پزشکی

ترشحات سفید واژن: علل و درمان

ترشحات واژن یک قسمت طبیعی از چرخه قاعدگی است و تغییر رنگ و ثبات در طول ماه است. با این حال، برخی از انواع ترشحات نشان دهنده یک وضعیت اساسی است. بسیاری از زنان قبل از یک دوره ترشح ضخیم و سفید را تجربه می کنند. این به عنوان سالم در نظر گرفته می شود مگر اینکه تخلیه توده ای باشد یا با بوی قوی همراه باشد.

برای مطالعه بیشتر درباره تغییرات ترشحات در طول چرخه قاعدگی بیشتر مطالعه کنید و به همین دلیل است که ترشحات سفید قبل از یک دوره ظاهر می شود.
ترشحات سفید قبل از یک دوره
قرصهای کنترل تولد که ممکن است باعث بروز ترشحات سفید قبل از دوره شود
استفاده از قرص های کنترل تولد ممکن است منجر به افزایش ترشحات واژن سفید شود.
تخلیه عادی واژن به نام لکوره می باشد. این شامل مایع و باکتری از سلولهای مهبل است. اکثر زنان هر روز فقط یک قاشق چایخوری یا 4 میلی لیتر از ترشحات سفید یا روشن را تولید می کنند.
تخلیه قبل از یک دوره، به دلیل افزایش حضور پروژسترون، هورمون درگیر در چرخه قاعدگی و بارداری، به ابری یا سفید، تمایل دارد.
در فازهای دیگر دوره، زمانی که بدن دارای سطوح بالاتر استروژن است ترشحات واژن شفاف و ابکی است.
ترشحات به روانکاری و حذف باکتری از مهبل (واژن) کمک می کند. همچنین می تواند یک راه مناسب برای زنان برای پیگیری چرخه قاعدگی باشد.

چه چیزی باعث ترشحات سفید می شود؟

عوامل زیر ممکن است باعث ترشحات سفید شوند.
عملکرد تولید مثل طبیعی.
ترشحات سفید در شروع و پایان قاعدگی رایج است. معمولاً نازک و کش دار است و نباید همراه با خارش یا بویایی باشد.
کنترل تولد هورمونی.
با استفاده از این نوع کنترل های زایمان، از جمله قرص کنترل تولد، می تواند منجر به ترشح بیشتر شود زیرا سطح هورمون ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. این افزایش معمولاً باعث نگرانی نمی شود مگر اینکه علائم دیگری باشد.
عفونت مخمر
عفونت های مخمر همچنین به عنوان کاندیدیاز شناخته می شود شکایت رایج در میان زنان است. برآورد شده است که تقریبا 75 درصد از زنان حداقل یک عفونت مخمر را در طول عمر خود تجربه می کنند.
ترشحات همراه با عفونت مخمر تمایل به شبیه پنیر دارد - آن ضخیم، سفید و یکنواخت است. علائم دیگر شامل خارش و سوزش در داخل و اطراف مهبل (واژن) است.
واژینوز باکتریال
حدود 30 درصد از زنان در سن باروری دارای واژینوز باکتریایی (BV) هستند که عفونت ناشی از اختلالات باکتری در واژن است.
BV با دوشیدن و داشتن بیش از یک شریک جنسی ارتباط دارد. تخلیه به رنگ خاکستری سفید و دارای بوی ماهیانه است.
عفونت های منتقله از راه جنسی
چندین عفونت منتقله از راه جنسی (STIs) باعث تغییر در ترشحات واژن می شود. عفونت ها می توانند شامل کلامیدیا، گونوره و تریکومونازیس باشد.
ترشحات ناشی از کلامیدیا یا گونوره ممکن است به زرد نسبت به سفید نزدیک تر باشد اگرچه همه نشانه ها نیستند. تریکومونیازیس می تواند بوی ماهی، ترشحات زرد و سبز و خارش داشته باشد.
ترشحات سفید و حاملگی
در بعضی موارد، یک زن باردار قبل از دوره یک افزایش حجم ترشح را تجربه می کند این می تواند یکی از اولین نشانه های بارداری باشد.
همیشه تشخیص این نوع ترشح از ترشح عادی آسان نیست اما ممکن است در بافت ضخیم تر باشد.
ترشح واژن در طول چرخه قاعدگی
قبل از تخمک گذاری ممکن است ترشح بیشتری داشته باشید.
ترشحات واژن در طول چرخه تغییر می کند. فرد معمولاً می تواند تفاوت ها را در هر مرحله ببیند، از جمله:
در تخمک گذاری ترشح معمولاً شفاف، کش دار و آبکی است. یک استحکام نازک کمک می کند اسپرم به تخمک سفر کند. قبل از تخمک گذاری، معمولا ترشح بیشتر، احتمالا تا 30 برابر مقدار معمول است.
پس از تخمک گذاری سطح پروژسترون بالاتر باعث ترشح سفید می شود. این نوع ترشح ممکن است تا 14 روز طول بکشد. ممکن است ضخیم و چسبنده باشد اما در طی تخمک گذاری کمتر خواهد بود.
درست قبل از یک دوره. ترشح ممکن است سفید با رنگ زرد باشد.
درست بعد از یک دوره. ممکن است ترشحات قهوه ای وجود داشته باشد که از خون سالم جدا شده است. پس 3 تا 4 روز ممکن است بدون ترشح عبور کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع دیگر ترشح

ترشحی که سفید نیست ممکن است به علت:
شفاف. ترشح روشن معمولاً طبیعی است. بعد از ورزش یا در طول تحریک جنسی ممکن است ترشح بیشتری داشته باشد. تخمک گذاری یا بارداری همچنین می تواند باعث ترشح شود.
خاکستری. ترشح خاکستری نشان می دهدBV زنان با تخلیه خاکستری باید یک دکتر را ببینند زیرا ممکن است درمان نیاز باشد.
سبز یا زرد. در حالی که ترشحات زرد روشن علتی برای نگرانی نیست موکوس زرد تیره یا سبز می تواند عفونت را نشان دهد. با این حال، بعضی از افراد پس از اینکه سعی کردند مواد غذایی جدید یا مکمل های غذایی مصرف کنند ترشح زرد را گزارش می دهند.
رنگ صورتی. ترشح صورتی ممکن است در آغاز یک دوره یا بعد از مقاربت رخ دهد. زنان مبتلا به ترشح صورتی باید به پزشک مراجعه کنند.
قرمز یا قهوه ای این رنگ بلافاصله قبل یا بعد از یک دوره طبیعی است. با این حال، ترشح قرمز در سایر مراحل چرخه ممکن است عفونت را نشان دهد.
مهم است که توجه داشته باشید تغییرات هورمونی، که می تواند سبب شروع کنترل زایمان یا بارداری شود می تواند سبب نشت شفاف شود.

چه وقت برای دیدن یک دکتر بروید

ترشحات واژن به تغییر رنگ و سازگاری در سراسر چرخه قاعدگی کمک می کند. ترشحات که به نظر می رسد قبل از یک دوره باشد معمولاً سفید است.
با این حال، اگر یک نوع ترشح مشخص در طول ماه ادامه یابد ممكن است یك توصیه خوب برای دیدن یک دکتر باشد.

اگر یکی از علائم زیر را داشته باشید، با پزشک مشورت کنید:

ترشح کف دار و سنگین.
درد و یا سوختن در اطراف مهبل (واژن).
راش.
قرمزی.
زخم ها.
ترشح با بوی بد یا قوی.
تورم.

درمان ترشحات

ترشح طبیعی واژن نیازی به درمان ندارد. ترشح غیر طبیعی و ترشحات همراه با درد یا خارش ممکن است با دارو، داروهای خانگی یا ترکیبی از هر دو صورت گیرد.
داروها
در صورت عفونت، یک دارو تجویز می کند یا یک محصول بدون نسخه را توصیه می کند.
برای مثال، عفونت های مخمری با داروهای ضد قارچی که می توانند در واژن قرار داده شوند یا به صورت خوراکی مصرف شوند درمان می شوند.
آنتی بیوتیک ها معمولاً برای BV، کلامیدیا، گونوره و تریکومونیا تجویز می شوند.

درمانهای خانگی

آشامیدن کفیر و قارچ. غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند کفیر ممکن است توصیه شود که فلور واژن سالم را تشویق می کند.
تغییرات شیوه زندگی زیر می تواند یک محیط سالم واژن را تضمین کند:
بهداشت خوب را تمرین کنید. برای جلوگیری از بوی واژن و باکتری، منطقه تناسلی خارجی را تمیز و خشک کنید.
لباس زیر کتانی بپوشید و از جوراب شلواری اجتناب کنید. لباس های تنگ و مصنوعی می توانند خطر عفونت واژن را افزایش دهند.
برای راحتی از یک panty liner در روزهایی که ترشحات واژن سنگین است استفاده کنید - مانند زمان تخمک گذاری - یک panty liner می تواند رطوبت بیش از حد که ممکن است باعث ناراحتی و یا سوزش شود را جذب کند.
پاک کردن از جلو به عقب. پس از استفاده از توالت، همیشه از جلو به عقب برای جلوگیری از گسترش باکتری ها از مقعد به مهبل تمیز کنید.
از تامپون ها و دوش فشار آب اجتناب کنید. هر دو می توانند میکروب های جدید را به واژن انتقال دهند که ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.
از محصولات عطر در اطراف یا در مهبل استفاده نکنید. توصیه نمی شود که از دستمال مرطوب معطر، اسپری واژن، یا حمام حباب استفاده کنید این می تواند باعث سوزش شود.
پروبیوتیک بگیرید. برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل های پروبیوتیک ممکن است فلور واژن سالم را تشویق کنند. برخی از گونه های پروبیوتیک برای سلامت زنان به فروش می رسند. خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند ماست طبیعی و کفیر نیز ممکن است کمک کند.
از مانع ضد بارداری استفاده کنید. استفاده از کاندوم می تواند خطر ابتلا به STI را کاهش دهد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search