پزشکی

آموزش CPR قدم به قدم

CPCR احیای قلبی ریوی

بر بنی اسرائیل مقرر داشتیم که هر گاه کسی، انسانی را بدون ارتکاب قتل و بدون فساد در روی زمین، به قتل برساند چنان است که گویی همه انسانها را کشته است و کسی که انسانی را از مرگ نجات دهد گویا همه انسانها را از مرگ نجات داده است". ( مائده آیه 32)

هر آنکس به شخصی ببخشد حیات      ز چنگال مرگش ببخشد نجات
بود مثل اینکه بدادست جان              به هرکس که بودست اندر جهان
احیا قلب و عروق CPR یا (CPCR) یک روش نجات است. هدف از این امر حفظ خون و اکسیژن در بدن فردی است که قلب و تنفس او متوقف شده است. توصیه های فوق در مورد بزرگسالان، کودکان و شیرخواران نیازمند CPR می باشد اما برای نوزادان (نوزادان تا 4 هفته سن) نیست.
CPR می تواند خون اکسيژن دار را به مغز و سایر ارگان های حیاتی برساند تا زمانی که با درمان قطعی تر ریتم طبیعی قلب را بازگرداند.
وقتی قلب متوقف می شود کمبود اکسیژن خون می تواند باعث آسیب مغزی تنها در چند دقیقه شود. و یک فرد ممکن است در عرض هشت تا 10 دقیقه بمیرد.
CPR می تواند توسط هر فرد آموزش دیده انجام شود. این شامل فشرده سازی قفسه سینه و تنفس نجات دهنده است.
CPR در طی شش دقیقه اول از توقف قلب انجام می شود تا بتواند کسی را زنده نگهدارد تا کمک پزشکی بگیرد.
انجمن قلب آمریکا (AHA) یک برنامه رسمی CPR را توسعه داده است.
قبل از شروع CPR برای تعیین اینکه آیا بیمار نیاز به CPR دارد. این مراحل را دنبال کنید:
بیمار را تکان دهید و اگر نام بیمار را می دانید نام او را فریاد بزنید شانه های بیمار را گرفته و سریع تکان دهید. تکان دادن و صدا زدن برای چند ثانیه باشد اما زمان زیادی صرف آن نکنید.
هر زمان بیمار از خواب بیدار نمی شود با شماره اورژانس 115 تماس بگیرید. و کمک بخواهید.
تنفس بیمار را بررسی کنید. سر بیمار را به عقب بچرخانید و تنفس را نگاه کنید. اگر بیمار در کمتر از 10 ثانیه نفس نزند CPR شروع شود.
وقت زیادی را صرف تلاش برای بیدار شدن بیمار نکنید. اگر با پنج ثانیه تلاش موثر نبود CPR را شروع کنید. شما با CPR نمی توانید به بیمار صدمه بزنید اما اگر بیمار نیاز به CPR داشته باشد و شما آن را انجام ندهید مریض می میرد. اگر شما به خوبی آموزش دیده و اعتماد به نفس دارید بررسی کنید که آیا در بیمار پالس و تنفس وجود دارد. اگر در عرض 10 ثانیه هیچ تنفس یا پالس وجود نداشته باشد فشردن قفسه سینه را آغاز کنید.
اگر شما ناتوان هستید و دسترسی فوری به تلفن دارید قبل از شروع CPR، با شماره 115 تماس بگیرید
اگر شک کردید که مریض نبض دارد یا ندارد بگویید نبض ندارد و ماساژ را شروع کنید.
تنفس غیر موثر ( گسپینگ) را بدون تنفس در نظر بگیرید. تنفس باید موثر باشد تنفس غیر موثر گول زننده است.
اگر شک کردید تنفس دارد یا ندارد بگویید تنفس ندارد.
اگر ریتم سینوسی را دیدید توان قلب را در نظر داشته باشید ممکن است ریتم سینوسی پیدا کرده است ولی قلب پمپاژ خوبی ندارد.
در موقع احیاء، ایمنی خودتان را نیز در نظر داشته باشید.
برای شروع باید ببینیم اول ایست تنفسی منجر به ایست قلبی شده است (مثلا خفگی در آب) و یا ایست قلبی باعث ایست تنفس شده است تعیین این مورد برای این است که بدانیم کجا اول نفس بدهیم و کجا اول ماساژ بدهیم.

احیاء قلبی ریوی پایه BLS

قبل از شروع CPR بررسی کنید:

آیا محیط برای فرد ایمن است؟
آیا فرد هوشیار یا غیر هوشیار است؟
اگر فرد غیر هوشیار باشد شانه او را تکان دهید و با صدای بلند بپرسید: «آیا شما خوب هستید؟»
اگر فرد پاسخ ندهد و دو نفر در دسترس باشند یک نفر با 115 تماس بگیرید و AED را آماده کند و شخص دیگری CPR را شروع کنید.
اگر شما تنها هستید و دسترسی فوری به تلفن دارید با 115 تماس بگیرید و CPR را شروع کنید و اگر AED در دسترس باشد استفاده کنید.
اگر AED بزودی آماده شد با دستگاه یک شوک بدهید سپس CPR را شروع کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

C-A-B را به خاطر بسپارید

C: فشار دادن قفسه سینه
A: باز کردن راه هوایی
B: تنفس نجات
انجمن قلب آمریکا با استفاده از دستور C-A-B فشرده سازی، بازکردن راه هوایی، تنفس برای به مردم کمک می کند تا با استفاده از حروف مراحل انجام CPR را به یاد داشته باشید.

شروع CPR با دستگاه AED

AED می تواند به بازگرداندن ریتم طبیعی قلب و حتی کمک به احیا فردی که عملکرد قلب او متوقف شده است کمک کند. AED هنگامی که به درستی در ارتباط با CPR مورد استفاده قرار گیرد دستگاه به میزان قابل ملاحظه ای شانس فرد برای زنده ماندن را افزایش می دهد.
اگر AED دردسترس بود ماساژ قلبی را شروع و به محض آماده شدن دستگاه AED دستگاه را وصل می کنیم.
دستگاه دو پد دارد یکی را زیر کلاویکول راست و دیگری را زیر نیپل چپ بچسبانید. و کنار بایستید دستگاه پیام می دهد که Shokeable یا nonshokeable می باشد. اگر دستگاه گفت nonshokeable است پدها را جدا نکنید و ماساژ قلبی را شروع کنید دو دقیقه ماساژ داده و نبض را چک نمایید. اگر دستگاه گفت Shokeable هست کنار می رویم و شاسی دستگاه را میزنیم تا شوک بدهد ولی اگر گفت nonshokeable ماساژ قلبی می دهیم و تکرار می کنیم تا مریض را به جایی برسانیم.

شروع CPR بدون دستگاه AED

اگر مریض روی تخت خوابیده و ماساژ موثر نیست مریض را روی جایی قرار دهید که ماساژ موثر باشد مریض هر جا هست ما باید در محل احیاء بر بیمار مسلط باشیم تا عملیات احیاء موثر باشد. مثلاً اگر مریض روی زمین است ما باید روی زمین زانو بزنیم و ماساژ دهیم.
مراحل ماساژ قلبی:
- محل ماساژ را مشخص کنید.
- مسلط به بیمار قرار گیرید.
- پاشنه یکی از دست ها را روی سینه بیمار قرار داده و دست دیگر را بر روی آن قرار داده انگشتان خود را به هم متصل کنید تا کشیده شوند و ماساژ را شروع کنید.
- عمق ماساژ در بزرگسال 5 -6 سانتی متر (2 و حداکثر 2.4 اینچ) باشد این کار را با سرعت 100 تا 120 بار در دقیقه انجام دهید.
- برای کودکان سنین 1 تا 8، با دستان خود در مرکز قفسه سینه به طور مستقیم بر روی قفسه سینه در حدود 2 اینچ (یک سوم قطر قدامی خلفی قفسه سینه) با سرعت 100 تا 120 بار در دقیقه فشار دهید.
در شیرخواران (به جزء نوزادان) 1.5 اینچ یا 4 سانتی متر (یک سوم قطر قدامی خلفی) قفسه سینه با سرعت 100 تا 120 بار در دقیقه فشار دهید.
برای یک نوزاد، فشار مستقیم بر روی قفسه سینه 1/1 اینچ با سرعت 100 تا 120 بار در دقیقه فشار دهید.
برای نوزادان، دو انگشت خود را در مرکز قفسه سینه او کمی زیر خط نوک پستان قرار دهید و ماساژ دهید.
- در بزرگسالان در یک دقیقه 100 تا 120 بار ( حدود 2 بار در ثانیه) ماساژ بدهید ماساژ باید سخت و سریع باشد. هر تأخیری در فشار بر روی قفسه سینه (یا هر مکث بیش از چند ثانیه) به میزان قابل توجهی جریان خون را تحت تاثیر قرار می دهد. پس از هر فشار، قفسه سینه را نیز آزاد کنید تا خون وارد قلب شود.
- یک سوم یا نیمه تحتانی قفسه سینه را در بزرگسالان ماساژ دهید.
- در ماساژ قلبی باید عرق ماساژ دهنده درآید تا یک ماساژ موثر تلقی شود.
- در افراد مسن احتمال شکستگی دنده وجود دارد نگران نباشید و ماساژ را ادامه دهید.
- دست ها روی قفسه سینه پخش نباشد تا پارگی کبد و طحال پیدا نشود. سعی کنید انگشتان با قفسه سینه تماس نداشته باشد.
با هر ماساژ اجازه دهید تا خون وارد قلب شود یعنی تعداد ماساژ بیشتر از 100 - 120 نباشد. تا خون فرصت وارد شدن به قلب را پیدا کند.
- آنقدر ماساژ را ادامه دهید تا یا بیمار نبض پیدا کند و یا کمک پزشکی برسد.
- بعد از هر دو دقیقه ماساژ از دستگاه AED کمک بگیرید VT بدون شوک بر نمی گردد.

راه هوایی: راه هوایی را باز کنید

اگر شما در CPR آموزش دیده باشید و شما 30 ماساژ قفسه سینه را انجام داده اید راه های هوایی را با استفاده از مانور چین لیفت و هد تیلت باز کنید. کف دست خود را روی پیشانی فرد قرار دهید و به آرامی سر او را به عقب کج کنید. سپس با دست دیگر، به آرامی چانه را بلند کنید تا راه هوایی باز شود

روش دادن تنفس

- تنفس یک نفره یا دو نفره فرق می کند.
- در بزرگسالان یک نفره و دو نفره 30 ماساژ دو تنفس و برای کودکان در یک نفره 30 ماساژ دو تنفس و اگر دو نفره باشیم 15 ماساژ و 2 تنفس
- نیازی به دم عمیق نیست همان بازدم معمولی که وارد ریه مریض شود کافی می باشد نباید مریض را هیپرونتیله کرد.
- تنفس دهان به دهان و تنفس دهان به بینی داریم.
- در بچه ها دهان را روی دهان و بینی قرار دهید در بزرگسال دماغ بیمار را با دو انگشت گرفته و دهان را روی دهان قرار دهید و سر بیمار را به عقب برگردانید. و چانه را به سمت پایین بکشید.
اگر مریض قلب دارد ولی هوشیاری از بین رفته و تنفس غیر موثر دارد جایی در راه هوایی انسداد دارد.

خارج کردن جسم خارجی

اگر شک به جسم خارجی دارید.
اگر سرفه می کنند اجازه بدهید تا سرفه نماید.
مانور هملیخ: پشت بیمار قرار بگیرید کمی پاها را با فاصله قرار دهید یک پا جلو و پای دیگر کمی عقب تر قرار گیرد در حدی که تعادل خودتان را حفظ کنید و یک مشت خود را در ناحیه زایفویید بیمار قرار دهید و دست دیگر را روی مشت خود بگیرید و به سمت داخل و بالا فشار دهید تا جسم خارجی خارج شود.
اگر بیمار کف زمین افتاد مچ پاهای او را گرفته و زانوها را تا کرده به داخل شکم فشار دهید و با هر بار فشار دادن سر بیمار را کج کنید و اگر جسم خارجی در گوشه دهان او بود خارج کنید. با انگشت از یک گوشه وارد شوید و غلاب کرده و جسم خارجی را خارج کنید.
اگر این مشکل برای خودمان اتفاق افتاد و کسی نیست که کمکمان کند ناحیه اپیگاستر را روی لبه صندلی قرار دهید و فشار دهید.
اگر یک خانم حامله باشد دست ها را روی انتهای قفسه سینه قرار دهید و فشار دهید روی ناحیه گزیفوئید فشار ندهید چون بچه او ممکن است خارج شود.
اگر کودک بود چکار کنیم کودک را می توانید روی دست خود قرار دهید کودک را روی دست مغلوب نگه داشته و 4 - 5 تا به پشت بچه بزنید تا بچه صحبت کند نیاز به دیدن جسم خارجی نیست همین که احساس کرد راحت شده است دیگر ادامه ندهید ممکن است وارد معده شده یا وارد ریه شده باشد بچه هایی که بعد از چند روز شروع به سرفه می کنند عکس که بگیریم جسم خارجی را نشان می دهد.
گاهی ورود مایعات به ریه سبب اسپاسم می شود با تنفس مصنوعی خوب می شود.
حال اگر جسم خارجی خارج نشد کریکوتیروتومی می کنیم برای مشخص کردن محل، دست را روی سیب آدم گذاشته و پایین بیایید تا به یک چاله برسید و چاله را با کارد تیز سوراخ کنید و یک راه ارتباطی برقرار کنید.

نکات مهم در CPR

نکته 1: مریض نبض و تنفس دارد ولی هوشیاری ندارد (مانند مسمومیت، تشنج).
نکته 2: مریض نبض دارد تنفس و هوشیاری ندارد (جسم خارجی، مسمومیت) یک تغییر پوزیشن ممکن است موثر باشد.
نکته 3: مریض نبض، تنفس و هوشیاری ندارد اگر بیمار در ماشین است و روی فرمان ماشین افتاده هواستان به گردن بیمار باشید حتماً مواظب گردن بیمار باشید تا تکان نخورد. و آسیب نخاعی ایجاد نشود.
نکته 4: در مریض زیر آوار مواظب آسیب سلول ها و هیپرکالمی باشید
نکته 5: هر زمانی که مریض را شوک دادیم ماساژ قلبی را شروع می کنیم و تا دو دقیقه ماساژ داده و بعد از دو دقیقه نبض را چک می کنیم.
نکته 6: در موقع شوک، فرد اپراتور با تخت بیمار تماس نداشته باشد اطرافیان هم با تخت و بیمار تماس نداشته باشند.
نکته 7: موقع ماساژ وزنتان روی قفسه سینه نیفتد.
نکته 8: برای اکسیژن دادن به بیمار، نیاز به اکسیژن را بررسی کنید.
در کانول نازال به ازای هر لیتر اضافه کردن اکسیژن 4 درد صدfio2 را بالا می برید هوا، 20 درصد اکسیژن دارد برای اضافه کردن 1 لیتر اکسیژن 24 و دو لیتر 28 درصد fio2 می شود در روش کانول نازال fio2 بیشتر از 44 درصد نشود (حداکثر اکسیژن برای نازال بیشتر از 6 لیتر نباشد) چون برای مریض بدتر است این روش برای مریضی است که خودش نفس دارد. در مریضی که ارست کرده است کانول نازال بدرد نمی خورد چون او اکسیژن بیشتری می خواهد و اگر اکسیژن بالاتری می خواهید این روش بدرد نمی خورد و باید از روش ماسک استفاده کنید و تا 10 لیتر می توانید اکسیژن را بالا ببرید اگر کمتر از 6 لیتر می خواهید باید از روش نازال استفاده نمایید و روش ماسک حال مریض را بدتر می کند اگر اکسیژن بالاتری می خواهید مثلا fio2 بالای 90 درصد، در این حالت باید از روش رزروال استفاده کنید در روش رزروال ماسک یک کیسه دارد که اکسیژن در آن ذخیره می شود. کار این کیسه ان است که در دم یک دفعه اکسیژن را وارد دهان بیمار می کند و fio2 را بالاتر می برد ( حدود 95 درصد)
ماسک بر اساس وجود سوراخ در کنارش دو اسم دارد ماسک بریسینگ (بدون سوراخ) یعنی مریض از بازدم خودش هم در دم بعدی استفاده می کند و نان بریسینگ (سوراخ دار) دارد این سوراخ ها اگر باز باشد یعنی اکسیژن که می آید با هوای اطراف مخلوط می شود و به مریض می رسد و از آن طرف در بازدم مریض دی اکسید کربن را سریع از سوراخ ها بیرون می دهد و در دم بعدی به مریض بر نمی گردد در مریض با حمله آسم ماسک نان بریسینگ ( سوراخ دار) را برای مرض استفاده نمایید تا co2 در دم بعدی به مریض برنگردد. در مریض ترومایی ماسک بریسینگ استفاده کنید و روش نازال هم خوب است. در مریض COPD اکسیژن بالا برایش خوب نیست باید fio2 روی 90 نگه داریم مریض با CO2 بالاتر سازگاری داشته است و نمی توان اکسیژن زیاد به او داد. اگر fio2 صددرصد بخواهید مرض باید لوله تراشه داشته باشد و به ونتیلاتور وصل باشد تا بتوان این درصد اکسیژن را به بیمار رساند.
نکته 9: برای مریض با حمله آسم ماسک مناسب نان بریسینگ ( سوراخ دار) است مریض آسمی در بازدم مشکل دارد ماسک باید سوراخ کناری را داشته باشد تا از بازدم خودش استفاده نکند.
نکته 10: در مریض ترومایی از ماسک بریسینک ( سوراخ ندارد) استفاده کنید.
نکته 11: در آمبو دادن دندان مصنوعی را خارج نکنید. اگر بیمار دندان نداشته باشد ماسک در محل خوب قرار نمی گیرد.
نکته 12: پالس اکسیمتری عددی را که نشان می دهد همیشه همان نیست ممکن است بیمار o2 sat کمتری داشته باشد ولی دستگاه عدد بالاتری را نشان دهد این عدد مال زمان قبل تر وضعیت بیمار است که اکسیژن مریض بالاتر بوده است و دستگاه نشان داده است.
نکته 13: از AED در آب، برق، یخ، حمام، جکوزی و محل انفجاری استفاده نکنید در موقع استفاده اگر بدن بیمار مو دارد مواظب سوختگی باشید. می توانید با یک چسب موها را بکنید و بعد پد دستگاه را بچسبانید.
نکته 14: اگر بیمار تنفس ندارد یا تنفس گسپینگ است ولی نبض دارد باید حمایت تنفسی داشته باشد. مانور سه گانه را انجام دهید هر 20 ثانیه یک تنفس تا 12 تنفس در دقیقه بدهید.
اگر تنفس ندارد یا گسپینگ است و نبض هم ندارد CPR را شروع کنید.
نکته 14: وقتی مریض نبض و تنفس پیدا کرد بیمار را تحت نظر بگیرید تا اقدامات EMS برسد.
نکته 15: در ماساژ خانم باردار اگر  او را در سطح صاف بخوابانیم به ivc فشار وارد شده و ارست می کند شکم بیمار را کمی کج کنید و CPR کنید تخت بیمار را کج نکنید.

فیلم آموزشی احیاء قلبی ریوی

 

حمایت های حیاتی پیشرفته قلب (ACLS) در بزرگسالان

ادامه دارد

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search