پزشکی

داروهایی که در افزایش و کاهش پتاسیم نقش دارند

این امر بیش از حد قابل توجه نیست که بگوییم سطح غیرطبیعی پتاسیم ممکن است شما را بکشد.

پتاسیم سرم یک الکترولیت است و عدم تعادل به عنوان hyperkalemia (پتاسیم بیش از حد بالا) و هیپوکالمی (پتاسیم بیش از حد کم) نامیده می شود. Arythmias قلب یک نتیجه مشخص از هر دو هیپو و هیپرکالمی می باشد و آمار ملی نشان می دهد که تقریبا نیمی از 1٪ از مراکز اورژانس و 2٪ از بستری شدن برای پتاسیم بالا پایان مرگ دارد.
پتاسیم بالا یا پایین ممکن است به عنوان یک نتیجه از داروهای شما رخ دهد و افراد مسن تر و زنان بیشتر احتمال دارد تحت تأثیر قرار گیرند. در اینجا مطالبی است که شما باید بدانید.

الکترولیت چیست؟

الکترولیت هایی مانند سدیم، کلسیم و پتاسیم تعادل مایع در بدن را کنترل و برای انقباض عضلات مهم هستند. شما ممکن است هیچ علائمی در هنگام غربالگری الکترولیت ها نداشته باشید به طوری که پزشک شما باید آزمایش خون اولیه را با پنل متابولیک پایه بررسی کند در حالی که داروهایی را مصرف می کنید که ممکن است این را تغییر دهند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

با پتاسیم پایین (هیپوکالمی) چه اتفاقی می افتد؟

ضعف ماهیچه ای که در اندام های پایین شما شروع می شود به اندام تناسلی و اندام فوقانی شما حرکت می کند انواع مختلف آریتمی قلب در بیماران مبتلا به هیپوکالمی دیده می شود. در حالی که دشوار است بگوییم پتاسیم شما کم است که به آریتمی های قلب کمک می کند به طور کلی سطح پتاسیم کمتر از 3.0 (طبیعی 3.5 - 5.0) شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.
علائم پتاسیم پایین شامب:
ضعف و خستگی (شایع ترین)
گرفتگی عضلات و درد (در موارد شدید)
بدتر شدن کنترل دیابت یا پلی اوریا
تپش قلب
علائم روانی (مثلا، روانپریشی، دلیریوم، توهم، افسردگی)
هیپوکالمی شدید ممکن است با برادیکاردی و کلاپس کاردیوواسکولار ظاهر شود. اریتمی قلب و نارسایی حاد تنفسی از فلج عضله، عوارض تهدید کننده زندگی هستند که نیاز به تشخیص سریع دارند.

با پتاسیم بالا (هیپرکالمی) چه اتفاقی می افتد؟

حقیقت ترسناک پتاسیم بالا در سطوح بیش از 5.5 است که ممکن است با عواقب خطرناک زندگی همراه باشد که تا تشخیص مشکلات قلب ناشناخته است (نشانه های کمی وجود دارد). علائم و نشانه های مربوط به غیر قلبی شامل وضعیت ذهنی تغییر کرده، سردرگمی، گرفتگی عضلانی و ضعف است.

کدام دارو ممکن است پتاسیم (هیپوکالمی) را کاهش دهد؟

دیورتیک ها قرص های آب دو فرم آشنا هستند: دیورتیک حلقوی (فوروزماید / لازیکس، (bumetanide / Bumex) و دیورتیک های تیازید (هیدروکلروتیازید یا HCTZ، کلرتالیدون). برای درمان فشار خون، نارسایی قلبی و تورم اندام تحتانی، دیورتیک ها علت اصلی پتاسیم کم هستند. پتاسیم را همراه آب از کلیه ها خارج می کنند بنابراین افزایش ادرار در اثر دیورتیک ها ممکن است پتاسیم شما را کاهش دهد.
آلبوترول (Proair،Proventil ) استنشاقی مورد استفاده در درمان آسم ممکن است پتاسیم شما را کاهش دهد. آلبوترول باعث آزاد شدن انسولین می شود که پتاسیم را به داخل سلولها فشار می دهد بنابراین مقدار پتاسیم در خون شما کاهش می یابد. این ممکن است باعث ایجاد هیپوکالمی شود. بدانید که درمان با نبولایزر بیشتر از استنشاقی ها پتاسیم را کاهش می دهد.
سودافد (pseudoephedrine) به عنوان یک ضد احتقان در دسترس است. همچنین پتاسیم را درون سلول ها هل می دهد و سطح خون یا سطح سرمی پتاسیم را کاهش می دهد.
انسولین در دوزهای بالا ممکن است پتاسیم را با هدایت پتاسیم به سلولها در خون کاهش دهد.
مسهل ها و تنقیه در دوزهای زیاد می توانند باعث کاهش پتاسیم در مدفوع شوند. از دست دادن پتاسیم در اثر اسهال ممکن است در اثر استفاده از دوزهای بالای مسهل ها و تنقیه باشد.
رسپریدال (risperidone) و (Seroquel (quetiapine آنتی سایکوتیک هستند که ممکن است باعث ایجاد هیپوکالمی شوند اما این یک عارضه نادر است.

کدام داروها ممکن است پتاسیم (هیپوکلمی) شما را افزایش دهند؟

(ARBs) مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II : (لوزارتان، تلمی زارتان، valsartan، irbesartan ) برای کاهش فشار خون بالا ممکن است پتاسیم شما را افزایش دهند. به عبارت ساده، این داروها آلدوسترون را کاهش می دهند که باعث کاهش پتاسیم از کلیه ها می شود. 10٪ از بیماران مصرف کننده این دارو ممکن است حداقل هیپرکالمی خفیف را تجربه کنند و بعد از شروع تجویز، الکترولیت های شما باید بررسی شوند.
مهار کننده های ACE داروها کاهنده فشار خون مانند لیزینوپریل، انالاپریل، کویناپریل هستند. آنها همچنین پتاسیم را مشابه ARB ها افزایش می دهند.
مهم است که توجه داشته باشید: بسیاری از قرص های ترکیبی با مهارکننده های ACE یا ARB ها و HCTZ ( لیزینوپریل / HCTZ، والستارن / HCTZ) وجود دارد. این دو دارو با هم در یک قرص به نرمال کردن پتاسیم کمک می کند - یکی آن را افزایش می دهد و یکی آن را کاهش می دهد. نتیجه این است که این ترکیبات خطر ابتلا به اختلالات پتاسیم را کمتر می کنند.
آلداکتون. (اسپرینولاکتون) یک "دیورتیک کم پتاسیم" است که ممکن است با مهار اثر آلدوسترون باعث افزایش پتاسیم شود. Spironolactone ممکن است برای آکنه، سیروز،) PCOS سندرم تخمدان پلی کیستیک) و نارسایی قلبی تجویز شود.
.NSAIDs ایبوپروفن (Motrin،Advil) و ناپروکسن (Aleve) ممکن است با مهار هورمون رنین، آزاد شدن پتاسیم توسط کلیه ها خراب و پتاسیم را افزایش می دهد.
Cyclosporine و Prograf (takrolimus) که در بیماران پیوند عضو برای جلوگیری از رد استفاده می شود. پتاسیم بالا یک مشکل رایج در بیماران درمان شده با این داروها است.
هپارین یک نیتروژن خون است که به صورت داخل وریدی برای جلوگیری از لخته شدن خون یا حمله قلبی تزریق می شود و همچنین ممکن است پتاسیم شما را افزایش دهد.
پروپرانولول و لابتالول، مسدودکننده های بتا هستند که ممکن است کمی پتاسیم شما را افزایش دهند اما به طور قابل توجهی افزایش نمی یابد. مسدود کننده های بتا جذب پتاسیم را به سلول ها مهار می کنند و موجب افزایش سطح سرمی پتاسیم می شود. این موضوع با آتنولول، یکی دیگر از مسدود کننده های بتا رخ نمی دهد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (8)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. الهام

سلام وقتتون بخیر آقای دکتر من 35 سالمه و 3 ساله ک دارم دیالیزمیشم پتاسیمم روی 6 هستش مصرف لبنیاتم بخصوص کشک خشک بالا بوده الان من غیر از تغذیه باید چیکار کنم داروی خاصی داره واسه کاهش پتاسیم لطفا راهنماییم کنید

  پیوست ها
 

  1. هوشنگ

سلام . نوزاد من ۲۰ روزه دچار افزایش پتاسیم خون میباشد و در بیمارستان بستری است . تا زمانی که دارو در دوز مشخص مصرف میکند درحد نرمال میماند به محض کاهش دارو از حدنرمال خارج میگردد و دچارفشارخون بالا میشود

  پیوست ها
 

  1. راشین

سلام مادر من به مدت 40 روز بنا به تجویز پزشک اسپیرونولاکتون مصرف نموده است و در مدت یک ماه پتاسیم از زیر 4 به 8 رسید و به حالت بسیاری بدی به بیمارستان بردیم و الان سه بار است که دیالیز میشود آیا ممکن است که کلیه به حالت اول برگردد و دیگر دیالیز...

سلام مادر من به مدت 40 روز بنا به تجویز پزشک اسپیرونولاکتون مصرف نموده است و در مدت یک ماه پتاسیم از زیر 4 به 8 رسید و به حالت بسیاری بدی به بیمارستان بردیم و الان سه بار است که دیالیز میشود آیا ممکن است که کلیه به حالت اول برگردد و دیگر دیالیز نیاز نباشد؟ آیا افزایش پتاسیم کراتینین و اوره به همین دلیل است که بالا گفتم؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. محمدعلی

من در تاریخ ۲۰ بهمن ۹۸ عمل پیوند کلیه داشتم الان ۴ الی ۵ روز که هرچی میخورم حالت تهوع دارم و چندبار هم بالا آوردم میشه با توجه به اینکه دراین مدت مصرف مواد غذایی که پتاسیم بالا داشته من مصرف کرده ام مانند خرما گوجه فرنگی دوغ شیر کاکائو... ممکنه...

من در تاریخ ۲۰ بهمن ۹۸ عمل پیوند کلیه داشتم الان ۴ الی ۵ روز که هرچی میخورم حالت تهوع دارم و چندبار هم بالا آوردم میشه با توجه به اینکه دراین مدت مصرف مواد غذایی که پتاسیم بالا داشته من مصرف کرده ام مانند خرما گوجه فرنگی دوغ شیر کاکائو... ممکنه علت اینا باشن. ضمنا دیابت نوع دو هم دارم که در دو نوبت ۲۶ واحدمسکونی تزریق میکنم خواهشمندم راهنمایی فرمائید که چگونه پتاسیم را بیارم پایین...

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    محمدعلی
  1. 4.5 / 5

سلام قند خون خود را در صبح و بعد از ظهر چک کنید در صورت بالا یا پایین بودن دوز انسولین باید تنظیم شود

  پیوست ها
 

  1. محمد کاظم

سلام
وقت بخیر
پدرم 73 ساله دارای بیماری قند، قلب و نارسایی مزمن کلیه دارد.
کراتینین 3.4 / BUN 50 / اسید اوریک 11/ پتاسیم 5.1 / فسفر 5 / سدیم 140 / قند 100 با تزریق روزانه سه مرتبه انسولین ان پی اچ و رگولار /
/ Hgb 11.7 / Hct 34.6 / Platlets...

سلام
وقت بخیر
پدرم 73 ساله دارای بیماری قند، قلب و نارسایی مزمن کلیه دارد.
کراتینین 3.4 / BUN 50 / اسید اوریک 11/ پتاسیم 5.1 / فسفر 5 / سدیم 140 / قند 100 با تزریق روزانه سه مرتبه انسولین ان پی اچ و رگولار /
/ Hgb 11.7 / Hct 34.6 / Platlets 140 / albumin 4.1
در حال حاضر داروی لوزارتان 25 یک عدد در روز / آلوپرینول 100 دو عدد در روز / آترواستاتین 40 روزی یک عدد / کلسیم کربنات یک عدد در روز / قرص پروبیوتیک یک عدد در روز / فروزماید 1 عدد در روز / هیدروکلروتیازید 50 روزی نصف عدد / تریامترن اچ روزی نصف عدد / گاباپنتین 100 شبی یک عدد / کلونازپام 1 میلی گرم روزی یک عدد / ایمی پرامین 10 شبی یک عدد / ویتامین ب 1 300 روزی یک عدد / متوهگزال 23.75 روزی یک عدد / کلیسیترول روزی یک عدد / و ماهی یک عدد آمپول نوروبیون
آیا می توان با مصرف دارو و رژیم متعادل نمک و پروتئین عملکرد کلیه را روی رنج کراتینین 3 نگه داشت؟

با سپاس از پاسخ جنابعالی

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. باران

سلام ممنون از مطالب خوبتون .میشه بگید چجوری از مواد غذایی پتاسیم دار جوری استفاده کرده که باعث نشه پتاسیم بدن بالا بره .چون پدر من مشکل کلیه داشتن و گفتن نباید چیزاییی که پتاسیم دارند استفاده کنن وقتی تحقیق کردم دیدم تقریبا همه چیز پتاسیم داره...

سلام ممنون از مطالب خوبتون .میشه بگید چجوری از مواد غذایی پتاسیم دار جوری استفاده کرده که باعث نشه پتاسیم بدن بالا بره .چون پدر من مشکل کلیه داشتن و گفتن نباید چیزاییی که پتاسیم دارند استفاده کنن وقتی تحقیق کردم دیدم تقریبا همه چیز پتاسیم داره ولی باید چجوری استفاده کرد که ضرر نداشته باشه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. سعید

سلام عرض ادب

مطالب بسیار مفید بود ولی
در سر تیر زیر مجموعه هیپر کالمی و هیپوکالمی جابجاست

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search