پزشکی

منظور از نتایج PT، PTT و INR چیست؟

PT، PTT و INR

قبل از عمل جراحی، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای تعیین میزان لخته شدن خون شما انجام دهد. این گروه از آزمایشها به عنوان یک مطالعه انعقادی شناخته می شود.

به طور جداگانه این آزمایش ها معمولاً به عنوان زمان پروترومبین (PT)، زمان ترومبوپلاستین جزئی (PTT) و نسبت نرمال سازی بین المللی (INR) اشاره می شود.
در طول برخی از جراحی ها مهم است که خون به سرعت به حالت عادی لخته شود و داروها ممکن است به کاهش زمان لخته شدن کمک کنند. داروهایی که معمولاً برای آهسته کردن لخته شدن استفاده می شوند نامهای مختلفی دارند اما هپارین، کومادین (وارفارین) و لونوکس (انوکساپارین) یکی از رایجترین موارد هستند. در موارد دیگر، بیمار ممکن است به اندازه کافی لخته نشود و ممکن است مراحل انجام شود تا لخته شدن خون سریعتر شود.

مقدار نرمال برای آزمایشات انعقادی

نتایج ذکر شده در زیر "مقادیر طبیعی" در بیماران که داروی رقیق کننده خون نمی خورند را نشان می دهد.
ارزش نرمال PT: 10-12 ثانیه (این می تواند کمی از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه متفاوت باشد)
ارزش نرمال PTT: 30 تا 45 ثانیه (این می تواند کمی از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه متفاوت باشد)
ارزش نرمال INR: 1 تا 2
این محدوده ها با زمانی که فرد داروی رقیق کننده خون می خورد متفاوت است. رقیق کننده خون باعث می شود که خون به مدت بیشتری طول بکشد تا لخته شود بنابراین انتظار می رود بیماری که داروی رقیق کننده خون می خورد نتایج آزمایشگاهی بالاتر (طولانی تر) از موارد ذکر شده در اینجا داشته باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

زمان پروترومبین خون (PT)

این آزمایش برای ارزیابی خون برای توانایی آن در لخته شدن انجام می شود. اغلب قبل از انجام عمل جراحی انجام می شود تا ارزیابی احتمال وقوع خونریزی یا لخته شدن در حین و بعد از عمل جراحی انجام شود.
علل شایع PT طولانی مدت شامل کمبود ویتامین K، داروهای هورمونی شامل جایگزین های هورمون و ضد بارداری های خوراکی، انعقاد داخل عروقی منتشره (یک مسئله لخته شدن جدی است که نیاز به مداخله فوری دارد)، بیماری کبد و استفاده از داروهای ضد انعقاد وارفارین را منتشر می کند. علاوه بر این، نتیجه PT را می توان با رژیم غذایی بالا در ویتامین K، جگر، چای سبز، سبزیجات سبز تیره و سویا تغییر داد.

تست زمان ترومبوپلاستین جزئی خون (PTT)

این آزمایش در درجه اول به منظور تعیین اینکه آیا درمان با هپارین موثر است انجام می شود. همچنین می تواند برای تشخیص وجود اختلال لخته شدن استفاده شود. این اثرات داروهایی که به نام "هپارین با وزن مولکولی کم" یا اغلب با نام تجاری Lovenox نامیده می شود را نشان نمی دهد.
زمان PTT تشدید شده می تواند نتیجه درمان با ضد انعقاد، مشکلات کبدی، لوپوس و سایر بیماری هایی باشد که باعث لخته شدن ضعیف خون می شود.

تست همسو شده بین المللی INR

INR استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که نتایج حاصل از آزمون PT در آزمایشگاه مشابه در یک آزمایشگاه مشابه است. در دهه 1980، سازمان جهانی بهداشت مشخص کرد که بیماران ممکن است در معرض خطر باشند زیرا نتایج آزمایش PT ممکن است از یک آزمایشگاه به دیگر آزمایشگاه بر اساس روش انجام آزمایش متفاوت باشد. محدوده "طبیعی" برای یک آزمایشگاه متفاوت از ارزش "نرمال" از آزمایشگاه دیگری است که باعث ایجاد مشکلات برای بیمارانی می شود که در چندین محل درمان می شوند. به منظور استاندارد سازی نتایج بین آزمایشگاه ها، INR ایجاد شد. نتیجه INR باید بدون توجه به محل انجام آزمایشات باشد.

در ادامه بخوانید:  خونریزی در زیر پوست

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (26)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 11 رای

 1. عليرضا

Pt چگونه بالا می‌رود ؟ پدرم تعویض دریچه آئورت داشته است و روزی ۱ عدد والفارین میخورد ولی pt=۱.۳ بالاتر نمی‌آید. امکان راهنمایی دارید ؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    عليرضا
 1. 5 / 5

برای بیمارانی که تحت جراحی تعویض دریچه آئورت قرار گرفته‌اند و وارفارین (والفارین) مصرف می‌کنند، نگه داشتن سطح PT (Prothrombin Time) و INR (International Normalized Ratio) در محدوده هدف بسیار مهم است. این کار به جلوگیری از لخته شدن خون و خطرات...

برای بیمارانی که تحت جراحی تعویض دریچه آئورت قرار گرفته‌اند و وارفارین (والفارین) مصرف می‌کنند، نگه داشتن سطح PT (Prothrombin Time) و INR (International Normalized Ratio) در محدوده هدف بسیار مهم است. این کار به جلوگیری از لخته شدن خون و خطرات ناشی از آن کمک می‌کند.

اگر PT یا INR پدر شما در محدوده هدف قرار نگیرد، چندین مورد وجود دارد که می‌توان در نظر گرفت:

1. تنظیم دوز وارفارین: پزشک ممکن است دوز داروی وارفارین را تنظیم کند تا به محدوده هدف PT/INR برسد. این تنظیم باید توسط پزشک انجام شود.

2. بررسی تداخل دارویی: برخی داروها یا مکمل‌ها می‌توانند با وارفارین تداخل داشته باشند و اثر آن را تغییر دهند. مهم است که تمام داروها و مکمل‌هایی که پدر شما مصرف می‌کند، با پزشک در میان گذاشته شود.

3. رژیم غذایی: مصرف غذاهای غنی از ویتامین K (مانند سبزیجات برگدار سبز) می‌تواند بر اثربخشی وارفارین تأثیر بگذارد. مهم است که پدر شما یک رژیم غذایی متعادل داشته باشد و در صورت لزوم، با یک متخصص تغذیه مشورت کند.

4. بررسی‌های منظم: PT/INR باید به طور منظم بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که در محدوده هدف قرار دارد. در صورتی که تغییراتی در سبک زندگی یا داروهای مصرفی ایجاد شود، این بررسی‌ها ممکن است بیشتر نیاز باشد.

5. عوامل دیگر: بیماری‌های دیگر، وضعیت کلی سلامت، و تغییرات در سبک زندگی می‌توانند بر PT/INR تأثیر بگذارند.
پدر شما باید به طور مرتب تحت نظر پزشک باشد و هرگونه تغییر جدید در وضعیت سلامتی خود را به اطلاع او برساند. تنظیم دقیق دوز وارفارین و پیگیری وضعیت سلامتی او کلیدی برای جلوگیری از عوارض است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. اترین

سلام وقت بخیر در نهایت منظور این است که Inr فرم دیگر pt هست که در جواب یکسان در آزمایشگاه های مختلف دارد؟

  پیوست ها
 

 1. محمدرضا

با عرض معذرت
P.T Activity=100

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمدرضا
 1. 5 / 5

سلام این مقدار را با نرمال ازمایشگاه مقایسه کنید اگر بالا بود و داروی ضد انعقاد مصرف نمی کند احتمال مشکل کبدی وجود دارد که باید بررسی شود

  پیوست ها
 

 1. محمدرضا

در سن ۶۵ برای مردان داشتن P.T Activityقابل قبول است؟ ونیاز به رژیم خاصی نیست؟
..با تشکر

  پیوست ها
 

 1. ایرج

سلام بنده سیروز کبدی دارم طحالم هم تقریبا۱۶ سانتیمتر ازحدنرمال بزگ هست وپلاکت خونم ۹۰ الان ازمایشی که دادم inr1هست p.t12وp.t.t34وازمایشast H45وازمایشalt41بنظرتون چطوره آزمایشم ممنون ازراهنماییتون

  پیوست ها
 

 1. علی
 1. 5 / 5

باسلام واحترام خدمت آقای دکتر.
PT : 14.6
PT CONTROL : 13.5
PT ACTIVITY : 88
INR : 1.09
APTT : 32
FTA : 0.08

وضعیت پدرم می باشد که 82 ساله هست و هیچ بیماری ندارد و تمامی موارد آزمایش خون ایشان خدا رو شکر مطلوب است .
فقط...

باسلام واحترام خدمت آقای دکتر.
PT : 14.6
PT CONTROL : 13.5
PT ACTIVITY : 88
INR : 1.09
APTT : 32
FTA : 0.08

وضعیت پدرم می باشد که 82 ساله هست و هیچ بیماری ندارد و تمامی موارد آزمایش خون ایشان خدا رو شکر مطلوب است .
فقط در ناحیه روی دست زیر پوست قرمز حالت لخته است وکم رنگ و پر رنگ می شود و همچنین بعضی نقاط پوست سر لکه های کوچک قرمز رنگ است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    علی
 1. 4.5 / 5

سلام نیاز به معاینه می باشد ولی این لکه می تواند لکه های پیری باشد

  پیوست ها
 

 1. MHR

سلام آقای دکتر
تعویض دریچه ائورت و مصرف وارفارین
I.N.R 1.7 است
18 (P.T(patient است
P.T(control) 13 است
وضعیت خوبه یا بد؟
باید این مقدار ها چگونه

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام من وارفارین استفاده میکنم تو ازمایشهام inrخونم 1.6هست pT17هست وpTT13 هست دکترم گفته inr خونم خیلی پائینه نظر شما چیه؟

  پیوست ها
 

 1. امیر

ببخشید چه زمانی افزایش آی ان آر رو داریم ؟؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امیر
 1. 5 / 5

INR یک استاندارد بین الملی برای PT است و زمان مورد نیاز لخته را محاسبه می کند INR پایین به معنای این است که دوز ضد انعقاد خون برای شما خیلی کم است و خون شما خیلی سریع لخته می شود. ممکن است برخی بگویند خون شما بسیار غلیظ است. این شما را در معرض...

INR یک استاندارد بین الملی برای PT است و زمان مورد نیاز لخته را محاسبه می کند INR پایین به معنای این است که دوز ضد انعقاد خون برای شما خیلی کم است و خون شما خیلی سریع لخته می شود. ممکن است برخی بگویند خون شما بسیار غلیظ است. این شما را در معرض خطر ابتلا به شرایط ناشی از لخته خون قرار می دهد.
هرچه PT یا INR شما بیشتر باشد خون شما طی مدت زمان بیشتری لخته می شود (دیرتر لخته می شود). هنگامی که PT یا INR شما خیلی زیاد باشد خطر خونریزی بیشتر وجود دارد.
اگر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین مصرف نمی کنید دامنه طبیعی برای نتایج پی تی 2 تا 3 می باشد. معمولا میزان هدف INR برای اختلال مکانیکى دریچه های قلبى، به ویژه دریچه میترال بالاتر است. این میزان هدف بین 2.5 تا 3.5 است. INR از 5 یا بالاتر بدان معنی است که شما در معرض خطر ابتلا به کبودی یا خونریزی عمده هستید. INR از 1.5 یا پایین تر شما را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد لخته خون تهدید کننده زندگی قرار می دهد. PT یا INR در بیماری های کبدی، مصرف داروهای رقیق ‌کنندۀ خون، ناکافی بودن سطح پروتئین‌های عامل لخته شدن خون، کمبود ویتامین k و کمبود فاکتورهای انعقادی بالا می رود.
گزینه های درمانی برای بیمارانی که بیش از حد ضد انعقاد خون دارند و یا PT یا INR بالا دارند عبارتند از:
حذف دوز
فیتونادیون خوراکی (ویتامین K1)
فیتونادیون (ویتامین K1) داخل وریدی
پلاسما یخ زده تازه (FFP)
کنسانتره های پیچیده پروترومبین (PCC)

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. آرش

سلام . با تشکر از راهنمایهای شما جناب دکتر.
به علت تعویض دریچه مصرف وارفارین دارم . INR بالا ، یعنی خون رقیق است یا غلیظ ؟
ممنون از محبت شما.

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آرش
 1. 5 / 5

سلام INR بالا یعنی خود رقیق است

  پیوست ها
 

 1. سعید پدرام

با عرض سلام من دو دریچه قلبم را تعویض کردم و طبق نظر پزشگان inrمن باید بین دو ونیم تا سه باشد ولی متاسفانه نمیدونم ptچند باید باشد در آخرین آزمایش ptمن33بود در حالی که inrمننرمال و2.6بود

  پیوست ها
 

 1. مریم

سلام من میخوام عمل بینی انجام بدم پی تی اکتی وی تی ده تا پاین هست مشکلی نداره؟ دو روز قبل قرص ضد بارداری خورده بودم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم
 1. 5 / 5

سلام در این زمینه با پزشکی که عمل را انجام می دهد صحبت نمایید

  پیوست ها
 

 1. محمدعلی

سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،بنده قصد انجام عمل دارم همه موارد موحود در آزمایشم نرمال هست از جملهPT. اما پلاکت خونم پایینه۱۳۵هست از بازه۱۵۰الی۴۵۰میخواستم بدپنم مشکلی هست؟کمتر از ده روز دیگه نوبت عمل دارم آیانیاز هست دارویی مصرف کنم؟؟ممنون میشم...

سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،بنده قصد انجام عمل دارم همه موارد موحود در آزمایشم نرمال هست از جملهPT. اما پلاکت خونم پایینه۱۳۵هست از بازه۱۵۰الی۴۵۰میخواستم بدپنم مشکلی هست؟کمتر از ده روز دیگه نوبت عمل دارم آیانیاز هست دارویی مصرف کنم؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید باتشکر

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمدعلی
 1. 5 / 5

سلام بستگی به نوع عمل دارد با پزشکی عمل را انجام میدهد مشورت کنید

  پیوست ها
 

 1. مریم

سلام ببخشید من میخوام عمل جراحی بینی انجام بدم
Pt خونم و INR نرماله ولی PTT ۴۰ هس مشکلی ایجاد نمیشه برام؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مریم
 1. 5 / 5

سلام. مشکلی ندارد

  پیوست ها
 

 1. مهسا

سلام.سزارین شدم خون توی پاهام لخته شد .سه ماه وارفارین مصرف کردم و هر هفته آزمایش دادم.اخرین بار ای آن ار ۲/۱بود .و دکتر داروهامو قطع کرد بعد از سه ماه و قطع دارو چه اقداماتی لازمه انجام بدهم؟ایا ماهانه ازمایش لازمه؟۳۵سالمه

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهسا
 1. 5 / 5

سلام ازمایش زمانی که دارو مصرف می شود انجام می شود شما باید درمورد مصرف داروی ضد انعقاد با پزشک متخصص خون مشورت نمایید

  پیوست ها
 

 1. آسمان

سلام. آزمایش برای بارداری دادم
Pt 16.1 میباشد و کنارش یک ستاره درج شده
سن بنده ۳۰ سال میباشد
آیا مشکلی داره یا خیر

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    آسمان
 1. 5 / 5

سلام. کمبودهای تغذیه ای و بیماریهای کبدی که فاکتورهای انعقادی را
کم می کند سبب افزایش PT میباشد. یک بار دیگر آزمایش را تکرار کنید و اگر بالا بود نزد پزشک متخصص خون بروید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search