پزشکی

جراحی لیزیک چشم

لیزیک چشم

جراحی لیزیک چشم می تواند یک جایگزین برای عینک یا لنزهای تماسی باشد که برای اصلاح برخی از مشکلات بینایی منظم انجام می شود. لیزیک (laser-assisted in situ keratomileusis) نوعی از جراحی لیزری است که به خوبی شناخته شده و اغلب انجام می شود.

به طور کلی، نوع خاصی از لیزر برشی است که با دقت زیاد برای تغییر شکل قرنیه استفاده می شود.
به طور معمول، تصاویر به وضوح بر روی شبکیه چشم در پشت چشم شما تمرکز می کنند زیرا اشعه های نور به طور مناسب خم می شوند تا با سطح شبکیه ارتباط برقرار کنند. با نزدیک بینی (میوپی)، دوربینی (هیپروپی) یا آستیگماتیسم، نور نادرست خم می شود و در جاهای دیگر متمرکز می شود و منجر به تاری دید می شود. به طور سنتی دید تاریک با خمیدگی (برگرداندن) اشعه های نور با عینک یا لنزهای تماسی تصحیح می شود. اما تغییر شکل قرنیه خود نیز باعث انکسار لازم خواهد شد.

چرا لیزیک انجام می شود

جراحی لیزیک ممکن است گزینه ای برای اصلاح یکی از این مشکلات بینایی باشد.
نزدیک بینی (میوپی). هنگامی که کره چشم شما کمی طولانی تر از حد معمول است یا زمانی که قرنیه بیش از حد انحنای تیزی دارد اشعه های نور در مقابل شبکیه تمرکز می کنند و دید دور تار می شود. شما می توانید اشیای نزدیک را نسبتاً واضح مشاهده کنید اما آنهایی که دور هستند نمی توانید ببینید.
دوربینی (دوربینی). هنگامی که یک کره چشم کوتاهتر از حد معمول دارید یا یک قرنیه دارید که بیش از حد صاف است نور به جای آن روی شبکیه در پشت شبکیه تمرکز می کند. این باعث می شود دید نزدیک و گاهی اوقات دید دور، تار شود.
آستیگماتیسم هنگامی که قرنیه منحرف یا صاف ناهموار می شود در نتیجه آستیگماتیسم است که تمرکز دید در نزدیکی و دور را مختل می کند.
اگر شما درفکر جراحی لیزیک هستید احتمالاً در حال حاضر عینک یا لنزهای تماسی دارید. چشم پزشک شما با شما در مورد اینکه آیا عمل جراحی لیزیک یا یک روش انکساری مشابه، یک گزینه مناسب برای شما است با شما صحبت خواهد کرد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خطرات جراحی لیزیک چشم

عوارض کاهش بینایی بسیار نادر است. اما برخی عوارض جانبی جراحی لیزیک چشم، به ویژه چشم های خشک و اختلالات موقت بینایی، نسبتاً معمول است. این ها معمولاً بعد از چند هفته یا چند ماه خوب می شوند و برای تعداد کمی از مردم یک مشکل طولانی مدت می شود.
خطرات لیزیک عبارتند از:
چشم های خشک - عمل لیزیک باعث کاهش موقت تولید اشک می شود. برای شش ماه یا بیشتر پس از عمل جراحی، ممکن است چشمها به طور غیرعادی خشک شوند. چشم های خشک می توانند کیفیت بینایی شما را کاهش دهند.
چشم پزشک شما ممکن است توصیه کند که از این روش استفاده کنید. اگر چشمهای شدیداً خشک را تجربه کرده باشید می توانید یک روش دیگر را انتخاب کنید تا پرده های خاصی را در مجاری اشک شما قرار دهد تا از تخلیه شدن اشک شما از سطح چشم جلوگیری کند.
تشعشع، هاله و دید دوگانه - بعد از جراحی ممکن است دچار مشکل در شب شوید. شما ممکن است تشعشع، هاله در اطراف نور روشن و یا دید دوگانه را متوجه شوید. این عموماً چند روز تا چند هفته طول می کشد.
حتی هنگامی که یک نتیجه بصری خوب در شرایط آزمایش استاندارد اندازه گیری می شود دید شما در نور کم (مانند دید در هنگام غروب یا در مه) ممکن است بعد از عمل جراحی نسبت به قبل از عمل کاهش یابد.
زیر اصلاح - اگر لیزر بافت کمتری از چشم شما بردارد نتایج دیداری واضحتری را که امیدوار بودید دریافت نخواهید کرد. زیر اصلاح بیشتر برای افرادی که نزدیک بین هستند بیشتر رایج است. برای حذف بیشتر بافت، ممکن است در یک سال دیگر یک روش LASIK داشته باشید.
اصلاح بیش از حد - همچنین ممکن است که لیزر بافت بیش از حدی را از چشم شما را حذف کند. حد اصلاحات بیش از ممکن است دشوارتر از تصحیح خطاها باشد.
آستیگماتیسم - آستیگماتیسم می تواند ناشی از نابودی بافت باشد. ممکن است نیاز به جراحی اضافی، عینک یا لنزهای تماسی باشد.
مشکلات فلپ - برداشتن فلپ از جلوی چشم در حین جراحی می تواند عوارض، از جمله عفونت و اشک های بیش از حد ایجاد کند. لایه بافتی قرنیه (اپیتلیوم) ممکن است در طول فرآیند بهبودی، به صورت غیر طبیعی در زیر فلپ رشد کند.
کاهش بینایی یا تغییرات - به ندرت ممکن است دچار کمبود بینایی ناشی از عوارض جراحی شوید. بعضی افراد ممکن است به همان اندازه به طور شدید یا واضح مانند قبل مشاهده نکنند.
شرایطی که خطر را افزایش می دهد
شرایط خاصی از سلامتی می تواند خطرات مرتبط با جراحی لیزیک را افزایش دهد یا نتیجه قابل پیش بینی را کمتر کند. پزشکان ممکن است جراحی انکساری لیزری را برای شما انجام دهند اگر شرایط خاصی دارید از جمله:
اختلالات خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید.
یک سیستم ایمنی ضعیف ناشی از داروهای سرکوب کننده ایمنی یا HIV .
چشم های خشک ماندگار.
چشم انداز نامناسب به علت داروها، تغییرات هورمونی، بارداری، شیردهی یا سن.
کراتیت، یوویت، هرپس سیمپلکس بر روی ناحیه چشم، گلوکوم، آب مروارید، آسیب های چشم یا اختلالات پلک چشم.

لیزیک معمولاً توصیه نمی شود اگر شما:

یک بیماری چشم به نام کراتوکونوس داشته باشید یا اگر سابقه خانوادگی آن را دارید.
دید کلی شما نسبتاً خوب باشد.
مردمک های بسیار بزرگ یا قرنیه های نازک دارید.
تغییرات چشم در رابطه با سن باعث دقت بینایی شود (پیرچشمی).
مشارکت در ورزشهای تماسی که ممکن است با ضربه به صورت همراه باشد.
اگر در مورد جراحی لیزیک فکر می کنید با پزشک خود در مورد سوالات و نگرانی های خود صحبت کنید. او می تواند توضیح دهد که چگونه جراحی ممکن است برای شما سودمند باشد و به خطرات احتمالی کمک کند. دکتر شما با شما در مورد اینکه آیا شما یک نامزد برای این پروسه هستید بحث خواهد کرد.

قبل از این روش لیزیک چه انتظاری دارید؟

نتایج بلند مدت LASIK در افرادی که قبل از عمل جراحی دقیقا ارزیابی می شوند، بهترین هستند تا اطمینان حاصل شود که آنها نامزد مناسب برای این روش هستند. چشم پزشک شما در مورد تاریخچه پزشکی و جراحی شما سوال خواهد کرد و برای شما یک معاینه چشم جامع انجام خواهد شد.
در معاینه چشم پزشک شما چشم شما را ارزیابی می کند و علائم عفونت چشم، التهاب، چشم های خشک، مردمک های بزرگ چشم، فشار چشم و سایر شرایط چشم را بررسی می کند. او همچنین قرنیه شما را با توجه به شکل، کانتور، ضخامت و هر گونه بی نظمی اندازه می گیرد. این کمک می کند که دکتر شما را ارزیابی کند که آیا می توانید این روش را با خیال راحت انجام دهید.
چشم پزشک شما همچنین بررسی می کند که کدام منطقه قرنیه شما نیاز به تغییر شکل دارند. او مقدار دقیق بافت را برای حذف از قرنیه تعیین می کند. پزشکان به طور کلی از تکنولوژی امواج رادیویی هدایت شده استفاده می کنند تا جزئیات چشم قبل از جراحی لیزیک را ارزیابی کنند. در این آزمون یک اسکنر یک نمودار بسیار دقیق، شبیه نقشه توپوگرافی چشم شما را ایجاد می کند. با اندازه گیری های دقیق تر، چشم پزشک دقیق تر می تواند در بافت قرنیه بردارد.
اگر لنزهای تماسی دارید که می توانند شکل قرنیه شما را تغییر دهند باید حداقل چند هفته قبل از ارزیابی و عمل جراحی، آنها را خارج نمایید و عینک خود را بپوشانید. با توجه به وضعیت شما و مدت زمان استفاده از لنزهای تماسی، پزشک شما دستورالعمل های خاصی را ارائه می دهد.
قبل از جراحی، پزشک شما درباره خطرات و مزایای لیزیک، آنچه که قبل و بعد از جراحی انتظار می رود و هر گونه سوال که ممکن است داشته باشد. صحبت می کند.

مراحل مورد نیاز برای آماده شدن برای جراحی عبارتند از:

بدانید که جراحی ممکن است برای شما هزینه ایجاد کند. جراحی لیزیک معمولا جراحی انتخابی عمل می کند بنابراین اکثر شرکت های بیمه هزینه های جراحی را پوشش نمی دهند. آمادگی پرداخت هزینه های خود را از دست ندهید.
بلافاصله پس از جراحی، ممکن است هنوز اثرات داروهایی را که قبل از جراحی به شما داده می شود احساس کنید و بینایی شما ممکن است تار شود.
آرایش چشم را در روز قبل جراحی ترک کنید و روز جراحی از آرایش چشم، کرم، عطر یا لوسیون استفاده نکنید. پزشک شما همچنین ممکن است دستورالعمل روزانه یا بیشتر برای تمیز کردن مژه ها در روزهای پیش از جراحی برای برداشتن آثار و به حداقل رساندن خطر ابتلا به عفونت آموزش دهد.

در طول مراحل جراحی لیزیک

جراحی لیزیک معمولا در 30 دقیقه یا کمتر انجام می شود. در طول روند، شما در پشت یک صندلی هستید. ممکن است به شما دارو داده شود تا به آرامش شما کمک کند. بعد از چکاندن قطره بی حس کننده در چشم شما دکتر شما از یک ابزار برای باز نگه داشتن پلک ها استفاده می کند.
یک مکش حلقه ای روی چشم شما درست قبل از برش فلاپ قرنیه ممکن است احساس فشار ایجاد کند و بینایی شما کمی کم شود.
جراح چشم شما از یک تیغه کوچک یا برش لیزر برای برش یک فلپ کوچک از جلو چشم استفاده می کند. باز کردن فلپ عقب اجازه می دهد تا دکتر شما به بخشی از قرنیه برای تغییر شکل دسترسی پیدا کند.
با استفاده از لیزر برنامه ریزی شده، جراح چشم شما بخش هایی از قرنیه شما را تغییر می دهد. با هر پالس پرتو لیزر، مقدار کمی از بافت قرنیه را حذف می کند. پس از تغییر شکل قرنیه، جراح فلپ را به جایی قرار می دهد. فلپ معمولا بدون بخیه درمان می شود.
در طول جراحی، از شما خواسته می شود تا روی نقطه ای از نور تمرکز کنید. چشم انداز در این نور به شما کمک می کند چشم خود را ثابت نگه دارید در حالی که لیزر قرنیه شما را تغییر می دهد. لیزر بافت قرنیه شما را از بین می برد. بعضی افراد بویی شبیه به سوختن مو را توصیف می کنند.
اگر به عمل جراحی لیزیک در هر دو چشم نیاز دارید پزشکان معمولا این روش را در همان روز انجام می دهند.

بعد از عمل جراحی لیزیک

بلافاصله پس از جراحی، چشم شما ممکن است خارش، سوزش و آب داشته باشد. شما احتمالا بینایی تیره دارید. شما به طور کلی درد کمتری را تجربه خواهید کرد و معمولا چشم خود را به سرعت می بینید.
شما ممکن است از داروهای درد یا قطرات چشمی تا چند ساعت پس از عمل استفاده کنید. چشم پزشک شما نیز ممکن است از شما بخواهد تا محافظی در طول شب بر چشم خود قرار دهید تا چشم ترمیم یابد.
شما بعد از جراحی می توانید ببینید اما بینش شما درست نخواهد شد. حدود دو تا سه ماه پس از عمل جراحی قبل از بهبود چشم شما و بینایی شما تثبیت می شود. شانس شما برای بهبود بینایی، به طور جزئی، بر اساس دیدگاه شما قبل از جراحی است.
یک تا دو روز پس از جراحی، با چشم پزشک خود یک قرار ملاقات پیگیری کنید. او چشم شما را بهبود می بخشد و هر گونه عوارض را بررسی می کند. همانطور که دکتر شما توصیه می کند برای شش ماه نخست پس از جراحی مرتب پیگیری نمایید.
ممکن است مجبور باشید چندین هفته منتظر بمانید تا ورزش مجدد، ورزش های شنا و یا استفاده از حمام های گرم را دوباره شروع کنید.
توصیه های پزشک خود را در مورد اینکه چگونه می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید، دنبال کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search