پزشکی

تفسیر نتایج سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید به استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا می پردازد تا تصویری از غده تیروئید بدست آورده و گره ها را شناسایی کند. سونوگرافی می گوید که یک ندول "جامد" یا یک کیست پر شده از مایع است اما اگر ندولی خوش خیم یا بدخیم باشد مشخص نمی کند.

سونوگرافی اجازه اندازه گیری دقیق از اندازه ندول را می دهد و می تواند تعیین کند که یک گره ر در طول درمان کوچکتر یا بزرگتر می شود. اگر ندول را نمی توان به راحتی در معاینه احساس کرد سونوگرافی در انجام بیوپسی سوزنی تیروئید برای بهبود دقت کمک می کند.
هنگامی که یک ندول تیروئید تشخیص داده شد (یا مشکوک) چند چیز وجود دارد که پزشک می خواهد قبل از هر گونه توصیه ای در مورد درمان بداند. به یاد داشته باشید اکثریت قریب به اتفاق گره های تیروئید خوش خیم هستند و هیچ چیز، نگران کننده نیست بنابراین تمرکز بر تعیین اینکه چه کسانی احتمال ابتلا به سرطان دارند. این آن دسته از گره های نگران کننده ای است که باید آن قسمت از تیروئید برداشته شود.
یکی از اولین آزمایش هایی که به طور مرتب انجام می شود بیوپسی آسپیراسیون سوزن خوب است. FNA معمولاً (اما نه همیشه) اگر یک گره خوش خیم یا بدخیم است نشان می دهد. این اغلب تنها آزمون مورد نیاز است.
یکی دیگر از آزمایش های معمول، اولتراسوند است. این تست ساده با استفاده از امواج صوتی به تصویر برداری از تیروئید می پردازد. امواج صوتی از یک مبدل کوچک دستی بر روی تیروئید منتقل می شود. ژل روان کننده بر روی پوست قرار می گیرد تا امواج صوتی به راحتی از طریق پوست به تیروئید و ساختارهای اطراف آن انتقال یابد. این آزمون سریع، دقیق، ارزان، بدون درد و کاملاً ایمن است. معمولاً حدود 10 دقیقه طول می کشد و نتایج تقریباً بلافاصله می تواند مشخص شود. همه گره ها به این آزمون نیاز ندارند اما تقریباً روتین است.

آیا من نیازمند تست هستم؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

تصویر بالا یک سونوگرافی گرید تیروئید تیپیک است به جز اینکه این گره کمی بزرگتر از حد معمول است. دو اسکن یکسان هستند یکی در سمت راست مشخص شده است تا به شما در درک آنچه به دنبال آن هستید کمک کند. پروب بر روی پوست قرار دارد که در بالای تصویر قرار گرفته و امواج صوتی به داخل گردن و تیروئید (به سمت پایین تصویر) هدایت می شوند.
همانطور که امواج صوتی به ساختارها می پیوندند مانند یک اکو بازتاب می شوند. پروب، این بازتاب ها را برای ایجاد تصاویر تشخیص می دهد. این گره (در قرمز نشان داده شده است) حدود 80٪ از بافت تیروئید (نشان داده شده در زرد) در این منطقه خاص از تیروئید است. اگر شما سایر نقاط تیروئید را مشاهده کنید نمی توانید ندول را ببینید. شما فقط بافت طبیعی تیروئید را مشاهده خواهید کرد.
برخی از ویژگی های ندول تیروئید دیده شده در سونوگرافی بیشتر از برخی دیگر نگران کننده است. با این حال، به خاطر داشته باشید که یک سونوگرافی تنها نمی تواند تشخیص سرطان را بدهد. این آزمایش معمولاً به تعیین اینکه ندول احتمال ابتلا به سرطان دارد (دارای ویژگی های یک گره خوش خیم) است یا این که برخی از خصوصیات یک گره سرطانی را دارد و بنابراین بیوپسی تشخیص را نشان می دهد.

ویژگی های که اولتراسوند پیشنهاد می کند ندول (گره) خوشخیم است

لبه های تیز در اطراف گره مشاهده می شود.
ندول با مایع و بافت زنده (کیست) پر شده است.
گره های زیاد در سراسر تیروئید (تقریبا همیشه گواتر چند ضلعی خوش خیم) است.
هیچ خونریزی روی (بافت زنده، احتمالا یک کیست) وجود ندارد.

گره تیروئید با جریان خون اضافی. برای نشان دادن بعضی از این نکات، تصویر بالا همان سونوگرافی همانند بالا را نشان می دهد اما این بار پروب برای تشخیص جریان خون برنامه ریزی شده است. شما اکنون می توانید به وضوح ببینید که این گره پیچیده است به این معنی که برخی از آن کیستیک است در حالی که سایر قسمت ها از بافت های زنده تشکیل می شوند که دارای خون مناسب هستند. اگر این یک کیست ساده با مایع سرم بود سپس آن هیچ خون قرمز (شریان) و یا آبی (رگ) در جریان خون نداشت.
این بیمار هیچ ندول دیگری در تیروئید اش نداشت بنابراین به عنوان یک "ندول پیچیده غده تیروئید راست" تشخیص داده شد.
از آنجایی که این گره دارای چند مورد نگران کننده است بیوپسی آسپیراسیون خوب (FNA) انجام شد. در این آزمون، یک سوزن بسیار کوچک به گره منتقل می شود و برخی از سلولها آسپیراسیون شده و سپس بر روی یک اسلایس شیشه ای قرار می گیرد تا به نزد یک آسیب شناس برای تعیین اینکه آیا آنها بدخیم است ارسال شود.
این آزمون بسیار ساده است کمتر از 30 ثانیه طول می کشد عملاً بدون درد است و می تواند بسیار دقیق باشد. اگر به عنوان سرطان خوانده شود این آزمون تقریبا ًهمیشه درست است.
گاهی اوقات، با این حال، سلول های کافی به اندازه کافی برداشته نمی شوند و یا برخی، اما نه همه، سلول ها غیر طبیعی هستند. در این مورد، پاتولوژیست قادر نخواهد بود سرطان را از یک گره خوش خیم مشخص کند. این وضعیت معمولاً متذکر می شود که تست باید تکرار شود یا اینکه بیمار تحت عمل جراحی حذف این قسمت از تیروئید قرار گیرد. به یاد داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق گره ها خوش خیم هستند و حتی اگر سرطان باشند اکثر سرطان های تیروئید بسیار قابل درمان هستند.
این بیمار دو FNA ناشناخته ای را انجام داد. هر بیوپسی سوزن دارای نمونه های بافت خوب بود اما آسیب شناس نمی تواند از سرطان خوش خیم تشخیص دهد. او پس از آن تحت لوبکتومی تیروئید ساده قرار گرفت و تشخیص نهایی یک آدنوم فولیکولی خوش خیم بود. او بعد از عمل خوب شد و تیروئید طبیعی و به اندازه کافی نرمال در گردن دارد بنابراین لازم نیست قرص های هورمون تیروئید را مصرف کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (8)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 4 رای

 1. نرگس
 1. 5 / 5

اگر جواب و نتیجه بیوپسی Atypia باشد بهترین گزینه انتخاب و دنبال کردن و مانیتور کردن خودم چیست؟؟
ممنون و سپاسگزارم.

  پیوست ها
 

 1. افسانه

سلام، من خانم 45ساله هستم به خاطر تورم گردن سونوگرافی انجام دادم لوب سمت راست و چپ تیروئید نرمال هست، تصویر یک توده هیپواکو cystic solid در لوب راست دیده میشه با ابعاد 35*19 با TR3 شواهدی از کلسیفیکاسیون دیده نشد، لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    افسانه
 1. 5 / 5

سلام این مقاله را بخوانید

  پیوست ها
 

 1. سحر

سلام خسته نباشید میشه کمکم کنید این جواب سونو خطرناکه
در بررسی لوپ راست ه تیروئید به سایز 42 *15* 14 ولوپ چپ به سایز *41 18 *17 دارای سایز و اکو طبیعی هستند

یک ناحیه هایپواکو بدون حدون مشخص به سایز 14 *8 در لترال لوپ چپ مشاهده شد که در سیتینگ...

سلام خسته نباشید میشه کمکم کنید این جواب سونو خطرناکه
در بررسی لوپ راست ه تیروئید به سایز 42 *15* 14 ولوپ چپ به سایز *41 18 *17 دارای سایز و اکو طبیعی هستند

یک ناحیه هایپواکو بدون حدون مشخص به سایز 14 *8 در لترال لوپ چپ مشاهده شد که در سیتینگ بالینی و آزمایشگاهی مناسب مطح کننده تیروئیدیت تحت حاد است

یک ندول هایپو اکو با حدود مشخص به سایز 12 *10 در خلف لوب چپ بدون کاسیفیکلسیون داخلی و بدون نمای taller than wide رویت شد(tirads 4 /با سایز فوق الذکد follow up توصیه می شود)

یک ندول هایپو اکو با حدود مشخص به سایز 11 *7 در لوب راست بدون کاسیفیکلسیون داخلی و بدون نمای taller than wide رویت شد(tirads 4 /با سایز فوق الذکد follow up توصیه می شود)

یک ندول هایپو اکو با حدود مشخص به سایر 5 *3 در ایسم تیروئید بدون کلسیفیکلسیون داخلی و بدون نمای taller than wide رویت شد

لنفادنوپاتی قابل توجه در زنجیره گردن وجود ندارد

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فائزه

سلام من خانم 29 ساله هستم
بخاطر تورم گردن سونو تیروئید انجام دادم که لوب رایت سایز نرمال داشته اما لوب چپ سایز بزرگتر از حد نرمال با ابعاد 33×19×21 mm و V=7.2 مشاهده شدند
ضخامت ایسم 2mm
با سپتاهای داخلی همراه با واسکولاریته در سپتا و کپسول...

سلام من خانم 29 ساله هستم
بخاطر تورم گردن سونو تیروئید انجام دادم که لوب رایت سایز نرمال داشته اما لوب چپ سایز بزرگتر از حد نرمال با ابعاد 33×19×21 mm و V=7.2 مشاهده شدند
ضخامت ایسم 2mm
با سپتاهای داخلی همراه با واسکولاریته در سپتا و کپسول 27×16×19 mm و V=4.4 در قسمت سنترال لوب چپ با فوکوس های اکوژن کریستال کلوئیدی در بخش کیستیک دیده می شود.
FNA توصیه میگردد
ممکن راهنماییم کنین که وضعیتم به چه صورته و آیا با دارو برطرف میشود
خیلی خیلی نگرانم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فائزه
 1. 5 / 5

سلام با نظر پزشک متخصص غدد عمل نمایید

  پیوست ها
 

 1. سمیرا

سلام و عرض ادب
وقت بخیر
جناب دکتر نتیجه سونوگرافی تیرویید بیمار خانم 49 ساله به شرح زیر است:
حدود و ابعاد لوبهای تیرویید نرمال است.
ابعاد لوب راست تیرویید 33*16*13 . ابعاد لوب چپ تیرویید 34*11.5*11mm است.
ضخامت ناحیه ایسموس 1.7mm است.
اکوی...

سلام و عرض ادب
وقت بخیر
جناب دکتر نتیجه سونوگرافی تیرویید بیمار خانم 49 ساله به شرح زیر است:
حدود و ابعاد لوبهای تیرویید نرمال است.
ابعاد لوب راست تیرویید 33*16*13 . ابعاد لوب چپ تیرویید 34*11.5*11mm است.
ضخامت ناحیه ایسموس 1.7mm است.
اکوی پارانشیم تیرویید مختصرا کاهش یافته و هتروژن میباشد و نمای تیروییدیت دیده نشد.
در پارانشیم تیرویید ندول و یا ضایعه فضاگیر دیده نشد.
در زنجیره قدامی گردن در هر دو سمت قدام و لترال به غلاف کاروتید 2-1 عدد غده لنفاوی با مرکز اکوژن و نمای خوشخیم short axis کوچکتر از 2.5 mm مشاهده میشود.
در نواحی سوپراکلاویکولار لنفادنوپاتی دیده نشد.

در ضمن بیمار از سن 19 سالگی دچار پرکاری تیرویید بوده و یددرمانی انجام شده تا یکسال پیش قرص لووتیروکسین مصرف میکرده (هر روز) . از یکسال پیش تا کنون از حالت نرمال خارج و مجددا پرکار شده و مصرف قرص 3.5 عدد در هفته است. ممنون میشم نظرتون را بفرمایید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فیروزه
 1. 5 / 5

سلام ممنون به خاطر راهنمایی که می نمایید مقاله شما کمک بزرگی به من نمود تازه فهمیدم که چه مشکلی دارم ا

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search