پزشکی

ویتیلیگو (لک و پیس) - تشخیص و درمان

درمان لک و پیس

ویتیلیگو یکی از بیماری های ناشناخته و کم گزارش شده پوست است. افراد در مراحل اولیه ممکن است متوجه شوند که آنها آن را دارند. اگر شما فکر می کنید ممکن است یک بیماری پوستی داشته باشید.

داشتن اطلاعات مناسب خودتان، یکی از بهترین چیزهایی است که می توانید انجام دهید. علائم ویتیلیگو برای کمک به مراقبت از سلامت شما و جلوگیری از این بیماری پیشرونده پوست مفید است. شایع ترین نوع ویتیلیگو تعمیم یافته است که شامل تکه های رنگی متقارن است. دیگر بیماران مبتلا به ویتیلیگو ممکن است بیماری را فقط در یک طرف یا بخشی از بدن خود تجربه کنند. این نوع ویتیلیگو سگمنت نامیده می شود. این معمولاً در سن جوانتر رخ می دهد.
نوع دیگری از ویتیلیگو به عنوان موضعی یا کانونی شناخته می شود که بر روی یک یا چند ناحیه بدن تأثیر می گذارد.
مناطق معمولی برای تکه های سفید عبارت از دست، پا، بازو، صورت، لب ها و در اطراف دهان است. ویتیلیگو نیز معمولاً در زیر بغل، کشاله ران، چشم، بینی، ناخن، ناحیه تناسلی و ناحیه رکتال اتفاق می افتد.
برای کسانی که دارای ویتیلیگو هستند، موهایشان معمولا قبل از موعد به خاکستری تبدیل می شوند. پس از اینکه افراد علائم ویتیلیگو را تشخیص دادند به طور طبیعی می خواهند علت بالقوه را بدانند. متاسفانه، علت مطلق مشخص نشده است. اما تحقیقات پیشین نشان می دهد که ویتیلیگو یک بیماری اتوایمیونی است که در آن سیستم ایمنی، ملانوسیت های رنگدانه تشکیل دهنده پوست را از بین می برد.

حقایق ویتیلیگو | ویتیلیگو چیست؟ | چه چیزی باعث ویتیلیگو می شود؟ | چه کسی به ویتیلیگو مبتلا می شود؟ | علائم ویتیلیگو چیست؟ | چگونه تکه های سفید پخش خواهد شد؟ | چگونه ویتیلیگو تشخیص داده می شود؟ | چگونه ویتیلیگو درمان می شود؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 


حقایق ویتیلیگو

ویتیلیگو یک بیماری است که در آن سلول های رنگدانه پوست، ملانوسیت ها در مناطق خاص تخریب می شوند. علائم و نشانه های ویتیلیگو عبارتند از: از دست دادن رنگ پوست به صورت دپیگمانته یا سفید، تکه هایی از پوست در هر مکان بر روی بدن است.
ویتیلیگو می تواند به یک ناحیه متمرکز باشد و یا ممکن است در چندین ناحیه در بدن تاثیر بگذارد.
علت دقیق ویتیلیگو ناشناخته است گرچه اکثر متخصصان معتقدند که این وضعیت بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به طور اشتباه به سلول های خاصی در بدن حمله می کند و از بین می برد.
اکثر افراد مبتلا به ویتیلیگو قبل از سن 40 سالگی شرایط را توسعه می دهند حدود نیمی آن را قبل از سن 20 سالگی توسعه می دهد.
ویتیلیگو ممکن است یک عنصر ژنتیکی داشته باشد به شرط آنکه شرایط در خانواده ها اجرا شود.
ویتیلیگو گاهی با سایر شرایط پزشکی از جمله اختلال عملکرد تیروئید همراه است.
هیچ راهی برای تعیین اینکه آیا ویتیلیگو گسترش یافته یا محدود به یک مکان باشد وجود ندارد.
ویتیلیگو دردناک نیست و عواقب قابل توجهی برای سلامتی ندارد. با این حال، می تواند عواقب احساسی و روانی داشته باشد.
برخی از درمان های پزشکی می تواند شدت بیماری را کاهش دهد اما درمان می تواند دشوار باشد.
هیچ راهی برای جلوگیری از ویتیلیگو وجود ندارد.
هیچ درمان دارویی اثبات شده برای درمان ویتیلیگو وجود ندارد اما استفاده از کرم های ضد آفتاب و آرایش یا پوشش رنگ برای مناطق روشن پوست ممکن است باعث بهبود ظاهر شود.
یکی از عواقب ناخوشایند ویتیلیگو این است که می تواند بر روی سلامتی و اعتماد به نفس فرد تاثیر بگذارد. ویتیلیگو می تواند بر روی تصویر بدنی و کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی داشته باشد. به نظر می رسد که ویتیلیگو به عنوان تکه های سفید روی پوست ظاهر می شود که در نتیجه سلول های تولید کننده رنگدانه در بدن تخریب می شوند.
دکتر کرتچفیلد یک متخصص پوست در مطب خصوصی در Eagan، مینه سوتا و استاد بالینی پوست در دانشکده پزشکی دانشگاه مینه سوتا می گوید این امر برای توسعه وضعیت در سن نوجوانی، زمان توسعه اعتماد به نفس و شکل گیری هویت افراد، برای آنها می تواند به شدت ناراحت کننده باشد. دکتر کرتچفیلد می گوید یکی از بیماران نوجوانش این تجربه بسیار آسیب پذیر را داشت.
او گفت اغلب اوقات به فروشگاه می رود و مردم از گذاشتن چیز در دست او امتناع می کنند زیرا می ترسند او را لمس کنند. افراد رابطه خویشاوندی را با او قطع می کردند و این بسیار هیجان انگیز است.
افزودن به عنصر مضر ویتیلیگو این واقعیت است که هیچ راهی برای جلوگیری از گسترش یا تکرار آن وجود ندارد. و هیچ راهی برای گفتن اینکه چقدر پوست آسیب دیده است وجود ندارد. با دیدن عنصر جدید به اضطراب او اضافه می شود.

ویتیلیگو چیست؟

ویتیلیگو (vit-ill-EYE-go) یک اختلال است که در آن تکه های سفید پوست در قسمت های مختلف بدن ظاهر می شوند. این اتفاق می افتد به این دلیل که سلول هایی که رنگدانه در پوست ایجاد می کنند، تخریب می شوند. این سلولها ملانوسیتی (ma-LAN-o-sites) نامیده می شوند. ویتیلیگو همچنین می تواند غشای مخاطی (مانند بافت داخل دهان و بینی) و چشم را تحت تاثیر قرار دهد.

چه چیزی باعث ویتیلیگو می شود؟

علت شناخته شده نیست. ویتیلیگو ممکن است بیماری خود ایمنی باشد. این بیماری ها زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به برخی از قسمت های بدن شما حمله می کند. در ویتیلیگو، سیستم ایمنی بدن می تواند ملانوسیت ها را در پوست تخریب کند. همچنین ممکن است یک یا چند ژن سبب بروز اختلال بیشتر در یک فرد شوند. برخی محققان فکر می کنند که ملانوسیت ها خود را از بین می برند. دیگران فکر می کنند که یک رویداد واحد مانند آفتاب سوختگی یا ناراحتی های احساسی می تواند باعث ایجاد ویتیلیگو شود. اما این حوادث به علت ویتیلیگو ایجاد نشده است.

چه کسی به ویتیلیگو مبتلا می شود؟

بسیاری از مردم آن را در بیست سالگی خود توسعه می دهند اما این می تواند در هر سنی رخ دهد. اختلال در همه نژادها و هر دو جنس به طور مساوی تاثیر می گذارد اما در افرادی که دارای پوست تیره هستند بیشتر قابل توجه است.
افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی معینی (مانند پرکاری تیروئید) بیشتر احتمال دارد که ویتیلیگو را دریافت کنند از افرادی که بیماری های خود ایمنی ندارند. دانشمندان نمی دانند چرا ویتیلیگو با این بیماری ها ارتباط دارد. با این حال، اکثر افراد مبتلا به ویتیلیگو هیچ بیماری خود ایمنی دیگر ندارند.
ویتیلیگو نیز ممکن است در خانواده ها اجرا شود. کودکان مبتلا به اختلال والدین احتمال بیشتری دارند که ویتیلیگو را توسعه دهند. با این حال، اکثر کودکان حتی اگر یک والد، آن را داشته باشد ویتیلیگو را دریافت نخواهند کرد.

علائم ویتیلیگو چیست؟

تکه های سفید روی پوست نشانه اصلی ویتیلیگو هستند. این تکه ها در مناطقی که پوست در معرض آفتاب قرار می گیرد شایع تر است. تکه ها ممکن است بر روی دست ها، پاها، بازوها، صورت و لب ها باشد. سایر مناطق رایج برای تکه های سفید عبارتند از:
زیر بغل و کشاله ران (جایی که پا به بدن تماس پیدا می کند)
در اطراف دهان
چشم ها
سوراخ بینی
ناول
ژنیتالیا
مناطق رکتوم
افراد مبتلا به ویتیلیگو اغلب دارای موهایی هستند که زود به خاکستری تبدیل می شوند. کسانی که پوست تیره دارند ممکن است کمتر به رنگ در داخل دهان خود توجه کنند.

چگونه تکه های سفید پخش خواهد شد؟

هیچ راهی برای گفتن نیست که چگونه ویتیلیگو گسترش یابد. برای برخی از مردم، تکه های سفید گسترش نمی یابد. اما اغلب تکه های سفید به مناطق دیگر بدن گسترش می یابد. برای بعضی افراد، ویتیلیگو در طول سالها به آرامی گسترش می یابد. برای دیگر افراد، گسترش سریع اتفاق می افتد. بعضی از افراد پس از جراحی فیزیکی و عاطفی بیشتر تکه های سفید را گزارش کرده اند.

چگونه ویتیلیگو تشخیص داده می شود؟

پزشک از خانواده و سابقه پزشکی، امتحان فیزیکی و آزمایشات برای تشخیص ویتیلیگو استفاده خواهد کرد. دکتر ممکن است سوالاتی بپرسد مانند:
آیا شما دارای اعضای خانواده با ویتیلیگو هستید؟
آیا شما یا اعضای خانواده بیماری های خود ایمنی دارید؟
آیا قبل از اینکه تکه های سفید ظاهر شوند یک بثور، آفتاب سوختگی یا سایر مشکلات پوستی داشتید؟
آیا نوعی استرس یا بیماری جسمی دارید؟
آیا موهای شما قبل از 35 سالگی به خاکستری برگشتند؟
آیا شما به خورشید حساس هستید؟
دکتر معاینه فیزیکی برای جلوگیری از سایر مشکلات پزشکی انجام خواهد داد.
تستها ممکن است شامل موارد زیر باشند:
گرفتن یک نمونه کوچک (بیوپسی) از پوست آسیب دیده مورد بررسی قرار گیرد.
آزمایش خون
معاینه چشم

چگونه ویتیلیگو درمان می شود؟

درمان ممکن است باعث شود که پوست حتی بیشتر بنظر برسد. انتخاب درمان بستگی دارد:
تعداد تکه های سفید
چطور پچ ها گسترده یافته اند
درمان که فرد ترجیح می دهد از آن استفاده کند.
برخی از درمان ها برای همه مناسب نیستند. بسیاری از درمان ها می توانند عوارض ناخواسته ای داشته باشند. درمان ها می توانند مدت زیادی طول بکشد و گاهی اوقات کار نمی کنند.
گزینه های درمانی فعلی برای ویتیلیگو شامل درمان های پزشکی، جراحی و سایر موارد می باشد. اکثر درمان ها با هدف بازگرداندن رنگ به تکه های سفید پوست است.
درمان های پزشکی عبارتند از:
داروها (مانند کرم ها) که روی پوست قرار داده اید.
داروهایی که به صورت دهانی مصرف می کنید.
درمان که با استفاده از دارو و نور ماوراء بنفش آ (UVA) نور (PUVA).
حذف رنگ از مناطق دیگر به طوری که آنها با تکه های سفید مطابقت پیدا کنند.
درمان جراحی عبارتند از:
پیوند پوست از بافتهای شخصی خود. دکتر، پوست را از یک ناحیه بدن بیمار می گیرد و آن را به یک منطقه دیگر متصل می کند. این گاهی اوقات برای افرادی که دارای ویتیلیگوهای کوچک هستند استفاده می شود.
تاتو کردن مناطق کوچک پوست.
درمان های دیگر عبارتند از:
کرم های ضد آفتاب.
لوازم آرایشی مانند آرایش و رنگ، برای پوشش تکه های سفید.

مردم برای مقابله با ویتیلیگو چه کار کنند؟

وقتی ویتیلیگو دارید ممکن است در مورد تغییر ظاهر خود ناراحت یا افسرده باشید. چندین چیز که می توانید برای مقابله با این اختلال انجام دهید وجود دارد:
یک دکتر که درمان ویتیلیگو می داند پیدا کنید دکتر همچنین باید یک شنونده خوب باشد و بتواند حمایت عاطفی داشته باشد.
درباره اختلالات و گزینه های درمان اطلاعات بیشتری کسب کنید. این می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد درمان شما کمک کند.
با افراد دیگری که ویتیلیگو دارند صحبت کنید. یک گروه ویتیلیگو می تواند به شما در پیدا کردن یک گروه پشتیبانی کمک کند (لیست های محلی خود را بررسی کنید). خانواده و دوستان منبع دیگری از حمایت هستند.
بعضی از افراد مبتلا به ویتیلیگو متوجه شده اند که لوازم آرایشی که پوشش های سفید را پوشش می دهند ظاهرشان را بهبود می بخشد و به آنها کمک می کند تا در مورد خودشان احساس خوبی داشته باشند. ممکن است با بررسی محصولات تجاری محصولی که بهترین نتیجه را داشته باشد پیدا کند.

چه تحقیقاتی در مورد ویتیلیگو انجام می شود؟

دانشمندان در سال های اخیر، به ویژه از طریق تحقیقات ژنتیکی، درک بهتر ویتیلیگو را به دست آورده اند. پژوهش حاضر شامل مطالعاتی است که به بررسی موارد زیر می پردازند:
چگونه تروما یا استرس به پوست می تواند ویتیلیگو را ایجاد کند یا تکه هایی سفید ایجاد کند.
درمان های جدید و درک بهتر از ویتیلیگو با استفاده از یک مدل موش.
ژن هایی که ممکن است موجب ایجاد یا کمک به داشتن ویتیلیگو شوند.
تجزیه و تحلیل ژن هایی که قبلا شناخته شده و مرتبط با ویتیلیگو هستند.

در ادامه بخوانید: پوست خشک

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search