پزشکی

علل ESR بالا چیست

تفسیر ازمایش ESR

میزان رسوب دهی اریتروسیت، که معمولاً به عنوان میزان SED شناخته می شود یک آزمایش خون است که التهاب غیر اختصاصی در بدن شما را تشخیص می دهد.

نرخ بالای (غیر طبیعی بالا) SED نشان می دهد که در بدن شما یک پروسه التهابی در حال انجام است اما نشان نمی دهد کجا و چرا. پزشک شما ممکن است این تست را برای کمک به تشخیص از قبیل آرتریت روماتوئید یا لوپوس، نظارت بر بیماری هایی مانند سرطان یا دلایل دیگر، سفارش دهد.

هدف آزمایش

هنگامی که التهاب در بدن شما وجود دارد این پاسخ سیستم ایمنی بدن شما به یک فاکتور تشدید کننده مانند عفونت، بیماری یا آسیب است. التهاب می تواند کوتاه مدت (در موارد عفونت) باشد و یا می تواند بلند مدت، مانند یک بیماری مزمن باشد.
نرخ SED یک آزمایش خون است که می تواند نشان دهد که آیا التهاب در بدن شما وجود دارد و همچنین شدت التهاب. از آنجا که این تست اختصاصی نیست این تست به عنوان یک ابزار تشخیصی به خودی خود استفاده نمی شود بلکه به عنوان بخشی از یک فرایند تشخیصی است که برای کمک به تعیین دقیق یا نظارت بر آنچه که در بدن شما اتفاق می افتد استفاده می شود. خطراتی در ارتباط با این آزمون وجود دارد و هیچگونه منع مصرف آن وجود ندارد.
بعد از اینکه خون شما به داخل لوله تزریق شد آزمایش اندازه گیری می کند که چه مقدار اریتروسیت ها (سلول های قرمز) خون شما سریع در یک ساعت به پایین لوله می رسند. در شرایط عادی، زمانی که هیچ فرآیند التهابی یا بیماری وجود ندارد سلول های قرمز به آرامی سقوط می کنند. هنگامی که شما در التهاب بدن هستید سطح پروتئین های غیر طبیعی در خون افزایش می یابد به خصوص پروتئین هایی مانند واکنش دهنده های فاز حاد مانند فیبرینوژن و پروتئین واکنش C باعث می شود که سلول های قرمز به هم برسند و سریعتر ته نشین شوند.
پزشک شما احتمالاً همچنین یک آزمون پروتئین واکنش پذیر سی (CRP) را با میزان SED می دهد. آزمون CRP همچنین یک شاخص کلی التهاب است اما تغییرات در پروسه های التهابی آزمون CRP در مقایسه با میزانSED سریع تر نشان داده می شود این آزمایشها اغلب به منظور ایجاد یک تصویر کامل از التهاب، با هم انجام می شود.
سایر آزمایش های خون که ممکن است در همان زمان به عنوان میزان SED سفارش داده شوند یک شمارش کامل خون (CBC) و یک پانل متابولیک جامع (CMP) می باشد. این همچنین به نگاه کلی به آنچه در بدن شما اتفاق می افتد کمک کند.
دکتر شما ممکن است به این دلایل میزان تست sed را سفارش دهد:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کمک به تشخیص بیماری های التهابی و خود ایمنی

علائم مانند درد ممتد یا سختی مداوم، سردرد، کاهش وزن، کم خونی، درد گردن یا شانه یا از دست دادن اشتها، همراه با آرتریت روماتوئید (بیماری خود ایمنی وقتی است که سیستم ایمنی بدن شما به مفاصل شما حمله می کند)، واسکولیت سیستمیک وضعیتی که عروق خونی شما ملتهب می شود)، پلی مالیالژیا روماتیکا (باعث درد و سفتی عضلات) و آرتریت تمپورال (سلول های غول پیکر) (التهاب در دیواره شریان ها) می شود.
نرخ SED معمولاً در میان اولین آزمایش خون تعیین می شود که به یکی از این بیماری ها مشکوک است زیرا نتایج به تایید یا رد کردن تشخیص کمک می کند.
التهاب ناشی از انواع مختلف بیماری های التهابی و خود ایمنی مانند بیماری التهابی روده (IBD) و لوپوس است. پزشک شما ممکن است به عنوان بخشی از فرایند تشخیصی میزان sed را در نظر بگیرد به خصوص اگر علائم مبهم داشته باشید و احتمال دارد که یکی از این بیماری ها یا یکی دیگر از بیماری های التهابی را تجربه کنید.
این آزمایش همچنین می تواند به تشخیص برخی از اختلالات خون کمک کند.

تب ناشناخته

اگر تب داشته باشید که علت مشخصی ندارد ممکن است پزشک شما میزان sed را سفارش دهد. نتایج به دست آمده می تواند به پزشک شما کمک کند که چگونه آنچه را که ممکن است انجام شود محدود کند. به عنوان مثال، اگر میزان sed شما بالا باشد پزشک می تواند عفونت یا بیماری التهابی را جستجو کند. اگر نتایج طبیعی باشد پزشک می داند که علت دیگر تب را جستجو کند.

نظارت بر بیماری های التهابی یا سرطان

به غیر از اهداف تشخیصی، معمولاً نرخ SED اغلب به طور منظم برای بررسی بیماری التهابی یا فعالیت سرطان در افرادی که تشخیص داده شده است بکار می رود. همانطور که بیماری شما با درمان بهبود می یابد و کمتر فعال می شود انتظار می رود میزان sed شما کاهش پیدا کند و به محدوده طبیعی نزدیک شود. اگر این کار را نکند این نشان می دهد که درمان شما به خوبی کار نمی کند و یا اینکه بیماری شما در حال شعله ور شدن است.

قبل از آزمایش

پزشک شما با استفاده از آزمون سرعت sed و هر چیز دیگری که او در حال انجام است و آنچه که دنبال آن هستید با شما صحبت خواهد کرد. اطمینان خاطر داشته باشید که هر داروی تجویزی و بدون نسخه و مکمل های مصرف شده خود را ذکر کنید زیرا ضد بارداری های خوراکی، آسپرین، کورتیزون و ویتامین A ممکن است نتیجه آزمایش شما را تحت تاثیر قرار دهد.

زمان سنجی

زمانی که تکنسین برای شما آماده است گرفتن خون معمولاً کمتر از پنج دقیقه طول می کشد. تا زمانی که پس از اتمام آزمایش تان احساس خوبی داشته باشید می توانید از محل دور شوید.

محل

تست شما ممکن است در دفتر دکتر شما انجام شود یا ممکن است به بیمارستان محلی یا یک مرکز آزمایشگاه برای انجام ارسال شود.

غذا و نوشیدنی

هیچ الزامی برای ناشتا بودن برای میزان SED یا CRP وجود ندارد بنابراین اگر این تنها دو آزمایش است که پزشک شما می خواهد شما داشته باشد نیازی به محدود کردن رژیم غذایی شما نیست. اگر شما CBC هم دارید لازم نیست که برای آن هم ناشتا باشید. با این حال، اگر پزشک شما، شما برای یک آزمون CMP نیز می خواهد شما ممکن است نیاز به ناشتا بودن 10 تا 12 ساعت قبل از آزمون داشته باشید. پزشک شما دستورالعمل های خاصی را به شما ارائه می دهد.

تفسیر نتایج تست ESR

روش معمولی برای نرخ SED به روش Westergren معروف است. نتایج در (میلیمتر در ساعت) mm / hr گزارش شده است. به طور معمول، میزان SED شما با سن افزایش می یابد و در زنان بیشتر است. بسیاری از آزمایشگاه ها برای سن و جنس تنظیم نمی کنند و اگرچه مقدار بالاتر از این محدوده می تواند از آزمایشگاه به آزمایشگاه متفاوت باشد آنها به طور کلی میزان نرمال را در نظر می گیرند:
مردان: 0 تا 22 میلی متر / ساعت
زنان: 0 تا 29 میلی متر / ساعت
هنگامی که برای سن و جنس تنظیم می شود محدوده مرجع معمول برای آزمون:

بزرگسالان روش (Westergren) :

مردان زیر 50 سال: کمتر از 15 میلی متر / ساعت
مردان بالای 50 سال: کمتر از 20 میلی متر / ساعت
زنان زیر 50 سال: کمتر از 20 میلی متر / ساعت
زنان بالای 50 سال: کمتر از 30 میلی متر / ساعت

کودکان (روش وسترگرن):

نوزادان: 0 تا 2 میلی متر / ساعت
نوزادان تا بلوغ: 3 تا 13 میلی متر / ساعت
باز هم، این می تواند از آزمایشگاه به آزمایشگاه متفاوت باشد بنابراین اگر شما در مورد نتایج خود سوالی دارید با پزشک خود صحبت کنید.
نرخ طبیعی التهاب لزوماً به این معنی نیست که شما التهاب یا بیماری را ندارید اما به یاد داشته باشید این آزمایش به شما کمک می کند تا ایده کلی درباره آنچه در حال انجام است با نتایج علائم و سایر آزمایش های تشخیصی همراه شوید. اگر شما از آزمایش برای نظارت بر وضعیت التهابی که قبلا تشخیص داده شده است و نتایج طبیعی است این بدان معنی است که درمان شما در حال کار است و یا در طول آزمایش تلقی نمی شود.
اگر میزان sed شما غیر طبیعی باشد به یاد داشته باشید که این آزمون می تواند به تشخیص یک بیماری کمک کند اما میزان sed تنها به این معنی نیست که شما لزوماً یک وضعیت پزشکی دارید که نیاز به درمان دارد. شما برای انجام قطعی تشخیص یک بیماری خاص نیاز به آزمایش های بیشتری دارید به ویژه اگر علائم و نشانه های دیگری از بیماری مزمن و یا عفونت داشته باشید.
به علت تعدادی از دلایل نرخ سد افزایش می یابد. بعضی از شرایط التهابی رایج که با افزایش سرعت سد ارتباط دارند عبارتند از:
عفونت های شدید، مانند عفونت استخوانی، عفونت پوستی، عفونت قلب، سل، یا تب روماتیسمی.
آرتریت روماتوئید.
آرتریت موقت (سلول غول پیکر).
واسکولیت سیستمیک.
Polymyalgia rheumatic.
بیماری روده التهابی.
لوپوس.
علاوه بر این، میزان SED شما ممکن است به دلیل عواملی مانند بیماری کلیوی، بیماری تیروئید، برخی از سرطان هایی مثل میلوما و لنفوما، بارداری، قاعدگی، کم خونی یا پیری، نسبتاً طبیعی باشد. اگر در هنگام تفسیر نتایج آزمایشات، هر یک از آنها به شما در مورد این عوامل توجه کنند این پیمانها را در نظر بگیرید.
اگر در حال حاضر وضعیت التهابی یا سرطان تشخیص داده شده است میزان SED شما ممکن است بالا باشد زیرا بیماری شما در حال شعله ور شدن است و یا به خوبی درمان نمی شود. این می تواند به این معنی باشد که برنامه درمان شما نیاز به تعدیل دارد.
یک میزان پایین تر از حد نرمال SED می تواند به علل زیر باشد:
Polycythemia، تعداد گلبولهای قرمز خون بالا.
آنمی سیکل سل، که شامل تغییرات در شکل برخی از گلبول های قرمز است.
لکوسیتوز، تعداد گلبولهای سفید خون بالا.

پیگیری

در مواردی که پزشک شما مشکوک است که شما شرایط التهابی داشته باشید به خصوص اگر علائم شما مبهم باشد ممکن است بخواهید میزان تست sed را تکرار کنید. این فقط برای اطمینان از وجود التهاب جایی در بدن است که قبل از غرق شدن در فرایند تشخیصی گاه به گاه و پیچیده است.
اگر شما با بیماری التهابی یا سرطان تشخیص داده شده است پزشک شما این دوره را به صورت دوره ای تکرار می کند تا پیشرفت درمان شما را مانیتور کند در مورد عفونت، شما همچنین ممکن است این تست را یک یا چند بار تکرار کنید تا تأیید کنید که عفونت موجود است.
اگر میزان sed شما بالا است و پزشک شما مشکوک است که شما دارای آرتریت تمپورال، واسکولیت سیستمیک، یا polyyalgia rheumatica یا انواع واسکولیت هستید نتیجه آزمون تست sed شما یکی از اصلی ترین حمایتهای تشخیص شما همراه با نتایج دیگر آزمایشات و علائم شما خواهد بود. سایر آزمایش هایی که برای کمک به تشخیص شما ممکن است شامل CBC، CMP، کراتینین، پانل کبد، تست ANCA، آزمایش تکمیلی، ادرار، آزمایش های عملکرد ریه، اکوکاردیوگرام (EKG) و سایر آزمایش های تصویربرداری باشد. درمان این شرایط بستگی دارد که چقدر شدید هستند اما احتمالاً شامل داروهایی هستند که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند که در واسکولیت بیش از حد فعال است.
اگر مقدار sed شما بالا است و ممکن است شما یک عفونت شدید داشته باشید پزشک شما ممکن است کشت خون را سفارش دهد. این یک آزمایش خون دیگر است که به نظر می رسد باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها در خون شما باشند. اگر عفونت دارید ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.
هنگامی که پزشک شما به آرتریت روماتوئید شک کند و میزان SED شما بالا است احتمالا CRP نیاز دارید همراه با آزمایش خون که فاکتور روماتوئید (RF) و پپتید سیترولین آنتی سیکلیک (anti-CCP) را جدا کند همه اینها می توانند به تشخیص یا رد RA کمک کنند. درمان RA معمولاً شامل داروهایی است که علائم را تحت کنترل قرار دهند.
اگر علائم لوپوس دارید و میزان SED شما بالا باشد پزشک شما باید آزمایش خون بیشتری انجام دهد که عبارتند از:
آنتی نوکلئر آنتی بادی (ANA)
anti-double-stranded DNA
anti-Smith antibody
anti- SSB
anti-RNP
anti-SSA
لوپوس یک بیماری پیچیده است که می توانند تعداد زیادی از آزمایشات را برای تشخیص آن انجام دهند. سایر آزمایش های معمول برای لوپوس شامل بررسی ادرار، CBC، CMP، کریوگلوبولین، آزمایش مکمل، الکتروفورز پروتئین سرم (SPEP) و آزمایش های تصویربرداری است. داروهای مختلفی برای درمان لوپوس بسته به شدت و علائم آن استفاده می شود.
اگر میزان sed شما کم است و شما قبلاً با اختلالات خون مانند پلی سیتمی، کم خونی سیکل سل یا لکوسیتوز تشخیص داده نشده اید پزشک شما ممکن است آزمایش های بیشتری انجام دهد. این می تواند شامل CBC، CRP، آزمایش اریتروپویتین، ویتامین B12، آزمایش گازهای خون شریانی، اشباع اکسیژن خون، کراتینین، پتاسیم، بیلی روبین و یک آزمایش سلول داسی باشد. درمان برای این اغلب شامل داروها و همچنین گزینه های خاص است.

در ادامه بخوانید: تفسیر ESR بالا چیست؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. Mehdi
  1. 4.5 / 5

ESR 1hr:40
RV:up to 15
لطفا تفسیر میفرمایید.بیمار بانوی ۶۵ساله هستند

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search