پزشکی

هیپرهیدروزیس: عرق کردن بیش از حد؛ علل، علائم، تشخیص و درمان

هر کس توسط حرارت، اعمال جسمانی، شرایط تنش زا یا عصبی یا در صورت داشتن تب تحریک شده و عرق می کنند. با این حال افرادی که مبتلا به هیپرهیدروزیس هستند احساس عرق بیش از اندازه را تجربه می کنند.

اگر چه تهدید کننده زندگی نیست می تواند ناراحت کننده باشد و باعث خجالت و آسیب روانی شود. در این مقاله، ما به علل، علائم، تشخیص و درمان هیپرهیدروزیس نگاه خواهیم کرد.
حقایق سریع در مورد هیپرهیدروزیس
در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد هیپرهیدروزیس است. جزئیات بیشتر و حمایت از اطلاعات در مقاله اصلی است.
هیپرهیدروزیس معمولاً در دوران نوجوانی آغاز می شود.
تخمین زده شده 7.8 میلیون آمریکایی هیپرهیدروزیس دارند.
اغلب، پا، دست، صورت و زیر بغل تحت تأثیر قرار می گیرند.
تعدادی از داروها می توانند علایم را کاهش دهند.

هیپرهیدروزیس چیست؟

عرق بیش از حد مرتبط با هیپرهیدروزیس معمولاً در دست، پاها، زیر بغل و کشاله ران به دلیل غلظت نسبتاً بالایی از غدد عرق فعال است.
هیپرهیدروزیس مرکزی: زمانی که عرق بیش از حد موضعی است. به عنوان مثال، هیپرهیدروزیس پالموپلانتار، عرق بیش از حد کف دست و کف پا است.
هیپرهیدروزیس عمومی: عرق بیش از حد که بر کل بدن تاثیر می گذارد.
هیپرهیدروزیس ممکن است از زمان تولد وجود داشته باشد یا بعداً ممکن است در زندگی ایجاد شود. با این حال، اکثر موارد عرق بیش از حد تمایل به شروع در طول سال های نوجونی است.
این وضعیت می تواند به دلیل یک وضعیت سلامت عمومی باشد یا علت ظاهری ندارد
1. هیپرهیدروزیس اولیه ایدیوپاتیک: که باعث عرق در دست ها، زیر بغل، صورت یا پاها بدون عوامل تحریک کننده می شود. در اکثر موارد، هیپرهیدروزیس موضعی است.
2. هیپرهیدروزیس ثانویه (همچنین هیپرهیدروزیس عمومی نامیده می شود) عرق ثابت در سراسر بدن و یا یک منطقه بزرگ از بدن است معمولاً این است که توسط یک وضعیت پزشکی و یا یک دارو ایجاد می شود.
با توجه به انجمن بین المللی هیپرهیدروزیس، تقریباً 2.8 درصد آمریکایی ها تحت تأثیر هیپرهیدروزیس قرار می گیرند این حدود 7.8 میلیون نفر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل هیپرهیدروزیس اولیه

کسانی که از ابتلا از هیپرهیدروزیس اولیه رنج می برند عمدتاً از غدد عرق «اکرین» عرق می کنند. غدد عرق اکرین روی پاها، کف دست، صورت و زیر بغل تمرکز می کنند. هنگامی که بدن شما گرم است اعمال جسمی، احساس هیجانی یا هورمونی، اعصاب، غدد عرق را تحریک می کنند. هنگامی پاسخ بیش از حد این اعصاب باعث hyperhidrosis است. برای مثال، فرد مبتلا به هیپرهیدروزیس اولیه ممکن است فقط نیاز به فکر کردن درباره شرایطی داشته باشد که موجب عصبانیت شود تا احساس عرق بیش از حد را تجربه کند. علت اصلی بر ای هیپریدروئیدی اولیه وجود ندارد اما به نظر می رسد ارثی باشد.
علل هیپرهیدروزیس ثانویه
عرق کردن هیپرهیدروزیس ثانویه در سراسر و یا در یک منطقه بزرگ مخالف هیپرهیدروزیس اولیه (مناطق خاص) رخ می دهد. هیپرهیدروزیس ثانویه احتمال بیشتری دارد که در طول خواب باعث عرق شود.
هیپرهیدروزیس ثانویه ناشی از یک وضعیت پزشکی یا یک دارو است.
شرایط پزشکی عبارتند از:
دیابت
یائسگی
لنفوم
بیماری پارکینسون
آرتریت روماتوئید
عفونت
نقرس
آسیب نخاعی
سوء مصرف الکل
اضطراب
بیماری قلبی
هیپرتیروئیدیسم - غده تیروئید بیش از حد فعال است
چاقی
بارداری
نارسایی تنفسی
برخی از سرطانها، مانند بیماری هوچکین
برخی از عفونت ها - HIV، مالاریا، سل (سل)
بعضی از داروها، از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی، آنتی کولین استراز (برای بیماری آلزایمر)، پیلوکارپین (برای گلوکوم)، پروپرانولول (برای فشار خون بالا)
سوء مصرف مواد
مهم این است که وقتی دچار هیپرهیدروزیس ثانویه می شوید برای کشف بیماری زمینه ای و درمان آن به طور موثر با پزشک خود صحبت کنید.

علائم هیپرهیدروزیس

هیپرهیدروزیس به عنوان عرق کردن تعریف می شود که فعالیت های طبیعی را مختل می کند. در قسمت های از بدن حداقل یک بار در هفته بدون هیچ دلیلی روشن عرق بیش از حد رخ می دهد و بر زندگی اجتماعی و یا فعالیت های روزانه تاثیر می گذارد.
تغییرات سبک زندگی گاهی اوقات ممکن است علایم هیپرهیدروزیس را کاهش دهد.
علائم و نشانه های هیپرهیدروزیس ممکن است شامل موارد زیر باشد:
کف دست مرطوب یا تر و چسبناک.
کف پای مرطوب یا تر و چسبناک.
عرق کردن مکرر.
عرق قابل توجهی که لباس را خیس می کند.
افراد مبتلا به هیپرهیدروزیس ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:
مشکلات پوستی مضر و دردناک مانند عفونتهای قارچی و باکتریایی.
نگرانی برای لباس های رنگ شده.
مشکل در زندگی اجتماعی، گاهی منجر به افسردگی می شود.
شغلی را انتخاب کنید که در آن تماس فیزیکی یا تعامل با انسان مورد نیاز شغلی نباشد.
هر روز مقدار زیادی از وقت خود را با عرق حمل می کنید مانند تغییر لباس، پاک کردن، قرار دادن دستمال یا پد در زیر دست، شستن، پوشیدن لباس های بزرگ و یا تیره.
بیشتر از افراد دیگر در مورد بوی بدن نگران هستید.
کارشناسان دلیل خاصی ندارند اما عرق بیش از حد در طول خواب برای افرادی مبتلا به هیپرهیدروزیس اولیه هستند (نوعی نیست که به هیچ یک از شرایط پزشکی بستگی داشته باشد) رایج نیست.

تشخیص عرق کردن زیاد

در ابتدا ممکن است پزشک با سفارش دادن آزمایش خون و ادرار، هر گونه شرایط اساسی، نظیر تیروئید بیش از حد فعال (هیپرتیروئیدیسم) یا قند خون پایین (هیپوگلیسمی) را رد کند.
از بیماران در مورد الگوهای عرق کردن بدن پرسش می شود - کدام قسمت های بدن شما تحت تاثیر قرار می گیرد اغلب قسمت های بدن عرق کردن اتفاق می افتد و اینکه آیا عرق کردن در طول خواب رخ می دهد یا خیر.
بیمار ممکن است از یک سری سوال ها خواسته شود یا باید پرسشنامه ای درباره تاثیر عرق بیش از حد پر شود. سوالات ممکن عبارتند از:
آیا شما در حال حمل هر چیزی برای مقابله با قسمت های عرق بیش از حد، مانند دستمال، ضد عرق، حوله یا پد هستید؟
آیا هیپرهیدروزیس بر روی رفتار یا وضعیت ذهنی شما تاثیر می گذارد زمانی که شما در عموم قرار دارید؟
آیا هیپرهیدروزیس بر روی اشتغال شما تأثیر می گذارد؟
آیا تا به حال یک دوست را به علت هیپرهیدروزیس از دست داده اید؟
چقدر لباس خود را عوض می کنید؟
چقدر شلوار یا دوش یا حمام دارید؟
چقدر اغلب شما در مورد عرق کردن بیش از حد فکر می کنید؟
تست خنک کننده ترموکوپل: یک پودر که به رطوبت حساس است به پوست اعمال می شود. هنگامی که عرق بیش از حد در دمای اتاق اتفاق می افتد پودر رنگ را تغییر می دهد. سپس بیمار در معرض گرما و رطوبت بالا در یک کابینۀ عرق قرار می گیرد که در کل بدن عرق می کند.
هنگامی که در معرض گرما قرار می گیرند افرادی که هیپرهیدروزیس ندارند در کف دست های خود بیش از حد عرق ندارند اما بیماران هیپرهیدروزیس دارند. این آزمایش همچنین به پزشک کمک می کند که شدت بیماری را تعیین کند.

درمان تعریق بیش از حد

خوشبختانه چندین گزینه وجود دارد که می تواند علائم را به طور موثر درمان کند. بزرگترین چالش در درمان هیپرهیدروزیس تعداد قابل توجهی از افراد هستند که به دلیل خجالت یا به دلیل عدم آگاهی از این که درمان موثر وجود دارد توصیه نمی شود.

درمان های طبیعی

برخی از تغییرات در فعالیت روزانه و شیوه زندگی ممکن است به بهبود علائم کمک کند:
ضد عرق - دئودورانت ها عرق را متوقف نمی کنند اما اسپری های ضد عرق انجام می دهند. بعضی از آنتی اسپری های تجویزی شامل کلرید آلومینیوم هستند که غدد عرق را جذب می کنند.
سپرهای شکاری - پدهای پوشیده شده در زیر بغل برای محافظت لباس از عرق کردن.
لباس - برخی از الیاف مصنوعی مانند نایلون ممکن است علائم را بدتر کنند. لباس های شسته شده بهتر است.
کفش - مواد مصنوعی بیشتر احتمال دارد علائم را بدتر کنند. مواد طبیعی مانند چرم توصیه می شود.
جوراب - برخی جوراب ها ، مانند ضخیم، نرم از الیاف طبیعی در جذب رطوبت بهتر است.
اگر این اقدامات موثر نباشد درمان پزشکی ممکن است کمک کند.

درمان عرق زیاد

یک پزشک ممکن است فرد را به یک متخصص پوست یا درماتولوژیست ارجاء دهد.
آنها ممکن است توصیه کنند:
یونتوپروزیس - دست ها و پاها در یک کاسه آب غوطه ور هستند. یک جریان الکتریکی بدون درد از طریق آب عبور می کند. اکثر بیماران نیاز به دو تا چهار درمان 20 تا 30 دقیقه دارند.
سم بوتولینوم (تزریق بوتاکس) - تزریق بوتاکس، اعصاب را که باعث غشاهای عرق می شود متوقف می کند. بیماران مبتلا به هیپرهیدروزیس ممکن است چندین تزریق برای نتایج موثر داشته باشند.
داروهای آنتی کولینرژیک - این داروها انتقال انگیزه های عصبی پاراسیمپاتیک را مهار می کند. بیماران معمولاً بهبود علائم را در حدود 2 هفته متوجه می شوند.
ETS (آندوسکوپی سمپاتکتومی قفسه سینه) - این مداخله جراحی فقط در موارد شدید توصیه می شود که به درمان های دیگر پاسخ نداده است. اعصاب که پیام را به غدد عرق حمل می کنند قطع می شوند.
ETS ممکن است برای درمان آندوسکوپی صورت، دست و یا زیر بغل مورد استفاده قرار گیرد. ETS برای درمان هیپرهیدروزیس پاها به دلیل خطر اختلال عملکرد جنسی دائمی توصیه نمی شود.

عوارض جانبی

اگر هیپرهیدروزیس درمان نشود می تواند منجر به عوارض شود.
عفونت ناخن: به خصوص عفونت ناخن شست.
زگیل: ناشی از HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) روی پوست رشد می کند.
عفونت های باکتریایی: به خصوص در اطراف فولیکول های مو و بین انگشتان پا.
خارش گرما (حرارت تیغ دار، میلاریا): خارش، راش پوستی قرمز که اغلب موجب احساس خارش یا سوزش می شود. بثورات گرما زمانی بوجود می آید که کانال های عرق مسدود می شوند و زیر پوست تحت تاثیر قرار می گیرند.
تأثیر روانشناختی: عرق کردن بیش از حد می تواند اعتماد به نفس، شغل و روابط بیمار را تحت تأثیر قرار دهد. برخی افراد ممکن است اضطراب، اضطراب اجتماعی و حتی افسرده شدن را تجربه کنند.
به طور متوسط، فرد مبتلا به هیپرهیدروزیس پس از 9 سال زندگی با این شرایط، به دنبال کمک پزشکی است. مهم است که این کلمه را گسترش دهید که علائم عرق کردن بیش از حد می تواند به طور موثر درمان شود.

بیشتر بخوانید: عرق سرد - علت، تشخیص و درمان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search