پزشکی

آیا باید کودک خود را برای شیردهی بیدار کنید؟

برنامه پرستاری یک نوزاد برای سلامتی آنها بسیار مهم است. آنها نیاز به تغذیه مکرر، حتی در طول شب دارند. آیا باید نوزاد خود را بیدار کنید؟ بستگی دارد. هنگامی که شما تمایل به خواب نوزاد دارید او بیدار است کاملاً قابل درک است.

آنها در حالی که خواب هستند نگاه آرامی دارند. و هنگامی که شما وقت خود را صرف گریه و بیداری می کنید به خصوص در اواسط شب هنگامی که شما نیز خسته هستید به نظر می رسد مثل اینکه شما با بیدار شدن آنها مرتکب جرم می شوید. با این حال، در حالی که برنامه شیردهی نوزاد ممکن است دشوار باشد هنوز هم برای سلامتی و برای تحریک تغذیه شیر بسیار مهم است حتی اگر این امر موجب نگرانی آنها و رویاهای شما شود.

آیا باید کودکم را بیدار کنم؟

یک کودک خواب الود باید برای تغذیه بیدار شود و این بستگی به وزن، سلامت کلی و سن کودک دارد. وزن در طی چند روز اول پس از زایمان در اکثریت نوزادان کم می شود. تا زمانی که نوزاد شما وزن کم شده را از دست بدهد معمولا در طی یک هفته پس از تولد، ضروری است که آنها را به طور مرتب تغذیه کنید. این ممکن است باعث بیدار کردن آنها برای تغذیه گاهی اوقات، به خصوص اگر آنها برای بیش از 4 ساعت در یک دوره خواب باشند.
با این حال، هنگامی که نوزاد شروع به وزن گیری می کند و نقطه عطف وزن تولد خود را پیدا می کند می توانید صبر کنید تا آنها بیدار بشوید.
اکثریت نوزادان بین 8 و 12 وعده شیر می خورند و این هر 2 - 3 ساعت شیردهی در روز است. اگرچه شما ممکن است احساس کنید که کودک خود را برای تغذیه از خواب بیدار کنید با این حال، تغذیه آنها اغلب در اوایل مهم است به دلایل زیر:
وقتی گرسنه می شود کودک شما گریه می کند. هر چه زودتر شروع به تغذیه کنید احتمال عصبانیت او کمتر می شود. نشانه های زودرس و نشانه های گرسنگی در نوزاد، بی قراری، حرکات لب و حرکات مکیدن است.
آیا باید کودکم را بیدار کنم؟ در صورت تغذیه با شیر مادر، اغلب تغذیه مکرر نوزاد شما باعث تحریک شیر مادر می شود. علاوه بر این، شما باید به یاد داشته باشید که نیازهای خاص تغذیه ای نوزادان نارس وجود دارد. علاوه بر این، ممکن است علائم و نشانه های گرسنگی را تا زمانی که مسن تر نشوند نشان ندهند. در صورتی که نوزاد شما زودرس باشد یا نگرانی شما در خصوص افزایش وزن یا الگوی تغذیه کودک وجود دارد برای مشاوره با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه کودک خود را بیدار کنیم؟

بیشتر اوقات نوزادان در خواب فعال هستند که آنها را می توان به راحتی بیدار کرد و هنگامی که آنها را تحریک کنید احتمال دارد که تغذیه شوند. با دانستن علائم خواب فعال کودک خود مانند پلک زدن پلک ها، حرکت انگشتان و صورت و تنفس نامنظم، ممکن است متوجه شوید که می توانید نوزاد خود را بیدار کنید. شما لازم نیست که نوزاد خود را بطور کامل بیدار کنید تا آنها را شاد کنید اما باید به اندازه کافی هوشیار باشد که شیر را ببلعد و شیر بخورید. برخی از پیشنهادات اضافی برای بیدار شدن از خواب نوزاد عبارتند از:
پوشک کودک را تغییر دهید.
یک لایه لباس از کودک خود را حذف کنید.
پای نوزاد خود را ماساژ دهید.
صورت کودک خود را با پارچه گرم پاک کنید.
نوزاد را روی کمربند دامن لباس خود قرار دهید و شکم خود را بالا بیاورید و پای خود را به سمت شکم تان بکشید. در حالی که از تمام بدن خود حمایت می کنید آنها را در موقعیت نشسته بلند کنید و آنها را به عقب بچرخانید (چند بار تکرار کنید).
پس از بحث درباره اینکه "آیا باید کودکم را بیدار کنم؟" و چگونه کودک خواب را بیدار کنم اجازه دهید بحث کنیم که چگونه به آنها شیر مادر را تحویل دهیم. از آنجا که اکثر نوزادان احتمالاً خوابند نکات ذکر شده در زیر به شما در نگهداری نوزاد کمک می کند تا بعد از بیدار شدن شیر مادر را ادامه دهید:
پستان را به طور مرتب فشرده سازی کنید فشرده سازی سینه در زمان وقفه شیردهی کودک ممکن است جریان شیر را افزایش دهد و آنها به شیر دادن ادامه دهند. با قرار دادن انگشتان دست خود زیر سینه و انگشت شست در بالای سینه، شروع کنید. هنگامی که کودک متوقف می شود شیر و بلع را متوقف می کند سینه را به آرامی فشار دهید. شما باید فشرده سازی سینه خود را در زمانی که آنها از شیر مادر تغذیه می شود متوقف کنید. فشرده سازی پستان خود را تکرار کنید تا کودک دیگر در پاسخ به فشرده شدن سینه نماند.
از یک سینه به سینه دیگر تغییر دهید شما باید سینه را عوض کنید و موقعیت تغذیه با شیر مادر را تغییر دهید. این کمک می کند تا یک کودک خواب آلود را برای مدت طولانی تر بیدار نگه دارید. مادران به طور کلی توصیه می شوند که نوزادان خود را بخوبی از یک سینه تغذیه کنند قبل از اینکه نوزاد خود را به سینه دیگر بفرستند تا اطمینان حاصل شود که بچه ها کالری کافی را برای رشد بدست می آورند. در صورت افزایش وزن کودک شما ممکن است موقعیت تغذیه با شیر مادر را تغییر دهید اما از تغییر سینه ها اجتناب کنید.
کودک را به پوست سینه خود نگه دارید تا پوست شما را در هنگام تغذیه با شیر مادر لمس کند این ممکن است در تحریک غرایز طبیعی شما برای اتصال، ریشه و شیردهی کمک می کند.
در صورتی که قادر نباشید نوزاد خود را بیدار نگه دارید شیر پستان خود را با یک پمپ یا با دست بدوشید. این در تامین شیر به شما کمک کند و شما می توانید از این شیر برای تغذیه کودک خود (به غیر از تغذیه با شیر مادر) استفاده کنید. شیر مورد نظر را می توان با استفاده از یک قاشق، فنجان، مکمل شیر مادر یا بطری به کودک داد. برای بحث در مورد اینکه کدام گزینه های فوق ممکن است برای کودک شما کار کند می توانید با یک مشاور IBCCL ((International Board Certified Lactation Consultant تماس بگیرید.

چه هنگامی کودک شما اجازه خوابیدن را دارد؟

آیا باید کودکم را بیدار کنم؟ شما قبلا آن را می دانید اما چه هنگامی اجازه دهید نوزاد شما به خواب باشد؟
همانطور که نوزاد شما رشد کرده و رشد می کند تغییرات در الگوهای خواب آنها وجود دارد. بیشتر وقت آنها در خواب عمیق صرف می شود و کمتر در خواب سبک صرف می شود. هنگامی که آنها به 2-3 ماهگی می رسند ریتم های روزانه آنها شروع به ظهور می کنند و از عوامل محیطی مانند شب و روز نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. پس از این سن، بسیاری از نوزادان در مدت زمان طولانی می خوابند. مدت زمان خواب آنها در شب با افزایش سن آنها به تدریج افزایش می یابد هرچند در بعضی موارد ممکن است در شب در زمان شلوغی به هنگام شام بیدار شود.
گفته های قدیمی که کودکانی که قبل از رفتن به رختخواب بطری می خورند تمام شب را می پوشد اسطوره است. در حقیقت، مادرانی که نوزادانشان را شیر می دهند در طول شب خواب بیشتری دارند نسبت به مادرانی که شیرخشک می دهند.
مهم است که صبور باشیم اگر چه، شما باید نوزادان خود برای تغذیه، قبل از خواب طولانی بیدار کنید آنها با تغذیه، خودشان شروع به بیدار شدن می کنند. اگر وزن کودک شما بالا می رود و به خوبی رشد می کند شیردهی خود را دنبال کنید و بگذارید آنها برای مدت زمانی طولانی تری که می خواهند به ویژه در شب بخوابند.

بیشتر بخوانید: رژیم عذایی برای مادران شیرده - وقتی شیر می دهید چه باید بخورید؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search