پزشکی

علت برآمدگی های روی استخوان سر چیست

به علت تعدادی از علل ممکن است توده ها بر روی سر باشد. پیدا کردن یک برآمدگی بر روی سر بسیار معمول است. برخی از توده ها یا برآمدگی های روی پوست، زیر پوست یا استخوان رخ می دهد.

انواع مختلفی از علل این برآمدگی ها وجود دارد. علاوه بر این، هر جمجمه انسان دارای یک برآمدگی طبیعی در پشت سر است. این یک انیون، نامیده می شود برآمدگی پایین جمجمه جایی که آن به عضله گردن متصل می شود.

10 علل برآمدگی بر روی سر

دلایل زیادی وجود دارد که شما می توانید یک برآمدگی بر پشت سر خود ایجاد کنید. اکثر آنها بی ضرر هستند با این حال، در موارد نادر، یک توده در سر می تواند یک مشکل جدی را نشان دهد. اگر متوجه تغییرات با ضربه روی سرتان شوید اگر خونریزی یا دردناک باشد با پزشک خود مشورت کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. آسیب سر

اگر شما سر خود را روی یک جسم سخت قرار دهید ممکن است تجربه آسیب به سر داشته باشید. اگر یک ضربه بر روی سر شما بعد از یک آسیب سر ظاهر شود این نشان می دهد که سر شما صدمه دیده است و بدن در حال تلاش برای بهبود یافتن است.
برخی از سناریوهایی که می توانند آسیب های سر را ایجاد کنند عبارتند از:
سقوط اتومبیل
برخورد های ورزشی
سقوط
اختلافات خشونت آمیز
نیروی ترومای بلانت
آسیب های سر می تواند به هماتوم سر و یا لخته خون منجر شود. اگر یک آسیب کوچک را تجربه کرده باشید یک توده در سر شما ایجاد شود هماتوم توسعه یافته نشانه ای از وجود خونریزی جزئی در زیر پوست است. این توده ها معمولاً بعد از چند روز از بین می روند.
آسیب های سر جراحتی می تواند بیشتر منجر به ضربه های بزرگتر و یا حتی خونریزی در مغز (هماتومای داخل جمجمه، اپیدورال و زیر جلدی) شود.
اگر یک آسیب سر را تجربه کنید - به ویژه آنکه باعث کاهش آگاهی شما می شود - به پزشک خود مراجعه کنید تا اطمینان حاصل شود که خونریزی داخلی وجود نداشته باشد.

2. مو رشد کرده در درون

اگر سر خود را بتراشید ممکن است موهای در حال رشد به داخل داشته باشید. این اتفاق زمانی می افتد که موهای رشد کرده به پوست تراشیده شود و باعث می شود که یک توده کوچک، قرمز و جامد ایجاد شود. گاهی اوقات موی در حال رشد می تواند آلوده شود و به برآمدگی پر از چرک تبدیل شود.
موهای در حال رشد معمولاً بی ضرر هستند و اغلب با رشد به خارج اصلاح می شوند.

3. فولیکولیت

فولیکولیت التهاب یا عفونت فولیکول مو است. عفونت های باکتریایی و قارچی می تواند فولیکولیت را ایجاد کند. این آسیب ها می توانند قرمز باشند یا مانند جوش های سر سفید به نظر برسند.
این وضعیت نیز نامیده می شود:
برآمدگی روزار
بثورات وان داغ
خارش باربر
علاوه بر ریزش موی سر، افراد مبتلا به فولیکولیت در پوست سر نیز ممکن است خارش و درد را تجربه کنند. اگر درمان نشود عفونت ها می توانند به زخم های باز تبدیل شوند.
درمان فولیکولیت شامل موارد زیر است:
نپوشیدن کلاه
شیو نکردن سر
اجتناب از استخر و حمام گرم
استفاده از کرم های آنتی بیوتیکی تجویزی، قرص ها یا شامپوها
در موارد نادری و شدید، لیزر حذف مو یا جراحی ضروری است.

4. کراتوز سبورئیک

کراتوزهای سبورئیک رشد پوستی غیرقطعی هستند که به نظر می رسد مانند زگیل ها هستند. آنها معمولاً بر روی سر و گردن افراد مسن ظاهر می شوند. این توده ها معمولاً بی ضرر هستند حتی اگر آنها ممکن است شبیه به سرطان پوست باشند. به همین دلیل، آنها به ندرت درمان می شوند. اگر پزشک شما نگران باشد کراتوز سبورئیک به سرطان پوست تبدیل می شود ممکن است آن را با استفاده از کریوتراپی یا الکترو جراحی حذف کند.

5. کیست اپیدرمال

کیست های اپیدرموئید کوچک هستند توده های سخت که زیر پوست رشد می کنند. این کیست ها آهسته رشد اغلب روی پوست سر و صورت رخ می دهد. آنها درد را ایجاد نمی کنند و پوست رنگین یا زرد دارند.
ایجاد کراتین زیر پوست اغلب علت کیست های اپیدرموئید است. آنها خیلی بندرت سرطانی هستند. گاهی اوقات این کیست ها به تنهایی از بین می روند. آنها معمولاً درمان و یا حذف نمی شوند مگر اینکه آلوده و دردناک باشند.

6. کیست پیلار

کیستهای پیلار یکی دیگر از انواع کیست خوش خیم هستند که بر روی پوست سر رشد می کنند. کیستهای پیلار اغلب روی پوست سر هستند. آنها می توانند در اندازه متناسب باشند اما تقریباً همیشه صاف، گنبد شکل و پوست رنگین هستند.
این کیست ها برای لمس دردناک نیستند. آنها به طور معمول تحت درمان قرار نمی گیرند یا حذف نمی شوند مگر اینکه آلوده شوند یا به دلایل زیبایی باشد.

7. لیپوما

یک لیپوما یک تومور غیر سرطانی است. آنها شایع ترین تومور بافت نرم در بزرگسالان هستند اما به ندرت در سر قرار دارند. بیشتر آنها بر روی گردن و شانه ها اتفاق می افتند.
لیپوماها زیر پوست قرار دارند. آنها اغلب احساس نرم و یا لاستیک مانند دارند و هنگام لمس اندکی حرکت می کنند. آنها دردناک نیستند و بی ضرر هستند. معمولاً نیازی به درمان لیپوم ها نیست. با این وجود، اگر تومور رشد کند پزشک ممکن است عمل جراحی را برای حذف آن توصیه کند.

8. Pilomatrixoma

پیلوماتریکسوما یک تومور پوستی غیرانسانی است. آن با لمس سخت احساس می شود زیرا آن پس از اینکه سلول های زیر پوست کلسیفیه شدند رخ می دهد این تومورها معمولاً روی صورت، سر و گردن رخ می دهند. به طور معمول، تنها یک شکل واحد تشکیل شده و در طول زمان به آرامی رشد می کند. این توده ها به طور معمول آسیب نمی بینند.
Pilomatrixoma را می توان در کودکان و بزرگسالان پیدا کرد. شانس کمی وجود دارد که پیلوماتریسوموما به سرطان تبدیل شود. به همین دلیل، درمان به طور معمول اجتناب می شود. اگر پیلوماتریکسوما آلوده شود پزشک شما ممکن است آن را جراحی کند.

9. کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال (BCCs) تومورهای سرطانی است که در عمیق ترین لایه پوست ایجاد می شود. آنها می توانند قرمز یا صورتی باشند و مثل توده، زخم یا اسکار به نظر می رسد. BCC ها اغلب پس از مواجه شدن با قرار گرفتن شدید در معرض خورشید ایجاد می شوند.
این نوع سرطان پوست به طور معمول گسترش نمی یابد. با این حال هنوز باید جدی گرفته شود. جراحی Mohs موثرترین روش درمان است.

10. اگزوستوزیس

Exostosis رشد استخوان در بالای استخوان موجود است. این رشد استخوانی اغلب در دوران کودکی ظاهر می شود. آنها می توانند بر روی هر استخوانی اتفاق بیافتند اما به ندرت در سر رخ می دهند. یک اشعه ایکس می تواند نشان دهد که آیا توده بر روی سر شما اگزوستوزیس است.

چشم انداز

شرایط بسیاری وجود دارد که می تواند باعث ضربه به پشت سر شود. درمان براساس علت متفاوت است. اکثر توده ها بر روی سر بی ضرر هستند.
اگر مطمئن نیستید که چه اتفاقی روی بدن شما ایجاد می شود به دکتر خود اطلاع دهید اگر تغییر یا یکی از موارد زیر رخ دهد بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:
خون ریزی
افزایش درد
رشد
تبدیل به یک زخم باز

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (47)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 22 رای

 1. Amir
 1. 3 / 5

سلام خسته نباشد پشت سره من استخون هستش علتش چیه ممنونم میشم جوارب بدین

  پیوست ها
 

 1. امیر

سلام دکتر خسته نباشید ۱۹سالم هستش پشت سرم سمت چپ اندازه یه گردو برآمدگی کوچیک هستش درد هم نداره و سفت هستش ممنون میشم راهنماییم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امیر
 1. 5 / 5

سلام احتمالا کیست چربی است نزد پزشک بروید تا خارج شود

  پیوست ها
 

 1. مرادی

سلام،بالا و انتهای پیشانی روی موی سر ،

پسرم که ۱۸ سال داره یه برجستگی استخوانی که کاملا سفت و استخوانیه حدود ۳ماه بوجود اومده که موی آن قسمت رشد نمی کنه لطفا راهنمایی کنین

  پیوست ها
 

 1. وحید

سلام من نیز ب ۳ماه ک استخون جای سینوزیت پیشونیم ورم کرده خیلی اذیتم میکنه دکتر گوش و حلقو بینی رفتم ولی نتیجه ای ندیدم خواهش میکنم کمکم کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    وحید
 1. 5 / 5

سلام یک عکس از سینوس ها بگیرید تا مطمئن شوید عفونت سینوس دارید اگر داشتید باید درمان مناسب سینوزیت انجام شود

  پیوست ها
 

 1. گلاره

سلام .یه مدته سمت چپ سرم و گردنم درد میکنه .چندروزه فرو رفتگی و برامدگی دردناکی داره .دقیقا کنار خط بین دو نیمکره ،سمت چپ سرم برامدگی بزرگی پیدا کرده .چشمم و گیجگاهم هم درد میگیره

  پیوست ها
 

 1. Mona

سلام من ۱۷ سالم هست ، تازه متوجه شدم یه غده ی کوچیک اندازه ی نخود روی سرم (پایین گوش راست) هست ، درد نداره ولی وقتی بهش دست میزنم یه کم درد میگیره ، چی کار باید بکنم ؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Mona
 1. 5 / 5

سلام احتمال کیسن وجود دارد نزد پزشک بروید تا برداشته انجام شود

  پیوست ها
 

 1. مهدیه

سلام پشت بالای لاله گوشم روی جمجمه یک برآمدگی سخت حس کردم که قبلا نبوده. انگار استخوانم ضربه خورده و متورم باشه اما هیچ ضربه ای نخورده. اندازه شم حدود دو سانته.
ضمنا بدلیل مشغله زیاد و داشتن بچه شیرخوار بسیار خسته میشم و کم خوابی دارم

  پیوست ها
 

 1. AMIR
 1. 5 / 5

نتیجشو مینویسم براتون : سونوگرافی نسج نرم = در محل احساس توده در ناحیه ی پریتو اکسیپیتال بلند شدگی کروتکس کالواریوم به میزان (2-3) mm
بدون ضایعه ی فضاگیر در بافت زیر جلد دیده شد در تشخیص افتراقی استئوم مطرح است.
ممنون میشم بگید باید چیکار کنم

  پیوست ها
 

 1. AMIR
 1. 5 / 5

سلام خسته نباشید من 18 سالمه و پشت سرم قسمت پس سری اکسپینال دقیقا وسط استخوان پس سری اکسپینال یک استخوان وجود داره که سونوگرافی هم انجام دادم و نتیجشو اگ بشه عکس میفرستم و اینکه این برجستگی استخوان واس پدرم و پسر خالم هم هست

  پیوست ها
 

 1. الهه

سلام اقای دکتر
من دو هفتس پشت سرم یه برستگی کوچیک هست و دردناکه زیاد بزرگ نیست دست میزنم حسش میکنم احساس میکنم استخوان جمجممه که ورم کرده به جایی هم نخونرده که فک کنیم به خاطر اون باشه
باید چیکار کنم؟

  پیوست ها
 

 1. فرشید کریمی

سلام اقای دکتر وقت بخیر
دخترم نوزاد 2ماهه است زایمان طبیعی بدنیا امده
وسط جمجمه سرش یک تیغه استخوانی به اندازه شعاع نیم سانت وجود داره
محبت میفرمایید توضیح علل و راهکار بفرمایبید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    فرشید کریمی
 1. 4.5 / 5

سلام با متخصص اطفال مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. بختیاری

سلام آقای دکتر
من توی شرایط استرس دار پشت سرم با فاصله دو برامدگی دردناک بوجود میاید و بعد از چندین روز خوب میشه مو هامم خیلی ریزش و نازک شدن احتیاج به مراجعه به پزشک دارم؟
ممنون

  پیوست ها
 

 1. maryam

سلام خسته نباشید آقای دکتر .من پشت سرم قسمت راستش یه برجستگی اندازه ی یه گردوی کوچیک هس .جدیدا بدجوری درد میکنه مخصوصا پشت سرموروی بالش گذاشتنی یاددست زدنی بعضی موقع ها هم میره سمت چپ سرم .میخواستم بدونم پیش چه دکتری بایدبرم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    maryam
 1. 5 / 5

احتمال کیست وجود دارد نزد پزشک جراح بروید تا با عمل جراحی خارج شود

  پیوست ها
 

 1. مریم

سلام آقای دکتر ممنون از اطلاعات مفیدتون
من روی وسط سرم (قسمت آهیانه) نیمکره راست یه حالت برجستگی گرد و کاملا شبیه به استخوان بیرون زده گرده ولی در سمت چپ نیست این برآمدگی بسیار نگرانم کرده آیا خوب میشه؟ و آیا نگران کننده است؟
ممنون از وقتتون .

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم
 1. 4.5 / 5

سلام می تواند کیست باشد نزد پزشک بروید تا پزشک انرا خارج کند

  پیوست ها
 

 1. مینا
 1. 5 / 5

مدتی هست متوجه شدیم پشت سر پسرم که 14 سال دارد در زیر پوست سر یه برامدگی به اندازه سکه 2 تومانی هست. فعلا درد التهاب خارش یا قرمزی ندارد. وقتی لمس میکنم سفت هست و جابه جا نمیشود. محلش هم تقریبا 3 تا 4 سانتیمتر بالاتر از محل رویش مو در گردن هست.

م...

مدتی هست متوجه شدیم پشت سر پسرم که 14 سال دارد در زیر پوست سر یه برامدگی به اندازه سکه 2 تومانی هست. فعلا درد التهاب خارش یا قرمزی ندارد. وقتی لمس میکنم سفت هست و جابه جا نمیشود. محلش هم تقریبا 3 تا 4 سانتیمتر بالاتر از محل رویش مو در گردن هست.

ممنون میشم نظر خودتون را بفرمایید چون واقعا نگرانم.

ما در کانادا هستیم و در ادرس ایمیل من عدد81 باید به لاتین تایپ شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مینا
 1. 5 / 5

سلام احتمال کیست در پوست سر شما وجود دارد و می توانید با جراحی خارج کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مینا
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد ولی احتمالا کیست باشد و نیاز به جراحی دارد اگر درد ندارد توده را تحت نظر داشته باشید و اگر بزرگتر شد به پزشک جراح مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. نسرین

سلام اقای دکتر.من دو سه روزه اتفاقی متوجه شدم که کف سرم بالای قسمت گیجگاهی ام برامدگی ها و فرورفتگی های عمیقی وجود دارن.مثل اینکه جمجمه ام چین خورده باشه.علتش چی میتونه باشه

  پیوست ها
 

 1. حسین

سلام پشت سرم سمت چپ از سمت راست بلند تره یه استخوان تیز هست یعنی پشت سرم صاف نیست سمت چپ بلند تره .درد نداره

  پیوست ها
 

 1. مرسانا

سلام.دخترم ۶سالشه امروز متوجه شدم بالای سرش برجستگی داره احساس میکنم جدیده چون قبلا لمس نکرده بودم خیلی نگرانم چیکار باید بکنم؟

  پیوست ها
 

 1. اسدی

سلام آقای دکتر نزدیک یه هفته س مامانم متوجه شده یه برجستگی پشت سرش قسمت راست هستش و بزرگتر شده نسبت به روزای اول و همراه بادرده اولش حالت یه جوش و یه جوش چرکین بود حالا نیست اما همچنان ورم داره و درد میکنه بنظرتون خطرسازه ؟بخاطر این شرایط میترسیم...

سلام آقای دکتر نزدیک یه هفته س مامانم متوجه شده یه برجستگی پشت سرش قسمت راست هستش و بزرگتر شده نسبت به روزای اول و همراه بادرده اولش حالت یه جوش و یه جوش چرکین بود حالا نیست اما همچنان ورم داره و درد میکنه بنظرتون خطرسازه ؟بخاطر این شرایط میترسیم ببریمش دکتر ممنون میشم راهنماییمون کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    اسدی
 1. 4.5 / 5

سلام اگر درد دارد یک دوره آنتی بیوتیک و یک پماد موضعی باید استفاده کند نزد پزشک عمومی بروید تا دارو برایشان نسخه شود

  پیوست ها
 

 1. Mahbobe

سلام وقتتون بخیر.من تازه متوجه یک برامدگی پشت سرم قسمت راست شدم دردخاصی هم نداره.علتش چیه؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    Mahbobe
 1. 5 / 5

نیاز به معاینه می باشد اگر درد ممکن است کیست چربی باشد

  پیوست ها
 

 1. یلدا

سلام آقای دکتر
من چندین ماهه که روی کف سرم یک عدد جوش دارم که اصلا از بین نمیره
درد و خارش نداره فقط همون جا هست و من عادت بدی پیدا کردم که مرتبط چک میکنم که از بین رفته یا نه
میترسم از بین نره یا بزرگتر بشه
یا حتی میترسم جوش نباشه
ولی اون کاملا...

سلام آقای دکتر
من چندین ماهه که روی کف سرم یک عدد جوش دارم که اصلا از بین نمیره
درد و خارش نداره فقط همون جا هست و من عادت بدی پیدا کردم که مرتبط چک میکنم که از بین رفته یا نه
میترسم از بین نره یا بزرگتر بشه
یا حتی میترسم جوش نباشه
ولی اون کاملا مثل جوشه کوچیکه بی آزاره

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    یلدا
 1. 4.5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد نزد پزشک بروید تا معاینه انجام شود

  پیوست ها
 

 1. عاطی
 1. 5 / 5

سلام اقای دکتر..من ازمحرم پارسال متوجه دوتابرامدگی روی سرم شدم ک نه دردداره ونه چیزی فقط زمانی ک موهامورنگ کردم ب شدت بادکردن ودردداشتن حتی استخوان پشت گوشامم بشدت بادکرده بود....سمت راست گردنمم یه چیزی مثل غده ست ک اندازه تقریبااندازه یه...

سلام اقای دکتر..من ازمحرم پارسال متوجه دوتابرامدگی روی سرم شدم ک نه دردداره ونه چیزی فقط زمانی ک موهامورنگ کردم ب شدت بادکردن ودردداشتن حتی استخوان پشت گوشامم بشدت بادکرده بود....سمت راست گردنمم یه چیزی مثل غده ست ک اندازه تقریبااندازه یه نخوده....پشت گردنمم حالت گرفتگی داره......علت ایناچیه اقای دکتر‌.....ممنون میشم جواااب بدیدازنگرانی راحتم کنید?????????

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    عاطی
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد اگر موقع رنگ کردن مشکل داشتید می تواند حساسیت به رنگ باشد بیشتر این ها کیست هستند شما باید نزد پزشک پوست بروید تا معاینه انجام شود

  پیوست ها
 

 1. الهام

سلاوقت بخیر بنده امروز متوجه شدم که دربالایترازشقیقه یک برجستگی دارم که زیر دستم حرکت می‌کنه....میخواستم بدونم خطرناک نیست؟؟آیا غده چربی؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    الهام
 1. 5 / 5

سلام احتمال کیست چربی وجود دارد نزد پزشک بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. ندا

سلام و عرض ادب
دختر شش ماهه دارم که به تازگی متوجه یک توده کوچک روی جمجمه شدم( کف سر متوالی به چپ) میخاستن بفرمایید نیاز به پیگیری فوری داره؟ یا میتونم تا بعد از درست شدن اوضاع بیمارستان ها و مطب ها مراجعه کنم؟؟
ی کم منو نگران کرده با توجه به...

سلام و عرض ادب
دختر شش ماهه دارم که به تازگی متوجه یک توده کوچک روی جمجمه شدم( کف سر متوالی به چپ) میخاستن بفرمایید نیاز به پیگیری فوری داره؟ یا میتونم تا بعد از درست شدن اوضاع بیمارستان ها و مطب ها مراجعه کنم؟؟
ی کم منو نگران کرده با توجه به اوضاع وخیم همه گیری ممنون میشم به سوالم جواب بدید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ندا
 1. 5 / 5

اگر رشد و درد ندارد می توانید صبر کنید و در فرصت مناسب به پزشک مراجعه نمایید

  پیوست ها
 

 1. سمانه

سلام اقاي دكتر من تازه متوجه شدم پشت سرم اندازه دوانگشت دو طرف سرم بالا امده و شديدن درد ميكنه چيكار كنم خيلي غصه ميخورم چيزي نباشه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سمانه
 1. 5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد نزد پزشک بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. ازیتا

سلام اقای دکتر من حدود ۵سال هست که روی سرم یه دونه های سفت و ریز زده البته اول ۲تا بود ولی الان ۶تا شده یکیش یکم بزرگ اندازه یه نخود کوچیکتر هست و بقیه ریز هستن و گاهی اوقات احساس خارش در سرم دارم میشه راهنمایی کنید ممنونم

  پیوست ها
 

 1. چاکرالحسینی

سلام حدود یک سال پیش متوجه برامدگی وسط سرم البته بدون درد شدم. الان همان برامدگی موقع لمس دردناک شده و موهای اطرافش در حال ریزش هستند.
لطفا راهنمایی نمایید

  پیوست ها
 

 1. معین

سلام
من پشت سرم یه برامدگی هست اندازه فندق سفت هست و احساس میکنم استخوانیه میخواستم ببینم چیه؟ پیگیری نیاز داره؟ من تازه فهمیدم ولی ممکنه که مدت ها بوده باشه و من متوجه نشده باشم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    معین
 1. 4.5 / 5

با سلام این توده ها معمولا کیست هستند که با جراحی برداشته می شوند برای تشخیص نزد پزشک بروید تا معاینه انجام شود.

  پیوست ها
 

 1. ملکه

سلام من زیر پوست سرم برآمدگی هایی لمس میکنم ک ن رنگ خاصی دارند و ن دردناک هستن، علت چیس؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    ملکه
 1. 4.5 / 5

با سلام ممکن است کیست چربی باشد نزد پزشک بروید تا معاینه انجام شود در صورتی کیست چربی باشد نیاز به عمل جراحی برای برداشتن کیست می باشد

  پیوست ها
 

 1. الهه

خیلی متشکرم واقعا

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search