پزشکی

آدنوپاتی: تشخیص، علل و درمان

لنفادنوپاتی به عنوان گره های لنفاوی تعریف می شود که در اندازه، قوام یا تعداد غیر طبیعی هستند. میزان لنفادنوپاتی به صورت محلی، منطقه ای یا عمومی تعریف شده است.

لنفادنوپاتی به طور معمول توسط پزشکان در معاینه بالینی پیدا می شود و نیازمند ارزیابی جامع است. هنگام شروع معاینه، پزشک باید توجه دقیق به اندازه، مکان، قوام و تعداد گره های لنفاوی بزرگ شد، و همچنین به سن بیمار، طول مدت لنفادنوپاتی، قرار گرفتن در معرض و هر گونه علائم همراه داشته باشد. لنفادنوپاتی ممکن است به علت بدخیمی، حساسیت، عفونت، بیماری کلاژن عروقی، اختلالات لنفوپرولیفراتی آتیپیک، بیماری های گرانولوماتوز و سایر علل دیگر باشد.

آدنوپاتی چیست؟ | علائم | علل | تشخیص | درمان 

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آدنوپاتی چیست؟

آدنوپاتی هر گونه بیماری یا التهاب است که شامل غده یا گره های لنفاوی است. این اصطلاح معمولاً برای اشاره به لنفادنوپاتی یا غدد لنفاوی متورم استفاده می شود. آدنوپاتی به غدد لنفاوی که با توجه به یک عفونت، شایع ترین علت و یا به عنوان یک نتیجه از دیگر مسائل سلامت، مانند اختلالات خود ایمنی یا سرطان اشاره دارد.
در سرطان، آدنوپاتی می تواند ناشی از بدخیمی باشد که در گره های لنفاوی خودشان ایجاد می شود همچنین می تواند زمانی رخ دهد که سرطان از قسمت های دیگر بدن به گره های لنفاوی گسترش می یابد (metastasizes).
گره های لنفاوی بر خلاف غده اشکی در چشم و یا غدد عرق در پوست، مواد شیمیایی تولید و آزاد نمی کنند. در عوض، گره های لنفاوی به عنوان یک گروه برای حمل لنف در سراسر بدن کار می کنند لنف سلول های سفید خون را در اطراف بدن حمل می کند تا از مهاجمان و سایر مهاجمان خارجی بکاهد. گره های لنفاوی مایعات را از بدن با این لنف فیلتر می کنند که به بدن کمک می کند تا عفونت ها و سایر بیماری ها را از بین ببرد. آدنوپاتی در محل گره ها، مانند در اطراف گردن (سرویکال)، کشاله ران ( اینگوئینال)، قفسه سینه (مدیاستن)، زیر بغل (آگزیلاری)، یا شکم (مزانتر) مشخص می شود.

علائم

اگر عفونت وجود داشته باشد گره های لنفاوی گردن ممكن است تحریک شوند. گرچه صدها گره لنفاوی در بدن یک فرد وجود دارد تنها چند نفر می توانند احساس کنند. بسیاری از افراد متوجه می شوند که گره های لنفاوی گردن یا زیر بغل هنگام عفونت، مثلاً ویروس های سرماخوردگی یا آنفولانزا، متورم می شوند. این به این دلیل است که گره های لنفاوی با سلول های ایمنی و زباله های میکروب ها پر می شوند.
گروه های دیگر گره های لنفاوی هستند که ممکن است در هنگام بلع در نزدیکی پشت سر، شکم یا کشاله ران احساس شوند. این گره های بزرگ ممکن است علائم اضافی ایجاد کنند مانند:
حساسیت یا درد هنگام لمس کردن
قرمزی و گرمای بیش از حد بر روی پوست و اطراف آنها
توده های قابل مشاهده زیر پوست
گره های لنفاوی متورم ممکن است در کنار نشانه های دیگری از عفونت احساس شود. بسته به علت عفونت، این می تواند شامل موارد زیر باشد:
تب
لرز
خستگی
آبریزش بینی
گلو درد
گوش درد
سردرد
در بیشتر موارد، گره های لنفاوی متورم زمانی که عفونت درمان شده یا از بین می رود به اندازه معمول خود باز می گردند.
سایر نشانه های تورم غدد لنفاوی ممکن است نشانه ای از یک مسئله جدی تر باشد. این علائم نیاز به مراجعه به دکتر دارد.
گره های به سرعت در حال رشد
گره هایی که بیش از 2 هفته باقی می مانند
کاهش وزن نامعلوم
تب طولانی مدت یا عرق شبانه
خونریزی آسان یا کبودی
گره های سفت که با هل دادن حرکت نمی کنند
هرکسی که به علت آدنوپاتی دچار مشکل بلع یا تنفس می شود باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرد.

علل

طیف وسیعی از علل مختلف برای گره های لنفاوی متورم وجود دارد.
عفونت ها
ویروس آنفولانزا ممکن است باعث ایجاد آدنوپاتی شود.
گره های لنفاوی متورم ممکن است به علت عفونت هایی مانند آنفلوآنزا ایجاد شود.
عفونت شایع ترین علت گره های لنفاوی متورم است.
بدن به سرعت به این عفونت پاسخ می دهد و گره ها با گلبول سفید پر می شوند تا از عفونت جلوگیری کند.
هر تعداد میکروب های عفونی می تواند متورم باشد و برخی از آنها بسیار رایج تر از دیگران است.
عفونت هایی که می توانند باعث آدنوپاتی شوند عبارتند از:
سرماخوردگی
آنفلوآنزا (آنفلوآنزا)
تاندونیت
مننژیت
گلو درد
سرخک
عفونت دندان
عفونت گوش
mononucleosis یا mono
عفونت های مختلف پوست مانند سلولیت، لانه گزینی و یا عفونت های استافیلوکوک
عفونت های منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا یا سیفلیس
ویروس نقص ایمنی بدن انسان یا HIV
علل دیگر
گره های لنفاوی متورم همچنین می توانند به علت چیزهایی غیر از عفونت، مانند بیماری های خود ایمنی یا صدمات ایجاد شوند. نمونه های متعددی وجود دارد اما برخی از امکانات عبارتند از:
داروها: برخی از داروها، مانند داروهایی که برای جلوگیری از مالاریا یا داروهای ضد تشنج استفاده می شوند فنی توئین (دیلانتین)، ممکن است باعث ایجاد گره های لنفاوی گردند.
جراحات: قطع، کبودی و شکستگی ممکن است گره های لنفاوی اطراف آسیب را احیا کند زیرا بدن برای متوقف نگه داشتن میکروب ها و ترمیم زخم کمک می کند.
لوپوس: این یک بیماری خودایمنی است که باعث التهاب در اطراف
مفاصل، پوست و غدد لنفاوی می شود.
بیماری مرتبط با :IgG4 این یک بیماری التهابی است که می تواند سبب آسیب و زخم در یک یا چند سیستم بدن ایجاد شود .
آدنوپاتی در سرطان
آدنوپاتی سرطان هنگامی رخ می دهد که گره های لنفاوی به علت سرطان در بدن بوجود می آیند این سرطان می تواند در گره های لنفاوی شروع شود که لنفوم نامیده می شود.
هنگامی که یک تومور متاستاز می شود سرطان ممکن است به گره های لنفاوی گسترش یابد به این معنی است که سلولهای سرطانی از تومور دور می شوند و از طریق خون یا لنف به سایر قسمت های بدن گسترش می یابند.
هنگامی که سلول های سرطانی در لنف حمل می شوند می توانند به راحتی در یک گره لنفاوی گیر کرده و باعث ایجاد آدنوپاتی شوند آنها احتمالاً تومور دیگری را در گره ایجاد می کنند.
سلول های سرطانی در لنف ممکن است به همان اندازه سلول های سرطانی در جریان خون گسترش نیابد اگر سلول های سرطانی به لنف برسد غدد لنفاوی مجاور اغلب در ابتدا تحت تاثیر قرار می گیرند و تومورهای ثانویه و آدنوپاتی ممکن است دنبال شود.
به همین علت، پزشکان به دنبال گره های لنفاوی در ناحیه اطراف تومور اولیه و به دنبال علائم گسترش بیماری می باشند.

تشخیص

اسکنر سی تی ممکن است برای آدنوپاتی استفاده شود.
CT اسکن می تواند برای بررسی سایر غدد لنفاوی متورم در بدن مورد استفاده قرار گیرد.
آدنوپاتی خود یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از بیماری زمینه ای یا شرایط دیگر است پزشکان ابتدا محل گره های لنفاوی متورم را تشخیص می دهند.
آدنوپاتی بر اساس مکان غدد لنفاوی متورم طبقه بندی می شود.
آدنوپاتی موضعی تنها بر یک ناحیه بدن تاثیر می گذارد.
آدنوپاتی دو طرفه در هر دو طرف بدن رخ می دهد.
آدنوپاتی عمومی در مکان های مختلف بدن رخ می دهد.
آدنوپاتی نیز می تواند به عنوان حاد یا مزمن دسته بندی شود:
آدنوپاتی حاد به طور ناگهانی می آید و به سرعت می رود.
آدنوپاتی مزمن به مدت طولانی ادامه می یابد.
غدد لنفاوی سطحی که فقط زیر پوست یافت می شوند اغلب می توانند با استفاده از معاینه فیزیکی بررسی شوند پزشکان ممکن است از تست های تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن استفاده کنند تا دیگر گره های لنفاوی متورم را در سراسر بدن مانند آنهایی که در نزدیکی اندام هستند بررسی کنند.
پزشکان ممکن است سؤالات متعددی در مورد تورم و هر گونه نشانه های اضافی که فرد را در معرض این علت می گذارد بپرسد.
آنها همچنین ممکن است برای آزمایش خون یا سایر آزمایشات برای کمک به تشخیص مسئله اساسی دعوت کنند در برخی موارد، پزشکان ممکن است بیوپسی از گره لنفاوی را سفارش دهند این جایی است که آنها کمی از بافت گره را برای بررسی می گیرند.

درمان

معمولاً گره های لنفاوی به طور مستقیم درمان نمی شوند در عوض، وضعیت زمینه ای که باعث ایجاد آدنوپاتی می شود درمان می شود.
درمان های خانگی مانند کمپرس های گرم و یا پد های یخ ممکن است به تسکین هر گونه ناراحتی در منطقه کمک کند.
داروهای ضد درد مانند ibuprofen (Advil) یا استامینوفن (تیلنول) می توانند به طور موقت باعث کاهش درد در تورم شوند و استراحت اضافی ممکن است از روند بهبودی بدن حمایت کند.
اگر گره های لنفاوی متورم به علت عفونت باکتریایی باشد پزشکان ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کنند آنتی بیوتیک ها عفونت های ویروسی را تحت تاثیر قرار نمی دهند.
در شرایط سخت مانند بیماری های خود ایمنی یا سرطان نیاز به برنامه های خاص و شخصی است.
یکی از رایج ترین سیستم های تشخیص سرطان سیستم TNM است که براساس میزان تومور (T)، میزان گسترش به گره های لنفاوی (N) و حضور متاستاز (M) است اگر هیچ سرطان در گره های لنفاوی در نزدیکی تومور وجود نداشته باشد مقدار N صفر تعیین می شود. اگر گره های نزدیک و یا دور نشان دهنده سرطان باشند N به مقدار 1 یا 2 یا 3 بر حسب مقدار تعیین می شود.
چند گره درگیر هستند
گره ها در کدام محل قرار دارند
گره های چقدر بزرگ هستند
چقدر سرطان در آنهاست
دوره توصیه شده درمان به طور عمده براساس مرحله بندی خواهد بود مرحله بندی نیز برای ارائه کد تشخیص ICD-10 استفاده می شود که بیمه گر سلامت شما برای تصویب درمان استفاده می کند.

چشم انداز

آدنوپاتی می تواند از فرد به فرد متفاوت باشد اگر آلودگی ناشی از یک عفونت جزئی باشد به محض اینکه عفونت تشخیص داده شود از بین برود شرایط جدی تر ممکن است نیاز به برنامه درمان تخصصی داشته باشد.
هر کسی که غده لنفاوی متورم شده یا گره های در حال رشد که در طول زمان رشد می کند داشته باشد باید برای تشخیص و درمان مناسب دکتر را ببیند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (6)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 3 رای

  1. علیرضا
  1. 5 / 5

سلام درگزارش ماموگرافی ربع فوقانی سینه چپ توده میکرولوبوله اسپیکوله مشاهده شد آیا خوش خیم است ویک نوع آدنوپاتی لست ودرمان دارویی دارد یایک نوع کیست پستانی است

  پیوست ها
 

  1. B

سلام خسته نباشی
دو لنف نود آدنوپاتی به اقطار (21_15)mدر فضای پره واسکولار رویت میشود
خطری داره ؟

  پیوست ها
 

  1. مانا
  1. 4 / 5

سلام آقای دکتر
وقت بخیر
ممنونم از مطالب موجز و مفید شما.
سوالم راجع به رژیم کتوژنیک و کاربرد اون در لاغریست.
آیا عوارضی در مدت 2 ماه استفاده دارد؟

  پیوست ها
 

  1. افشین

تشکر بسیار آموزنده بود. چرا در ادنوپاتی ناشی از سرماخوردگی ویروسی که همراه با تب میباشد متخصص اجازه استفاده از آستامینوفن را نمیدهد؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    افشین
  1. 5 / 5

قبل از استفاده از شیاف استامینوفن برای تب کودکان، باید بدانید که چه میزان تب برای کودکتان خطرناک است. تب خطرناک برای کودکان، تب بیشتر از ۳۸٫۹ درجه سانتی‌گراد هست. درجه تب بر اساس عامل بیماریزا متغیر است. در عفونتهای ویروسی ( بجز آدنوویروس ) تب...

قبل از استفاده از شیاف استامینوفن برای تب کودکان، باید بدانید که چه میزان تب برای کودکتان خطرناک است. تب خطرناک برای کودکان، تب بیشتر از ۳۸٫۹ درجه سانتی‌گراد هست. درجه تب بر اساس عامل بیماریزا متغیر است. در عفونتهای ویروسی ( بجز آدنوویروس ) تب خفیف و قابل تحمل است و از دارو استفاده نمی شود ولی اگر تب بالا باشد باید اقدامات درمانی انجام شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. حمیده اسلامی

سلام ادنوپاتی دردوطرف گلو درچه صورت سرطانی هست

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search