پزشکی

مولوسکوم کنتاژیازوم: درمان های پزشکی و درمان های خانگی

مولوسکوم کنتاژیازوم Molluscum contagiosum یک عفونت ویروسی پوست است که عمدتاً بر جوانان و کودکان تاثیر می گذارد. این مقاله انواع مختلفی از گزینه های درمان را مورد بحث قرار می دهد.

MC یا مولوسکوم کنتاژیازوم یک عفونت پوست است که به علت ویروس ایجاد می شود. این در درجه اول بر بزرگسالان و کودکان جوان تاثیر می گذارد. ضایعات پوست به رنگ صورتی، سفید و یا جسم رنگی گرد ظاهر می شوند. این ویروس با تماس مستقیم با اشخاص یا اشخاص آلوده منتقل می شود. این یک عفونت خود محدود شونده و خوش خیم در افراد سالم است و همیشه به درمان نیاز ندارد. با این حال، ممکن است درمان در افراد خاص مانند افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند لازم باشد زیرا ممکن است ضایعات گسترده و مداوم پوست ایجاد شود.

درمان مولوسکوم کنتاژیازوم

از آنجایی که عفونت اغلب در افراد سالم خود محدود شونده است و درمان غیر ضروری است. با این حال، برای شکل ضایعه در دید، پیشگیری از گسترش بیماری و بیماری های وابسته به بیماری آتوپیک ممکن است درمان را سریعتر انجام دهند.
درمان معمولا وقتی توصیه می شود که ضایعات در ناحیه تناسلی (در نزدیکی یا در آلت تناسلی، واژن، مقعد یا فرج) وجود داشته باشد. شما باید در چنین مواردی به پزشک خود مراجعه کنید زیرا احتمال دارد که از یک بیماری دیگر که از طریق تماس جنسی پخش می شود رنج می برید.
شما باید از درمان های موجود در اینترنت آگاه باشید زیرا ممکن است در درمان بهبودی بیماری را اثبات نکنند و حتی باعث آسیب شوند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

حذف فیزیکی

این شامل کرایوتراپی (ضایعات با استفاده از نیتروژن مایع یخ زده)، لیزر درمانی و کورتاژ (هسته سوراخ شده و مواد پنیری پاک می شود). همه این گزینه ها ضایعات را سریعا حذف می کنند و باید توسط یک ارائه دهنده آموزش دیده انجام شود. ممکن است بیهوشی موضعی برای انجام آنها ضروری باشد و بعد از آن ممکن است باعث درد، زخم و تحریک شود.

درمان دهان و دندان

یکی دیگر از درمان های مولوسکوم کنتاژیازوم، درمان خوراکی است که به تدریج در برداشتن ضایعات کمک می کند. این گزینه اغلب برای کودکان استفاده می شود زیرا باعث درد کمتری می شود و می تواند توسط والدین در خانه انجام شود. برای کودکان، سایمتیدین خوراکی به عنوان یک درمان جایگزین برای از بین بردن درد همراه با لیزر درمانی، کورتاژ و کریوتراپی یا جلوگیری از ایجاد اسکار انجام می شود اگرچه سایمتیدین بی درد است به خوبی تحمل شده و ایمن است اما پاسخ خوبی به ضایعات صورت نمی دهد.

درمان موضعی

یک درمان قابل اعتماد برای مردان، کرم podophyllotoxin پودوفیلوتوکسین (0.5٪) است. با این حال، برای زنان باردار توصیه نمی شود زیرا به نظر می رسد برای کودک در حال رشد سمی باشد. کرم باید به هر یک از ضایعات به صورت جداگانه اعمال شود زیرا دارای اثر درمان موضعی است. بعضی از داروهای دیگر که به عنوان درمان موضعی مورد استفاده قرار می گیرند عبارت از هیدروکسید پتاسیم، اسید سالیسیلیک و ید، ایمی کوایمد (یک اصلاح کننده یا سلول T)، کانتوریدین و ترتینوئین می باشد. Imiquimod به عنوان یک درمان مولوسکوم در کودکان به دلیل عوارض جانبی احتمالی توصیه نمی شود. تمام این درمان ها باید توسط پزشک تجویز شود.

درمان برای افراد مبتلا به مشکل در سیستم ایمنی بدن

اکثر درمان ها در افراد دارای سیستم ایمنی سالم موثر هستند اما افراد مبتلا به ایدز / اچ آی وی یا سایر بیماری هایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند پاسخی به درمان های معمول نمی دهند. علاوه بر این، این درمان ها نمی توانند در طولانی مدت در بیماران مبتلا به اچ آی وی بیماری را کنترل کنند.
شمارش پایین تعداد سلول های CD4 به مولوسکوم گسترده صورت مرتبط است. از این رو، این نشانه ای از اچ آی وی شدید است. تاکنون، درمان هایی که افزایش سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می دهند موثرترین درمان برای MC در افراد مبتلا به سیستم ایمنی خطرناک است. در سناریوهای شدید، ضایعات صورت با استفاده از اینترفرون intralesional درمان می شوند.
با این حال، اینترفرون دارای عوارض جانبی ناخوشایند و شدید مانند تندرنس موضعی، علائم مانند آنفلوآنزا، بی حالی و افسردگی است بنابراین آن را یک گزینه درمان کمتر مطلوب می داند. علاوه بر این، اینترفرون در افراد سالم موثرتر است. پرتودرمانی نیز دارای مزایایی است.

درمان های خانگی برای Molluscum Contagiosum

1. شستشوی با آرد جودوسر کلوئیدی

یکی دیگر از درمان های مولوسکوم کنتاژیازوم جودوسر کلوئیدی است. این پوست خارش دار و تحریک کننده را آرام می کند. بلغور جو دو سر غلیظ و بی شکل است. این به آب حمام گرم و مرطوب اضافه شده است. تری گلیسیرید ویژه (اسیدهای چرب) در بلغور جو دوسر وجود دارد که یک پوشش روی پوست ایجاد می کند. آنها نیز طبیعت ضد التهابی هستند. این را می توان از داروخانه ها خریداری کرد. همچنین می توان در خانه با ریختن جودوسر در یک آسیاب یا یک خرد کن دانه های قهوه یا به صورت غذای فراوری تهیه کرد. یک قاشق از جو دوسر خرد شده را به یک قاشق از آب ولرم اضافه نمایید اگر آب شیری نشود جودوسر باید بیشتر خرد شود.
کمتر از 10-15 دقیقه با آن شستشو دهید شستشوی بیشتر از آن ممکن است پوست شما را خشک و MC را تحریک کند. شما همچنین می توانید بلغور جو دوسر کلوئیدی را به یک لیوان آب اضافه کنید و یک پارچه را در آن بزنید. سپس پارچه مرطوب را به ضایعات پوستی اعمال کنید.

2. روغن درخت چای

این یکی دیگر از داروهای خانگی است که شما می توانید در فروشگاه های مواد دارویی و فروشگاه های سلامت خریداری کنید. استفاده از روغن چای در ترکیب با ید دو بار در روز ضایعات MC را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.
روغن درخت چای دارای خواص ضد عفونی کننده است. با این حال، ممکن است واکنش های آلرژیک در بعضی از کودکان ایجاد شود. شما باید مقدار کمی روغن را به یک منطقه کوچک که تحت تاثیر MC نیست آزمایش کنید. اگر بعد از 24 ساعت واکنش رخ ندهد می توان از آن ایمن استفاده کرد. روغن درخت چای نباید توسط کودکان مصرف شود.

3. مورد سبز لیموترش استرالیایی

مورد سبز لیموترش استرالیایی Australian Lemon Myrtle یکی دیگر از داروهای خانگی است که برای MC استفاده می شود. یک مطالعه منتشر شده در مجله Biomedicine و Pharmacotherapy بیان کرد که استفاده از محلول 10٪ این دارو یک بار در روز علائم را حداقل 90٪ کاهش می دهد. ضایعات زمانی که درمان به طور منظم برای 21 روز استفاده می شود کاهش می یابد. این در فروشگاه های سلامت مواد غذایی در دسترس است. شما می توانید این دارو را روزانه استفاده کنید.

4. روغن نارگیل

روغن آرامش بخش است که از هسته نارگیل بالغ استخراج می شود. محتوای بالای اسید چرب روغن باعث جلوگیری از خشک شدن پوست می شود. اسید های چرب نیز اثرات ضد التهاب روغن را به وجود می آورند. روغن به پوست تحریک شده کمک می کند رطوبت خود را حفظ و خارش آن را کاهش می دهد. این در اکثر داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی در دسترس است. از روغن معطر اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شود.

روش پیشگیری از مولوسکوم کنتاژیازوم

یکی از بهترین راههای جلوگیری از ابتلا به MC، جلوگیری از تماس با پوست آلوده است. برای جلوگیری از گسترش آن از نکات زیر استفاده کنید:
دست ها را به طور منظم با صابون و آب گرم بشویید.
به کودکان خود تکنیک های مناسب شستن دست ها را یاد بدهید زیرا آنها در هنگام بازی و تعامل با دیگران بیشتر در معرض تماس یکدیگر هستند.
وسایل شخصی مانند حوله، برس های مو، صابون ها یا لباس ها را تقسیم نکنید.
از اشیاء ورزشی مشترک استفاده نکنید که ممکن است پوست برخی افراد دیگر را لمس کند.
مناطق ناخوشایند را انتخاب نکنید و یا لمس نکنید.
ضایعات را تحت پوشش قرار دهید و تمیز کنید تا از تماس دیگران با آنها جلوگیری شود.
منطقه که ضایعات وجود دارد اصلاح یا از الکترولیز استفاده نکنید.
در صورتی که در اندام تناسلی شما ضایعات داشته باشید رابطه جنسی نداشته باشید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search