پزشکی

فیبرومیالژیا | علائم و درمان

درمان طبیعی فیبرومیالژیا

فیبرومیالژی یک بیماری مزمن است که باعث درد گسترده در اطراف بدن می شود. درد ناشی از مشکلاتی است که سیستم عصبی سیگنال های درد را پردازش می کند. فیبرومیالژی همچنین علایم مانند خستگی، افسردگی و بیماری های روانی را ایجاد می کند.

پزشکان وقتی علایم را ارزیابی می کنند ممکن علایم دیگر نیز رایج باشد. این یکی از دلایلی است که به طور متوسط پنج سال برای افراد مبتلا به این اختلال برای تشخیص نیاز است.
دانستن نوع و مکان درد شما و علائم دیگر شما می تواند به پزشک شما کمک کند تا بیماری را تشخیص دهد. اگر سریع تر تشخیص داده شوید هرچه زودتر می توانید از درمان برای شروع علائم خود استفاده کنید.
فیبرومیالژیا حدود 2 نفر از هر 100 نفر آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد که زنان حدود 7 برابر احتمال ابتلا به آن را نسبت به مردان دارند. علت دقیق فیبرومیالژیا ناشناخته است و هنوز برای آن درمان مشخص نشده است. دارو ممکن است همراه با مشاوره کمک کند اما هیچ درمان واحد برای تمام علائم موثر نیست. فیبرومیالژیا یک بیماری عودکننده مزمن است. در حالی که این تهدید کننده زندگی نیست برخی مطالعات نشان داده اند که خطر مرگ و میر خودکشی را به شدت افزایش می دهد. برای یادگیری بعضی از رایج ترین علائم فیبرومیالژیا و چند عادت غیر معمول که ممکن است انتظار نداشته باشید این مقاله را بخوانید.

چگونه فیبرومیالژیا را بشناسیم

فیبرومیالژی یک سندروم است که درد اسکلتی عضلانی با خستگی و اختلالات خواب، اضطراب یا افسردگی و اختلالات روانی مانند مشکلات تمرکز دارد. علت این علائم معمولا غیر قابل شناسایی است و علت این که نشانه های مختلف این بیماری در کنار هم وجود دارد هنوز مشخص نشده است. همچنین غیر شایع نیست که TMJ (اختلالات مفصلی تمپروماندیبولار)، سردرد تنشی و IBS (سندرم روده تحریک پذیر) نیز وجود دارد. با توجه به طیف وسیعی از علائم در فیبرومیالژیا و وجود شرایط دیگر، تشخیص فیبرومیالژیا ممکن است گاهی اوقات برای یک دوره از دست رفته باشد. هیچ آزمایش خون خاص یا اسکن تشخیصی وجود ندارد که بتواند تشخیص فیبرومیالژیا را تایید کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

در چه کسانی احتمال بیشتری برای فیبرومیالژیا وجود دارد؟

برخی از افراد در معرض خطر بیشتر فیبرومیالژیا هستند. این عوامل خطر عبارتند از:
زن بودن - زنان در معرض خطر بیشتری از ابتلا به فیبرومیالژیا نسبت به مردان هستند.
تاریخچه خانوادگی - اگر یک فرد دارای یک یا چند بستگان با فیبرومیالژیا باشد خطر بیشتر است.
بیماری روماتیسم - ریسک بزرگتر است دیگر شرایط روحی مانند آرتریت روماتوئید وجود دارد.
اختلال استرس پس از ضربه - افراد مبتلا به PTSD احتمال بیشتری دارند که فیبرومیالژیا را ایجاد کنند.
مهم است توجه داشته باشید که فرد مبتلا به یک یا چند مورد از این عوامل خطر فیبرومیالژیا را به طور قطعی تشخیص نخواهد داد. به همین ترتیب افرادی که هیچ کدام از عوامل خطر را ذکر نکرده اند هنوز هم می توانند این وضعیت را پیش بینی کنند. در حالی که عفونت اغلب در میان علل ذکر شده است فیبرومیالژیا بیماری عفونی نیست. به نظر می رسد که عفونت ممکن است باعث بیماری و تشدید علائم شود.

لیست علائم

فیبرومیالژیا باید توسط یک متخصص پزشکی تشخیص داده شود. ممکن است یک فرد با بیماری دیگر ممکن است با فیبرومیالژیا همراه باشد مثلا کم کاری تیروئید، آرتریت روماتوئید، لوپوس اريتماتیک سیستمیک (SLE)، پلی میالژیا روماتیکا، بیماری قلبی و سایر اختلالات خودایمنی.

علائم و نشانه های زیر ممکن است به فیبرومیالژیا اشاره کنند:

آیا درد گسترده ای در بالا و پایین کمر در هر دو طرف بدن دارید؟
آیا درد به مدت 3 ماه یا بیشتر بدون هیچ دلیلی واضح وجود دارد؟
آیا احساس خستگی ناخوشایند دارید؟
آیا شما با از خواب بیدارشدن احساس عدم طراوت دارید؟
آیا ذهن شما احساس "مه آلود" یا "مبهم" دارد؟
آیا توانایی شما برای تمرکز کردن، فکر کردن یا به یاد آوردن کاهش می یابد؟
آیا سردرد مداوم دارید که غیر معمول است؟
آیا متوجه شده اید که احساس اضطراب و افسردگی می کنید؟
آیا گرفتگی یا درد در شکم دارید؟
مهم است که توجه داشته باشید که این علائم ممکن است با تعدادی از شرایط پزشکی مختلف رخ دهد. گاهی اوقات استرسهای روانی و اعمال جسمی می تواند برخی از این علائم را برای مدت کوتاهی افزایش دهد. بنابراين پاسخ دادن به "بله" به يک يا چند سؤال ديگر به معني تشخيص فیبرومیالژیا نيست. با این موارد فرد باید به دنبال مشاوره بیشتر و ارزیابی پزشک ماهر باشد.
درد و دلپذیری گسترده
درد در بسیاری از بیماریها علامت رایج است اما معمولا در ناحیه ی مشکوک وجود دارد. در فیبرومیالژیا درد فراوان است و معمولا با حساسیت همراه است. این معمولا به عنوان یک درد مبهم توصیف می شود در بالا و پایین کمر رخ می دهد و در هر دو طرف بدن تاثیر می گذارد.
درد گسترده و حساسیت فیبرومیالژیا مزمن است. این به این معنی است که حداقل 3 ماه حضور داشته باشد. علاوه بر این، درد قابل شناسایی نیست و بدان معنی است که هیچ آسیب، عفونت و یا برخی از فرآیندهای شناخته شده دیگری که می توانند درد را تشخیص دهند وجود ندارد.
یک روش تشخیص فیبرومیالژیا شامل تشخیص رطوبت در 18 نقطه منفرد (9 جفت) در بدن فوقانی و پایین است. این به عنوان راهنمای بازنگری معکوس دستی (MTPS) شناخته می شود. یکی دیگر از روش های شناخته شده به عنوان شاخص درد گسترده (WPI) نیاز به یک فرد برای درد (0 تا 19) در 19 منطقه مختلف بدن است.
خستگی و خواب مختل شده
یکی دیگر از نشانه های فیبرومیالژیا، خستگی است. این معمولا با خواب های مختلط ارتباط دارد و خستگی احتمالا به دلیل خواب کم یا خواب کم کیفیت است. حتی افرادی که ساعات طولانی خواب را گزارش می کنند متوجه می شوند که بعد از بیدار شدن ناخوشایند هستند.
در حالی که این اختلال خواب ممکن است با درد مرتبط باشد گاهی اوقات اختلالات خواب دیگر وجود دارد که با فیبرومیالژیا همراه است. این شامل سندرم پای بی قرار (RLS) و آپنه خواب است. اختلالات خواب مکرر طیف گسترده ای از اثرات بر سلامت روان است که ممکن است به عنوان بخشی از فیبرومیالژیا نیز باشد.
اختلال شناختی
بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا همچنین اختلالات شناختی مختلفی مانند ضعف توجه، تفکر دشوار و تمرکز دشواری را ذکر می کنند. اعتقاد بر این است که این علائم شناختی ناشی از درد، خواب و خستگی ناشی از قطع پروسه های ذهنی طبیعی است.
به طور خلاصه این اختلال شناختی همچنین به عنوان "fibro fog" (تیرگی مغز در فیبرومیالژیا) نامیده می شود. این اصطلاح تا حدی در توصیف ذهن ناخوشایند یا مبهم به عنوان راهی برای بیان علائم شناختی پذیرفته شده است. حافظه نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد اما معمولا از دست دادن حافظه وجود ندارد.
اختلال عملکرد روزانه
اگرچه علائم و نشانه های پزشکی وجود ندارد زندگی روزمره فرد مبتلا به فیبرومیالژیا در درجه های مختلف تحت تاثیر قرار می گیرد. فیبرومیالژی بر شغل، روابط، زندگی خانوادگی، توانایی انجام کارهای روزانه و حتی اعتماد به نفس تاثیر می گذارد.
در مطالعات بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا متوجه شده اند که دچار مشکل در پرورش کودک و مراقبت از خانواده خود، تکمیل وظایف مربوط به کار و مدیریت برنامه ها شده اند. همچنین گزارش هایی درباره ترس از از دست دادن خواب و داشتن یک نوزاد گزارش شده است.
تشخیص بیماری گاهی حتی سالها غیرمعقول نیست. در نتیجه تاثیر بر زندگی ممکن است برای دوره های طولانی ناشناخته باشد. در طی این مدت ممکن است فرد به افسردگی یا حتی سوء مصرف مواد توسط خانواده و دوستان فکر کند.
علائم و نشانه های دیگر
علائم و نشانه های دیگر که ممکن است شامل موارد زیر باشند عبارتند از:
اضطراب
افسردگی
سردرد
کمر درد یا درد شکمی

درمان علائم فیبرومیالژیا

سه دارو برای درمان فیبرومیالژیا توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده تایید شده است:
(duloxetine (Cymbalta دولوگزتین
(milnacipran (Savella میلناسیپران
(pregabalin (Lyrica پرکابالین
Cymbalta و Savella داروهای ضد افسردگی هستند. آنها با تغییر سطوح مواد شیمیایی مغز و نخاع که انتقال سیگنال های درد را کنترل می کنند کار می کنند.
Lyrica داروی ضد انعقاد است. این سلول های عصبی را درگیر می کند که درد را از بین می برد.
سایر داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد انعقاد همچنین ممکن است در درمان فیبرومیالژیا موثر باشد.
استامینوفن (تیلنول) و دیگر داروهای ضد درد می توانند به درمان ناراحتی کوتاه مدت کمک کنند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) از قبیل ایبوپروفن (Advil، Motrin) یا ناپروکسن (Aleve) موثر نیستند زیرا فیبروژیالژیا باعث التهاب نمی شود.
این درمان های جایگزین همچنین می تواند به کاهش درد و سایر علائم فیبرومیالژیا کمک کند:
درمان های آرام بخش
درمان رفتاری شناختی (CBT)
بیوگرافی
یوگا و تای چی
همچنین سعی کنید تمرین کنید تا آنجا که ممکن است. اگرچه ممکن است در ابتدا صدمه ببیند اگر با یک برنامه تناسب اندام هوازی (مانند راه رفتن یا دوچرخه سواری) و تمرینات با آهنگ، در نهایت، عضلات خود را تقویت می کنید و درد را کاهش می دهید. این تمرین پنج دقیقه ای را برای شروع امتحان کنید.
به آرامی شروع و به تدریج شدت آن را افزایش دهید یک درمانگر فیزیکی می تواند به شما آموزش دهد که چگونه با خیال راحت ورزش کنید
وقتی فیبرومیالژیا دارید خواب می تواند سخت باشد. با این وجود کمبود خواب باعث می شود که احساس بدتری پیدا کنید. اگر شما در حال تلاش برای خوابیدن و یا برای خواب در تمام شب هستید سعی می کنید از کافئین و محرک های دیگر قبل از خواب اجتناب و یا مصرف انها را محدود نمایید. سعی کنید هر روز در یک زمان بخوابید و از خواب بیدار شوید تا بدن خود را به یک ریتم تبدیل کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search