پزشکی

6 نشانه آرتریت پسوریاتیک (مشکلات مفصلی پسوریازیس)

آرتریت پسوریازیک

آرتریت پسوریازیک یک بیماری خودایمنی مزمن است که به شکل التهاب پوست (پسوریازیس) و مفاصل (آرتریت التهابی) مشخص می شود. پسوریازیس یک بیماری شایع پوست است که بر روی 2٪ جمعیت قفقازی در ایالات متحده تاثیر می گذارد.

علائم و نشانه ها عبارتند از لکه های قرمز و التهاب پوست با پوسته پوسته شدن. پسوریازیس اغلب بر روی نواحی آرنج و زانو، سر و گوش، ناف و اطراف ناحیه تناسلی یا مقعد تاثیر می گذارد. تقریباً 15 تا 25 درصد از بیماران مبتلا به پسوریازیس همچنین التهاب مربوط به مفاصلشان را ایجاد می کنند. بیماران مبتلا به آرتریت التهابی و پسوریازیس به عنوان داشتن آرتریت پسوریازیس تشخیص داده می شوند.
شروع آرتریت پسوریازیس به طور کلی در دهه های چهارم و پنجم زندگی رخ می دهد. مردان و زنان به طور یکسان تحت تاثیر قرار می گیرند. بیماری پوست (پسوریازیس) و بیماری مفصلی (آرتریت) اغلب به طور جداگانه ظاهر می شود. در واقع، بیماری پوستی در حدود 80 درصد افراد مبتلا به آرتریت است. با این حال، آرتریت ممکن است قبل از پسوریازیس تا 15٪ از بیماران پیش آید. در برخی از بیماران تشخیص آرتریت پسوریازیک ممکن است دشوار باشد اگر آرتریت سالها پیش از پسوریازیس پیش برود. در واقع، بعضی از بیماران آرتریت را بیش از 20 سال قبل از شروع پسوریازیس دیده بودند! در مقابل بیماران، پسوریازیس را بیش از 20 سال قبل از ایجاد آرتریت می توانند داشته باشند و منجر به تشخیص نهایی آرتریت پسوریازیس می شوند.
آرتریت پسوریاتیک بیماری روماتیسمی سیستمیک است که همچنین می تواند باعث التهاب در بافت های بدن از مفاصل غیر از پوست مانند چشم ها، قلب، ریه ها و کلیه ها شود. آرتریت روماتیسمی علائم بسیاری از بیماری های مختلف را شامل می شود مانند اسپوندیلیت انکیلوزان، آرتریت واکنشی و آرتریت مرتبط با بیماری کرون و کولیت اولسراتیو. تمام این شرایط سلامت می تواند باعث التهاب در ستون فقرات و سایر مفاصل و چشم، پوست، دهان و ارگان های مختلف شود. با توجه به شباهت های آنها و تمایل به ایجاد التهاب ستون فقرات، این شرایط سلامتی به طور کلی به عنوان "spondyloarthropathies" نامیده می شود
پسوریازیس یک بیماری پوستی است که حدود 50 درصد از آمریکایی ها را تحت تاثیر قرار می دهد. آن با خارش عمیق مشخص می شود گاهی اوقات باعث می شود فرد خراش تا خونریزی پیدا کرده و همچنین تکه هایی از پوست ضخیم فرو می ریزد. علیرغم اثر ناراحت کننده و ناتوان کننده در زندگی فردی که با پسوریازیس زندگی می کند یک نگرانی بیشتر وجود دارد. یک بیماری مفصل که به نام آرتریت پسوریاتیک شناخته می شود و در 3 تا از هر 10 نفر مبتلا به پسوریازیس دیده می شود.

چه اتفاقی در آرتریت پسوریاتیک می افتد

آرتریت پسوریاتیک التهاب مفاصل است که با بیماری پوست، پسوریازیس همراه است. با این حال، هر فرد مبتلا به پسوریازیس، آرتریت پسوریاتیک را توسعه نمی دهد. به طور مشابه، هر فردی که مبتلا به آرتریت پسوریازیس است پسوریازیس را پیش از آن دارد. علت آرتروز پسوریازیس به طور قطعی مشخص نشده است و همینطور برای پسوریازیس نیز کاربرد دارد. با این حال، به نظر می رسد که تعامل ژنتیکی، محیطی و عوامل ایمنی شناخته شده است.
بیشتر افراد مبتلا به پسوریازیس سابقه خانوادگی این بیماری را دارند. مطالعات نشان داده اند که حدود 4 نفر از 10 نفر مبتلا به پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیک در درجه اول یکی از این شرایط را دارند. برخی ژن ها شناسایی شده اند که می توانند حساسیت به بیماری پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک را افزایش دهند. بعضی از عوامل محیطی نیز ممکن است خطر را افزایش دهند و احتمالاً به عنوان عامل ایجاد پسوریازیس یا آرتریت پسوریاتیک می شوند.
مکانیسم پسوریازیس و آرتریت پسوریاتیک به نظر می رسد با سیستم ایمنی مرتبط باشد. اعتقاد بر این است که سیستم ایمنی آنتی بادی هایی تولید می کند که سپس به بافت سالم متصل می شوند. این آنتی بادی ها فعالیت سیستم ایمنی بدن را نسبت به بافتهایی که به آن متصل می شوند مستقیم می کند. سپس دفاع از سیستم ایمنی فعال می شود و بافت خود بدن را هدف قرار می دهد. بنابراین به عنوان یک بیماری اتوایمون شناخته می شود.
در پسوریازیس فعالیت ایمنی علیه بافت پوست است. در سیستم آرتروز پسوریاتیک سیستم ایمنی بدن به مفصل حمله می کند. این شبیه به آرتریت روماتوئید است که در آن التهاب مفصلی به دلیل فعالیت غیر طبیعی عضلانی علیه بافت مفصلی، مانند (سینوویوم) وجود دارد. آرتریت پسوریازیس ممکن است از دوره هایی به خاموشی رود و اشتعال ناگهانی در مورد پسوریازیس نیز اتفاق می افتد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه آرتریت پسوریازیس کشف شد

افراد مبتلا به پسوریازیس باید توجه بیشتری به علائم هشدار دهنده آرتریت پسوریاتیک داشته باشند. فقط حدود 15٪ از افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک سابقه آرتریت ندارند. تشخیص زودرس و درمان آرتروز پسوریاتیک همیشه توصیه می شود.
مدیریت مناسب نه تنها اثر ویرانگر آرتریت پسوریاتیک را می تواند کاهش دهد بلکه ممکن است به کاهش خطر عوارض کمک کند. آرتروز موتیلان یکی از این عوارض است و یک نوع شدید آرتریت است که بسیار دردناک می باشد و ممکن است منجر به تخریب استخوان و منجر به معلولیت شود. با این حال، آرتریت پسوریازیک نه تنها باعث علائم مفصلی می شود. فعالیت ایمنی غیر طبیعی نیز می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد و موجب نشست های دیگری از علائم و نشانه های دیگر (تظاهرات فوقانی مفصلی) شود. این علائم دیگر ممکن است در ابتدا با آرتریت پسوریاتیک ارتباط نداشته باشد. بنابراین مهم است که آرتریت پسوریاتیک به صورت منظم توسط یک متخصص پزشکی نظارت شود.

راش پوستی

از آنجایی که پسوریازیس در بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک حضور دارد یا در بسیاری از افراد وجود دارد این بیماری پوستی باید در میان علائم آرتریت پسوریاتیک در نظر گرفته شود. بثورات پسوریازیس معمولاً قرمز است و پوست بسیار خشک، ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن دارد. ممکن است خونریزی وجود داشته باشد که اغلب ناشی از خراشیدن بیش از حد است. خارش معمولاً شدید است و ممکن است احساس سوزش نیز وجود داشته باشد.

درد مفصل

درد مفصلی به عنوان آرترالژی شناخته شده و در بسیاری از انواع آرتروز شایع است. درد پس از اعمال جراحت تحت تأثیر قرار می گیرد و معمولاً در حالت استراحت درد نیز رخ می دهد. این معمولاً با تورم همراه است. در آرتریت پسوریازیس درد اغلب در انگشتان و مفاصل پا دیده می شود. این می تواند هم یک طرفه باشد و هم به طور همزمان بر دو طرف تاثیر می گذارد. همچنين حساسيت در ناحيه متاثر شده وجود دارد.

سختی مفصل

استحکام مفصل یک علامت عمده از آرتریت پسوریازیس است همانطور که در بیشتر انواع آرتریت وجود دارد. معمولاً با درجه درد و تورم مفصل ارتباط دارد. با این حال، گاهی اوقات سفتی و درد می تواند به تنهایی رخ دهد. عوامل مختلف مانند دوره های طولانی عدم فعالیت ممکن است سختی را بدتر کنند. بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک، سفتی صبحگاهی را نشان می دهند که شبیه به آرتریت روماتوئید است که به تدریج با فعالیت کاهش می یابد.

انگشتان پا و پنجه متورم

تورم مفاصل یکی دیگر از علائم شایع در آرتریت پسوریازیس است. با این وجود، تورم ممکن است از مفصل در پنجه و انگشتان پا گسترش یابد و به انگشتان شکل سوسیس می دهد گاهی اوقات تورم ممکن است کل دست یا پا را شامل شود. این نباید با ناهنجاری های مفاصل که می تواند در زمان ظهور ایجاد شود اشتباه گرفته شود. ندول هایی که در آرتریت روماتوئید (RA) دیده می شوند معمولاً در آرتریت پسوریاتیک وجود ندارد.

درد پاشنه و پشت

در آرتریت پسوریازیس، دیگر مناطق ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد مانند جایی که تاندون ها به استخوان ها متصل می شوند. پاشنه یکی از قسمت های معمولاً گرفتار است. به طور مشابه، مفاصل ستون فقرات نیز ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند که باعث درد گردن و کمر می شود. مناطق دیگر که معمولاً در بسیاری از انواع آرتروز تحت تاثیر قرار نمی گیرند اما ممکن است در آرتریت پسوریاتیک دخیل باشند مفصل هیپ و قفسه سینه هستند.

خستگی

یکی دیگر از نشانه های غیر اختصاصی از آرتروز پسوریازیس که شامل مفاصل نیست خستگی است. خستگی غیر قابل توضیح و شدید با عوامل دیگر مانند تغذیه نامناسب و خواب ناکافی ارتباط ندارد. خارش شدید در پسوریازیس همچنین می تواند روی خواب تاثیر بگذارد که ممکن است منجر به خستگی شود گاهی اوقات خستگی، درد مفاصل و سفتی مفصلی تنها علائم آرتریت پسوریاتیك است كه به جز خارش پوستی در پسوریازیس دیده می شود.

مشکلات چشم

برخی از مشکلات چشم ممکن است در آرتریت پسوریاتیک ایجاد شود و بسیاری از افراد این بیماری conditiosn چشم را با آرتریت مرتبط نمی کنند. با این حال، این مشکلات چشم در 30٪ افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک رخ می دهد. این شرایط چشم که ممکن است رخ دهد عبارت از: ملتحمه (التهاب ملتحمه) که شایعترین conjunctokeratitis (conjuntiva and cornea)، یوویتس (uvea)، آیریتیس (iris) و اسکلریتیس (sclera) است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. حمید
  1. 5 / 5

من تو ناحیه کف دست چپم به مدت یکسال پوسته پوسته شدن رو تجربه کردم و چنتا از ناخنام حفره دار شده بودن بعد یه مدت هم درد در ناحیه گردن ،کتف و آرنج چپ بصورت مزمن شروع شده که نوسان داره و گاهی شدید میشه و گاهی ملایم ، سفتی صبحگاهی تو این نواحی به...

من تو ناحیه کف دست چپم به مدت یکسال پوسته پوسته شدن رو تجربه کردم و چنتا از ناخنام حفره دار شده بودن بعد یه مدت هم درد در ناحیه گردن ،کتف و آرنج چپ بصورت مزمن شروع شده که نوسان داره و گاهی شدید میشه و گاهی ملایم ، سفتی صبحگاهی تو این نواحی به همراه درد هم وجود داره به دستور پزشک عمومی چک آپ قلب بخاطر درد کتف و دست سمت چپ انجام دادم که مشکلی نبود با مطالعاتی که انجام دادم و علائم موجود آرتریت پسوریاتیک دارم با توجه به اینکه تو یک روستا در سوا کوه زندگی می کنم و دسترسی به روماتولوژیست برام مقدور نیست خواهش می کنم کمکم کنید و دارویی مناسب برام تجویز کنید( با سپاس یک بیمار در کوهستان )

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. مریم    حمید

الآن حالتون چطوره عزیز

  پیوست ها
 

  1. ص . ل    حمید

با سلام برای من تشخیص آرتریت پسوریازیس دادند . داروی متوتروکسات هفته ای ۴ عدد تجویز کردند . مدتی است علاوه بر درد ارنج و سفتی و درد انگشتان دست و درداستخوان سمت چپ بالای باسن ، پاشنه ی پای راست کمی بداخل منحرف شده و موقع پیاده روی استخوانهای...

با سلام برای من تشخیص آرتریت پسوریازیس دادند . داروی متوتروکسات هفته ای ۴ عدد تجویز کردند . مدتی است علاوه بر درد ارنج و سفتی و درد انگشتان دست و درداستخوان سمت چپ بالای باسن ، پاشنه ی پای راست کمی بداخل منحرف شده و موقع پیاده روی استخوانهای قسمت روی پا درد ایجاد میشود که راه رفتن را مشکل کرده مخصوصا بعد از راه رفتن از سربالایی و سراشیبی . بالاتر از پاشنه ی پا قسمت داخلی و پایین ساق پا تورفتگی ایجاد شده فسمتی از استخوان روی پا در امتداد شصت پا کمی برجسته شده و لبه بیرونی پا در امتداد انگشت کوچک بیرون زده به فیزیوتراپ مراجعه کردم گفتند قوس کف پا زیادتر شده بعلت اسپوندیلیت که بعد از ان وقتی به دکتر روماتولوژی مراجعه کردم تشخیص ارتریت پسوریازیس دادند . دکتر ارتوپد کفی طبی تجویز کردند اما کاملا مشکل رفع نشده و دردو فشار روی پا هست
آیا مشکل پا از ارتریت هست یا میتواند اسپوندیلیت باشد و آیا با مصرف متوتروکسات این ضایعه برطرف میشود یا این انحراف باقی میماند . سوال دیگر اینکه در جایی خواندم مصرف این داروها بدلیل اینکه سیستم ایمنی را پایین میاورد ممکن است بیماری بدخیم خونی ایجاد کند ایا این صحیح است یا خیر . با تشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search