پزشکی

هشت دلیل ممکن برای یک تاخیر سیکل قاعدگی

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک خانم ممکن است از دوره معمول ماهانه اش غفلت کند یا اینکه چرا ممکن است دوره ها به طور کامل متوقف شوند. اکثر زنان هر 28 روز یکبار دوره دارند اما معمولاً چرخه کوتاه یا طولانی تر از این (21 تا 40 روز) است.

بدن شما یک ساعت نیست و تغییرات در چرخه قاعدگی طبیعی است به خصوص اگر شما نوجوان، درحال شیردهی یا نزدیک شدن به یائسگی هستید. استرس، مسافرت، رژیم غذایی، بیماری و دارو (از جمله داروی کنترل تولد) همچنین می تواند بر طول چرخه، علائم و طول و شدت دوره شما تأثیر بگذارد. تا 7 تا 9 روز از تغییرات چرخه به چرخه برای افراد بزرگسال عادی است.
بعضی از زنان همیشه چرخه قاعدگی منظم ندارند. دوره آنها ممکن است زود یا با تاخیر شروع شود.
دلایل متعددی وجود دارد که چرا دوره های شما می توانند متوقف شوند. شایعترین دلایل این است:
بارداری
استرس
کاهش وزن ناگهانی
اضافه وزن یا چاق بودن شدید بیش از حد
مصرف قرص ضد بارداری
رسیدن به یائسگی
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
بعضی اوقات بعضی از بیماری ها مانند بیماری های قلبی، دیابت کنترل نشده، تیروئید بیش از حد فعال یا نارسایی زودرس تخمدان ممکن است گاهی اوقات متوقف شوند.
داشتن یک تاخیر دوره می تواند بسیار ناراحت کننده باشد به خصوص اگر یک زن دوره های منظم داشته است و یا در مورد حاملگی غیرمنتظره نگران است. با این حال، دلایل بسیاری وجود دارد که چرا یک زن ممکن است یک تاخیر دوره داشته باشد از کنترل تولد تا استرس. در این مقاله، ما به هشت دلیل ممکن برای یک تاخیر دوره نگاه می کنیم.

1. استرس

بدن حساس به هر گونه اختلال غیر منتظره است. نگرانی بیش از حد می تواند سیستم گوارش را در overdrive (فرا محرک) قرار داده و علائم استرس مانند اسهال، ادرار مکرر و درد شکمی را ایجاد کند. سیستم ریه ممکن است با تنفس سریع پاسخ دهد.
سیستم تولید مثل هم می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. در واقع، برای بعضی از زنان، استرس ممکن است در ایجاد دوره های نامنظم و یا از دست رفته نقش داشته باشد. با افزایش سطح استرس، احتمال دارد که دوره قاعدگی به طور موقت متوقف شود، وضعیتی که به عنوان آمنوره ثانویه شناخته می شود.
چرخه قاعدگی ممکن است تحت تأثیر دوره های استرس قرار گیرد.
دوره های طولانی مدت تنش می توانند بر چرخه قاعدگی زن تأثیر بگذارند آن را طولانی تر یا کوتاه تر و یا حتی باعث ایجاد یک دوره از دست رفته شود.
بعضی از زنان همچنین در هنگام ابتلا به استرس گزارش می دهند که گرفتگی های دردناکتر در دوره داشته اند.
اجتناب از شرایط عامل استرس، ورزش منظم و داشتن خواب کافی ممکن است به فرد در از بین بردن استرس و حفظ یک چرخه عادی قاعدگی کمک کند.
اگر یک زن دچار استرس مزمن می شود ممکن است مفید باشد که با یک پزشک یا مشاور صحبت کنید که می تواند به شناسایی مکانیزم مقابله با آن کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. قبل از یائسگی

متوسط زمان شروع یائسگی در حدود 52 سالگی است زمانی که یک زن مدت حداقل 12 ماه پرید نداشته است.
بسیاری از زنان علائم را از 10 تا 15 سال قبل از یائسگی تجربه می کنند. این به عنوان پره منوپوز شناخته شده است و نشان می دهد که سطح استروژن شروع به نوسان می کند.
سطح استروژن نامنظم می تواند یک چرخه قاعدگی زن را تغییر دهد و آن برای زنان در دوره پره منوپوز تجربه دوره های نامنظم و یا از دست رفته می باشد. گفته می شود که پس از یک سال کامل بدون هیچ دوره ای بودن، به آن یائسگی می گویند.

3. از دست دادن وزن

کاهش وزن قابل توجه یا تمرین شدید می تواند علت فراموش شدن پرید باشد کمبود وزن یا کمبود چربی بدن می تواند سطح هورمون های تولید مثل را کاهش داده و آنها را به سطوحی که تخمک گذاری و قاعدگی رخ نمی دهد تغییر دهند.
یک زن که یک یا چند دوره را پس از کاهش وزن قابل توجهی از دست داده است باید با پزشک یا متخصص تغذیه در مورد مقدار مناسب ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود مشورت کند.

4. چاقی

درست همانطور که کاهش وزن می تواند سبب از دست دادن دوره شود اضافه وزن نیز می تواند بر چرخه قاعدگی زن تأثیر بگذارد.
چاقی و دوره های از دست رفته، گاهی اوقات می تواند نشان دهد که یک زن دارای یک بیماری پزشکی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است بنابراین برای یک زن به درستی توسط یک پزشک قابل تشخیص است.
پزشک ممکن است آزمایش خون یا سونوگرافی را برای بررسی تخمدانها راهنمایی کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ شرایط پزشکی اولیه باعث ناپدید شدن دوره نمی شود.

5. کنترل تولد

برخی از قرص های کنترل تولد می توانند یک دوره از دست رفته را ایجاد کنند.
بعضی از انواع قرص کنترل تولد، به ویژه روش های هورمونی، می توانند سبب فرموش شدن یک دوره قاعدگی شوند
به طور معمول، داروی کنترل تولد هورمونی یک نوع استروژن همراه با پروژسترون را برای مدت زمان مشخص فراهم می کند و پس از چند روز بدون هورمون آزاد می شود. ترک این هورمون ها یک دوره را آغاز می کند.
گاهی اوقات این هورمون ها رطوبت بسیار ضخیم را حفظ می کنند که باعث ایجاد یک دوره مناسب برای پوشش نمی شود. این امر به همه انواع کنترل تولد هورمونی، از جمله قرص ها، پچ ها، تزریقی، ایمپلنت ها و حلقه ها اعمال می شود.
در بیشتر موارد، این مضر نیست اما زنان باید با هر گونه نگرانی در مورد روش کنترل تولدشان با پزشک صحبت کنند.

6. شرایط هورمونی

بعضی از هورمون ها مانند پرولاکتین و هورمون های تیروئید می توانند سبب از دست دادن پرید شوند
اگر یک عدم تعادل هورمونی مسئول یک دوره از دست رفته یا تاخیر باشد می توان به راحتی با آزمایش خون تشخیص داد.
علت این عدم تعادل هورمونی باید توسط یک دکتر بررسی شود. بعضی از اختلالات هورمونی یک مشکل رایج هستند که در خانواده ها اتفاق می افتد یا ممکن است به علت چیزی جدی تر مانند تومور مغزی ایجاد شود.
در بسیاری از موارد، مصرف دارو می تواند به بازگشت دوره به چرخه طبیعی شما کمک کند.

7. PCOS

PCOS یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی در زنان سنین باروری است.
اگر چه نشانه های مختلفی در بین زنان مختلف وجود دارد افرادی که PCOS دارند دارای سطوح هورمون غیر طبیعی هستند که می تواند باعث ایجاد کیست های کوچک در تخمدان ها، آکنه، موهای بیش از حد صورت و بدن، طاسی و چاقی شود.
دوره های نامنظم یا حتی غایب همچنین یکی از ویژگی های مشترک این شرایط است.
زنانی که مشکوک به PCOS هستند باید از پزشک خود برای ارزیابی استفاده کنند. اگر به درستی درمان نشود عدم وجود دوره در طول سالهای تولد باعث ایجاد سرطان آندومتر می شود.

8. بارداری

زنان نباید نقش بارداری را به عنوان یک دلیل احتمالی تاخیر دوره فراموش کنند حتی اگر از روش پیشگیری از بارداری استفاده می کنند. زنان هنوز هم می توانند حامله شوند حتی اگر از روش کنترل تولد درست استفاده کنند.
یک زن فعال از نظر جنسی با تاخیر دوره باید از آزمون حاملگی در خانه استفاده کند. مهم است که توجه داشته باشیم که هیچ گونه اشکال کنترل تولد وجود ندارد که 100 درصد موثر باشد. هر کسی که باردار است باید مراقبت های قبل از زایمان را بلافاصله دنبال کند.
زنانی که در آزمایش حاملگی نتیجه منفی دارند اما دوره ای آنها هنوز شروع نشده است باید دکتر را ببیند.

چه وقت در تاخیر دوره به دیدن دکتر بروید

اگر یک زن در مورد دوره های از دست رفته نگران باشد باید برای حفظ یک رکورد کتبی از دوره های خود، از جمله تاریخ شروع و پایان و یک لیست از هر گونه نشانه های مرتبط دیگر را داشته باشد.
اگر پزشک یک رکورد دوره ها را داشته باشد می تواند تشخیص را سریعتر انجام دهد. با استفاده از یک تقویم ساده می تواند کار کند اما همچنین برنامه های موجود برای گوشی های هوشمند وجود دارد.
دفتر یاداشت برای ثبت دوره های از دست رفته داشته باشید
یک رکورد کتبی از دوره ها ممکن است به یک پزشک برای تشخیص کمک کند.
بررسی منظم با یک متخصص زنان یا متخصص سلامت زنان می تواند به پرسش های بسیاری در مورد چرخه های قاعدگی کمک کند. بعضی اوقات یک رخداد دوره دیرین جداگانه است و باعث نگرانی نیست.
با این حال، علائم خاص ممکن است نیاز به توجه پزشکی داشته باشند. آنها عبارتند از:
چندین دوره از دست رفته در یک سطر.
یک آزمایش حاملگی مثبت.
داشتن علائم PCOS همانطور که در بالا توضیح داده شد.
کاهش یا افزایش وزن زیاد.
احساس استرس بیش از حد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search