متنی وجود ندارد نیز انجام شود.
از یک موقعیت خواب خوب با یک بالش مناسب اطمینان پیدا کنید. این یک زمانی است که گردن و بالای کمر باید استراحت کنند تا تحت فشار بیشتر نباشند.
سعی کنید دستگاه مبایل را با چشمانتان ببینید و گردن خودتان را خم نکنید سر، گردن و موقعیت شانه خود را در یک موقعیت خنثی نگه دارید و فقط با چشمان خود به دستگاه نگاه کنید. همچنین تمرینات تقویت گردن یک ایده خوب است: به آرامی سر را از چپ به راست، سپس بالا و پایین حرکت دهید. چند بار در هر روز تکرار کنید. 

بیشتر بخوانید:

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. مریم جعفری

سلام مطالبتان عالی,بود. می خواستم در مورد درد مچ دست مخصوصا انگشت شصت راهکاری بدین ممنون

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search